Μπότα-σπιτάκι με οικογένεια από αρκουδάκια

pauline

RetroWannaBe
Joined
22 Δεκ 2011
Μηνύματα
50
Αντιδράσεις
15
το ειχα αυτο το παιχνιδι μικρη μετα απο τοσα χρονια ακομη το ψαχνω, ηταν θεικο! ηταν μια μποτουλα-σπιτακι που την ανοιγες και μεσα ειχε επιπλακια πανεμορφα και μαζι η οικογενεια με τα 4 αρκουδακια. θυμαμαι οτι οι καρεκλες της κουζινας ειχαν πανω ενα αυτοκολλητο ριγε. ηταν κουκλιστικο εντελως, ολη την ωρα με εκεινο επαιζα.

τωρα το ψαχνω εδω και χρονια και ακρη δεν βγαζω.δεν πρεπει να ηταν κινεζικο .φαινοταν καλης ποιοτητας. δεν θυμαμαι ποιας εταιρειας ηταν. δεν το βρισκω με τιποτα!
 
Πολύ ενδιαφέρον αυτό φαίνεται!!Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο,αλλά σίγουρα υπήρχαν αντίστοιχα σπιτάκια,σε polly pocket και άλλα παρόμοια sets!
 
το μεγεθος δεν ηταν τοσο μικρο.η μποτουλα ειχε μεγεθος περιπου μιαμιση φορα την παλαμη μου. ηταν καφε. ηταν απλα το τελειοτερο παιχνιδι που περασε απο τα χερια μου. το εχω ψαξει απο τοτε καμποσες φορες αλλα τιποτα. θα συνεχισω το ψαξιμο ομως.
 
Έμοιαζε με αυτό;; Το βρήκα στο δίκτυο. Αν δεν κάνω λαθος ΄πρέπει να υπήρχε παιδική σειρά κινουμένων σχεδίων με αυτό το σπιτάκι.

images.jpg
 
εψαξα κι εγω στο γκουγκλ και δεν το βρηκα. οχι δεν ειναι αυτο αλλα οντως μοιαζει. πιο πολυ μοιαζει στο παρακατω:http://album.aufeminin.com/album/709660/jouets-18333358.html#p257

λολ.jpg να και η εικονα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελάτε ρε παιδια να το βρούμε! Είχε επιπλακια μεσα.θυμαμαι την τραπεζαρία κατω με τις ριγέ καρέκλες ,την κουζίνα και το σαλόνι,πανω είχε υπνοδωμάτιο.
 
Αυτο που ποσταρε η ΖουΖου....

zouzou είπε:
....ειναι της Matchbox και ειναι του 1977. ;)

Vintage Matchbox Live-n-learn Play Boot toy 1977

[video=youtube;Ye-gRfg1Nv8]



Αυτο που βρηκες ειναι τα παρακατω....


Teeny Weeny Families

Και το συγκεκριμενο ειναι το....

Teeny Weeny High School

Και συμφωνα με....αυτο εδω....κυκλοφορησαν το 1996!!! ;)
 
Ναι αλλα δεν ειναι αυτο που ψαχνω.μοιαζει αρκετα. Το ψαχνω στο Google στα ελληνικα ,στα αγγλικά στα γαλλικά.θα το ψάξω σε όλες τις γλωσσες μεχρι να το βρω.
 
Μήπως ήταν κάποιο σετ από τα Sylvanian? Κάτι σαν αυτό?

sylvanian families.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιπου για τι εποχη μιλαμε να περιορισουμε τις παραμετρους αναζητησης.
 
μιλάμε για μέσα '90 (απάντησα μετά από 13 μήνες ουπς!)
 
μήπως ήταν τυπου polly-pocket?
 
Κατάλαβα ποιό λές! Πρέπει να ήταν σειρά με αντικείμενα σπιτάκια, εγώ είχα μία ραπτομηχανή-αρκουδοσπιτάκια πανέμορφη! Όταν ήταν κλειστή ήταν ραπτομηχανή, κι όταν την άνοιγες ήταν ένα μεγάλο κίτρινο σπιτάκι με ροζ πάτωμα, κουζινούλα, κρεβατάκια και κήπο! Φυσικά καί η αρκουδοοικογένεια, μπαμπάς με μπλέ σαρλοπέτα, μαμά με ροζ φόρεμα, παιδάκι-αγοράκι με γαλάζια σαρλοπέτα, παιδάκι-κοριτσάκι με κίτρινο φορεματακι. Σ' ένα άλλο σπίτι είχα δεί παρόμοιο σπιτάκι με αρκουδάκια και σε σχήμα ντουλαπίτσας.
 
Όχι δεν ήταν σαν polly pocket. Μεγαλύτερο μέγεθος ήταν.

Αχ δεν υπάρχει πουθενά στο ίντερνετ. Crimson δεν ξέρω αν ήταν σειρά.
 
Και ναι μετά από χρόνια βρήκα μια φωτογραφία σε ένα οικογενειακό άλμπουμ που φαίνεται αυτό το παιχνίδι. Το θυμάται κανείς;
 

Συνημμένα

  • IMG_20200329_175945.jpg
    IMG_20200329_175945.jpg
    189,5 KB · Προβολές: 13
Για κοίτα κι αυτά
 

Συνημμένα

  • f34116d9f155e575e8c9cd95e18c3e8f.jpg
    f34116d9f155e575e8c9cd95e18c3e8f.jpg
    65,6 KB · Προβολές: 3
  • Vintage-Teeny-Weeny-Families-Mimi-Goo-Goos.jpg
    Vintage-Teeny-Weeny-Families-Mimi-Goo-Goos.jpg
    20,8 KB · Προβολές: 3
  • 5718b9c7ae6fa97e7c4a7bba.jpeg
    5718b9c7ae6fa97e7c4a7bba.jpeg
    94,6 KB · Προβολές: 3
  • Screenshot_2020-03-29-23-17-50.png
    Screenshot_2020-03-29-23-17-50.png
    211,8 KB · Προβολές: 3
Την μπότα με τα κουκουβαγιάκια την έχω. Την πήρα από το ebay προπερσι. Αλλά δεν ειναι αυτά. Αν προσέξετε έχει κάτι επιπλάκια, καρεκλιτσες, τραπεζάκια κλπ.
 
Πίσω
Μπλουζα