Μπότα-σπιτάκι με οικογένεια από αρκουδάκια

pauline

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
13
το ειχα αυτο το παιχνιδι μικρη μετα απο τοσα χρονια ακομη το ψαχνω, ηταν θεικο! ηταν μια μποτουλα-σπιτακι που την ανοιγες και μεσα ειχε επιπλακια πανεμορφα και μαζι η οικογενεια με τα 4 αρκουδακια. θυμαμαι οτι οι καρεκλες της κουζινας ειχαν πανω ενα αυτοκολλητο ριγε. ηταν κουκλιστικο εντελως, ολη την ωρα με εκεινο επαιζα.

τωρα το ψαχνω εδω και χρονια και ακρη δεν βγαζω.δεν πρεπει να ηταν κινεζικο .φαινοταν καλης ποιοτητας. δεν θυμαμαι ποιας εταιρειας ηταν. δεν το βρισκω με τιποτα!

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Αντιδράσεις
175
Πολύ ενδιαφέρον αυτό φαίνεται!!Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο,αλλά σίγουρα υπήρχαν αντίστοιχα σπιτάκια,σε polly pocket και άλλα παρόμοια sets!

pauline

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
13
το μεγεθος δεν ηταν τοσο μικρο.η μποτουλα ειχε μεγεθος περιπου μιαμιση φορα την παλαμη μου. ηταν καφε. ηταν απλα το τελειοτερο παιχνιδι που περασε απο τα χερια μου. το εχω ψαξει απο τοτε καμποσες φορες αλλα τιποτα. θα συνεχισω το ψαξιμο ομως.

zouzou

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
70
Έμοιαζε με αυτό;; Το βρήκα στο δίκτυο. Αν δεν κάνω λαθος ΄πρέπει να υπήρχε παιδική σειρά κινουμένων σχεδίων με αυτό το σπιτάκι.

images.jpg

pauline

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
13
εψαξα κι εγω στο γκουγκλ και δεν το βρηκα. οχι δεν ειναι αυτο αλλα οντως μοιαζει. πιο πολυ μοιαζει στο παρακατω:http://album.aufeminin.com/album/709660/jouets-18333358.html#p257

λολ.jpg να και η εικονα

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

pauline

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
13
Ελάτε ρε παιδια να το βρούμε! Είχε επιπλακια μεσα.θυμαμαι την τραπεζαρία κατω με τις ριγέ καρέκλες ,την κουζίνα και το σαλόνι,πανω είχε υπνοδωμάτιο.

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
1.378
Αυτο που ποσταρε η ΖουΖου....

zouzou είπε:
....ειναι της Matchbox και ειναι του 1977. ;)

Vintage Matchbox Live-n-learn Play Boot toy 1977

[video=youtube;Ye-gRfg1Nv8]

Αυτο που βρηκες ειναι τα παρακατω....

Teeny Weeny Families

Και το συγκεκριμενο ειναι το....

Teeny Weeny High School

Και συμφωνα με....αυτο εδω....κυκλοφορησαν το 1996!!! ;)

pauline

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
13
Ναι αλλα δεν ειναι αυτο που ψαχνω.μοιαζει αρκετα. Το ψαχνω στο Google στα ελληνικα ,στα αγγλικά στα γαλλικά.θα το ψάξω σε όλες τις γλωσσες μεχρι να το βρω.

spirtoulis

RetroMasteR
Αντιδράσεις
75
Μήπως ήταν κάποιο σετ από τα Sylvanian? Κάτι σαν αυτό?

sylvanian families.jpg

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Αντιδράσεις
1.409
Περιπου για τι εποχη μιλαμε να περιορισουμε τις παραμετρους αναζητησης.

pauline

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
13
μιλάμε για μέσα '90 (απάντησα μετά από 13 μήνες ουπς!)

BETTY BOOP

Aliens Implanted me all Human History
Αντιδράσεις
1.489
μήπως ήταν τυπου polly-pocket?

Crimson Moonlight

RetroActive
Αντιδράσεις
228
Κατάλαβα ποιό λές! Πρέπει να ήταν σειρά με αντικείμενα σπιτάκια, εγώ είχα μία ραπτομηχανή-αρκουδοσπιτάκια πανέμορφη! Όταν ήταν κλειστή ήταν ραπτομηχανή, κι όταν την άνοιγες ήταν ένα μεγάλο κίτρινο σπιτάκι με ροζ πάτωμα, κουζινούλα, κρεβατάκια και κήπο! Φυσικά καί η αρκουδοοικογένεια, μπαμπάς με μπλέ σαρλοπέτα, μαμά με ροζ φόρεμα, παιδάκι-αγοράκι με γαλάζια σαρλοπέτα, παιδάκι-κοριτσάκι με κίτρινο φορεματακι. Σ' ένα άλλο σπίτι είχα δεί παρόμοιο σπιτάκι με αρκουδάκια και σε σχήμα ντουλαπίτσας.

pauline

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
13
Όχι δεν ήταν σαν polly pocket. Μεγαλύτερο μέγεθος ήταν.

Αχ δεν υπάρχει πουθενά στο ίντερνετ. Crimson δεν ξέρω αν ήταν σειρά.

pauline

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
13
Την μπότα με τα κουκουβαγιάκια την έχω. Την πήρα από το ebay προπερσι. Αλλά δεν ειναι αυτά. Αν προσέξετε έχει κάτι επιπλάκια, καρεκλιτσες, τραπεζάκια κλπ.

Μπλουζα