Νέα μοντέλα 3DS

mob είπε:
εγω διαφωνω με τον metal στο οτι η nintendo προσπαθει να τραβηξει νεους πελατες.οχι εγω προσωπικα πιστευω οτι προσπαθει να αρμεξει τους fanboys της!

οσοι το πηραν,το πηραν 3-4 χρονια με τιμη που δεν πεφτει αλλο, με 3 εκδοσεις... 3ds-xl-2ds τι αλλο να πω..οσοι το ηθελαν το πηραν!
NINTENDO Fanboy ειμαι και γω αλλα δεν προκυται να αγορασω το νεο 3DS γιατι δεν με ενδιαφερει.Το σκεπτικο σου ειναι λαθος γιατι fanboy με fanboy εχει διαφορα δεν ημαστε ολοι το ιδιο.Επειδη ειμαι fanboy δεν ειμαι και προβατο ωστε να αγοραζω οτι με πασαρουν λες και εχω παροπηδες μονο και μονο επειδη την φορητη κονσολα που ηδη εχω θα την κυκλοφορησουν ξανα με καποια μικρη αναβαθμηση και ουτε θα την παρω για να παιξω ενα παιχνιδι οπως το xenoblade chronicles που εχω γραψει σαυτο πανω απο 300 ωρες στο Wii και μπορω να το απολαμβανω οποτε γουσταρω στην τηλεοραση μου.Υπαρχουν ομως και fanboys που θα το παρουν αλλα τα fanboys αυτα ειναι fanboys της NINTENDO αλλα σε συγκεκριμενα παιχνιδια.Για παραδειγμα αν ριξουν το δολωμα ενος νεου pokemon πχ που θα παιζει μονο στο νεο 3DS τοτε να εισαι σιγουρος οτι εκατομμυρια θα αγορασουν το νεο 3DS οπως θα το επερνα και γω αν πχ κυκλοφορουσαν ενα Zelda αποκλειστικα για το νεο 3DS.Eτσι ομως που ειναι τα παραγματα και με αυτα που παρουσιασαν κυνηγανε αυτους που δεν εχουν 3DS και οχι αυτους που εχουν και το ξαναλεω πως αν αλαξει ο τροχος και αφοσιωθουν στο νεο 3DS και ξεχασουν το παλιο τοτε απο μενα προσωπικα εχουν φαει κοκκινη καρτα και δεν προκυται να ασχοληθω ξανα με φορητο της NINTENDO.Αν ομως κυκλοφορησουν ολο κι'ολο καμια δεκαρια παιχνιδια στο νεο 3DS τοτε απο την μερια μου δεν εχω κανενα προβλημα.
@ Ajax87 Γιαννη εμενα παντως και τα δυο fat ps2 που εχω (τσιπαρισμενα) λειτουργουν αψογα :D
 
metalcandyman είπε:
@ Ajax87 Γιαννη εμενα παντως και τα δυο fat ps2 που εχω (τσιπαρισμενα) λειτουργουν αψογα :D
Για ps3 μιλαμε, το 2 δεν εχει αναγκη :p
 
metalcandyman είπε:
NINTENDO Fanboy ειμαι και γω αλλα δεν προκυται να αγορασω το νεο 3DS γιατι δεν με ενδιαφερει.Το σκεπτικο σου ειναι λαθος γιατι fanboy με fanboy εχει διαφορα δεν ημαστε ολοι το ιδιο.Επειδη ειμαι fanboy δεν ειμαι και προβατο ωστε να αγοραζω οτι με πασαρουν λες και εχω παροπηδες μονο και μονο επειδη την φορητη κονσολα που ηδη εχω θα την κυκλοφορησουν ξανα με καποια μικρη αναβαθμηση και ουτε θα την παρω για να παιξω ενα παιχνιδι οπως το xenoblade chronicles που εχω γραψει σαυτο πανω απο 300 ωρες στο Wii και μπορω να το απολαμβανω οποτε γουσταρω στην τηλεοραση μου.Υπαρχουν ομως και fanboys που θα το παρουν αλλα τα fanboys αυτα ειναι fanboys της NINTENDO αλλα σε συγκεκριμενα παιχνιδια.Για παραδειγμα αν ριξουν το δολωμα ενος νεου pokemon πχ που θα παιζει μονο στο νεο 3DS τοτε να εισαι σιγουρος οτι εκατομμυρια θα αγορασουν το νεο 3DS οπως θα το επερνα και γω αν πχ κυκλοφορουσαν ενα Zelda αποκλειστικα για το νεο 3DS.Eτσι ομως που ειναι τα παραγματα και με αυτα που παρουσιασαν κυνηγανε αυτους που δεν εχουν 3DS και οχι αυτους που εχουν και το ξαναλεω πως αν αλαξει ο τροχος και αφοσιωθουν στο νεο 3DS και ξεχασουν το παλιο τοτε απο μενα προσωπικα εχουν φαει κοκκινη καρτα και δεν προκυται να ασχοληθω ξανα με φορητο της NINTENDO.Αν ομως κυκλοφορησουν ολο κι'ολο καμια δεκαρια παιχνιδια στο νεο 3DS τοτε απο την μερια μου δεν εχω κανενα προβλημα.
@ Ajax87 Γιαννη εμενα παντως και τα δυο fat ps2 που εχω (τσιπαρισμενα) λειτουργουν αψογα :D
metal. αυτο λεω κι γω,δεν ειναι χαζοι,θα το πουσαρουν με 5 τιτλους musthave και ετσι θα το παρουν οι φανμποης

τεσπα θα δειξει...
 
mob είπε:
φαντασου εγω να εχω το ps3 superslim και να μπορω να παιξω το gt6 και συ με το φατ οχι.εκει τι λες?
Τι εννοεις πως το ps3 classic δεν παιζει το gt6;

mob είπε:
εγω διαφωνω με τον metal στο οτι η nintendo προσπαθει να τραβηξει νεους πελατες.οχι εγω προσωπικα πιστευω οτι προσπαθει να αρμεξει τους fanboys της!οσοι το πηραν,το πηραν 3-4 χρονια με τιμη που δεν πεφτει αλλο, με 3 εκδοσεις... 3ds-xl-2ds τι αλλο να πω..οσοι το ηθελαν το πηραν!
Δεν εχω κανενα DS πλυν του πρωτου, του κλασικου του 2004, και το νεο 3DS φαινεται παρα πολυ ενδιαφερων και σιγουρα μια πολυ καλη ανανεωση για τα ηδη υπαρχων συστηματα. Θα ελεγα πως ειναι καπως ατυχης χαρακτηρισμος το "αρμεγμα". Μιλαμε για ενα νεο, καλυτερο και ισχυροτερο συστημα με πολλες βελτιωσεις. Που ακριβως υφισταται εδω αρμεγμα; Επισης ο πλυθησμος της γης ειναι πανω απο εφτα δισεκατομμυρια. Επισημως η Nintendo εχει διαθεσει λιγοτερα απο πενηντα εκατομμυρια. Περαν φυσικα του να θελει κανεις για διαφορους λογους ενα νεο μηχανημα, υπαρχουν αρκετοι περισσοτεροι ανθρωποι οπου θα μπορουσε να τους ενδιαφερει. Εδω το σαπιοpsp πουλησε πανω απο ογδοντα εκατομμυρια, να μην πουλησει το 3DS κατιτις παραπανω που στη τελικη εχει και καλα παιχνιδια να παιζει κανεις;

Επισης, δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεχεται τοσα βελη η Nintendo καθε φορα με τις νεες εκδοσεις των φορητων της. Γινεται χρονια αυτο και με επιτυχια για ολους. Γιατι να μην το κανει; Απο την στιγμη που προσθετει υπηρεσιες και ποιοτητα, κατι αντιστροφος αναλογο για τους ανταγωνιστες της..
 
Την απάντηση που ψαχνεις θα την βρεις στην αρχή του ποστ σου.Δεν εχεις 3ds...Τωρα για το σχολιασμό σαπιοpsp ασχολιαστο...Και ο mob εννοεί οτι αν συνεβαινε κατι τέτοιο στα διάφορα ps3 μοντέλα μεταξύ τους(ασυμβατότητες) θα ηταν τραγικό να μην μπορεις να παίξεις ενα απο τα καλυτερα παιχνίδια της κονσόλας σου.Βασικά και μονο που σκέφτομαι τι θα είχε γίνει αν μια εκ των Ms -Sony είχε κανει κατι τέτοιο σε μια κονσόλα της με πιάνει ρίγος :D ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Τι εννοεις πως το ps3 classic δεν παιζει το gt6; οχι σαν παραδειγμα το εφερα,αλλα φαντασου να γινοταν αυτο,θα μιλουσαμε για μεγαλο fail.
Δεν εχω κανενα DS πλυν του πρωτου, του κλασικου του 2004, και το νεο 3DS φαινεται παρα πολυ ενδιαφερων και σιγουρα μια πολυ καλη ανανεωση για τα ηδη υπαρχων συστηματα.1) Θα ελεγα πως ειναι καπως ατυχης χαρακτηρισμος το "αρμεγμα". Μιλαμε για ενα νεο, καλυτερο και ισχυροτερο συστημα με πολλες βελτιωσεις. Που ακριβως υφισταται εδω αρμεγμα;2) Επισης ο πλυθησμος της γης ειναι πανω απο εφτα δισεκατομμυρια. Επισημως η Nintendo εχει διαθεσει λιγοτερα απο πενηντα εκατομμυρια. Περαν φυσικα του να θελει κανεις για διαφορους λογους ενα νεο μηχανημα, υπαρχουν αρκετοι περισσοτεροι ανθρωποι οπου θα μπορουσε να τους ενδιαφερει. Εδω το σαπιοpsp πουλησε πανω απο ογδοντα εκατομμυρια, να μην πουλησει το 3DS κατιτις παραπανω που στη τελικη εχει και καλα παιχνιδια να παιζει κανεις;

Επισης, δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεχεται τοσα βελη η Nintendo καθε φορα με τις νεες εκδοσεις των φορητων της. Γινεται χρονια αυτο και με επιτυχια για ολους. Γιατι να μην το κανει; Απο την στιγμη που προσθετει υπηρεσιες και ποιοτητα, κατι αντιστροφος αναλογο για τους ανταγωνιστες της..


1)ειναι νεο ,αλλα ειναι ιδια γενια με το 3ds. αν ηταν νεας γενιας καλα θα εκαναν και μαγκια τους.δεν μπορεις να βγαλεις ενα μηχανημα που ειναι εν μερη συμβατο με την προηγουμενη κονσολα σου που ειναι της ιδιας γενιας.(εκει κολαει το παραδειγμα με το ps3)

2)ωραιο ακουγετε,αλλα δεν ειναι ετσι...

καμμια εταιρια δεν απευθυνετε σε 7 δισ κοσμο,εκτος αν εχουν ερθει απο το Αρη.(δηλ βαζεις μεσα γεροντες,μωρα,χωρες πολυ φτωχες κλπ)

η καθε εταιρια εχει ενα sales plan που ειναι ρεαλιστικο με τον στοχο,(καποιες φορες αισιοδοξο) και κοιτουν να πετυχουν αυτο.

τελος ναι θα ανεβουν οι πωλησεις του 3ds γενικα μαζι με το καινουριο,αλλα θα ανεβει επειδη θα το παρουν οι φανμποης της νιτεντο επειδη δεν θα μπορουν να παιξουν το ταδε musthave τιτλο στο απλο 3ds.εγω το λεω αρμεγμα,εσυ πεστο οπως θες...
 
mob είπε:
1)ειναι νεο ,αλλα ειναι ιδια γενια με το 3ds. αν ηταν νεας γενιας καλα θα εκαναν και μαγκια τους.δεν μπορεις να βγαλεις ενα μηχανημα που ειναι εν μερη συμβατο με την προηγουμενη κονσολα σου που ειναι της ιδιας γενιας.(εκει κολαει το παραδειγμα με το ps3)
2)ωραιο ακουγετε,αλλα δεν ειναι ετσι...

καμμια εταιρια δεν απευθυνετε σε 7 δισ κοσμο,εκτος αν εχουν ερθει απο το Αρη.(δηλ βαζεις μεσα γεροντες,μωρα,χωρες πολυ φτωχες κλπ)

η καθε εταιρια εχει ενα sales plan που ειναι ρεαλιστικο με τον στοχο,(καποιες φορες αισιοδοξο) και κοιτουν να πετυχουν αυτο.

τελος ναι θα ανεβουν οι πωλησεις του 3ds γενικα μαζι με το καινουριο,αλλα θα ανεβει επειδη θα το παρουν οι φανμποης της νιτεντο επειδη δεν θα μπορουν να παιξουν το ταδε musthave τιτλο στο απλο 3ds.εγω το λεω αρμεγμα,εσυ πεστο οπως θες...
Αγνοεις πολλα πραγματα οπου υφιστανται στο χωρο.

Καταρχας τα περι "γενεων" υπαρχουν μπολικοι οπου εχουν αμφιβολιες για την ετυμολογια -αλλα και την χρησιμοτητα του ορου- οπως διατυπωνεται πλεον. Περι του νεου 3DS βλεπω ειδησεις για νεα καλυτερη οθονη, καλυτερη μπαταρια, καλυτερο χειρισμο, νεο επεξεργαστη, νεες θυρες επεκτασης, και ποσα αλλα οπου δεν γνωριζω. Νεες δυνατοτητες εν ολιγης. Αυτο συμβαινει στην αγορα πανω απο εικοσι χρονια. Πως μιλαμε για "ξεζουμισμα στους τυφλους οπαδους" λοιπον;

Εστω, ας υποθεσουμε οτι αυτο ειναι το σχεδιο της Nintendo. Η δικαιολογια του ανταγωνισμου να βγαζει χειροτερα φορητα μηχανηματα, σε δυνατοτητες και αποδοση, ποια ειναι;

Προφανως το μηχανημα δεν θα το παρουνε εφτα δισεκατομμυρια. Αλλα τα σαραντα εκατομμυρια που εχει δωσει το 3DS ειναι καρφιτσες σε αχυρωνα. Και απο την στιγμη οπου ο -για εμενα- αστειος ανταγωνισμος εχει δωσει διπλες πωλησεις, διχως να προσεφερε το ενα πεμπτο σε ποιοτητα και ποσοτητα τιτλων, απο αυτα που εχει δωσει στο ενα τριτο του διαστηματος του 3DS, θα ελεγα πως ειναι απολυτα λογικο να ανεβουνε περισσοτερο οι πωλησεις με ενα πολυ καλο νεο συστημα με ποσα ηδη καλα παιχνιδια, και ποσα ακομα που θα βγουνε.

Αν εσυ τωρα πιστευεις τωρα, πως η Nintendo δρα με αποτυχημενους χειρισμους στην αγορα των φορητων, ισως κατι κανεις λαθος. Εκτος και αν πχ για εσενα Nintendo = pokemon οπου δεν θα χρειαστει να εμβαθυνουμε περισσοτερο. Το 3DS εχει παρα πολλα καλα παιχνιδια, το νεο συστημα θα φερε νεους και καλυτερους τιτλους, και ως επιβραβευση αυτων, νεους παιχνιδαδες κατοχους του συστηματος.
 
Ρε μαγκες ειπαμε χιλιες φορες οτι η NINTENDO εχει κανει εκατομμυρια λαθη αλλα αυτο το να την περιμενουν ολοι στην γωνια για να κραξουν ειναι το κατι αλλο.Δηλαδη ολοι αυτοι που εχουν το ps3 super slim με τα 12GB και για να παιξουν το GTA V πρεπει να αγορασουν εξτρα εξωτερικο σκληρο δισκο ποσο θυματα πρεπει να θεωρουνται δηλαδη και να νιωθουν απογοητευμενοι με την sony.Το νεο 3DS προσφερει πολλα νεα πραγματα απευθυνεται σε οσους δεν εχουν 3DS και η σε αυτους που εχουν αλλα θα θελησουν να παιξουν τα αποκλειστικα παιχνιδια που θα κυκλοφορησουν στο νεο μοντελο και θα ειναι λιγα οπως εγινε και με το DSi.Αν δεν ειναι λιγα και ριξουν το βαρος σε αυτο το μοντελο και γραψουν εκει που δεν πιανει μελανι το παλιο ειναι σαν να γραφουν και τα 45εκ που εχουν ηδη 3DS.Περιμενετε να δειτε αν θα γιννει αυτο και αν γιννει τοτε κραζουμε ολοι μαζι αλλα μεχρι τοτε μην βγαζετε τζαμπα τοση χολη και μιλαω γενικοτερα οχι μονο για δω μεσα.
 
Getta Robo είπε:
Αγνοεις πολλα πραγματα οπου υφιστανται στο χωρο.Καταρχας τα περι "γενεων" υπαρχουν μπολικοι οπου εχουν αμφιβολιες για την ετυμολογια -αλλα και την χρησιμοτητα του ορου- οπως διατυπωνεται πλεον. Περι του νεου 3DS βλεπω ειδησεις για νεα καλυτερη οθονη, καλυτερη μπαταρια, καλυτερο χειρισμο, νεο επεξεργαστη, νεες θυρες επεκτασης, και ποσα αλλα οπου δεν γνωριζω. Νεες δυνατοτητες εν ολιγης. Αυτο συμβαινει στην αγορα πανω απο εικοσι χρονια. Πως μιλαμε για "ξεζουμισμα στους τυφλους οπαδους" λοιπον;

Εστω, ας υποθεσουμε οτι αυτο ειναι το σχεδιο της Nintendo. Η δικαιολογια του ανταγωνισμου να βγαζει χειροτερα φορητα μηχανηματα, σε δυνατοτητες και αποδοση, ποια ειναι;

Προφανως το μηχανημα δεν θα το παρουνε εφτα δισεκατομμυρια. Αλλα τα σαραντα εκατομμυρια που εχει δωσει το 3DS ειναι καρφιτσες σε αχυρωνα. Και απο την στιγμη οπου ο -για εμενα- αστειος ανταγωνισμος εχει δωσει διπλες πωλησεις, διχως να προσεφερε το ενα πεμπτο σε ποιοτητα και ποσοτητα τιτλων, απο αυτα που εχει δωσει στο ενα τριτο του διαστηματος του 3DS, θα ελεγα πως ειναι απολυτα λογικο να ανεβουνε περισσοτερο οι πωλησεις με ενα πολυ καλο νεο συστημα με ποσα ηδη καλα παιχνιδια, και ποσα ακομα που θα βγουνε.

Αν εσυ τωρα πιστευεις τωρα, πως η Nintendo δρα με αποτυχημενους χειρισμους στην αγορα των φορητων, ισως κατι κανεις λαθος. Εκτος και αν πχ για εσενα Nintendo = pokemon οπου δεν θα χρειαστει να εμβαθυνουμε περισσοτερο. Το 3DS εχει παρα πολλα καλα παιχνιδια, το νεο συστημα θα φερε νεους και καλυτερους τιτλους, και ως επιβραβευση αυτων, νεους παιχνιδαδες κατοχους του συστηματος.



1)οκ ασ βγαλουμε τισ ταμπελες γενια 'ταδε' και ασ παμε στο θεμα μας.

αυτο που λεω ειναι οτι το μηχανημα αυτο ειναι μια εκδοση του 3ds.ΔΕν ειναι 3ds2 η οπως αλλιως θα λεγοταν μια καινουρια κονσολα.

ειναι ενα deluxe 3ds που θα εχει προβληματα συμβατοτητας,γιατι καποια παιχνιδια θα ειναι μονο για αυτο και οχι για το απλο 3ds(εμεσα αναγκαζουν τους οπαδους να παρουν ενα μηχανημα που ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ για καποια εχτρα παιχνιδια που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να παιζουν στο απλο 3ds.

δεν θυμαμαι 20 χρονια καμια εταιρια να κανει κατι τετοιο.αυτο ειναι πλεονεκτημα της νιτεντο.(αν εχεις παραδειγμα πεστο μου.για ασθυβατοτητα σε παιχνιδια)

ο ανταγωνισμος βγαζει χειροτερα μηχανηματα που ειναι πληρως συμβατα μεταξυ τους με χαμηλοτερο κοστος.αρα το αγοραζεις φτηνοτερα.

πχ.το psp1004 ειχε 64mb ram to psp3004 128mb ram δεν υπαρχει ομως παιχνιδι που να μην παιζει σε φατ(1004).

2)προφανως δεν θα το παρουν 7δισ,αλλα ετσι οπως το γραφεις δημιουργεις λαθος εντυπωσεις+οτι φαινεται λιγο υπεραισιοδοξο.

αλλο το ''απο 7δισ το πηραν 40 εκατ. και αλλο απο τους Α' εν δυναμει υποψηφιους αγοραστες το πηραν 40 εκατ''.

και τι να κανουμε ρε φιλε μου ,τοσο πουλησε,οπως τοσο πουλησε και το Ν64 ,οπως και το gamecube,οπως και τοσο πουλαει το wii-u.

3)ναι το πιστευω.δεν ειναι η νιτεντο ποκεμον για μενα,αλλα δεν αγορασα μονο εγω 3ds το αγορασαν και αλλοι μαζι μου ,που για καποιους απο αυτους ΘΑ ΕΙΝΑΙ,απως για καποιους αλλους θα ειναι καποιο ζελντα,η μετροηντ κλπ.

και μην ξεχνας οτι ενας παραγωντας για να παρεις κατι ειναι τα exlusives παιχνιδια.
 
Η αλήθεια είναι πάντως ότι όντως τα revisions αυτά της Nintendo είναι τουλάχιστον προαιρετικά. Ενώ στην περίπτωση της Sony και ειδικά της Microsoft είναι θέμα χρόνου να τα πάρεις γιατί οι πρώτες εκδόσεις τους χαλάνε και έτσι μένεις με ένα μάτσο άχρηστα games (PS3 fat, 360).
 
metalcandyman είπε:
Ρε μαγκες ειπαμε χιλιες φορες οτι η NINTENDO εχει κανει εκατομμυρια λαθη αλλα αυτο το να την περιμενουν ολοι στην γωνια για να κραξουν ειναι το κατι αλλο.Δηλαδη ολοι αυτοι που εχουν το ps3 super slim με τα 12GB και για να παιξουν το GTA V πρεπει να αγορασουν εξτρα εξωτερικο σκληρο δισκο ποσο θυματα πρεπει να θεωρουνται δηλαδη και να νιωθουν απογοητευμενοι με την sony.Το νεο 3DS προσφερει πολλα νεα πραγματα απευθυνεται σε οσους δεν εχουν 3DS και η σε αυτους που εχουν αλλα θα θελησουν να παιξουν τα αποκλειστικα παιχνιδια που θα κυκλοφορησουν στο νεο μοντελο και θα ειναι λιγα οπως εγινε και με το DSi.Αν δεν ειναι λιγα και ριξουν το βαρος σε αυτο το μοντελο και γραψουν εκει που δεν πιανει μελανι το παλιο ειναι σαν να γραφουν και τα 45εκ που εχουν ηδη 3DS.Περιμενετε να δειτε αν θα γιννει αυτο και αν γιννει τοτε κραζουμε ολοι μαζι αλλα μεχρι τοτε μην βγαζετε τζαμπα τοση χολη και μιλαω γενικοτερα οχι μονο για δω μεσα.

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

ακριβως αυτο.ειναι νωρις.

αλλα επειδη τα εσκασα αδρα στην νιτεντο για το 3ds στην ιδεα και μονο οτι θα με φτησει στη μαπα με καποιο exlusive... :banghead: :banghead: :banghead:
 
mob είπε:
1)οκ ασ βγαλουμε τισ ταμπελες γενια 'ταδε' και ασ παμε στο θεμα μας.αυτο που λεω ειναι οτι το μηχανημα αυτο ειναι μια εκδοση του 3ds.ΔΕν ειναι 3ds2 η οπως αλλιως θα λεγοταν μια καινουρια κονσολα.

ειναι ενα deluxe 3ds που θα εχει προβληματα συμβατοτητας,γιατι καποια παιχνιδια θα ειναι μονο για αυτο και οχι για το απλο 3ds(εμεσα αναγκαζουν τους οπαδους να παρουν ενα μηχανημα που ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ για καποια εχτρα παιχνιδια που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να παιζουν στο απλο 3ds.

δεν θυμαμαι 20 χρονια καμια εταιρια να κανει κατι τετοιο.αυτο ειναι πλεονεκτημα της νιτεντο.(αν εχεις παραδειγμα πεστο μου.για ασθυβατοτητα σε παιχνιδια)

ο ανταγωνισμος βγαζει χειροτερα μηχανηματα που ειναι πληρως συμβατα μεταξυ τους με χαμηλοτερο κοστος.αρα το αγοραζεις φτηνοτερα.

πχ.το psp1004 ειχε 64mb ram to psp3004 128mb ram δεν υπαρχει ομως παιχνιδι που να μην παιζει σε φατ(1004).

2)προφανως δεν θα το παρουν 7δισ,αλλα ετσι οπως το γραφεις δημιουργεις λαθος εντυπωσεις+οτι φαινεται λιγο υπεραισιοδοξο.

αλλο το ''απο 7δισ το πηραν 40 εκατ. και αλλο απο τους Α' εν δυναμει υποψηφιους αγοραστες το πηραν 40 εκατ''.

και τι να κανουμε ρε φιλε μου ,τοσο πουλησε,οπως τοσο πουλησε και το Ν64 ,οπως και το gamecube,οπως και τοσο πουλαει το wii-u.

3)ναι το πιστευω.δεν ειναι η νιτεντο ποκεμον για μενα,αλλα δεν αγορασα μονο εγω 3ds το αγορασαν και αλλοι μαζι μου ,που για καποιους απο αυτους ΘΑ ΕΙΝΑΙ,απως για καποιους αλλους θα ειναι καποιο ζελντα,η μετροηντ κλπ.

και μην ξεχνας οτι ενας παραγωντας για να παρεις κατι ειναι τα exlusives παιχνιδια.
Το νεο 3DS δεν ειναι ενα 3DS με νεα πολυχρωμα πληκτρα και μια usb υποδοχη. Ειναι μια ανανεωμενη και βελτιωμενη κυκλοφορια οπου θα αντικαθαστισει τα προηγουμενα 3DS. Και σαν το Gameboy/Gameboy pocket με το Gameboy light κτλ. Η Nintendo μπορει να εχει κανει, αλλα και να κανει λαθη, αλλα με τις ασυμβατοτητες σταθηκε παντα αξιοπρεπεστατη. Δεν εχει δωσει κανενα δικαιωμα ουτε αφορμη για οτιδηποτε και δεν βλεπω γιατι να το κανει τωρα. Φυσικα τα 3DS οπου περιμενουμε θα εχουνε νεα, δικα τους παιχνιδια βασισμενα στο υλικο και λογισμικο τους.. ειπαμε, ειναι νεα συστηματα με βελτιωμενες δυνατοτητες. Που το περιεργο σε αυτο; Σε λιγο καιρο θα διαβαζουμε παραπονα που δεν παιζουνε τα gba παιχνιδια στο gbc......

Περι του ανεκδοτου για το psp, οπου ειναι "πληρως συμβατα μεταξυ τους" πες μου λοιπον πως βαζεις τα αγορασμενα παιχνιδια του psp στο pspgo διχως να κανεις τον νιντζα χακερ. Το εχω ξαναπει και το επαναλαμβανω πως η sony ειναι να φτιαχνει μονο τοστιερες και ραδιοφωνα, κατι τετοιες κινησεις με δικαιωνουν πληρως. Μιλαμε για ενα συστημα οπου δεν ειχε υποδοχη για τα umd και επρεπε να κανεις τα απιστευτα για να μεταφερεις τα παιχνιδια! Ευτυχως που η Nintendo δεν εχει ιδεες απο τοστιερες και τραντζιστορακια και βγαζει καλα φορητα τουλαχιστον!

Με λιγα λογια, υπαρχει μπολικος κοσμος οπου δεν εχει 3DS και η Nintendo του δινει καθε δικαιωμα να παρει. Μεγαλη βιβλιοθηκη τιτλων, νεοι προς αναπτυξη, καλυτερη μπαταρια, καλυτερη οθονη, περισσοτερα/καλυτερα πληκτρα και αλλα. Μπορει να φτασει εφαμιλες πωλησεις με τα προηγουμενα συστηματα της, πραγμα που αξιζει να γινει μιας και εχει τοσα προσοντα. Οι συγκρισεις με το N64 και το Gamecube ειναι αστοχες για πολλους λογους, το 3DS πουλαει διαρκως, βγαζει νεους τιτλους και προκειται να δει μια ανανεωμενη εκδοση.

Αν καποιος πιστευει πως το 3DS ειναι τα pokeman παιχνιδια δεκτο. Στη τελικη υπαρχει το psvita με το gran thief turismo και τους αλλους δικους του τιτλους να επιλεξει. Το οτι το μηχανημα βεβαια εχει πανω απο 50 πολυ καλους τιτλους, χωρια την πληρη και απροβληματιστη συμβατοτητα με τα DS παιχνιδια δεν νομιζω οτι μενει εκτος εξισωσης. Τωρα αν καποιος θελει να παιζει τα πεντε παιχνιδια του psvita και να προσευχεται να μην αφαιρεσει η sony και αλλο την συμβατοτητα μεταξυ psvita και psp, αυτο οι "κολημενοι αρμεγμενοι" της Nintendo δεν θα το δουνε ποτε, μιας και το συστημα θα ειναι ανωτερο των προηγουμενων, και καλα παιχνιδια εχουνε να παιζουνε, και νεες παιχνιδαρες αναπτυσοντε διαρκως.

Εγω το ειπα, υγεια να υπαρχει και με ενδιαφερει πολυ το νεο 3DS, ηδη υπαρχουν πενηντα πολυ ενδιαφεροντες τιτλοι για το συστημα και ποσοι αλλοι που περιμενω.
 
Getta Robo είπε:
Το νεο 3DS δεν ειναι ενα 3DS με νεα πολυχρωμα πληκτρα και μια usb υποδοχη. Ειναι μια ανανεωμενη και βελτιωμενη κυκλοφορια οπου θα αντικαθαστισει τα προηγουμενα 3DS. Και σαν το Gameboy/Gameboy pocket με το Gameboy light κτλ.ακριβως Η Nintendo μπορει να εχει κανει, αλλα και να κανει λαθη, αλλα με τις ασυμβατοτητες σταθηκε παντα αξιοπρεπεστατη. Δεν εχει δωσει κανενα δικαιωμα ουτε αφορμη για οτιδηποτε και δεν βλεπω γιατι να το κανει τωρα. Φυσικα τα 3DS οπου περιμενουμε θα εχουνε νεα, δικα τους παιχνιδια βασισμενα στο υλικο και λογισμικο τους.. ειπαμε, ειναι νεα συστηματα με βελτιωμενες δυνατοτητες. Που το περιεργο σε αυτο; Σε λιγο καιρο θα διαβαζουμε παραπονα που δεν παιζουνε τα gba παιχνιδια στο gbc......ακριβως!!δεν εχω την απαιτηση απο το master system ναι παιξει παιχνιδια του mega drive,αλλα εχω την απαιτηση τα παιχνιδια του megadrive 2 να παιζουν στο megadrive 1.Περι του ανεκδοτου για το psp, οπου ειναι "πληρως συμβατα μεταξυ τους" πες μου λοιπον πως βαζεις τα αγορασμενα παιχνιδια του psp στο pspgo διχως να κανεις τον νιντζα χακερ.δεν το βαζεις.το pspgo ξερουμε τι ειναι. αν εχεις πσπ1004,2004,3004 δεν χρειαζεται να παρεις to go Το εχω ξαναπει και το επαναλαμβανω πως η sony ειναι να φτιαχνει μονο τοστιερες και ραδιοφωνα, κατι τετοιες κινησεις με δικαιωνουν πληρως. Μιλαμε για ενα συστημα οπου δεν ειχε υποδοχη για τα umd και επρεπε να κανεις τα απιστευτα για να μεταφερεις τα παιχνιδια! Ευτυχως που η Nintendo δεν εχει ιδεες απο τοστιερες και τραντζιστορακια και βγαζει καλα φορητα τουλαχιστον!καλα...σε μερικα χρονια που οι κονσολες δεν θα εχουν καν οπτικο μεσο ελα να τα ξαναπουμε. τις κακιουλες δεν τις υπολογιζω,κ δεν με ενδιαφερουν κιολας.

Με λιγα λογια, υπαρχει μπολικος κοσμος οπου δεν εχει 3DS και η Nintendo του δινει καθε δικαιωμα να παρει. Μεγαλη βιβλιοθηκη τιτλων, νεοι προς αναπτυξη, καλυτερη μπαταρια, καλυτερη οθονη, περισσοτερα/καλυτερα πληκτρα και αλλα. Μπορει να φτασει εφαμιλες πωλησεις με τα προηγουμενα συστηματα της, πραγμα που αξιζει να γινει μιας και εχει τοσα προσοντα. Οι συγκρισεις με το N64 και το Gamecube ειναι αστοχες για πολλους λογους, το 3DS πουλαει διαρκως, βγαζει νεους τιτλους και προκειται να δει μια ανανεωμενη εκδοση.

Αν καποιος πιστευει πως το 3DS ειναι τα pokeman παιχνιδια δεκτο. Στη τελικη υπαρχει το psvita με το gran thief turismo και τους αλλους δικους του τιτλους να επιλεξει. Το οτι το μηχανημα βεβαια εχει πανω απο 50 πολυ καλους τιτλους, χωρια την πληρη και απροβληματιστη συμβατοτητα με τα DS παιχνιδια δεν νομιζω οτι μενει εκτος εξισωσης. Τωρα αν καποιος θελει να παιζει τα πεντε παιχνιδια του psvita και να προσευχεται να μην αφαιρεσει η sony και αλλο την συμβατοτητα μεταξυ psvita και psp, αυτο οι "κολημενοι αρμεγμενοι" της Nintendo δεν θα το δουνε ποτε, μιας και το συστημα θα ειναι ανωτερο των προηγουμενων, και καλα παιχνιδια εχουνε να παιζουνε, και νεες παιχνιδαρες αναπτυσοντε διαρκως.

Εγω το ειπα, υγεια να υπαρχει και με ενδιαφερει πολυ το νεο 3DS, ηδη υπαρχουν πενηντα πολυ ενδιαφεροντες τιτλοι για το συστημα και ποσοι αλλοι που περιμενω.

δεν προκειτε να βγαλουμε ακρη ουτε σε 50 σελιδες.

αςτο και θα δουμε.μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες...
 
Το θεμα πηγε (κλασικα; ) σε 3DS vs pspvita, τελος παντων ομως.

Περι της αντιπαραθεσης Mega Drive 1/2, ειναι εντελως διαφορετικο παραδειγμα. Και ενημερωτικα, το Mega Drive 2 εχει πολυ χειροτερο ηχο απο το 1, και του λειπουν μερικα ακομα πραγματα. Και ας μην το γραφει στο κουτι και στις οδηγιες. Επισης, το revision (επανεκδοση) εχει τεραστιες διαφορες με το upgrade (αναβαθμιση). Και το νεο 3DS ειναι αναβαθμιση των προηγουμενων και οχι επανεκδοση.

Για τα psp, αν ειχες το 3000 εκλαιγες τα ωραια λεφτακια σου με την οθονη ποιοτητας για τα σκουπιδια, χωρια τα πετσοκοματα εδω και εκει απο το υλικο του, και αν ειχες το 1000 επαιζες με μια απο τις χειροτερες μπαταριες ολων των εποχων. Καιτο κακομοιρο το 3DS που απλα γινεται καλυτερο εκδοση με την εκδοση, πεφτουνε ολοι να το φανε... Προφανως στη συγχρονη εποχη το να βελτιωνεται κατι θεωρειται μειονεκτημα..

Τελος, δεν ζω το αυριο, αλλα προσπαθω το σημερα. Και στο τοτε που ειχε βγει το pspgo, η ωραια και χρυση sony αποφασισε να βαλει μερικες τρικλοποδιες στους ενθερμους καταναλωτες της, ετσι για να μαθουνε να αγοραζουνε παιχνιδια. Για το οτι αφαιρει διαρκως την δυνατοτητα να υποστηριζοντε τιτλοι του πρωτου psp στο psvita, εδω μιλαμε για κανονικη ψυχρολουσια σε ενα αγοραστικο κοινο οπου την στηριξε με ογδοντα εκατομμυριες πωλησεις. Αλλα γινομαστε κακοι οταν τα αναφερουμε ολα αυτα, ας μιλησουμε για το ποσο αθλια ειναι η Nintendo που και καλυτερα και βελτιωμενα συστηματα βγαζει, και υποστηριζει αψογα το κοινο της.

kajwbtfe είπε:
Την απάντηση που ψαχνεις θα την βρεις στην αρχή του ποστ σου.Δεν εχεις 3ds...Τωρα για το σχολιασμό σαπιοpsp ασχολιαστο...Και ο mob εννοεί οτι αν συνεβαινε κατι τέτοιο στα διάφορα ps3 μοντέλα μεταξύ τους(ασυμβατότητες) θα ηταν τραγικό να μην μπορεις να παίξεις ενα απο τα καλυτερα παιχνίδια της κονσόλας σου.Βασικά και μονο που σκέφτομαι τι θα είχε γίνει αν μια εκ των Ms -Sony είχε κανει κατι τέτοιο σε μια κονσόλα της με πιάνει ρίγος
tinysmile_fatgrin_t2.png
..
kajwbtfe εχω περασει πολλες ωρες με το μηχανημα σε ολες τις υλοποιησεις του, απο γνωστους και φιλους. Και ξερω πως λειτουργει, και παιχνιδια εχω τελειωσει και προφανως μιλαω βαση της εμπειριας μου. Το ps3 εχει μια χαρα ασυμβατοτητες, πες μου εσυ αν θες πως παιζεις ps2 παιχνιδια στα μετεπειτα ps3 η ποσες αλλες λειτουργιες που αφαιρεσανε. Ενημερωτικα το gran turismo δεν ειναι ασυμβατο με τα παλια ps3. Παιζει κανονικα. Με την προυποθεση βεβαια να λειτουργει και το ps3 κανονικα, πραγμα λιγο δυσκολο απο την sony απο την αλλη.

Δεν χρειαζεται να σκεφτεσαι τι θα γινοτανε αν το κανανε στη sony, το εχουνε κανει ηδη. Τα νεα psvita ειναι χειροτερα κατασκευαστικα απο τα παλια και πλεον δεν υποστηριζεται σοβαρα η αναπαραγωγη των κλασικων psp παιχνιδιων. Απλα δεν αναπαραγεται ολο αυτο, μιας και το καταναλωτικο κοινο απο εκει μερια προφανως δεν τρωει σανο, γιαυτο και συνεχιζουνε ποσοι να τους υποστηριζουνε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οκ θα κανω μια τελευταια προσπαθεια...

1)δεν τιθεται θεμα του τυπου 3ds vs psvita.(στην ουσια κανεις απο τους προηγουμενους,αλλα ουτε κ γω αναφεραμε για psvita.το psvita το εβαλες ΕΣΥ στην κουβεντα)

2)ειμαι κατοχος του 3ds αλλα και κατοχος ολων των προηγουμενων gameboy.στην συλογη μου μονο το ds-sdi δεν εχω,ενω απο τον ανταγωνισμο εχω ΜΟΝΟ το psp1004.

μπορω να σου πω με σιγουρια οτι η μπαταρια του psp1004 εχει την ιδια αυτονομια με το 3ds και ας ειναι 5 χρονια πιο παλιο. (με παιχνιδι να παιζει απο umd φυσικα.αν επαιζες απο msduo,η αυτονομια σχεδον διπλασιαζοταν.)

το 3ds ειναι πολυ,μα πολυ ανωτερο σε ποιοτητα κατασκευης,εχει 1000 καλα,αλλα η μπαταρια του ειναι ενα απο τα κακα του,οπως κ κατι αλλες ΓΥΦΤΙΕΣ της nintendo.

3)πληροφοριακα το psp3004 εχει ΚΑΛΥΤΕΡΗ οθονη απο το 1004!!!

4)ναι ειναι μειονεκτημα.δηλαδη ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΤΕ ΝΑ ΕΙΧΕ το 3ds ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΕ και φτιαχνουν μια updated version ,αντι να το αφησουν ετσι,κ αργοτερα να ασχοληθουν με μια καινουρια κονσολα επομενης γενιας.οπως σου εγραψα κ πριν αυτο ειναι πλεονεκτημα της nintendo.

5)για το psvita δεν ξερω τι παιζει.οταν παρω θα σου πω. :cool:

6)ακομα θυμαμαι την επισμη ανακοινωση της nintendo οταν το wii-u δεν ειχε της αναμενομενες πωλησεις''το wii-u δεν ειναι απλα μια αναβαθμισμενη εκδοση του wii ειναι μια καινουρια κονσολα κλπ-κλπ''. εχει σαστισει τον κοσμο της.τους εχει μουρλανει με 1000 εκδοσεις κ ''αναβαθμισεις'' hardware τοσο που τους χανει απο πελατες.αν ο ανταγωνισμος ''δει'' σοβαρα τα handhelds ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ οτι το επομενο handheld τησ nintendo δεν θα παει καλα.

τελος θα σου πω πως εγω,αλλα και παααρα πολλοι ανθρωποι στον κοσμο παιρνουμε κονσολες γιατι μας εχουν κανει ''κλικ'' 5-10 παιχνιδια.

τα αγοραζω κανονοτατα 35-60? και δεν εχω την πολυτελεια ,αλλα ουτε κ τον διαθεσιμο χρονο να ''ξεφυλλισω'' την βιβλιοθηκη του καθε συστηματος χανοντας τα λεφτα μου.

ουτε εχω την πολυτελεια,αλλα ουτε και την διαθεση να δινω τα 280αρια για κανενος ''νεου ειδους updated hardware ιδιας γενιας".

εχω ομως την ΑΠΑΙΤΗΣΗ εφοσον τα εχω ΣΚΑΣΕΙ στην nintendo να ειναι συμβατα τα παιχνιδια της ιδιας γενιας μεταξυ τους.

εφ οσον το κανει αυτο εγω ειμαι δυσαρεστημενος πελατης,κ το επομενο μηχανημα μου θα ειναι το σαπιο του ανταγωνισμου(εφ οσον δεν θα κανει κ αυτο τα ιδια)που θα μου παρεχει αυτη την ασφαλεια.

και μην μπερδευεις το backward compability. το psvita με το psp ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΓΕΝΙΑ ,ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ UPDATED HARDWARE κ εχει σχεση, οσο σχεση εχει το snes με το dreamcast.

στο ξαναλεω ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΑΙΤΗΣΗ απο το ps3 να μου παιξει παιχνιδια του ps2.εχω την ΑΠΑΙΤΗΣΗ το ps3 ναπαιζει παιχνιδια ps3.ειτε αυτο ειναι UPDATED VERSION,ΕΙΤΕ DOWNGRATED VERSION,γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

τεςπα παιδες οποιος καταλαβε,καταλαβε. :)
 
mob είπε:
οκ θα κανω μια τελευταια προσπαθεια...1)δεν τιθεται θεμα του τυπου 3ds vs psvita.(στην ουσια κανεις απο τους προηγουμενους,αλλα ουτε κ γω αναφεραμε για psvita.το psvita το εβαλες ΕΣΥ στην κουβεντα)

2)ειμαι κατοχος του 3ds αλλα και κατοχος ολων των προηγουμενων gameboy.στην συλογη μου μονο το ds-sdi δεν εχω,ενω απο τον ανταγωνισμο εχω ΜΟΝΟ το psp1004.

μπορω να σου πω με σιγουρια οτι η μπαταρια του psp1004 εχει την ιδια αυτονομια με το 3ds και ας ειναι 5 χρονια πιο παλιο. (με παιχνιδι να παιζει απο umd φυσικα.αν επαιζες απο msduo,η αυτονομια σχεδον διπλασιαζοταν.)

το 3ds ειναι πολυ,μα πολυ ανωτερο σε ποιοτητα κατασκευης,εχει 1000 καλα,αλλα η μπαταρια του ειναι ενα απο τα κακα του,οπως κ κατι αλλες ΓΥΦΤΙΕΣ της nintendo.

3)πληροφοριακα το psp3004 εχει ΚΑΛΥΤΕΡΗ οθονη απο το 1004!!!

4)ναι ειναι μειονεκτημα.δηλαδη ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΤΕ ΝΑ ΕΙΧΕ το 3ds ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΕ και φτιαχνουν μια updated version ,αντι να το αφησουν ετσι,κ αργοτερα να ασχοληθουν με μια καινουρια κονσολα επομενης γενιας.οπως σου εγραψα κ πριν αυτο ειναι πλεονεκτημα της nintendo.

5)για το psvita δεν ξερω τι παιζει.οταν παρω θα σου πω. :cool:

6)ακομα θυμαμαι την επισμη ανακοινωση της nintendo οταν το wii-u δεν ειχε της αναμενομενες πωλησεις''το wii-u δεν ειναι απλα μια αναβαθμισμενη εκδοση του wii ειναι μια καινουρια κονσολα κλπ-κλπ''. εχει σαστισει τον κοσμο της.τους εχει μουρλανει με 1000 εκδοσεις κ ''αναβαθμισεις'' hardware τοσο που τους χανει απο πελατες.αν ο ανταγωνισμος ''δει'' σοβαρα τα handhelds ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ οτι το επομενο handheld τησ nintendo δεν θα παει καλα.

τελος θα σου πω πως εγω,αλλα και παααρα πολλοι ανθρωποι στον κοσμο παιρνουμε κονσολες γιατι μας εχουν κανει ''κλικ'' 5-10 παιχνιδια.

τα αγοραζω κανονοτατα 35-60? και δεν εχω την πολυτελεια ,αλλα ουτε κ τον διαθεσιμο χρονο να ''ξεφυλλισω'' την βιβλιοθηκη του καθε συστηματος χανοντας τα λεφτα μου.

ουτε εχω την πολυτελεια,αλλα ουτε και την διαθεση να δινω τα 280αρια για κανενος ''νεου ειδους updated hardware ιδιας γενιας".

εχω ομως την ΑΠΑΙΤΗΣΗ εφοσον τα εχω ΣΚΑΣΕΙ στην nintendo να ειναι συμβατα τα παιχνιδια της ιδιας γενιας μεταξυ τους.

εφ οσον το κανει αυτο εγω ειμαι δυσαρεστημενος πελατης,κ το επομενο μηχανημα μου θα ειναι το σαπιο του ανταγωνισμου(εφ οσον δεν θα κανει κ αυτο τα ιδια)που θα μου παρεχει αυτη την ασφαλεια.

και μην μπερδευεις το backward compability. το psvita με το psp ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΓΕΝΙΑ ,ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ UPDATED HARDWARE κ εχει σχεση, οσο σχεση εχει το snes με το dreamcast.

στο ξαναλεω ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΑΙΤΗΣΗ απο το ps3 να μου παιξει παιχνιδια του ps2.εχω την ΑΠΑΙΤΗΣΗ το ps3 ναπαιζει παιχνιδια ps3.ειτε αυτο ειναι UPDATED VERSION,ΕΙΤΕ DOWNGRATED VERSION,γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

τεςπα παιδες οποιος καταλαβε,καταλαβε. :)
Το psp το εβαλα εγω στη συζητηση, αφου αναλυσες το ps2 κτλ εγινε πιο αμεση και δικαιη συγκριση μηχανηματων. Σε περιπτωση που ξεχαστηκες ειναι η καταχωρηση σου με αριθμο #19

Ειχες ολα τα προηγουμενα gameboy και πιστευεις πως το νεο 3DS ειναι αρμεγμα στα fanboys της και οσοι θελανε 3DS το εχουν παρει ηδη;

Μαλιστα.

Δεν θυμαμαι τι αυτονομια εχει το psp, αλλα μιλοντας καθαρα τι μπορει να κανει το καθε συστημα διχως παρεμβαση, φαινεται να εχει ανωτερη μπαταρια.

Εκτος και αν σου αρεσει γενικοτερα το interlacing, το psp 3000 εχει αθλια και κουραστικη για τα παιχνιδια οθονη. Ευτυχως προεβλεψε η sony να αποφυγει να αρμεξει το κοινο οπου ειχε ηδη psp, τους εβαλε χειροτερη οθονη για να μην νιωθουν αδικημενοι.

Εχεις την παραμικρη ιδεα πως λειτουργει η αγορα και το εμποριο; Αμαξια, καρτες γραφικων, τηλεορασεις, περιφερειακα και ποσα αλλα βγαζουνε διαρκως ανανεωσεις και αναβαθμισεις. Γιατι; Γιατι δεχονται κριτικη και ιδεες μαζι πανω στα προιοντα τους και τα αναβαθμιζουν. Τωρα αν πιστευεις πως θα επρεπε να σχεδιαζεται ενα μηχανημα για οκτω χρονια, βρισκοντας την σωστη τομη, υπαρχει πολυ καλος λογος που δεν γινεται αυτο. Θα βουλιαζε στην αβυσσο οποιος το επιχειρουσε απο τα χρεη. Ετσι λειτουργει η αγορα και ολοι ειναι ευτυχισμενοι.

Φαινεται πολυ καλη αγορα αν θες να παιζεις υποδιεστερες εκδοσεις των ps3 παιχνιδιων με το χειροτερο αποθηκευτικο μεσο ολων των εποχων. Δεν θα το προτιμουσα ωστοσο, θα επιλεξω ενα νεο 3DS που εχει και παιχνιδια.

Μιλαμε συγκεκριμενα για το 3DS και σε μικροτερο βαθμο τα φορητα της Nintendo και ανταγωνιστων, ας μην βαλουμε ολη την βιομηχανια των παιχνιδιων στην εξισωση. Καλα κανεις και πιστευεις οτι δεν θα παει καλα, δικαιωμα σου κιολας. Ασε εμας να το παρουμε με τις ποσες παιχνιδαρες που εχει και τις αλλες ποσες που αναπτυσοντε.

Επαναλαμβανω. Εχω DS Classic. Mario Kart DS πακετο συγκεκριμενα. Δεν πηρα ποτε αλλη εκδοση του μιας και με καλυψε και με καλυπτει αψογα. Ειμαι ο χαμενος; ο μαγκας; το κοροιδο; ο εξυπνος; Δεν το νομιζω. Δεν μου χρειαστηκε αλλη εκδοση και ημουν απο τοτε ευχαριστημενος με τις δυνατοτητες του μηχανηματος που ειχα και επελεξα. Αντιστοιχως, γιατι να ειναι καποιος αλλος "ρηγμενος" με τα υπολοιπα μοντελα; Δεν μου ειπε η Nintendo οτι σταματανε τα παιχνιδια για το μηχανημα μου ουτε μου απαγορευσε καπως να τα παιζω. Αρα πως ακριβως μιλαμε για παραπτωμα της εταιριας εδω;

Να στο ρωτησω και ευθαιως, αν το νεο μηχανημα ονομαζοταν 3DS Turbo Deluxe 1.5 δεν θα ειχες προβλημα; Σημειο αναφορας του προβληματος που εχεις ειναι με την ονομασια, τις δυνατοτητες η κατι αλλο; Παρεπιπτωντος, αναφερα προηγουμενος ξεκαθαρα την περιπτωση pspgo που ειναι απλα ρηγμενο αλλα δεν πειραζει.

Τωρα εσυ μπορεις να πιστευεις πως η Nintendo διαγραφει το 3DS και δεν προκειται να δεις νεα παιχνιδια για Χ Ψ Ω λογους, αλλα αυτο δεν ισχυει. Παιχνιδια βγαινουνε και υπαρχουν κανονικα, οπως και θα υπαρξουνε και αλλα. Δεν ειδα την Nintendo ουτε καμια Nintendo να υποχρεωνει να αγορασει κανεις νεο συστημα, αρα σε οποιον δεν τον ενδιαφερει απλα δεν ασχολειται.

Ωστοσο ομως, ειμαι περιεργος αν η Nintendo ελεγε πως βγαζω 3DS 2 ποσοι θα λεγανε ποσο γρηγορα βγαζει νεο καινουργιο μηχανημα ενω εχουνε ηδη το παλιο, και αν δεν εκανε απολυτως ποσοι θα την κατηγορουσανε οτι ειναι αδρανης και δεν παρουσιαζει κατι νεο.. Σημεια των καιρων υποθετω.
 
Τι σχεση εχει αν το Ps3 παιζει παιχνιδια του Ps2 με τις αλλαγες που γινανε στο 3ds??Το ps2 ειναι τελειως διαφορετικη κονσολα απο το 3..Δεν βαλανε στο χειριστηριο 2 κουμπια παραπανω ουτε βαλανε απλα πιο δυνατο επεξεργαστη.Ειναι μια διαφορετικη κονσολα. Το ιδιο και για τα psp και pspgo που λες πιο πριν.Στο go αλλαξανε το μεσο ουσιαστικα.Δεν νομιζω ενα pspgo να μην παιζει τα παιχνιδια του psp η το αντιστροφο.Εξαλλου υπηρξαν συγχρονως στην αγορα.Και οσων αφορα την ειρωνια σου για το αν παιζουν ακομα τα Ps3 σε πληροφορω οτι εχω ενα ps3 day one και παιζει ακομα και αλλο ενα απο το 2011 και αυτο ακομα παιζει..Προφανως σχετικα με το gran turismo δεν εχεις καταλαβει τιποτα απο οτι σου λεμε και εγω και ο Mob..Το γνωριζω παρα πολυ καλα το οτι ειναι συμβατο(βασικα γιατι να μην ειναι???).Ενα παραδειγμα εφερε ο ανθρωπος και αδυνατεις να το καταλαβεις..Αυτα απο εμενα και λεω να το αφησω γιατι τωρα τελευταια εχω αρχισει και βγαζω μια αλλεργια σε fanboys και λοιπα.Ειναι στην κριση του καθενος και στην αντοχη του πορτοφολιου του το αν τελικα θα αγορασει κατι τετοιο.

Α και μη βιαστειτε οσοι θελεται να το αγορασεται.Ακουγεται μια φημη για bundle με φορτιστη... :flower: Αυτο σχετικα με το αρμεγμα που ακουστηκε παραπανω..
 
Μπήκα και γώ να δώ "ΝΕΑ ΜΟΝΤΕΛΑ 3DS". Με μια ματιά κατάλαβα ότι δεν παίζει, παρα μόνο στην 1η σελίδα. Βγαίνω. Καλή συνέχεια φίλοι...
 
kajwbtfe δεν ξερω τι σχεση εχει το ps2/ps3 compatibility, δεν το αρχισε απο εμενα η συζητηση επι αυτου. Το pspgo με το psp υποτιθεται πως θα ηταν κατι αντιστοιχο με αυτο που εγινε με το gameboy και το gameboy pocket. Αλλα το pspgo δεν ειχε αρκετους τυφλους οπαδους να το προτιμησουν, και απετυχε σαν απαραδεκτο συστημα που ηταν. Γιαυτο και συνεχισαν να βγαζουνε και τα δυο μεχρι να σταματησει επειτα λιγο καιρο εντελως.

Για περι ps3 ειναι γνωστα λιγο πολυ, και εγω ειχα λειτουργικο ps3 αλλα ειναι παγκοσμια αποδεδειγμενο οτι καιγοντε πολυ ευκολα. Για το gran turismo νομιζα πως μιλουσε για τα "κρεμμασματα" που κανει το παιχνιδι σε παλια συστηματα λογω του οτι υπερθερμενοντε πολυ ευκολα και το παιχνιδι ξεζουμιζει την cpu και την ram του ps3, αλλα δεν πειραζει.

Περι fanboyισμου και λοιπων αστοχων και ατυχων σχολιων, αν ποτε μπω σε θεμα και αποκαλω τους αλλους θυματα, αρμεγματα και λοιπα, πολυ ευχαριστως να μου αποδωθει αυτος ο χαρακτηρισμος. Ως τοτε δεν γινεται αποδεκτος και φιλικα στον επιστρεφω.

Το ζητημα ειναι εξαιρετικα απλο και εδω. Το νεο συστημα προκειται να ακολουθησει την λογικη του gameboy color. Ενα παραπλησιο συστημα, με βελτιωμενες τις λειτουργιες του, διχως ομως να ξεγραφει τους παικτες του προηγουμενου συστηματος. Φυσικα παιχνιδια οπου θα εκμεταλευοντε το νεο υλικο θα υπαρξουν.

Αν σε καποιον, δεν αρεσει αυτο μπορει καλλιστα να κατσει με το προηγουμενο 3DS, η και να προτιμησει την επιλογη του ανταγωνισμου. Εμενα πχ που μου αρεσει να παιζω παιχνιδια, μου αρεσει η ιδεα να εχει ενα συστημα αξιολογους τιτλους για να ασχολουμε, και δεν με ενδιαφερει να παιζω ports και ψευδοκινηματογραφικους τιτλους απο ανθρωπους που στη πραγματικοτητα θα θελανε να ειναι σκηνοθετες στο κινηματογραφο.

Οπως ειπα, ειμαι κατοχος του απλου DS classic και δεν προχωρησα σε αγορα αλλου συστηματος DS/3DS και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με την αγορα και τους τιτλους του συστηματος. Αν καποιους τους χαλαει που το 3DS προχωραει σε μια φοβερη ανανεωση για τους υπαρχων και τους μελλοντικους αγοραστες του, ειδικα απο την στιγμη που ανακοινωνοντε διαρκως ποσες παιχνιδαρες, ας προσεχαν, συμβαινει.
 
Διάβασα όλα σας τα ποστ αλλά πραγματικά έχασα τη μπάλα μετά από λίγο. Για τί πράγμα διαφωνείται ακριβώς; Αν η ΝINTENDO κοροιδεύει ή όχι τους πελάτες της με το νέο μηχάνημα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα