Μπουγέλα !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Δεν αναφέρομαι στα "καλά" μπουγέλα που πέφτανε κάθε τέλος της χρονιάς, αλλά στα "κακά" μπουγέλα.

Στα οποία μια "ομάδα κρούσης" από σκανταλιάρηδες πιτσιρικάδες, παίρνανε θεσεις μάχης σε κάποια βεράντα και όποιος περαστικός πέρναγε από κάτω, τον "κερνάγανε" μια σακούλα με νερό ! (συνήθως μεγέθους polybag).

Βέβαια μεγαλώνοντας, μου φάνηκε πολύ ανοητο να καταβρέχω κόσμο απλώς για να γελάσω, αλλά εκείνες τις εποχές το έβρισκα διασκεδαστικό.

Το "ορμητήριό" μας ήταν στον 5ο όροφο της πολυκατοικίας, κάτι που διασφάλιζε ότι δύσκολα θα μας βλέπανε.

Δε νομίζω ότι οι σύγχρονοι πιτσιρικάδες (με τα κινητά και τις παιχνιδομηχανές) θα το βρίσκουν διασκεδαστικό, αν και πέρυσι το καλοκαίρι, μια ιπτάμενη-σακούλα πέρασε ξυστά από το κεφάλι μου, περνώντας κάτω από μιά πολυκατοικία.
 
εγω εριχνα μονο σε ταξιτζηδες...κριμα που δεν περναγαν λεωφορεια απο το δρομο μου διοτι και τους "λεωφορειατζηδες" τους ειχα αχτι απο τοτε (η απεχθεια μου για τα μεσα μεταφορας ειχε εκδηλωθει νωρις)
 
Εγώ μαζί με έναν φίλο μου ρίχναμε μπαλονάκια με νερό στις δύσμοιρες γάτες που κάθονταν και λιαζόντουσαν στο ισόγειο.
 
! exetlaie τώρα μου θύμισες την ταινία η θεία μου από το Σικάγο πολύ γέλιο.. Εγώ έχω παίξει ελάχιστα μπουγέλο δεν με συνάρπαζε γαυτό και το απέφευγα
 
Μην το λέτε αυτό παιδιά, ακόμα και σήμερα το μπουγέλο καλά κρατεί. Σήμερα έχουμε και ειδικά "νερομπαλόνια" ταγμένα στον ιερό συτό σκοπό!!!!!
 
Και εγω για ένα διάστημα είχα καταφύγει σε αυτή την μέθοδο μαζί με την αδερφή μου, φυσικά όταν λείπαν οι γονείς απο το σπίτι :D

Θυμήθηκα που στο φροντιστήριο των αγγλικών, οι φίλοι μου κάναν άλλο είδος μπουγέλου, με ροχάλες, αλλά ήταν τόσο αηδιαστικό που δεν θα γράψω τι ακριβώς κάναν.
 
Το σχολειο ειχε βαλει λουκετο για καλοκαιρι.Ηταν παντα μεσημερι.Μαζευομασταν στο σπιτι οποιου απο εμας οι γονεις ελειπαν και παιζαμε Cpc και Αmiga,με ενα παγωτο Callipo στο χερι.Μετα απο καποια ωρα καναμε καταδρομικη στη κουζινα προς αναζητηση polybag.Η συνεχεια ηταν πυρα κατα βουληση σε οποιον περνουσε απο κατω.Κρυβομασταν οριακα πισω απο το τσιμεντενιο κρασπεδο της βεραντας και αρχιζαμε ομοβροντιες...

Αξεχαστα γελια
 
Παιδιά είχα πάθει μια νίλα μικρός......

Έφτιαχνα νερόμπομπες ρομβικού σχήματος από φύλλα εφημερίδας (οικολογικές :D ), κάτι τέρατα, και τις φουλάριζα νερό όσο αντέχανε..... στη συνέχεια φεύγανε από τον 5ο όροφο πολυκατοικίας στο Βύρωνα που μέναμε τότε, κατευθείαν πάνω σε παρπμρίζ αυτοκινήτων που περνούσαν ακριβώς απο κάτω.

Μια φορά όμως (ούτε σιμάδι να είχα βάλει ρε παιδιά) αντί για το παρπρίζ, πήγε κατευθείαν μέσα στο άνοιγμα της οροφής και πάνω στο χέρι του τύπου που ήταν στο μοχλό ταχυτήτων....

Ο τύπος είχε αφινιάσει, είχε κατέβει από το αυτοκίνητο και βάραγε όλα τα κουδούνια, εγώ είχα τρομάξει και είχα χωθεί μέσα. :D :D:D:D

H καλύτερη φάση ήταν όμως στο Βύρωνα στο σπίτι ενός ξαδέλφου, μονοόροφο με ταράτσα. Μάνα, θεία και γιαγγιά κάθονται απόγευμα στη βεράντα 1ου ορόφου ακριβώς πάνω στο δρόμο, εγώ και ο ξάδελφος από την ταράτσα να βαράμε τους περαστικούς με φυσοκάλαμα και στόκο.

Η φάση είναι ότι βαράμε μια θείτσα, εκείνη αρχίζει να κράζει τις μανάδες μας στην βεράντα, οι οποίες κοιτούσαν απορρημένες, "δεν ντρέπεστε" και τέτοια, νόμισε ότι εκείνες της είχαν ρίξει στο ψαχνό..... τρελό γέλιο!!!!!
 
theoritikos είπε:
...άλλο είδος μπουγέλου, με ροχάλες, αλλά ήταν τόσο αηδιαστικό που δεν θα γράψω τι ακριβώς κάναν.
:nervous: :nervous: :nervous:

pumpkin-puke.jpg
 
ΩΡΑΙΟΣ!!!!!!!

Η φωτό όλα τα λεφτά!!!!!

Θυμάμαι επίσης και ένα σχετικό αηδιαστικό είδος μπουγέλου.

Πηγαίναμε σινεμά στον εξώστη και είχαμε σακούλα με αηδιαστική πράσινη ουσία (υλικό κατασκευής μας) Ξαφνικά κάποιος στην πρώτη σειρά άρχιζε να βγάζει δυνατούς ήχους αναγούλας, έσκυβε και πετούσε τον ψεύτικο εμετό πάνω στους από κάτω, με την συνοδεία φυσικά των απαραίτητων ηχητικών εφέ (μπουυυυααααααααχχχχχχχχχχχχ!!!!!!!!!!! ).

Είχαμε διακόψει έτσι δύο προβολές......... η δεύτερη μας πήραν στο κυνήγι, τρέχαμε να βγούμε από τις εξόδους κινδύνου!!!!!!!! :diablotin: :diablotin:
 
Μπα... με ριψη νερου απο πολυκατοικίες δεν είχα ασχοληθεί πολύ. Μόνο μπουγέλο (κλασικά) στο τέλος καθε σχολικής χρονιάς με στόχο συνήθως τα εφαρμοστά κοντομανικα των συμμαθητριών μας :diablotin:

Επαγγελματίας του είδους ήμουν στο φυσοκαλαμο.

Exetlaios γρήγορα thread παιδί μου !!! :D :D:D
 
polybag το αγαπημένο όπλο μετά το φυσοκάλαμο!,όσο αναφορά το μπουγέλο από πολυκατοικίες είχα μπουγελόσει εναν ψευτοκουλτουργίαρη της εποχής (γνωστό τότε στα στέκια της "διανόησης"-φόραγε και έναν μπερέ που χαλάρα τον είχα κανει μούσκεμα),ίσως ακόμα να ψάχνει πώς την έφαγε...
 
stee είπε:
Επαγγελματίας του είδους ήμουν στο φυσοκαλαμο. Exetlaios γρήγορα thread παιδί μου !!! :D :D:D
Με έχουν ήδη προλάβει :icon_cry:

rigardie είπε:
...όσο αναφορά το μπουγέλο από πολυκατοικίες είχα μπουγελόσει εναν ψευτοκουλτουργίαρη της εποχής (γνωστό τότε στα στέκια της "διανόησης"-φόραγε και έναν μπερέ που χαλάρα τον είχα κανει μούσκεμα)...
ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ !!!

Προσκυνάω !!!! :worship:

Υ.Γ. Ταγάρι, Κασκόλ, σανδάλια φόραγε ; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οχι βασικά το καλοκαίρι φόραγε ένα μπερέ πρωί-βράδι-μεσιμέρι είχε και κατι μουσία η τότε ¨"μαρίδα" της γειτονίας το φωνάζανε πανουσι (βεβαιά καμία σχέση με τον μεγάλο καλητέχνη) πρέπει να είναι ακόμα στα "ψευτοκουλτουργίαρικα" γιατι τον είχα δεί πρόσφατα σε μία έκθεση βιβλίου-χωρίς τον μπερέ- και αρκετά γερασμένο παντός η καταδρομή αυτή είταν μια απο τις καλύτερες που είχα κάνει

(γιατί έχω κάνει πολλές)
 
Τα νεροπίστολα έπαιρναν κι έδιναν στα 80s.

Θυμάστε και τις μπουγελόφατσες; Ήταν της Ψιλικοκό κάτι σακουλάκια με διάφορες περίεργες φάτσες που τις βούταγες στο νερό να γεμίσουν και μετά τις ζούλαγες όταν ήθελες να μπουγελώσεις κάποιον
 
Πίσω
Μπλουζα