Νέες Κυκλοφορίες Παιχνιδιών για C64

Ωραια ολα τα παιχνιδια που παρουσιαζονται στο βιντεο αλλα αυτο που εκανε τα ματια μου να γυρνανε σαν φρουτακια ειναι το Pig Quest.Απιστευτο παιχνιδι φαινεται και με θυμιζει παρα πολυ τα αγαπημενα μου Ghosts n' Goblins.Δεν ξερω ποτε θα κυκλοφορησει και ποσο θα κοστιζει η αν θα ειναι δωρεαν αλλα οτι και να ειναι θα το παρω οπωσδηποτε :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
@metalcandyman εγώ αυτό έπαιζα προχθές και σε σκέφτηκα, αλλά λέω μπα... αυτός δεν παίζει computer games.


Πολύ καλός χειρισμός -jump με το fire- και πολύ μεγάλος βαθμός δυσκολίας, αλλά με πολλές ζωές ευτυχώς.

Παρακάτω και ένα gameplay video με το κανονικό soundtrack, που μου θύμισε κάποιο απροσδιόριστο ριφ από Iron Maiden.

 
@metalcandyman εγώ αυτό έπαιζα προχθές και σε σκέφτηκα, αλλά λέω μπα... αυτός δεν παίζει computer games.


Πολύ καλός χειρισμός -jump με το fire- και πολύ μεγάλος βαθμός δυσκολίας, αλλά με πολλές ζωές ευτυχώς.

Παρακάτω και ένα gameplay video με το κανονικό soundtrack, που μου θύμισε κάποιο απροσδιόριστο ριφ από Iron Maiden.

Α φιλαρακι μου επρεπε να με στειλεις ενα pm γιατι τα γουσταρω τρελα κατι τετοια παιχνιδια και δεν με νοιαζει σε τι πλατφορμα θα ειναι αρκει να υπαρχει emulator να το παιξω.Θα το παιξω οπωσδηποτε αυτο και θα ανεβασω και Longplay κιολας και αν εχεις και αλλα τετοια παιχνιδια στο μυαλο σου στειλε με pm.
 
  • Like
Reactions: Ace
Juanje Juega in Silverland. Έξυπνο tribute release. Οι παλιοί αρκεί να χαζέψουν το βίντεο και θα ...καταλάβουν:

 
Α φιλαρακι μου επρεπε να με στειλεις ενα pm γιατι τα γουσταρω τρελα κατι τετοια παιχνιδια και δεν με νοιαζει σε τι πλατφορμα θα ειναι αρκει να υπαρχει emulator να το παιξω.Θα το παιξω οπωσδηποτε αυτο και θα ανεβασω και Longplay κιολας και αν εχεις και αλλα τετοια παιχνιδια στο μυαλο σου στειλε με pm.
Δες και αυτό

 
Soul Force - επερχόμενο shoot em up για τον Commodore 64 από την Sarah Jane Avory, που πρόσφατα μας έδωσε και το υπέροχο Zeta Wing


...και μία γεύση από το αριστοτεχνικό Zeta Wing:


ΥΓ: Κανένα από τα δύο δεν είναι δωρεάν. :(
 
BoxyMoxy

Puzzle Game του 2020 και αν και έχει κυκλοφορήσει εδώ και κάποιους μήνες, σκέφτηκα να το αναφέρω, διότι προσωπικά δεν το είχα πάρει είδηση... (και μιας και έχω χρόνο τώρα...)


Αν και στην περιγραφή αναφέρει ότι η ιδέα είναι εντελώς πρωτότυπη, εμένα μου θυμίζει πολύ το Tiny Skweeks (aka The Brainies), που κυκλοφόρησε για Amstrad, Amiga, Atari ST, PC, Macintosh και Snes.

Download
 
Soul Force - επερχόμενο shoot em up για τον Commodore 64 από την Sarah Jane Avory, που πρόσφατα μας έδωσε και το υπέροχο Zeta Wing


...και μία γεύση από το αριστοτεχνικό Zeta Wing:


ΥΓ: Κανένα από τα δύο δεν είναι δωρεάν. :(
To Zeta Wings το εχω τσιμπησει εδω και καιρο και το εχω τερματισει.Παιχνιδαρα που αξιζει για μενα τα σχεδον 4 ευρουλακια.
 
Parallaxian

Εξαιρετικό Defender clone στα σκαριά.

Levels-Swatch.gif

Δείτε παρακάτω το βίντεο, γιατί αδικείται από τα screenshots, που δεν αποτυπώνουν το scrolling και το animation.


It was some time ago now that we mentioned Jonathan Woods 'Parallaxian'; A stunning "next generation" shoot-em-up-bomb-em-up game for the Commodore 64, which sadly at the time never reach its £12,500 goal, even though it did reach a half way point. Well fast forward to this month however and if you were still keen to play this game, will be pleased to know the creator has launched a promo page, a page which gives us an extra glimpse at this stunning new game in development for the Commodore 64 and The C64 and, in native mode, for the Commodore 128.
The developer is aiming for a top notch game for the C64, as in his previous words "a game that is a technologically advanced, bar-raising game for the Commodore 64 featuring graphical and coding techniques never before seen on any game for the platform". If that wasn't enough to pull you in to play Parallaxian when and if it gets a release. The game also lists features such as the first and only C64 game with screen-layered vertical-within-horizontal parallax scrolling, extensive use of PAL non-standard colours based on Luma-Driven Graphics, immersive gameplay, full open border play, inertia and acceleration effects and much more!

Πηγή
 
Ο ψωμιερας μπορεί να μετακινήσει πολύ πράμα από sprites. Και ταυτόχρονα να έχει ομαλή κίνηση.
 
To Doc Cosmos ειναι παιχνιδαρα.Το ποσταρε πριν μερες ο Ace και το τερματισα την επομενη κιολας μερα.Στο βιντεο βλεπω χριστουγεννιατικη εκδοση οποτε δεν γλυτωνει και αυτη η εκδοση τον τερματισμο :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

Επισης το OutRage φαινεται φανταστικο και οπως ειδα οι παραγγελιες ανοιγουν αυριο.Καιρο το εχω σταμπαρει αυτο το παιχνιδι τυχαια ειχα διαβασει γιαυτο και με ειχε κανει εντυπωση πως η αναπτυξη του παιχνιδιου ξεκινησε στην ουσια 30 χρονια πριν και ολοκληρωθηκε τωρα μονο.Δεν εχω ολες της πληροφοριες για της εκδοσεις αλλα δυστηχως οταν διαβαζα γιαυτο το θεμα μιλουσαν για κασσετα για collectors edition κλπ δεν διαβασα καπου για digital download ωστε να το αγορασω και να γουσταρω παιζοντας το σε καποιον emulator.Μακαρι να κανω λαθος και να υπαρξει digital download.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Platform του 2018 σε Spectrum έρχεται στον Commodore με υπέροχα γραφικά υψηλής ανάλυσης:



nixy_title.png


nixy_c64.png
 
Τα παιχνίδια του C64 γίνονται κάθε χρόνο και καλύτερα, έτσι μου φαίνεται. Εκεί που λες το φτάσανε στα όρια το μηχανάκι, έχει πολλούς ταλαντούχους προγραμματιστές/designers που αποδεικνύουν το αντίθετο συνεχώς. Το Zeta Wing πιο πάνω που είδα το video είναι σαν παιχνίδι από κονσόλα άλλης γενιάς. :)
 
@Blue Max Έτσι ακριβώς είναι. Υπάρχει μεγάλη αγάπη για το αντικείμενο. Ομολογώ ότι έβαλα κι εγώ λίγο το χεράκι μου φτιάχνοντας το πρώτο μεγάλο διεθνές fb group για Commodore 64/128 programming πριν μερικά χρόνια, το οποίο πλέον αριθμεί 4663 μέλη!


Το αποτέλεσμα είναι ότι οι διάφοροι game & utility developers που βλέπεις να ξεπηδούν σαν αυτοφυή ραπανάκια αλληλοβοηθιούνται στο σχεδιασμό και το debugging, ανταλλάσσοντας συνεχώς ιδέες και πουσάροντας με αυτόν τον τρόπο το μηχάνημα σε νέα πρωτοφανή όρια. Μαζί με αυτούς κάνουν την εμφάνισή τους και κλασικοί coders από πρώην Ocean, US Gold κλπ που βοηθούν τους νέους στα πρώτα τους βήματα. Το ρετρομέλλον προβλέπεται λαμπρό!
 
Το έχω υπόψη μου, είναι φοβερό αυτό που έχεις κάνει, να ξέρεις πως αν αποφασίσω κάποια στιγμή να ανοίξω FB λογαριασμό θα είναι για να γίνω μέλος του Group και μόνο.

Μαθαίνω δειλά δειλά 6502. Με έχει εντυπωσιάσει το γεγονός του πόσο ζόρικος αλλά και fun ταυτόχρονα είναι ο προγραμματισμός παιχνιδιών δουλεύοντας με ένα σετ 56 εντολών σε έναν υπολογιστή 8-bit με αμέτρητα μυστικά και κόλπα. Xρειάζομαι πολύ ελεύθερο χρόνο και peace of mind για να προχωρήσω, άσε που πρέπει να βάλω στην μπάντα οτιδήποτε project δουλέυω σε άλλες γλώσσες. Respect σε όλα τα παιδιά που σήμερα αποφασίζουν να ασχοληθούν με προγραμματισμό του C64.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα