Μπιθικώτσης Γρηγόρης - Στο (δικό μας) Σερ με αγάπη

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Γρηγόρης Μπιθικώτσης


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Γρηγόρης_Μπιθικώτσης_(I)


 


Στο (δικό μας) Σερ με αγάπη.





Ξέρω πως το να προσπαθήσει να γράψει κανείς γι αυτή τη μορφή του ελληνικού τραγουδιού δεν είναι εύκολο. Και δεν ήμουν ποτέ καλή στις εκθέσεις… Συγχωρέστε με που θα είμαι πολύ « λίγη» αλλά το μεγαλείο αυτής της φωνής δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια. Τουλάχιστον όχι με τα δικά μου…

11 Δεκεμβρίου 1922. Σε μια φτωχογειτονιά της Αθήνας, το Περιστέρι, βλέπει το πρώτο φως ο μετέπειτα τραγουδιστής της Ρωμιοσύνης.

Το στόρυ είναι γνωστό. Μεγαλωμένος από φτωχή πολύτεκνη οικογένεια, εργαζόταν ως υδραυλικός μέχρι να τον τραβήξει το τραγούδι…

Δεν άργησε ο καιρός… Σε ένα κουτούκι τέλη του 30 άκουγε τον Χιώτη τον Παγιουμτζή και τον Βαμβακάρη να παίζουν. Το ρεμπέτικο - λαϊκό τραγούδι τον είχε κερδίσει.

Πρώτο του τραγούδι ως συνθέτης “Το Καντήλι τρεμοσβήνει” και ακολούθησαν και άλλα: Στου Μπελαμή το ουζερί, Του Βοτανικού ο μάγγας, Επίσημη αγαπημένη, Είχε και εκείνος μιάν αγάπη (ο Παναγιώτης απ΄τη Μάνη)…

Τα μαύρα χρόνια του εμφυλίου τον είχαν βρει εξόριστο στην Μακρόνησο μαζί με τον Μίκη. Η συνεργασία τους άφησε εποχή… Με τραγούδια όπως : Της Δικαιοσύνης ήλιε νοητέ του Ελύτη, την Άρνηση (στο περιγιάλι το κρυφό) του Σεφέρη, τον Επιτάφιο του Ρίτσου, τις Μικρές Πολιτείες με τον Καζαντζίδη σφράγισαν την ελληνική μουσική του 20ου αιώνα…

Και όχι μόνο: η Φραγκοσυριανή του Μάρκου, ο Αετός του Μάνου, η Γειτονιά (Κάντε υπομονή…) του Σταύρου, έγιναν τραγούδι στο στόμα κάθε Έλληνα.

Μας αποχαιρέτησε επίσημα το 1984 (αν θυμάμαι καλά ) με μια συναυλία στο ΟΑΚΑ, ενώ το Μάιο του 2002 η αφρόκρεμα των Ελλήνων τραγουδιστών του απέτισε φόρο τιμής για την 50χρονη παρουσία του στο ελληνικό τραγούδι.

Τον Απρίλιο του 2005, ένα όμορφο αμάξι με δυό άλογα και όλη η Ελλάδα του μεταπολέμου τον οδήγησαν στην τελευταία κατοικία… εκεί που η χιλιοτραγουδισμένη από τα χείλη του Αθήνα τον δεχόταν παντοτινό της κοχύλι…
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Juanita!

Ένα αφιέρωμα στο Γρηγόρη Μπιθικώτση ήταν στα πλάνα μου εδώ και καιρό.

Απλά, έχω καταπιαστεί με κάτι άλλο και όλο το ανέβαλα...

Δεν υπάρχουν λόγια να εκφράσουν το μεγαλείο της φωνής του "Σερ" του Ελληνικού τραγουδιού!

Ας μιλήσουν τα τραγούδια του...

Ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης άλλωστε, τραγουδάει ίσως το πιο αγαπημένο μου Ελληνικό τραγούδι...

Εδώ, από το Δημήτρη Μπάση, παρουσία του ιδίου...

Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω στο YouTube, το τραγούδι ερμηνευμένο από τον ίδιο το Γρηγόρη...

Συγγνώμη για το διπλό ποστ, αλλά στη δουλειά δεν είχα YT...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είχαν ρωτήσει των Λευτέρη Παπαδόπουλο την γνώμη του για των σερ.. και απάντησε οτι "αν ο γρήγορης σήμερα κάνει ένα ααα!! θα σβήσουν όλοι"...
 
ΤΟ ΘΥΜΑ Ο ΝΙΚΟΛΟΣ

Στίχοι: Κώστας Βίρβος

Μουσική: Γρηγόρης Μπιθικώτσης

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι πιο γλυκές αναμνήσεις των παιδικών χρόνων.

Που γίνανε πικρές μετά την απώλεια αυτού που με μύησε στα μυστικά της μουσικής. Λάτρευε τη δωρικότητα του Γρηγόρη Μπιθικώτση. Πόσο δίκιο είχε!

Μόνο σεβασμός χωράει εδώ.

Χωρίς άλλα λόγια.

[video=youtube;3CLFmYd-74w]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΑΜΑΞΙ ΜΕ ΔΥΟ ΑΛΟΓΑ

Στίχοι: Κώστας Βίρβος

Μουσική: Γρηγόρης Μπιθικώτσης

[video=youtube;wn_I-kWU7EY]

Εδώ η επανεκτέλεση του τραγουδιού από τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου. Απόσπασμα από την εκπομπή της ΝΕΤ "Στην Υγειά μας" με τον Σπύρο Παπαδόπουλο.

http://www.youtube.com/watch?v=5vg0C7OOn04
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι μεγάλοι ποιητές Οδυσσέας Ελύτης, Μιχάλης Κατσαρός, Ιάκωβος Καμπανέλης και Λευτέρης Παπαδόπουλος μιλούν για τον Γρηγόρη Μπιθικώτση

 
Πολύ όμορφα βίντεο φίλε dimi! Ανατρίχιασα ακούγοντας το Ρίτσο να αποκαλεί μεγάλους ποιητές τους Σεφέρη, Ελύτη και Λειβαδίτη! Αυτοί οι άνθρωποι που έχουν γίνει "μύθοι" πλέον, είναι πολύ όμορφο να τους ακούω να μιλά ο ένας για τον άλλον με τόσο σεβασμό.
 
Ερήμωσαν οι στράτες (Αρχόντισσά μου)

Μουσική: Γρηγόρης Μπιθικώτσης
Στίχοι: Κώστας Βίρβος

Ερμηνεία: Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Βούλα Γκίκα

Σόλο μπουζούκια: Κώστας Παπαδόπουλος - Νίκος Καρανικόλας


Από το δίσκο «Μικροί Καημοί» που κυκλοφόρησε το 1975

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα