Μ.Α.S.K. (1985)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Μια ρομποτολάγνα σειρά κινουμένων σχεδιών παραγωγής 1985. Την πρωτοείδα στην δορυφορική τηλέοραση τέλη δεκαετίας 1980

 
Είχε και πολύ ωραίο τραγούδι-τίτλων !
 
...το τρίτο (review στο Sprite no 1) έδινε περισσότερη βαρύτητα στις "μάσκες" και τις δυνατότητές τους, ενώ το δεύτερο στα οχήματα.

To αστείο της υπόθεσης είναι ότι εμένα μου άρεσε περισσότερο απο όλα το πρώτο (review στο Pixel no 38), αν και μάλλον ήταν αυτό που εκθείαζε λιγότερο τις δυνατότητες που είχαν οι μάσκες και τα οχήματα, τα βασικά "συστατικά" δηλαδή, χάρη στα οποία είχε γνωρίσει επιτυχία το καρτούν αυτό !!

(...φημίζομαι για τα παράξενα γούστα μου... :biglaugh: ).
 
βασικα το 3 ειναι EXOLON rip-off,πολυ καλο τεχνικα...
 
....μμμμ... δεν το είχα σκεφτεί υπό αυτή την "γωνία", αλλά έχει σίγουρα μία δόση αλήθειας αυτό που είπες περί Exolon. :)

Για τον "τεχνικό τομέα" πάντως είμαι απόλυτα σύμφωνος !! (απο τις περιπτώσεις που ωφελήθηκε και ο CPC "απο σπόντα", μιά και επρόκειτο για κλασσική περίπτωση Spectrum port).
 
EXOLON !!!

Τι μου θυμήσατε ρε παιδιά !!!
 
Kαλά τα πρώτα δευτερόλεπτα της εισαγωγής με τα Vector graphics και την εκπληκτική electro-pop μουσική ήταν απιστευτα! Την έβλεπα αυτή την σειρά κάπου στα τέλη του '80 νομίζω. Οπως επίσης είχα παιξει και τα παιχνίδια (3 τον αριθμό!) στον amtrad! :)
 
Παιδικό με ιπτάμενα αυτοκίνητα!? [MASK]

Καταρχήν θα ήθελα να χαιρετίσω όλα τα μέλη του φόρουμ και να δώσω τα συγχαρητήρια μου για την ομολογουμένως πολύ καλή σελίδα . Μας θυμίζετε όλα αυτά που δεν πρέπει να ξεχάσουμε. :bow:

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για ένα παιδικό του οποίου το όνομα μου διαφεύγει. Ήταν μια παρέα 5 (νομίζω) αγοριών οι οποίοι είχαν αντοίστοιχα αυτοκίνητα τα οποία πετούσαν και οι πόρτες ή άνοιγαν προς τα πάνω ή κανονικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :thanx2:
 
MIPWS ANAFERESAI STO MASK FILE? TA OXHMATA APOTI THIMAMAI SAFTO TO CARTOON METATERPONTAN SE ALLOU EIDOUS OXHMA..
 
Μπορεί...Αυτό πώς λέγεται;Πάντως θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα αυτοκίνητο που οι πόρτες του άνοιγαν σαν τα φτερά των πουλιών(κατά πάνω).

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 
Μάλλον το MASK εννοείς.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά συγνώμη που δεν απάντησα εγκαίρως αλλά δεν είχα σύνδεση στο internet.

Κατά τα άλλα χίλια ευχαριστω για τη βοήθειά σας!!!!!!!!!! :thanx2:

Τελικά ήταν το MASK.

Και να μην ξεχάσω...καλό μήνα!

Υ.Γ.:Το MASK το βλέπατε καθόλου;

Υ.Γ.2:Οι ιππότες της ασφάλτου ήταν το pole position σωστά;Απ'ότι θυμάμαι το έβλεπα και αυτό.
 
Να είναι καλά το ebay και οι φίλοι μας οι αμερικάνοι. Πραγματικά φοβερή σειρά και τρελαίνομαι να τη βλέπω ακόμα και σήμερα, κι ας φαίνεται πλέον τόσο απλοική. Γαλλική ήταν σωστά?
 
To pole position το είχα δει λίγο, αλλά το MASK ήταν από τα αγαπημένα μου, αφού το αμέσως επόμενο καλύτερο από το να μεταμορφώνονται οχήματα σε γιγαντιαία ραμπάτ (Τρανσφόρμερς) είναι το να μεταμορφώνονται οχήματα σε πιο τρελά οχήματα.

Θυμάσαι το βενζινάδικο-γίνομαι-battlestation?
 
Το MASK σημαίνει κάτι, αρχικά είναι..

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?
 
M.A.S.K. (Mobile Armored Strike Kommand).
 
Ευχαριστώ Aardvark!!

To kommand κανονικά γράφεται command.

Φαντάζομαι έκαναν λάθος επίτηδες, όπως και το Mortal Kombat στα arcades.
 
Πίσω
Μπλουζα