Μπριζίτ Μπαρντό

Πραγματικα, αν μπορουσε να ζωγραφισει μονο οπως ξερουμε οι περισσοτεροι, θα το θεωρουσα προβλημα. :D
 
Αλήθεια σας είπε. Πήγαινε στο google - Images και βάλε "Picasso early art" και θα δεις άπειρα παραδείγματα.

Όλοι αυτοί οι μεγάλοι ζωγράφοι μπορούσαν να ζωγραφίσουν τελείως νατουραλιστικά κει με κλασσική προοπτική αν θέλανε. Απλώς δεν τους ενδιέφερε.
Elephadas όταν μπήκαμε στην μοντέρνα τέχνη αφού περάσαμε μπαρόκ, ροκοκό, μεσαίωνα,  κλασσική Ελλάδα δεν κατάλαβα τίποτα ειλικρινά έβλεπα γλοιώδη άσχημα έργα που θεωρούνταν αριστουργήματα α πχ.έναν μαύρο πίνακα με μια λευκή κουκίδα ακόμα και κάτι πίνακες με γεωμετρικά σχήματα ο δάσκαλος μας έλεγε πως ο ζωγράφος ψαχνει τον συμβολισμο όχι πια το περίγραμμα των πραγματων! Μέχρι και καμπινεδες έχουν τα μοντέρνα μουσεια και λιωμένες σοκολάτες με αγάλματα και σαπουνια , κάτι κρεμασμένα , ανάποδα άσχημα  αλογα φαίνεται πως ο ζωγράφος του Κωνσταντίνου και Ελένης που έφτιαχνε έναν κόκκινο πινακα και έλεγε πως συμβολίζει την οκτωβριανή επανάσταση και την εκτέλεση του τσάρου συμφωνα με την μεταμοντέρνα τέχνη υπέγραφε αριστουργήμα! Δηλαδή.εγω μπορώ να ζωγραφίσω σαν τον Βαν Γκογκ και επιλέγω να κάνω μια σειρά με σοκολατένια αγαλματα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρομαι που διαβάζω διάφορα άρθρα και όλα λένε πως ή Μπαρντο μόνο με την Μαιρυλιν θα μπορούσε να συγκριθεί, αυτό που πάντα ελεγα.Ή Μονροε έκοψε πρώτη το νήμα μόνο γιατί πέθανε νωρίς και ή εικόνα της εμεινε άφθαρτη και αψεγάδιαστη ενώ την Μπε Μπε θα την έχουμε στο μυαλό μας και με τα σημάδια του χρόνου.
 
Η Μπαρντο ηταν παντα φυσικη. Ακομα και τωρα που ειναι υπερηλικη δεν κατεφυγε σε πλαστικες.
Η Μαιριλιν ηταν ψευτικη καθως απο πολυ νεα ειχε διορθωσει μυτη, μετωπο, δοντια, πηγουνι. Ακομα και μετα τις τοσες πλαστικες και παλι δεν κατορθωσε ουτε να αγγιξει καν την ομορφια της Β.Β.
 
Αυτο το στιγμιοτυπο ειναι απο την ταινια Οι γυναικες (Les femmes - 1969) με συμπρωταγωνιστη της Β.Β. τον Μωρις Ρονε.

Όποιο στιγμιότυπο και να δεις απο αυτή την γυναίκα είναι :love:
 
Κυριολεκτικά όμως ... ;)

Η Μπαρντο ηταν παντα φυσικη. Ακομα και τωρα που ειναι υπερηλικη δεν κατεφυγε σε πλαστικες.
Η Μαιριλιν ηταν ψευτικη καθως απο πολυ νεα ειχε διορθωσει μυτη, μετωπο, δοντια, πηγουνι. Ακομα και μετα τις τοσες πλαστικες και παλι δεν κατορθωσε ουτε να αγγιξει καν την ομορφια της Β.Β.
Δυστυχισμένο πλάσμα η μία, άστατη και μάλλον αμφιλεγόμενη η άλλη (η εν ζωή), είναι η γνώμη μου.
 
Ρε παιδιά έψαχνα να βρω μια μάλλον ασπρόμαυρη φωτογραφία της BB που είναι γυμνή αλλά με ένα ρούχο, πετσέτα, εσάρπα, δεν θυμάμαι ακριβώς, να κρύβει τα επίμαχα σημεία ώστε να είναι κατάλληλη για ανηλίκους (για ενηλίκους πέραν μιας ηλικίας ήταν ακατάλληλη διότι όσα δεν βλέπανε θα τα φαντάζονταν και θα πάθαιναν εγκεφαλικό). Δεν καταλάβαινες αν η φωτό τραβήχτηκε ενώ τύλιγε ή ξετύλιγε την "πετσέτα", αλλά η πόζα της είναι ακριβώς ίδια με αυτή της Λ. Μπρους στο https://retromaniax.gr/threads/Η-Ιστορία-του-Πάνθεον.28472/page-2#post-545775 (νομίζω ήταν το κατοπτρικό είδωλό της, η ΒΒ κοιτούσε προς την αντίθετη πλευρά). Γι' αυτό την έψαχνα, ήθελα να σχολιάσω ότι δεν αρκεί η σέξυ πόζα, πρέπει να έχεις και το χάρισμα που διέθετε άφθονο η Β.Β. διότι ήταν πολύ πιο σέξυ η φωτό εκείνης. Δεν μπόρεσε να μου τη βρει το Γκουγκλ (πολύ λίγες συνολικά φωτογραφίες της έχει, αν σκεφτει κανείς ότι βγαίνουν 27,600,000 αποτελέσματα στο κανονικό ψάξιμο) οπότε σκέφτηκα ότι εδώ διαθέτουμε πηγή πολύ πιο ενημερωμένη στα ΜπεΜπεδίστικα από το Γκουγκλ. Bambinella, βοήθεια!
 
Δυστυχισμένο πλάσμα η μία, άστατη και μάλλον αμφιλεγόμενη η άλλη (η εν ζωή), είναι η γνώμη μου.
Αστατη οσον αφορα συζυγους και εραστες. Στα αλλα μια χαρα ξερει τι της γινεται.

@elephadas Νομιζω πως εχω δει τη φωτογραφια της Β.Β. που αναφερεις, αλλα που να τη βρω τωρα; Θα εχω το νου μου παντως.
 
Και όσον αφορά στο παιδί της, επίσης...
Το παιδι της, ο Νικολα Σαριε, ειναι αποτελεσμα ανεπιθυμητης εγκυμοσυνης. Η Μπριζιτ δεν ηθελε ποτε να αποκτησει παιδι. Τα αναλυει αυτα μεσα στην αυτοβιογραφια της. Και ως εκ τουτου δεν εγινε καλη μητερα.
 
Ρε παιδιά έψαχνα να βρω μια μάλλον ασπρόμαυρη φωτογραφία της BB που είναι γυμνή αλλά με ένα ρούχο, πετσέτα, εσάρπα, δεν θυμάμαι ακριβώς, να κρύβει τα επίμαχα σημεία

Ο Tazio Secchiaroli είχε βγάλει μια σειρά α/μ φωτογραφίες της ΒΒ με πετσέτα, back in 1963. Αυτές εννοείς @elephadas?

BB.jpg
 
Το παιδι της, ο Νικολα Σαριε, ειναι αποτελεσμα ανεπιθυμητης εγκυμοσυνης. Η Μπριζιτ δεν ηθελε ποτε να αποκτησει παιδι. Τα αναλυει αυτα μεσα στην αυτοβιογραφια της. Και ως εκ τουτου δεν εγινε καλη μητερα.



1. https://www.mixanitouxronou.gr/otan...klirotita-gia-to-gio-tis-ke-stirizi-ti-lepen/
2. https://www.mixanitouxronou.gr/briz...-apo-tromokrates-ke-kani-ratsistikes-dilosis/


:oops:

Στο δεύτερο link διαβάζω λίγα πράγματα και για τους γονείς της B.B.

Στην αυτοβιογραφια της, τι αναφέρει για τα παιδικά της χρόνια και τους δικούς της γονείς ; Τι άνθρωποι ήταν;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Oι γονείς της, ή μητέρα της , ήταν πολύ ψυχρή απέναντι στην Μπριζιτ αυτό την στιγμάτισε σε όλη της την ζωή. Γενικά με τον παππού της είχε πολύ καλή σχέση. Και κείνος αγαπούσε τα ζωάκια. Ίσως αυτήν την στοργή που της έλειπε να την έψαχνε σε εραστες
 
Το περίμενα ότι θα ήταν κάπως έτσι! :(

Η σκληρότητα στο ίδιο της το παιδί και η μη αναγνώριση του σπλαχνου της οφείλονται σε αυτά τα παιδικά βιώματα και είναι τα κατάλοιπα της σκληρότητας που δέχτηκε η ίδια απο τους γονείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι έχει περιγράψει και ένα περιστατικό ότι ως παιδάκι σε παιχνίδι έσπασε ένα πολύτιμο βαζο και οι γονείς της της είπαν πως πλέον δεν επρεπε να την θεωρούν κόρη τους και να τους μιλα στο πληθυντικό!ισως αργότερα αυτά τα ζεστα συναισθήματα που δεν βιωσε ως παιδί δεν μπόρεσε να τα δώ σει ουτε στον γιο της παρά μόνο στα ζωάκια.
 
Ρε παιδιά έψαχνα να βρω μια μάλλον ασπρόμαυρη φωτογραφία της BB που είναι γυμνή αλλά με ένα ρούχο, πετσέτα, εσάρπα, δεν θυμάμαι ακριβώς, να κρύβει τα επίμαχα σημεία ώστε να είναι κατάλληλη για ανηλίκους (για ενηλίκους πέραν μιας ηλικίας ήταν ακατάλληλη διότι όσα δεν βλέπανε θα τα φαντάζονταν και θα πάθαιναν εγκεφαλικό). Δεν καταλάβαινες αν η φωτό τραβήχτηκε ενώ τύλιγε ή ξετύλιγε την "πετσέτα", αλλά η πόζα της είναι ακριβώς ίδια με αυτή της Λ. Μπρους στο https://retromaniax.gr/threads/Η-Ιστορία-του-Πάνθεον.28472/page-2#post-545775 (νομίζω ήταν το κατοπτρικό είδωλό της, η ΒΒ κοιτούσε προς την αντίθετη πλευρά).

Υπάρχουν πάρα πολλές φωτογραφίες που ταιριάζουν στην περιγραφή σου...:)

'Ισως κάποια απο αυτές;;

bb22.jpg

brigitte bardot esrp.jpg

brigitte bardot esrp3.jpg

brigitte bardot esrp4.jpg

bb33.jpg
 
Νιόβη και stratulator, αυχαριστώ και είναι όλες πολύ ωραίες αλλά όχι... η πόζα είναι ακριβώς σαν αυτήν της Λ Μπρους. Μου δημιουργεί μάλιστα την εντύπωση ότι η BB χορεύει διαδοχικά καλύπτοντας και αποκαλύπτοντας ανάλογα πώς κρατάει την πετσέτα, και δεν είναι στατική πόζα. Στην πραγματικότητα πρέπει να είναι στατική, αλλά η στάση της μου δημιουργεί αυτή την εντύπωση.

Αν την δείτε θα καταλάβετε αμέσως γιατί την θεωρώ ξεχωριστή. Απορώ που δεν βρίσκεται με το google. Στο είδος τηε είναι το ίδιο εικονική με της MM με το άσπρο φουστάνι να ανεμίζει από τα 7 χρόνια φαγούρα.
 
Πίσω
Μπλουζα