Νέα κατασκευή Bartop καμπίνας

Πολυ ευχαριστως να σε βοηθησω αλλα θα ειμαι εκτος Αθηνων εως 2 Αυγουστου..εαν θες να περιμενεις εως τοτε ΟΚ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι για τα φωτιζόμενα κουμπιά. Θέλουν κοντρόλερ ή παίρνουν τροφοδοσία με κάποιον τρόπο από το τροφοδοτικό?
 
και εγω την ιδια απορια ειχα και για αυτο για αρχη επελεξα τα απλα τελικα και αργοτερα θα παρω και τα φωτιζομενα, το προβλημα μου εμενα ειναι οτι δεν ξερω να κανω τις κολλησεις στην πλακετα απο εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι για τα φωτιζόμενα κουμπιά. Θέλουν κοντρόλερ ή παίρνουν τροφοδοσία με κάποιον τρόπο από το τροφοδοτικό?
Πιστευω οτι πιθανοτατα παιρνουν ρευμα απο το τροφοδοτικο..
 
για το θεμα του ηχου τι λετε να κανω? τι ηχεια να βαλω αυτοκινητου ? (που ειναι στρογγυλα και θα τεριαζουν ωραια) ? αλλα με ενισχυτη τι κανω? για μια οικονομικη λυση?
 
ababapanos είπε:
και εγω την ιδια απορια ειχα και για αυτο για αρχη επελεξα τα απλα τελικα και αργοτερα θα παρω και τα φωτιζομενα, το προβλημα μου εμενα ειναι οτι δεν ξερω να κανω τις κολλησεις στην πλακετα απο εδώ
Αν θυμάμαι καλά αυτό το gamepad πήρα και έφτιαξα το χειριστήριό μου. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει η εικόνα P1040396.jpg

Επίσης στο Phoenix 08 - Σεπτέμβρης 2012 υπάρχει οδηγός

Για τον ήχο αν θέλεις οικονομική λύση πάρε ένα ζευγάρι ηχεία Η/Υ άνοιξε το πλαστικό, πάρε το ηχείο από μέσα και βίδωσέ τα στο ξύλο. Μετά με ένα ωραίο καπάκι από πάνω είναι τζετ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον προεκυψε ενα απροοπτο προβλημα....εφτασε σημερα μια μτχ οθόνη που αγορασα 22 ιντσών , όχι πολύ παλιά μοντέλο 2012 και με έκπληξη είδα ότι δεν έχει υποδοχές γιa βάση vesa....

Τι πατέντα μπορώ να κάνω τωρα για να την βάλω ? υπαρχει περιπτωση να χρησημοποιησω καμια δυνατη κολλα και να καταφερει να κολλησει το πλαστικο της πανω στο ξυλο?
 
Φίλε προσωπικά, δεν θα εμπιστευόμουν κόλλα για κάτι τέτοιο. Εξ'αλλου αν κάποια στιγμή πάθει κάτι (χτύπα ξύλο) πως θα την βγάλεις; Δηλαδή δεν έχει πουθενά τρύπες που μπορούν να μπούν βίδες στην πλάτη;
 
ετσι ειναι απο πισω....

δεν εχει τιποτα....

IMG_0486.jpg

νομιζω η μονη λυση ειναι αυτη...


αλλα αντε να το κανω....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ababapanos είπε:
ετσι ειναι απο πισω....
δεν εχει τιποτα....

Προβολή συνημμένου 136121
Χμ... Πάρε αλουμίνιο σε σχήμα π όπως αυτό profil_pn_2.jpg και βάλε την οθόνη να καθίσει μέσα. Στερέωσέ το μετά στα πλαϊνά του εσωτερικού της καμπίνας με γωνιές. Βάλε και πάνω και κάτω αλουμίνιο πλαίσιο.

Αν σκεφτώ κάτι καλύτερο θα επανέλθω
 
Αυτή είναι η πιο σίγουρη λύση. Αν μένεις αθήνα και θέλεις, φέρε την οθόνη κάποια στιγμή και θα στο κάνω εγώ δωρεάν. Δεν είναι τίποτα για μένα αυτό. Το θέμα είναι άλλο, που θα βρείς αυτές τις μεταλλικές πλάκες;
 
Την προχωρισα λιγο ακομα την καμπινουλα... ανοιξα τις τρυπες για τα κουμπια, περασα με βελατουρα και την εβαψα. Καταφερα και εκανα και παραγγελια το i-pac 2 απο arcadeworlduk.com , τωρα δεν ξερω ποσες περιπου ημερες κανει να ερθει , αν ξερει κανεις ας μου πει...

IMG_0021 (1).jpg

IMG_0019.jpg

IMG_0022.jpg
 
Πολύ όμορφη :) . Επειδή είναι καλοκαίρι και στα ταχυδρομεία παίρνουν άδειες περίμενε μια καθυστέρηση.

Εγώ έχω παραγγείλει από ένα γνωστό site στη Γερμανία 28/6 και ακόμα τίποτα.
 
πως πληρωσες για το ιπακ; δεχθηκαν πιστωτικη;
 
αγορασα με bitcoins την προπληρωμενη καρτα spectrocard , την καταχωρησα στο paypal και εκανα την αγορα

καλησπερα σας ,

σημερα τοποθετησα τον υπολογιστη στην καμπινα και εβαλα ενδεικτικα και τα κουμπια , δεν ξερω αν θα τα αφησω με αυτην την σειρα στο τελος...

IMG_0012.jpg

εχω και δυο αποριες και θα ηθελα την βοηθεια σας...

Η πρωτη μπορει να ειναι και χαζη απορια , δεν καταλαβαινω τωρα που τοποθετησα την μητρικη μεσα στην καμπινα πως θα ανοιγω και θα κλεινω το PC , απο την στιγμη που δεν υπαρχει on/off button , υπαρχει καποιο κολπο να ξεκιναει ο υπολογιστης απλα ανοιγωντας τον διακοπτη του τροφοδοτικου? Τωρα για να τον ανοιξω , αναγκαστηκα εφερα ενα κουτι υπολογιστη και συνδεσα το power button με την μητρικη .

Και η δευτερη ερωτηση , ειναι πως στο καλο τοποθετουντε οι μοχλοι. δεν μπορω να καταλαβω πως ανοιγουν και φοβαμαι μην του κανω καμια ζημια.

Οι μοχλοι ειναι αυτοι και σας τους δειχνω μηπως καταλαβετε πως μπορει να τοποθετουντε, το θεμα ειναι οτι το κομματι αναμεσα στο κοκκινο πλαστικο μεχρι την στρογγυλη ταπα , δεν ανοιγει για να μπει μεσα στο ξυλο.

IMG_0010.jpg

τους αγορασα απο εδω

IMG_0007.jpg

IMG_0006.jpg

IMG_0009.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το αναμα του υπολογιστη θα πρεπει να χρησιμοποιησεις ενα pushbutton το οποιο θα τερματισεις στα πινακια της μητρικης , εκει δηλαδη που συνδεσες το αλλο.

Για να περασεις τους μοχλους στο ξυλο θα πρεπει να βγαλεις την κυκλικη ασφαλεια απο κατω στο τελος του πυρου.

Μολις την βγαλεις τοτε θα αποσυναρμολογηθει πληρως ο μοχλος.
 
σε ευχαριστω για την απαντηση. για το push button που μου λες να χρησημοποιησω , απο που μπορω να το αγορασω?

Τελος ειναι ασφαλες να βγαλω την ασφαλεια στο κατω μερος του μοχλου? υα φηγουν και τα ελατηρια και θα αποσυναρμολογηθει εντελος. Υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να τα ξανα βαλω?
 
εννοει οποιοδηποτε κουμπι βρεις σαν ολα τα αλλα.

Ναι βγαλε τη. θα φυγουν τα ελατηρια αλλα ειναι πανευκολο να ξαναμπουν ολα στη θεση τους
 
Προσπαθώ κανα μισάωρο να την βγάλω Ηνωμένων ασφάλεια . Είναι παρά πολύ σφιχτά και δεν τα καταφερνω. Η εγω δεν το κάνω σωστα. Υπάρχει κανα βίντεο που το κάνει κανεις να δω πως στο καλό γινεται?
 
Πίσω
Μπλουζα