Μυστικοί Επτά [Enid Blyton]

nasos

Retro Member
Joined
22 Ιουν 2008
Μηνύματα
109
Αντιδράσεις
15
Καλησπερα.

Πες το κι εγινε..Aardvark:cool:

54782.jpg54783.jpg54784.jpg

Στην πρωτη ειναι και τα 15 βιβλια και στη δευτερη και τριτη ειναι το αγαπημενο μου εξωφυλλο απο το 6ο βιβλιο με το οπισθοφυλλό του.

(δεν ξερω να τα βαλω αλλιως... αν μπορουν οι admins ας διορθωσουν το μηνυμα να φαινονται και οι φωτος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanx!

Εγω ειχα μαλλον λιγο παλιοτερες εκδοσεις διοτι θυμαμαι τα εξωφυλλα ηταν ζωγραφιστα.

Φιλε Νασο καλυτερα να χρησιμοποιεις την Gallery του GRM διοτι μετα απο καιρο τα ανεβασματα στο Imagesack εξαφανιζονται.
 
Aναμένετε σχετική φωτό κι από μένα συντόμως,πάνω στο θέμα....
 
Νasos μπραβο,θεος, παρολο που δεν πεσαμε διανα,ισως θυμησουν κατι σε καποιον αλλον. :thanx2:

Και εμενα οπως και του Wally oι εκδοσεις ηταν διαφορετικες,ζωγραφιστες με ανοιχτο χρωμα.

Ελπιζω καποια στιγμη να τις ξαναδω. :precry:

Μαnos περιμενουμε και τα δικα σου. :headbang:
 
Χθες που πήγα στη sister επιβεβαίωσα αυτό που ήξερα:Υπάρχουν στη βιβλιοθήκη της σε άψογη κατάσταση και πλήρεις,και οι τρεις σειρές παιδικών βιβλίων:"Οι πέντε φίλοι","Tα πέντε λαγωνικά" και "Οι μυστικοί επτά"...

Aπλά δεν είχα την ψηφιακή μαζί,να βγάλω τη φωτό που σας υποσχέθηκα...
 
manos426f είπε:
Χθες που πήγα στη sister επιβεβαίωσα αυτό που ήξερα:Υπάρχουν στη βιβλιοθήκη της σε άψογη κατάσταση και πλήρεις,και οι τρεις σειρές παιδικών βιβλίων:"Οι πέντε φίλοι","Tα πέντε λαγωνικά" και "Οι μυστικοί επτά"...
Aπλά δεν είχα την ψηφιακή μαζί,να βγάλω τη φωτό που σας υποσχέθηκα...
Οταν ειπες "πανω στο θεμα" νομιζα οτι θα εβαζες τα δικα σου βιβλια ,οχι για το οτι μιλαγες για "Μυστικους 7'.

Please ριξε μια ματια για τον συγκεκριμενο τιτλο που ανεφερα παραπανω και μετα ξερεις εσυ......

Φωτο εξωφυλλο-οπισθοφυλλο κ.τ.λ :cheers:




Νemo ωραια κομματια. :thumbup:
 
Aardvark είπε:
......Και εμενα οπως και του Wally oι εκδοσεις ηταν διαφορετικες,ζωγραφιστες με ανοιχτο χρωμα.
Αρα υπηρξε και παλιοτερη εκδοση των Μ7.

Εντωμεταξυ τωρα που το λες κατι μου ερχεται στο μυαλό, αλλά μεχρι εκει. Δεν μπορω να θυμηθω τιποτε παραπερα απ' αυτο.

Νομιζω πως κι εγω καποτε διαβασα Μυστικους 7 σε βιβλιο με ανοιχτο χρωμα και με αλλες ζωγραφιες, και νομιζω χαρτινο ματ εξωφυλλο αλλά σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω που. :precry:

Και ηταν και η αφορμη για να τους αγορασω και μετα, βεβαια στην εκδοση που ειδατε.
 
Εγω τα θυμαμαι απο την "Δανειστικη Βιβλιοθηκη" στα 80ς.

Ισως σταθουμε τυχεροι με την εκδοση του Μanos264f.
 
Εχω κ'εγω την πληρη σειρα των "μυστικων 7" :clap: Ακριβως οπως αυτα του Νασου !!!
 
Παιδια επανηλθα γιατι θυμηθηκα. :cool:

Στην κατασκηνωση γυρω στο '85-'86 τα διαβαζα και ηταν η παλιά εκδοση. Ναι εχετε δικιο. Το ειχα σχεδον σβησμενο απ' τη μνημη μου, αλλά το θυμηθηκα γιατι το ειχα συνδεσει με καλοκαιρι και φαγητο και στην κατασκηνωση πηγαιναμε να τα δανειστούμε μετα το μεσημεριανο.

Δεν ηταν σε πολυ καλή κατασταση τα βιβλία βεβαια αλλά θυμαμαι πως περιπου ηταν.

Μαλιστα δεν ειχαν μονο τη σειρα με τους μυστικους, αλλά και τα λαγωνικα, και τους 5 φίλους, και γινοταν σκοτωμος ποιος θα τους πρωτοπαιρνε. Μεγαλη ζητηση.

Βεβαια δεν καταφερνα να διαβασω πανω απο 3 βιβλία στις 15 μερες.
 
Τις προάλλες πέρασα από το Δημοτικό Σχολείο του χωριού μου και βρήκα τους Μυστικούς 7! Δανείστηκα τα βιβλία και τα σκανάρω, αλλά δυστυχώς λείπει ο 2ος τόμος...

[edit] Dead images [edit]

Υπάρχουν και τα 5 λαγωνικά! Την επόμενη φορά...

Αυτό είναι το οπισθόφυλλο των 7, για να θυμηθούμε την Ένιντ Μπλάϊτον, "την πιο αγαπητή και δημοφιλή συγγραφέα των παιδιών" :)

[edit] Dead images [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα βρηκα και αυτα τελικα. :cheers:

Πανε και οι "Μυστικοι εφτα" πανε και τα "5 Λαγωνικα".

Εκδοσεις "Gutenberg" οπως παλια.

"Μυστικοι εφτα"

9656.jpg

"5 Λαγωνικα".

9657.jpg

9658.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι μυστικόι επτά

Είμαι πολύ χαρούμενη.. :)

Επιτέλους βρήκα δύο από τις παλιές εκδόσεις των μυστικών επτά :D

Σας τις παρουσιάζω με χαρά

11812.jpg11813.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H απόλυτη παιδική σειρά βιβλίων!

Βάλτε και εμένα σε αυτούς με τα παλιά, εικονογραφημένα εξώφυλλα και το πολυτονικό σύστημα!

Οι ομορφότερες ώρες της ημέρας ήταν αυτές που θα έπεφτα στο κρεβάτι και που θα διάβαζα όσο άντεχαν τα μάτια μου.

Ταξίδευε το μυαλό, έτρεχε! Δεν είχες ανάγκη από την τηλεόραση να σε πάει σε μέρη. Αφηνόσουν και οι λέξεις έκαναν όλη τη δουλειά!

P.S.: εννοείται ότι δεν υπάρχει βιβλιοπωλείο στην Αγγλία που να μην έχει το πλήρες έργο (μυστικοί εφτά, πέντε λαγωνικά, ...) της Ένιντ Μπλάιτον. Αυτό δε που είναι ακόμη καλύτερο είναι ότι πάρα τα χρόνια που μετράνε οι πρώτες εκδόσεις τους, εξακολουθούν να κάνουν πωλήσεις στον παιδικό πληθυσμό.
 
τέλεια! ευχαριστούμε!

πατουσάκι μπορώ να δανειστώ την υπογραφή σου??? είναι απίθανη!
 
Είμαι ιδιαίτερα ευτυχής που τα βρήκα στα αγγλικά σε audiobooks, Η γραφή με ξενίζει λίγο, αλλα αν τα παιδιά μιλούσαν όντως ετσι τότε θα είχε πλακα να είμαι μπροστά σε μια συζήτηση!!!
 
Δηλωνω υπερηφανος κατοχος και των 15 της σειρας ετσι τωρα υπαρχει ολοκληρωμενη και ποζαρει για εσας.

 

152501.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προτιμούσα και εγώ τους μυστικους επτά απο τα ᾽πέντε λαγωνικά᾽ αν και δεν ειχα διαβάσει παραπάνω απο τρία και για να πω την αληθεια η συγκεκριμένη συγγραφέας δεν μου αρεσε ιδιαίτερα. Προχτές εκανα βολτες στην υπαιθρια αγορά με αντίκες (ή παλιατζουρες οπως θελετε...) εδώ στην Οξφορδη και κάποιος πούλαγε τα βιβλία της Ενιντ Μπλάιτον απο 50 πένες ως 2 λίρες το ένα ανάλογα με την κατάσταση τους. Ειχε κουτες ολοκληρες ισως να πάω να πάρω κανένα, μου ξυπνήσατε νοσταλγία.
 
Nα βαλω και δυο σκληροδετα που εχω εκδοσεως του '77.

Εκτος απο το σκληρο και διαφορετικο εξωφυλλο διαφορα μικρη εχουν και στο μεγεθος.εβαλα και την εκδοση του '80 απο κατω για συγκριση.

Ειναι απο την ιδια εκδοτικη και εχουν την ιδια αριθμηση με τα του '80.

 

152502.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα