Νάκυ Αγάθου

bernard.c είπε:
Ωραίο είναι! Στα αποσπάσματα από 1.18 μέχρι 1.26 ατο βίντεό σου είναι (κατ' εμέ) στα πιο ωραία της! :flower:
Όντως. Και μάλιστα μου θύμισε τη Μάρω Λεονάρδου όταν ήταν στον ΑΝΤΕΝΝΑ στην εμφάνισή της στο 1.18.
 
Βίντεο-αφιέρωμα, με υλικό που έχει προβληθεί από το φόρουμ.
 
Πολυ ωραιο φιλε stakovios και σ ευχαριστουμε που το εφτιαξες. Μηπως να φτιαξεις και για τις υπολοιπες?
 
ChristosM είπε:
Πολυ ωραιο φιλε stakovios και σ ευχαριστουμε που το εφτιαξες. Μηπως να φτιαξεις και για τις υπολοιπες?
Είναι δική μου η ευχαρίστηση. Πιστεύοντας ότι και οι νεότεροι-ες θα πρέπει να μάθουν την ιστορία της τηλεόρασης, πιστεύω ότι αξίζει να συνεχίσουμε τα αφιερώματα σε αυτά τα πρόσωπα. Δείτε και ένα επαναληπτικό-συμπληρωματικό βίντεο που προβάλλεται και στη Γερμανία (έχει άλλη μουσική),

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παρουσιαση προγραμματος ΕΡΤ με τη Νακυ Αγαθου (1984)


uploader pandimitriou19821982 : "Παρουσιαση μιας νεας τοτε σειρας," Η Μαυρη Καρφιτσα"που προβληθηκε απο την ΕΡΤ το 1984.Στην παρουσιαση η Νακυ Αγαθου".
 
katerinak είπε:
παρουσιαση προγραμματος ΕΡΤ με τη Νακυ Αγαθου (1984)
Υπέροχη. Ευχαριστούμε πολύ! Θα πρέπει να είναι από την ίδια περίοδο που παρουσίαζε και τον "Ιππότη της Ασφάλτου" ή και το αφιέρωμα για την Έλλη Λαμπέτη (Σεπτ. 1984);
 
Η Νάκυ Αγάθου στο ρόλο το δικό της στην ταινία του 1980 "Και ξανά προς τη δόξα τραβά".
 
stakovios είπε:
Να'σαι καλά φίλε stakovies, το έψαχνα αρκετό καιρό το απόσπασμα. Πολύ γέλιο τόσο το απόσπασμα όσο και όλη η ταινία γενικότερα
 
stakovios είπε:
Εδώ γράφει ότι η Νάκυ Αγάθου κατάγεται από το χωριό Λιαπάδες Κέρκυρας.
Πλάκα κάνεις!!!! Από εκεί κατάγομαι κι εγώ! :D :D :D

1000 ευχαριστώ για το blog!!! Το μισό μου σόι είναι μέσα! :flower:
 
D@redevil είπε:
Πλάκα κάνεις!!!! Από εκεί κατάγομαι κι εγώ! :D :D :D
1000 ευχαριστώ για το blog!!! Το μισό μου σόι είναι μέσα! :flower:
Ωραία! Άρα θα ξέρεις να μου πεις τι είναι το τρίτο όνομα που γράφει δίπλα σε πολλούς, π.χ. Μποζίκης Ιωάννης, Μέστενες ή Μάζης Αλκίνοος, Μπάτιος (ουάου! Αν είναι ΑΥΤΟΣ ο Αλκίνοος Μάζης, να με συγχωρεί η προσφιλέστατη Νάκυ αλλά είναι η δεύτερη σημαντικότερη προσωπικότητα του χωριού)
 
Offtopic mode on!

elephadas είπε:
Ωραία! Άρα θα ξέρεις να μου πεις τι είναι το τρίτο όνομα που γράφει δίπλα σε πολλούς, π.χ. Μποζίκης Ιωάννης, Μέστενες ή Μάζης Αλκίνοος, Μπάτιος (ουάου! Αν είναι ΑΥΤΟΣ ο Αλκίνοος Μάζης, να με συγχωρεί η προσφιλέστατη Νάκυ αλλά είναι η δεύτερη σημαντικότερη προσωπικότητα του χωριού)
Yeap, το τρίτο όνομα είναι αυτό που λέμε "παρανόμι". Τα παρανόμια χρησιμοποιούνται για να ξεχωρίσουν οικογένειες που μπορεί να έχουν όλοι το ίδιο επίθετο, το ίδιο όνομα, ακόμα και πατρώνυμο!....

Οπότε ναι μεν Μάζης ο ένας, Μάζης κι ο άλλος, αλλά η "φατρία" (ελλείψη καλύτερου χαρακτηρισμού) ορίζεται από τα παρανόμια. Οπότε άλλο πράγμα ο Μάζης - Μπάτιος κι άλλο ο Μάζης - Μπενιαμής. Ειδικά το "Μάζης" είναι από τα αρχαιότερα επώνυμα, οπότε έπεσες στην περίπτωση! ;)

Ειδικά δε για τον Αλκίνοο Μάζη, ναι, είναι όντως αυτός που νομίζεις! :) Αν θες άλλη πληροφορία γι' αυτόν, pm me! Θα χαρώ να απαντήσω σ' ότι ξέρω! :)
 
ΑΓΑΘΟΥ 1988.jpg

Νάκυ Αγάθου. 1988. Μια ακόμα εμφάνισή της στον κινηματογράφο. Αυτή τη φορά δεν υποδύθηκε την τηλεπαρουσιάστρια αλλά την τεχνοκριτικό.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιθανότατα η αγαπημένη μας Νάκυ θα είναι υποψήφια στις επερχόμενες εκλογές στην Α Αθηνών με την Ένωση Κεντρώων του Βασίλη Λεβέντη. Παραθέτω ένα link από ένα blog, αν και απ'ότι παρατήρησα η είδηση έχει γενικά αναπαραχθεί σε διάφορα blogs. Φέρεται μάλιστα να διεκδικούνταν και από τη ΝΔ

http://olympia.gr/2015/08/27/%CE%B7-%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CF%85-%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%B8%CE%BF%CF%8D-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BB%CE%B5%CE%B2%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B7/
 
Προλόγιση σειράς από τη Νάκυ Αγάθου! 1983. Βίντεο από το μοναδικό nick24994.
 
Σήμα ΕΡΤ και Νάκυ Αγάθου.
 
Μοναδικός τρόπος παρουσίασης του προγράμματος από τη Νάκυ Αγάθου. Φαίνεται ότι είναι και ηθοποιός. Προσέξτε πώς αλλάζει τον τόνο της φωνής της όταν μιλά για τα τανκς και τα πέτρινα χρόνια της ελληνικής ιστορίας.
 
Η Νάκη Αγάθου παρουσιάζει στην ΕΡΤ το πρόγραμμα. Πάντα χαμογελαστή και με χαρούμενη διάθεση.
 
Νάκυ Αγάθου, καλοκαιρινή αμφίεση και παρουσίαση προγράμματος.

Είναι το 12ο επεισόδιο (τελευταίο) της σειράς "Anno Domini" , που προβλήθηκε στις 30/6/1985.

http://retrodb.gr/wiki/index.php/A.D.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα