Νέα αποκτήματα [Oric]

Προ καιρου εχει βρει 2 motherboards, ενα κουτι με πληκτρολογιο και ενα σκασμο αυθεντικα oric parts για ενα πολυ λογικο ποσο. To ενα board δεν ειχε ηχειο, rom και ULA, το αλλο δεν ειχε tv modulator. Υποτιθεται οτι αναβουν και τα δυο.

/monthly_2018_05/s-l1600.jpg.f426a5b18ee3439493bb1c5bc976f2d7.jpg/monthly_2018_05/s-l1601.jpg.7a822cca121d1266e930ade13958b6a4.jpg/monthly_2018_05/s-l1602.jpg.3255f395e36f90e72bc954d38b902cf4.jpg/monthly_2018_05/s-l1603.jpg.4e3df54b9cf1dedbfcebc93e33b96eb4.jpg

Με τα boards θα ασχοληθω σε αλλο thread.
 
Και κατι καινουρια ψιλοπραγματα.

Εμφανιστηκε ενα ωραιο λειτουργικο microdisc, αλλα πηγε παραπανω απο οτι ηθελα να δωσω. Ετσι καταληξα με το τροφοδοτικο! Προσοχη στην λεπτομερεια, εχει τροφοδοσια για εναν oric και 2 microdisc.

2018-06-09-23h09m52.JPG

Να και κατι που δεν ειχα ξαναδει (σε αυτη την μορφη). Διακοπτης on/off με ενδεικτική λυχνία.

2018-06-09-23h10m35.JPG

2018-06-09-23h10m58.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν ηταν για οποιαδηποτε αλλη πλατφορμα πιθανοτατα δεν θα εμπαινα στον κοπο, αλλα αφου ειναι για Oric δεν μπορω να αντισταθω! Προκειται για το συστημα επεκτασης Orix, που μας δινει μια σειρα απο δυνατοτητες, οπως να φορτωνουμε tap και rom cartridge images απο usb stick και microsd καρτες, να χρησιμοποιουμε usb πληκτρολογια και πολλα αλλα. Για την ωρα βρισκεται σε early beta και απαιτει αλλαγη του επεξεργαστη του oric με 65C02. Σε βαθος χρονου θα κανω μια παρουσιαση.

2018-06-26-08h36m59.JPG2018-06-26-08h37m29.JPG2018-06-26-08h37m44.JPG2018-06-26-08h37m55.JPG2018-06-26-08h38m16.JPG2018-06-26-08h40m48.JPG

Ο επεξεργαστης 65C02

2018-06-26-08h41m41.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια φορα και εναν καιρο ειχα βρει ενα Jasmin 2. Τωρα βρηκα ενα πληρες σετακι Jasmin.

To drive. Προσοχη στην λεπτομερια: καποιος πηγε να βγαλει την καλωδιοταινια και εμεινε το βυσμα μεσα

2018-09-27-09h47m35.JPG2018-09-27-09h47m51.JPG2018-09-27-09h48m04.JPG2018-09-27-09h48m21.JPG

O Controller. Εχει ενσωματωμενο τροφοδοτικο και εχει τροφοδοσιες για δυο drives. Δεν φαινεται σε ιδιαιτερα καλη κατασταση, οποτε καποια στιγμη θα κανω μια διερευνητική χειρουργική επέμβαση να δουμε τι συμβαινει στα ενδωτερα.

2018-09-27-09h49m02.JPG
2018-09-27-09h49m15.JPG
2018-09-27-09h49m44.JPG
2018-09-27-09h49m59.JPG
2018-09-27-09h50m15.JPG

Μαζι τους ερχεται και το προγραμμα επεξεργασιας κειμενου Easytext σε δισκετα 3'' μαζι με δυο manual στα γαλλικα.

2018-09-27-09h45m03.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και στην κατηγορια "αναθεμα και αν ξερω τι ειναι":

Προβολή συνημμένου 204327

Συνδεεται στο expansion bus και στην αλλη ακρη βγαζει ενα DIN7 βυσμα. Ισως κατι για telestrat;

Μολις επικοινωνησε μαζι μου ο Dbug, ο δημιουργός του Defence Force Forum και ενας απο τους κορυφαίους oric users και με ενημέρωσε οτι αυτο ειναι το RS232 interface που επιτρέπει να συνδεθει το Oric Modem με τον Oric! Επισης μου ειπε οτι ελπιζει συντομα να παρουσιασει το modem στο youtube κανάλι του!
 
Ενα νεο αποκτημα για την συλλογη! Μετα απο 35 χρονια με πρακτικα μηδενικο ενδιαφερον για το θεμα, ξαφνικα τον τελευταιο καιρο ολοι (στην oricοκοινοτητα) συζητουν για joystick. Οταν προσφατα εμφανιστηκε το αυθεντικο oric-stick, δεν μπορεσα να αντισταθω στον πειρασμο. Απ' οσο μπορω να καταλαβω ειναι ενα κλασσικο πλαστικο joystick της περιοδου με DB9 βυσμα. Δεν ξερω αν το αυθεντικο interface το εδιναν μαζι με το joystick ή το πουλαγαν ξεχωριστα. Ο πωλητης στο ebay παντως το πουλαγε ξεχωριστα και πηγε πολυ πιο πανω απ' οτι μπορουσα να δωσω.

Μια φωτογραφια στα γρηγορα για την ωρα και μελλοντικα ελπιζω να παρουσιασω το θεμα σε περισσοτερο βαθος.

P2067362.JPG
 
Σε οτι αφορα πραγματα oric, το ξερω οτι το λεω συχνα, αλλα δεν μπορεσα να αντισταθω στον πειρασμο. Ναι φιλοι συμφορουμιτες, αργησε μερικους μηνες, αλλα εφτασε: μασκα Oric!

P1277777.JPG
 
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAXA
 
Παρότι δε ξέρω περί των συγκεκριμένων πραγμάτων , πάντα μου δίνει χαρά να βλέπω και να διαβάζω γι'αυτά !
 
Γενικά προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ τα αυθεντικά τροφοδοτικά οπου ειναι δυνατό. Ετσι πρόσφατα απέκτησα ενα τροφοδοτικό για τον Oric-1. Ειχα αγοράσει ενα ιδιο απο το ιδιο μαγαζί (στο ebay) πριν μερικα χρόνια για τον Atmos και δεν ειχα αντιμετωπίσει πρόβλημα. Ειναι σημαντικά ισχυρότερο απο το αυθεντικό τροφοδοτικό (2A vs 600mA), πραγμα σημαντικο τωρα που εχουμε ολα αυτα τα ωραία περιφερειακά συνδεδεμένα στον υπολογιστή μας!

P9048325.JPGP9048326.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
το αυθεντικό είναι με βρετανική πρίζα, και είναι γραμμικό τροφοδοτικό, ενώ το καινούριο είναι φυσικά κινέζικο και παλμοτροφοδοτικό. μήπως πειράζει τον υπολογιστή που είναι παλμοτροφοδοτικό; αν θες να μην καταπονείται τζάμπα μπορείς να του βάλεις ένα διακόπτη να το κλείνεις όταν δεν το χρησιμοποιείς (επιφυλάσσομαι να ανεβάσω φωτογραφίες όταν μου φέρουν τα ανιψάκια μου τον φορτιστή της ψηφιακής μου μηχανής).
 
Με το πρωτο ιδιο που εχω εδω και χρονια εχω κανει πολλα χιλιομετρα στον Atmos με ενα σωρο περιφερειακα, χωρις κανενα προβλημα.

Οσο για τον διακοπτη. Κανονικα οι Oric δεν εχουν διακοπτη λειτουργιας. Εγω εχω παρεμβαλει εξωτερικα διακοπτη και στον Atmos που ειναι μονιμα στημενος, αλλα και στον Oric-1 που κατοικει στο επιπλακι. Μαλιστα στον Oric-1 χρησιμοποιώ αυτο εδω.
 
όχι εννοώ διακόπτη στη πρίζα να κόβει τα 220 που παρεμβάλλεται μεταξύ πρίζας και φις όπως και ο Spectrum δεν είχε διακόπτη δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο γιατί η ψηφιακή έχει μείνει από μπαταρία και δεν έχω το φορτιστή της
 
Όχι, δεν εχω συγκεκριμένα διακόπτη για να απομονώνει αυτο το τροφοδοτικό, αλλα εχω πολύπριζο με διακόπτη.

Σχεδον ολα μου τα πολύπριζα εχουν διακόπτη. Εχω και μερικα που έχουν πολλούς διακόπτες! :)

Εχω ενα μίνι φετίχ για τα πολύπριζα με πολλούς διακόπτες. :love:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια φορα και εναν καιρο ειχα αποκτησει ενα oric motherboard που του έλλειπε το ηχειο. Απο τοτε ψαχνω το εξαιρετικά σπάνιο εξάρτημα, μέχρι που πρότινος εμφανιστήκαν κάμποσα NOS στο ebay σε λογική τιμή. Αγόρασα πέντε.



Πρόκειται για το ηχείο Philips AD 2071/Z 25. Απο κάτω.



Απο πάνω.



Δυστυχώς ειχαν πακεταριστεί ολα μαζι χωρις καμια προστασία και σε δυο εχουν σκιστεί οι κώνοι.



Παντως μου τα αντικατέστησαν αμεσα, οποτε τελος καλο, ολα καλα! :happyjump:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οχι συγκεκριμενα προϊόν για Oric, αλλα το κασετόφωνο για υπολογιστες Sanyo DR-201 ειναι αυτο που ειχα με τον πρωτο μου υπολογιστη, Oric-1.

Δεν μπορουσα να θυμηθω μαρκα και μοντελο και ετσι ειχα προσπαθησει να το εντοπισω ανα τα χρονια χωρις επιτυχια. Ειδα τις προαλλες που το ανεφερε ο φιλος @XLV στο retroworld και απο περιέργεια εψαξα μια φωτογραφία. Μολις ειδα το πορτοκαλί τριγωνικο κουμπι ημουν σιγουρος οτι ηταν το κασετοφωνο που ειχα πριν τοσα χρονια. :happyjump:

Παρολο που δεν ειναι το πιο δημοφιλες κασετοφωνο, το βρηκα αμεσως προς πωληση και μαλιστα απο εδω Ελλαδα για πολυ λογικη τιμη. Δεν το εχω δοκιμασει, αλλα αμφιβαλλω οτι θα δουλευει. Οχι οτι εχει ιδιαιτερη σημασια, αφου εχω πολυ καλυτερους τροπους να φορτωνω παιχνιδια στους Oric μου.

Μερικες φωτογραφιες








Ενα προχειρο διοραμα με την εγκατασταση που ειχα οταν ημουν μικρος. Βεβαιως τοτε το Ultima Zone ηταν αντιγραφο με το καλυμμα της κασετας φωτοτυπια και οχι αυθεντικο οπως τωρα. :fafoutis:




Μπορει να βρει κανεις το service manual εδω, αλλα δεν αναφερονται οι διαστασεις των ιμαντων και δεν βρηκα πουθενα καποιους για πωληση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πριν πολλα χρονια ειχα χασει την ευκαιρια να αποκτησω το μοναδικο adapter απο oric πληκτρολογιο σε usb που εχει ποτε παραχθεί προς πωληση.

Προσφατα ο δημιουργος τους καθαριζε τον χωρο του και βρηκε μερικες πλακετες για τετοιους μετατροπεις που ειχαν παραπεσει. Εκατσε και τις ολοκληρωσε και τις εβαλε για πωληση.

Πλεον το εμαθα το μαθημα μου και παραγγειλα την ιδια στιγμη που διαβασα το blog post!

Εδω ειναι το κουτι. Δεν μπηκα στην διαδικασια να το ξεπακεταρω, γιατι δεν ειναι στα αμεσα σχεδια. Εξαλλου ειναι απλα μια πλακετα και ενα καλωδιο.



Εδω ειναι και ο πονος που ενιωσα στα οπισθια.
 
ο ενισχυτής υπολογιστή έχει επίσης σχεδιαστεί για να λειτουργεί με ηχείο 8ohm. Υπάρχει το μοντέλο Visaton K 64 WP που βρίσκεται εύκολα. Ίσως λειτουργεί;
 
Πλεον εχω αρκετα ηχεια για το υπολοιπο της ζωης μου, οποτε δεν ειναι κατι να χρειαζεται να ασχοληθω. :)
 
Πίσω
Μπλουζα