Μπριζίτ Μπαρντό

Και όχι μόνο αυτό Always Somewhere..
Στις παραπάνω φωτό που υπάρχουν σ'αυτήν τη σελίδα,υπάρχει και κάποια που μου βγάζει κάτι λίγο από Χέλμη και και κάποια άλλη λίγο από Ρίκα Διαλυνά!
(θα μας διαβάσει η bambi και θα μας πάρει με τις πέτρες!..)
Γιατι καλε να σας παρω με τις πετρες; Θεια μου ειναι; :D
Ειμαι περιεργη ομως να δω αυτες τις φωτογραφιες που σας θυμιζουν Χελμη και Διαλυνα!
Τωρα το κατα ποσον η Α.Β. μιμηθηκε τη Β.Β. στυλιστικα (και οχι μονο) ειναι πολυ μεγαλη ιστορια. Ενα μονο θα πω: Στην ταινια Μουσιτσα η Αλικη φοραει την ιδια ακριβως τουαλετα (ολοϊδια ομως) που φοραει η Μπριζιτ στην Παριζιανα.
Ακομα και το χτενισμα με τον κοτσο, ακομα και τα λευκα γαντια της Αλικης ειναι ιδια με της Μπριζιτ.
Δειτε και κατι αλλο: Η Β.Β στην ταινια του '62, Η ιδιωτικη μου ζωη. Ενα χρονο αργοτερα η Αλικη εκανε τα ιδια κοτσιδια με αυτους τους φιογκους στα Χτυποκαρδια.

1576607325011.png
 
Σπάνια χριστουγεννιάτικη φωτό της Μπε μπε
 

Συνημμένα

  • IMG_20191222_084350.png
    IMG_20191222_084350.png
    1,5 MB · Προβολές: 9
Στο μεταξύ είναι σαν να βλέπεις την σημερινή μόδα στα ρούχα!

Για σκεφτείτε το λίγο.. :)

Χμμ... Λοιπόν.. Αν Βλέπατε σήμερα στο δρόμο μια γυναίκα να φορά όπως η BB τα ίδια ακριβώς θα σας πήγαινε κάτι στραβά στο ντύσιμο; Έμενα Όχι! :)

Το ζιβαγκο και αυτό το πλεκτό είναι άλλωστε στην μόδα αυτή την εποχή να το φοράνε ακριβώς έτσι η γυναίκες όπως και οι τύπου Ugh χειμωνιατικες μπότες!


Ασχετο, το καημένο το σκυλάκι εκεί πίσω έχει μπει λιγάκι απο το κρύο! Χαχαχα!

Ποιος να του δώσει όμως σημασία μπροστά στην BB.. :love:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τιποτα δε θα μου πηγαινε στραβα σημερα γιατι τα περιμενω ολα! Και το λεω αυτο γιατι ουσιαστικα σημερα δεν υπαρχει μοδα, κι αν υπαρχει δεν ειναι τοσο επιτακτικη οσο καποτε.
Το να ακολουθεις τη μοδα πιστα, απο το '80 και μετα επαψε να υφισταται. Για παραδειγμα, φανταστειτε το 1967 να εβγαινε γυναικα στο δρομο με φουρω και μυτερες γοβες, κατι που ηταν στο μοδα απο τα μεσα της δεκαετιας του '50 μεχρι και το 1962. Μολις πεντε χρονια νωριτερα δηλαδη. Θα την κοιταζαν σαν εξωγηινη. Η το αντιστροφο: Με σουπερ μινι και χαμηλοτακουνα τετραγωνα παπουτσια το 1962, μοδα που επικρατησε το 1967.
Ενω σημερα βλεπουμε μινι, μαξι, σορτς, παντελονια στενα και φαρδια, μποτες ψηλες, μποτες κοντες, μακρυμαλληδες, κοντομαλληδες και δεν μας κανει καμια εντυπωση.
Τωρα πια τα παντα ειναι διαχρονικα και συγχρονως ξεπερασμενα.
 
Kαι μια φωτο της Bardot με τον αγαπημένο μου ηθοποιό Lino Ventura, από την ταινία Boulevard du Rhum...

a551b1c8-e677-4f4e-a3fd-60e1ac3c0c1e.jpg
 
Τιποτα δε θα μου πηγαινε στραβα σημερα γιατι τα περιμενω ολα! Και το λεω αυτο γιατι ουσιαστικα σημερα δεν υπαρχει μοδα, κι αν υπαρχει δεν ειναι τοσο επιτακτικη οσο καποτε.
Το να ακολουθεις τη μοδα πιστα, απο το '80 και μετα επαψε να υφισταται. Για παραδειγμα, φανταστειτε το 1967 να εβγαινε γυναικα στο δρομο με φουρω και μυτερες γοβες, κατι που ηταν στο μοδα απο τα μεσα της δεκαετιας του '50 μεχρι και το 1962. Μολις πεντε χρονια νωριτερα δηλαδη. Θα την κοιταζαν σαν εξωγηινη. Η το αντιστροφο: Με σουπερ μινι και χαμηλοτακουνα τετραγωνα παπουτσια το 1962, μοδα που επικρατησε το 1967.
Ενω σημερα βλεπουμε μινι, μαξι, σορτς, παντελονια στενα και φαρδια, μποτες ψηλες, μποτες κοντες, μακρυμαλληδες, κοντομαλληδες και δεν μας κανει καμια εντυπωση.
Τωρα πια τα παντα ειναι διαχρονικα και συγχρονως ξεπερασμενα.
Υπάρχουν φωτογραφίες της από την επίσκεψη της στην Αθήνα το καλοκαίρι του 1969 και συγκεκριμένα από την διαμονή της όπως αναφέρεται στον Αστέρα?
 
Υπάρχουν φωτογραφίες της από την επίσκεψη της στην Αθήνα το καλοκαίρι του 1969 και συγκεκριμένα από την διαμονή της όπως αναφέρεται στον Αστέρα?
Μια φωτογραφια απο τοτε ειχα καταφερει να βρω καποια στιγμη που τωρα δεν υπαρχει.
 
Σπάνια φωτό της χριστουγεννιάτικο.με παιδάκια αυτήν την στιγμή ντυμένα αγγελάκια.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200107_142635.png
    IMG_20200107_142635.png
    1,6 MB · Προβολές: 11
Είναι πολύ νέα σε αυτή την φωτογραφία και έχει ακόμα την αγνή φυσική ομορφια της νεαρής ηλικίας! :love:
 
Ήταν χάρμα οφθαλμών σε πολύ νεαρή ηλικία! Σπάνια ομορφιά, ανεπανάληπτη και όλα της τα έδωσε αρμονικά ο Θεός.
 
IMG_20200112_005549.pngποια είναι ή ζωγράφος άγνωστο αλλά ωραία ως εικονα συνολικά όχι ο πίνακας, ή Μπαρντο , τα λουλούδια, το καβαλετο
 
Κι αυτη η φωτογραφια πρεπει και παλι να ειναι απο ρεπορταζ μοδας στο Elle του '50.
 
Καλά λες μπαμπι δεν το χα σκεφτεί κι εδώ ή μος κάνει..μπαρντο στην vogue, ενώ την δευτερ ή φωτό την αντεγραψε και ή βουγιουκλωIMG_20200111_200432.png
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2020-01-12-00-47-02.png
    Screenshot_2020-01-12-00-47-02.png
    1,2 MB · Προβολές: 6
Πολύ σπάνια φωτό της Μπε Μπε, από το ινστα της ψαρευω! Και αυτό το εξώφυλλο βιβλίου τι σχέση έχει με την Μπαρντο; Εκδόσεις λυχνάρι!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200216_000152.png
    IMG_20200216_000152.png
    1,3 MB · Προβολές: 3
  • IMG_20200216_001131.png
    IMG_20200216_001131.png
    1,3 MB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία:
Και αυτό το εξώφυλλο βιβλίου τι σχέση έχει με την Μπαρντο; Εκδόσεις λυχνάρι!
Ειδανε το κιτρινο μαλλι και σου λενε "Δε βαζω μια φωτογραφια της Β.Β.;"
Τετοιος συνειρμος. :)
 
Ειδανε το κιτρινο μαλλι και σου λενε "Δε βαζω μια φωτογραφια της Β.Β.;"
Τετοιος συνειρμος. :)

Νομίζω και σε αλλα βιβλία της σειράς "Εσμπραγιά" (απο τον συγγραφέα Σάρλ Εσμπραγιά) είχε στο εξώφυλλο φωτογραφία διάσημων της εποχής άλλοτε σε μορφή σκίτσου και άλλοτε φωτογραφία όπως αυτό με την BB.

BeFunky-collage.jpg

Πηγή εικόνας

Μιας που τα αναφέραμε αυτά τα βιβλία διαβάστε περισσότερα και εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα