Μπάμπουσκα (Ρώσικα)

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
447
Τα θυμάστε?Είχα παλιά...Δεν ήταν τόσο παιχνίδι,όσο διακοσμητικό για γραφείο!Βάζω 2 photos που βρήκα στο internet

Έχω ακούσει ότι συμβολίζουν την εξέλιξη του ανθρώπου από τη γέννησή του μέχρι να μεγαλώσει!

9gwlf4.jpg


2nkv39d.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μου θύμισες τώρα...

Είχα κι εγώ μια σε πολύ μικρή ηλικία(τριών χρονών περίπου), ώσπου μου την πέταξε η μαμά μου γιατί παραλίγο να κατάπινα τη μικρότερη μπάμπουσκα!:[
 
Είχαμε και εμείς !
 
Εμείς έχουμε πολλές Μπάμπουσκες και σε διάφορα χρώματα. Είναι όλες ξύλινες και hand made :p

Νομίζω συμβολίζουν τη γονιμότητα. Η πιό μεγάλη μπάμπουσκα είναι η γιαγιά βάβω (μπαμπόγρια που λέγαμε κάποτε ) και μέσα από αυτήν γεννιέται η κόρη της η οποία κουβαλά τη δική της κόρη κλπ.
 
Έχω και γω μία στο ράφι μου ;)
 
snakeyes08 είπε:
Τι μου θύμισες τώρα...Είχα κι εγώ μια σε πολύ μικρή ηλικία(τριών χρονών περίπου), ώσπου μου την πέταξε η μαμά μου γιατί παραλίγο να κατάπινα τη μικρότερη μπάμπουσκα!:[
κι εγώ γύρω 3 χρονών θα ήμουν όταν τις είδα σε κάποιο σπίτι και τελικά μου πήραν!Νομίζω εκείνη την εποχή στις αρχές δεκαετίας 90 ήταν πανάκριβες,έκαναν 7.000 δρχ!Κάθε set δεν είχε τον ίδιο αριθμό,σε αυτό που είχα ήταν και ένα πολύ πολύ μικρό που δεν άνοιγε!Οι δικοί μου τις έβαζαν να φαίνονται όλες,και όχι τη μία μέσα στην άλλη,αν και έπαιρναν χώρο στη βιβλιοθήκη!
 
Ήταν ακριβές επειδή ήταν χειροποίητες.

Συνάντησα μια πρόσφατα σε μια βιτρίνα σε μαγαζί της Τσιμισκή
 
snakeyes08 είπε:
Ήταν ακριβές επειδή ήταν χειροποίητες.Συνάντησα μια πρόσφατα σε μια βιτρίνα σε μαγαζί της Τσιμισκή
Είχε τιμή???????Πάντως κρίμα που τις πέταξαν οι δικοί μου!Είναι "ανεκτίμητης αξίας" (δεν εννοώ χρηματική,αλλά συναισθηματική)
 
Το σωστό όνομα της κούκλας αυτής είναι MATROSKA και όχι μπάμπουσκα που τις βαφτίσαμε εμείς...... :p :D
 
Τελικά το μαγαζί πουλάει μόνο Μπάμπουσκες! Πέρασα σήμερα και το είδα καλύτερα!

Είναι ένα ημιυπόγειο στην Τσιμισκή στο ύψος της Πλ. Ναυαρίνου, λέγεται Matroska (με ρώσικη γραφή) και είναι γεμάτο!

Τιμές δε ξέρω, δε μπήκα μέσα-όταν ξαναπεράσω από κει, θα σας γράψω και την ακριβή διεύθυνση
 
Μπάμπουσκα σημαίνει "κούκλα" στα Ρώσικα...και όχι μόνο κούκλα ως παιχνίδι,αλλά ως επιθετικό προσδιορισμό όταν κάποια είναι όμορφη!Matroska μπορεί να είναι η επωνυμία,όπως Barbie,Sindy κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπαμπούσκες wanted.............

Παιδιά ξέρετε κανένα e-shop να έχει μπάμπουσκες γνήσιες ξύλινες?μήπως πουλάει κανείς απο εδώ?
 
betman1982 είπε:
Παιδιά ξέρετε κανένα e-shop να έχει μπάμπουσκες γνήσιες ξύλινες?μήπως πουλάει κανείς απο εδώ?
Δεν ξερω που μενεις αλλα αν εχεις "ακρες" με Θεσσαλονικη εχει ενα μικρο μαγαζακι στο κεντρο επι της Τσιμισκη οπου εχει ξυλινες Μπαμπουσκες

BTW καλως ηρθες :)
 
Kambia είπε:
Δεν ξερω που μενεις αλλα αν εχεις "ακρες" με Θεσσαλονικη εχει ενα μικρο μαγαζακι στο κεντρο επι της Τσιμισκη οπου εχει ξυλινες Μπαμπουσκες
BTW καλως ηρθες :)
Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα,μένω Ηράκλειο και δεν υπάρχουν πουθενά εδώ θα μπορεί άραγε να μου στείλει αυτό το μαγαζί με αντικαταβολή?
 
Δεν ξερω. Και δεν ειμαι στο κεντρο να περασω να ρωτησω. Αν με βγαλει ο δρομος προς τα κει θα ρωτησω και θα σου πω
 
O Δαίμων της Ετυμολογίας χτυπάει και εδώ...

Babushka (ба́бушка) δε σημαίνει κούκλα, αλλά γιαγιά στα ρώσικα!

Το όνομα της κούκλας είναι Matryoshka (Матрёшка, προφέρεται ματριόσκα), και προέρχεται από το γυναικείο όνομα Matryona το οποίο είναι συνηθισμένο όνομα χωριατοπούλας. Πολλές φορές όμως θα συναντήσουμε (λανθασμένα) το όνομα Μπάμπουσκα για τις συγκεκριμένες κούκλες.

Μεταφορικά έχουμε και τα matroshka files (MKV), τα οποία είναι containers media αρχείων, όπως ακριβώς και οι κούκλες είναι containers η μεγαλύτερη της μικρότερης!
 
Θελω και εγω μια μπάμπουσκα. Αλλα οσες εχω βρει σε μαγαζια δεν ηταν καλης ποιοτητας.

Τεσπα.. η προσπαθεια συνεχιζεται..
 
Kambia είπε:
Δεν ξερω. Και δεν ειμαι στο κεντρο να περασω να ρωτησω. Αν με βγαλει ο δρομος προς τα κει θα ρωτησω και θα σου πω

Αν έστω μάθαινες το τηλέφωνο του μαγαζιού θα σου ήμουν υπόχρεως...... :)
 
Να και οι δικές μου! Τις έχουμε χρόνια από ενα ταξίδι που έκανε στην Ρωσία ο παπούς στα 70'σ.Εδώ ποζάρουν με μαζαίρι από Κονγκό και παπαγάλο από Κολομβία!
 
thebest20 είπε:
Μπάμπουσκα σημαίνει "κούκλα" στα Ρώσικα...και όχι μόνο κούκλα ως παιχνίδι,αλλά ως επιθετικό προσδιορισμό όταν κάποια είναι όμορφη!Matroska μπορεί να είναι η επωνυμία,όπως Barbie,Sindy κλπ
бабушка - γιαγιά

ντέβουσκα - девушка- κούκλα-κοπελίτσα κλπ...

ξέρω ρώσσικα, βουλγάρικα, σκοπιανίτικα και λίγα σέρβικα :)
 
Πίσω
Μπλουζα