Μπουγέλα !

ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΛΗΤΑΚΙΑ!!ΧΑΧΑΧΑ......

ΓΕΛΑΣΑ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΘΡΕΝΤ!!ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΣΤΕ ΤΟΣΟ..ΑΘΩΟΙ!!ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ..ΒΙΕΤΝΑΜ(ΣΤΟ ΠΙΟ..ΔΡΟΣΕΡΟ)ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ,ΠΛΗΡΕΙΣ ΥΔΑΤΟΣ,ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ,ΕΝΕΠΙΠΤΑΝ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΙΝΟΥΤΑΝ Κ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕΙ ΣΤΟΧΟ..ΩΣ ΑΟΡΑΤΟΣ "RAINMAKER"ΕΙΧΑ ΔΕΧΤΕΙ ΑΠΕΙΛΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ,ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΜΟΥ(...ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ..)ΤΑ ΓΑΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΣΧΙΣΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ,ΠΡΩΤΑ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ ..ΠΑΝΩ :rofl: και οταν πλεον το ευγενες αθλημα του μπουγελωματος δεν ειχε μυστικα,αρχισαν τα ..πειραματα!σακουλα ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ διπλη,τιγκα!δυο ατομα χρειαστηκαν στην εκτοξευση.ηταν σαν πυρηνικη δοκιμη,οχι σε ζωντανο στοχο..το αποκορυφωμα:ενα τεραστιο τοπι θαλασσης ,αυτα με τη βαλβιδα,μου πηρε 1 ωρα να το γεμισω νερο..το αποτεσμα ξεπερασε τις προσδοκιες μου..εκκωφαντικη εκρηξη,συναγερμοι να βαρανε,γιαγιουλες στα μπαλκονια,βαρυμαγκες να ριχνουν καταρες που θα ζηλευε ο ..Ομηρος μεσα απο μισοκατεβασμενα στορια..παραυτα πηρα τον σκυλο για βολτα και καλα και επεστρεψα την στιγμη που ηρθε το 100 ,με την κλασικη ερωτηση"μα ειναι δυνατον??μεσημεριατικα??":rofl:δε μπορω αλλο...ΓΕΛΑΩ!!(ναι ειμαι ανωριμος..)και ΔΕΝ τελειωσα..
 
Με όλα αυτά, μου θυμίσατε ιστορικότατο μπουγέλο την τελευταία μέρα της σχολικής χρονιάς Α'Λυκείου (οπότε μιλάμε για 1997... Ναι, οι περισσότεροι από εσάς πιθανότατα ήδη θα είχατε κάνει παιδιά μέχρι τότε...).

Πρέπει να είχαμε ξεκινήσει τον μπουγελοπόλεμο από το σχολείο σχεδόν η μισή τάξη (ήτοι 50-60 άτομα, αφού ήμασταν 4 τμήματα από 25-30 άτομα!!!) με σακούλες που προμηθευόμασταν από το απέναντι σούπερ-μάρκετ (Ατλάντικ), μέχρι να μας διώξουν οι καθηγητές και να αρχίσουμε σιγά-σιγά να εξαπλωνόμαστε στις τριγύρω πολυκατοικίες για κάλυψη, αλλά και ανεφοδιασμό από τις βρύσες που είχαν... Χωρίς να το καταλάβουμε, αρχίσαμε να κατευθυνόμαστε προς την Πλατεία (δεν θέλω ηλίθιες ερωτήσεις, μια είναι η "Πλατεία" με "Π" κεφαλαίο!!!), η οποία απείχε κάπου 300-400μ., οπότε καταλαβαίνετε ότι σπέρναμε τον πανικό από όπου περνούσαμε... Τελικά, μετά από κάποια ώρα και μπόλικο βρισίδι από τα τριγύρω μπαλκόνια, φτάσαμε στην Πλατεία (τέλος πάντων... της Ν.Σμύρνης, εννοώ!!!) όπου μας ήρθε η φαεινή ιδέα να μεταφέρουμε το μπουγέλο στα... συντριβάνια!!! Όπως μπορείτε να μαντέψετε, το να βλέπουν από τις τριγύρω καφετέριες μεσημεριάτικα 50-60 15-16χρονα να πλατσουρίζουν και να κάνουν... μακροβούτια(!) στα συντριβάνια δεν ήταν και το πιο συνηθισμένο θέαμα, με αποτέλεσμα μετά από καμιά ώρα, να έρθει μέχρι και... τηλεοπτικό συνεργείο του ΣΚΑΪ (νυν ALPHA) και να "παίξουμε" ως θέμα στις ειδήσεις του σταθμού, με στιγμιότυπα, συνεντεύξεις από παιδιά, αλλά και από τους άφωνους περαστικούς και φυσικά γραφικότατα κλισέ από τους δημοσιογράφους ("Με το δικό τους τρόπο επέλεξαν να γιορτάσουν το τέλος της σχολικής χρονιάς οι μαθητές του 1ου Λυκείου Ν.Σμύρνης..." κ.λπ.)

Αααχ, αυτές ήταν εποχές... Τώρα μόνο για καφέ πάω στην Πλατεία...
 
Γαλαξιας..ΠΛΑΤΕΙΑ Νεας Σμυρνης(ρησπεκτ)ο καλυτερος φραπες στη Αθηνα μετα το ΛΕΝΤΖΟ στο παγκρατι..(και τη Σαντα Λουτσια στα Ιλισια αλλα ποιος τη θυμαται αυτη...)
 
Το μπουγελο περα απο παραδοση στο κλεισιμο του σχολειου, με ενα τονο υφερποντα σεξισμου (οι κοπελες με πλουσια τα ελεη και λευκα μπλουζακια ηταν υπ αριθμον 1 στοχος), ηταν και μια διασκεδαση για ολες τις εποχες.

Γινοταν κυριως χρησιμοποιωντας νερομπομπες απο χαρτι. Απο το μπαλκονι του σχολειου βομβαρδιζαμε οποιον περναγε απο κατω με ιδιαιτερη προτιμηση στους σπασικλες. Μια φορα εφαγε τις μπομπες του ο Γυμνασιαρχης και εγινε της κακομοιρας. Ανακρισεις, απειλες και δεν συμαζευεται.

Παιδες θυμαται κανεις πως κανουν την χαρτινη νερομπομπα? Αν ναι ριξτε ενα tutorial. Ημουν μαστερ καποτε αλλα απ το πολυ κομπιουτερ μου εχουν καει τα μισα εγκεφαλικα κυτταρα.
 
joe είπε:
Το μπουγελο περα απο παραδοση στο κλεισιμο του σχολειου,με ενα τονο υφερποντα σεξισμου (οι κοπελες με πλουσια τα ελεη και λευκα μπλουζακια ηταν υπ αριθμον 1 στοχος),ηταν και μια διασκεδαση για ολες τις εποχες
Xα,χα,μεγάλη αλήθεια αυτή !!! :) :)
 
Παιδες θυμαται κανεις πως κανουν την χαρτινη νερομπομπα? Αν ναι ριξτε ενα tutorial. Ημουν μαστερ καποτε αλλα απ το πολυ κομπιουτερ μου εχουν καει τα μισα εγκεφαλικα κυτταρα.

δε θυμαιμαι ρε συντροφε..τελευται φορα που εκανα ηταν στο δημοτικο,,οπως ειπα παραπανω το μπουγελο για μενα ηταν επιστημη..προτιμουσα "βαρυ οπλισμο" αυτο ηταν σα να λεμε "χειροβομβιδα κροτου/λαμψης"αυτο που θυμαμαι ηταν οτι στο τελος τις φουσκωναμε για να παρουν σχημα.. :armed:
 
Ετήσια σχολικά μπουγελώματα

Πιστεύω πως ειναι εθιμο σε καθε σχολειο. Και.. φυσικα ηταν και στο δικο μου. :)

Βεβαια η "γιορτη" αρχιζε μολις εμπαινε Ιουνης σε καθε διαλειμμα και να μας τραβολογανε στεγνους και βρεγμενους στο γραφειο του λυκειαρχη :p

θυμαμαι μια φορα που εγινα κατα λαθος παπι (μπηκα στην μεση και την εφαγα εγω :( ) και μολις χτυπησε κουδουνι με σηκωσαν να λυσω και ασκηση στον πινακα.. Εσταζα ολοκληρη (ευτυχως... το μαλλι αθικτο :p )

Τελευταια μερα λοιπον.. το πανηγυρι ξεκινουσε και παλι απο το σχολειο, με κομβικο σημειο τις βρυσες. Αλιμονο σε οποιον περναγε απο κει.

Μετα.. ξεκινουσαμε αργα και σταθερα για το κοντινο ποταμι.

Το οποιο ποταμι ηταν μεγαλο σε πλατος, με ρηχα και καθαρα νερα καταλληλα για μπανιο. Το σημειο που διαλεγαμε ηταν ενα υπεροχο μερος με πλατανια στις οχθες του, με μια τοξοτη (παλια) γεφυρα απο πανω, κατι καφετερειες διπλα, με την πιο ωραια εναν παλιο νερομυλο που εγινε καφετερια και διατηρησε τα λοιπα στοιχεια.. δηλ το τρεχουμενο νερο κτλ.

Και εκει αρχιζαμε... Οι πιο τολμηροι (και βρεγμενοι πλεον.) εμπαιναν μεσα, οι υπολοιποι στις οχθες να κυνηγουν ο ενας τον αλλον. Τα ντροπαλα κοριτσακια πιαναν ενα τραπεζι στις καφετεριες και απολαμβαναν το θεαμα.

Εγω.. αναλογως διαθεσης και μπουγελωματος. Συνηθως ομως την εβγαζα στην οχθη με το να με βρεχουν και να βρεχω αναλογα..

Δεν ημουν ομως ευκολος στοχος ;) :p καταφερνα και ξεφευγα. Μια φορα ομως.. με πιασαν και σηκωτη με ριξαν στο ποταμι. Ηταν η μονη φορα που εγινα τελειως μουσκεμα #) (παει και το μαλλι.. :p χαλια μιλαμε εγινα :D )
 
Το πιο αστείο μπουγέλο ήταν στην έκτη δημοτικού, που μια συμμαθήτριά μου ήταν έτοιμη να ρίξει ένα και είχε βάλει και πολύ νερό στο στόμα της. Κοιτάει γύρω γύρω και δεν βλέπει κανέναν άλλο παρά μόνο τον δάσκαλο. Και πετάει κάτω το μπουγέλο, σηκώνει το κεφάλι, φτύνει ψηλά το νερό και το νερό πέφτει πάνω της.
 
Το πιο όμορφο μπουγέλο που θυμάμαι ήταν την τελευταία μέρα όταν πήγαινα στην Ά Γυμνασίου. Ξεκινήσαμε μια παρέα γύρω στα τριάντα άτομα από όλες τις τάξεις να καταβρεχόμαστε από το σχολείο μέχρι το σπίτι της θείας μου (μιλάμε για μια απόσταση γύρω στα 500 μέτρα). Όπου τα ξαδέλφια μου που ήταν στην ίδια παρέα το θέωρησαν σκόπιμο να πάρουν ότιδήποτε υπήρχε στο σπίτι και μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για να συνεχιστεί το παιχνίδι και να εφοδιάσουν την παρέα.... Επιστρατεύτηκαν λοιπόν κατσαρόλες, κουβάδες, λέκάνες, λάστιχα συνδεμένα με τις εξωτερικές βρύσες του σπιτιού και όλα τα συναφή για το καλύτερο αποτέλεσμα... Τώρα καταλάβαίνετε τι έγινε.... Δεν έμεινε τίποτα στεγνό σε κανέναν από εμάς άλλωστε αυτός ήταν και ο σκοπός..

Οι γείτονες είχαν βγει στα μπαλκόνια και μας κοίταζαν, οι περισσότεροι από αυτούς είχαν λυθεί στα γέλια. '

Αλλα αυτό δεν ήταν τίποτα μπροστά στο πως περάσαμε εμείς....

Ήταν τέλεια.....:biglaugh:
 
Να σας πω και γω τις εμπειρίες μου μιας και είμαι απόφοιτος 3ης Γυμνασίου.Λοιπόν κάθε χρόνο προτελευταία μέρα ξεκινάνε τα μπουγέλα.Αρχικά απλά πράγματα πχ ένα τμήμα μόνο και εξελίσσεται πόλεμο όχι αστεία.Χώρια που εμείς είμαστε και 2 σχολεία στο ίδιο προαύλιο και γίνεται πανικός(1ο εναντίον 2ο Γυμνάσιο!!!!).Και εκεί που το χαιρόμαστε όσο δεν πάει άλλο μας κόβουν τις βρύσες.Τελευταία μέρα γίνεται πανικός,ξέρω γω στην προσευχή ακούμε τα γνωστά,να είμαστε φρόνιμοι αλλιώς θα μας κόψουν τις βρύσες και τέτοια.Λέμε όλοι ναι τέλοσπαντων και πριν καν μπούμε για μάθημα βγάζουμε τα μπουκάλια που έχουμε από τα σπίτια μας και αρχίζουμε να μπουγελονόμαστε.Φέτος ειδικά μας τις έκοψαν από την 3η ώρα οπότε κάναμε κοπάνα όλη η Τρίτη τάξη και πήγαμε σε άλλο ΣΧΟΛΕΙΟ να παίξουμε. xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Αυτοί δεν είχαν ξεκινήσει ακόμα οπότε μπαίνουμε εμείς αδιάφοροι(τα ξέραμε τα παιδιά κιόλας)και τους αρχίζουμε στις νερόμπομπες.Πόλεμος και εκεί :p

Το κορυφαίο το είχε κάνει ο αδερφός μου με έναν φίλο του πριν καμμιά δεκαριά χρονάκια.Ρίχνανε νερόμπομπες από το μπαλκόνι και μία πετυχαίνει το παρμπρίζ του αμαξιού και έκανε "κοιλιά".Να σου οι γονείς μου να πληρώνουν το παρμπριζ. :p
 
τὰ πιὸ ὡραία μπουγέλα ἦσαν αὐτὰ ποὺ στόχευαν στὰ πλέον καμπυλωτὰ πεδία τὴς ἀνατομίας τῶν συμμαθητριῶν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vangelakas είπε:
τὰ πιὸ ὡραία μπουγέλα ἦσαν αὐτὰ ποὺ στόχευαν στὰ πλέον καμπυλωτὰ πεδία τὴς ἀνατομίας τῶν συμμαθητριῶν.
και κυριως αυτες που φορουσαν ασπρο ή ανοιχτοχρωμο μπλουζακι
 
....................................................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι τα χρόνια του Δημοτικού αρχές Ιουνίου μπουγελωνόμασταν μεταξύ μας και περνάγαμε ζάχαρη
 
Εκτός από μεταξύ μας μπουγέλα μια συμμαθήτρια μας είχε ρίξει και μπουγέλο σε καθηγήτρια η οποία φρίκαρε φυσικά αλλά και ένας καημένος νεόφερτος θρησκευτικός έφαγε ολόκληρη σκουπιδοσακουλάρα με νερό την ώρα που έτρωγε ένα τοστ.
 
Πίσω
Μπλουζα