Νέος κάτοχος Α1200

ax ax, neolaia, den kserete na psonizete... :p
 
Με γειέεεεεες !!!:biglaugh:
 
keropi είπε:
ax ax, neolaia, den kserete na psonizete... :p
Ελα ρε, τί έχει, μια χαρά είναι. Εκτός και αν εννοείς ότι θα μπορούσα να περιμένω π.χ. να πάρω μια Α4000.
 
Μεγειές κι απο μένα (έστω και καθυστερημένες :p ) ...
 
Rygar είπε:
Ελα ρε, τί έχει, μια χαρά είναι. Εκτός και αν εννοείς ότι θα μπορούσα να περιμένω π.χ. να πάρω μια Α4000.
me liga leuta parapano (~50-60eur) mporouses ontos na xtyphseis 4000arh me 040 kai karta grafikon+lan+...

toso phra ego tis dikes mou prin tis ftiakso... kai oi 2 me kartes grafikon kai lan, mia me standar 030 kai h allh me 040/40-128MB...
 
Καλορίζικη και να την ευχαριστηθείς.
 
keropi είπε:
me liga leuta parapano (~50-60eur) mporouses ontos na xtyphseis 4000arh me 040 kai karta grafikon+lan+...toso phra ego tis dikes mou prin tis ftiakso... kai oi 2 me kartes grafikon kai lan, mia me standar 030 kai h allh me 040/40-128MB...
Ναι μόνο που η διαφορά μου με εσένα ειναι ότι εγώ είχα δει σε ξαδερφάκι μου το 93 να παίζει με την Α1200 του αλλά δε μπορούσα να την αποκτήσω. Εσύ αποκτάς ό,τι αμιγκάτο κινείται. :D :D :D :D

Είπαμε, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ, αλλά νοσταλγός του παρελθόντος μου. Βέβαια για να είμαι και ειλικρινής, κάποια στιγμή θα ήθελα και μια Α4000 αλλά όχι στο άμεσο μέλλον. Είμαι ήδη πολύ ευχαριστημένος από τη μικρή αλλά, με ουσία, συλλογή μου την οποία πρέπει να φωτογραφήσω κάποια στιγμή για να μη μου πρήζουν τα σκώτια :D
 
LOL

oxi, DEN syllego amiges... :p

alla, otan tha deis mia A4000 kai tis dynatothtes pou sou dinei, den prokeitai na ksanasxolitheis me tis "mikres" ...
 
Να ρωτήσω αν επιτρέπεται.. ποσο πήγε το set αυτό της A1200?

αν δε γίνετε δημόσιος με ένα pm ίσως?

Ρωτάω γιατί θέλω να αποκτήσω και πάλι την χαμένη μου A1200 με τα ίδια extra + CF 4GB ,και 8mb expansion, χωρίς τον co-prosesor.
 
Rygar είπε:
Κανω μια κανω δυο, το σκέφτομαι και λέω "Συμφέρει" και την ΠΗΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!! Εχω μια spare A1200 και μια ολοκαίνουρια μέσα σε ολοκαίνουριο κουτί με όλα τα μανουαλ και τις δισκέτες, έχοντας γλυτώσει πάνω από 120-140 ευρώ μεταφορικών + επιπλέον κόστος από τα χτυπήματα των δημοπρασιών.

Και γλύτωσα και το ψάξιμο, και το άγχος εάν θα δουλεύει το Blizzard, έχω και το SCSI, ο τύπος μου έδωσε και το εξωτερικό καλώδιο SCSI D25. Είναι ηλεκτρονικός και τα Blizzard+Scsi τα έχει πολύ καλά ελεγμένα.

Α, ο τύπος μου έδωσε και ένα τροφοδοτικό 400W από PC τροποποιημένο ώστε να δίνει απλετο ρεύμα στο αμιγκάκι. :diablotin: :diablotin:


Γιό Μπρο !!! Καλορίζικη και retroκαλοτάξιδη !! :)

Να ξέρεις οτι ζήλεψα, λιγάκι !!! (τόσο δα, δλδ, :grindteeth::grindteeth: :banghead: :tsktsk: :eviltongue: :sob::behead:)
 
@Anemos:

H amiga pou phre o Rygar phge 280eur, den eina mystiko, yparxei dhmosio thread polhshs sto amigahellas.gr :D ektos kai petyxe kamoia kalyterh timh LOL
 
Anemos είπε:
Να ρωτήσω αν επιτρέπεται.. ποσο πήγε το set αυτό της A1200?αν δε γίνετε δημόσιος με ένα pm ίσως?

Ρωτάω γιατί θέλω να αποκτήσω και πάλι την χαμένη μου A1200 με τα ίδια extra + CF 4GB ,και 8mb expansion, χωρίς τον co-prosesor.
@Keropi, όχι τόσο πήγε (το ξέρω ότι κάνεις πλάκα βέβαια). Ούτε που μπήκα στον κόπο να του κάνω παζάρια, γιατί μετά από σχεδόν 6 μήνες ψάξιμο, συνδύασα στο μυαλό τα κόστη όλων αυτών που είχε το Α1200 + μεταφορικά που ΘΑ είχα από ΕΒΑΥ + το αγχος "Δουλεύει-δε δουλεύει", οπότε δε με ένοιαξε.

Πάρα πολύ καλή τιμή μιας και μιλάμε για Α1200 σχεδόν καινουρια, κάτασπρη αγορασμένη το 2004. Τώρα επειδή λες ότι θες μια με τα ίδια αλλά με 8ΜΒ χωρίς τον 68881/2, δεν ξέρω πόσο θα σου πάει. Σίγουρα φθηνότερα, αλλά εάν μαζέψεις τα κομμάτια από ΕΒΑΥ, να περιμένεις περίπου 70Ευρώ το αμιγκάκι, περίπου 60 ευρώ τα 8ΜΒ μνήμης (έχω 8ΜΒ μνήμης στο spare Α1200 και μου κόστισε αυτό το ποσό) και εάν πάρεις το σετ EasyADF+1GB CF θα σου πάει περίπου 35 ευρώ. Ολα αυτά χωρίς τα μεταφορικά, για τα οποία να περιμένεις περίπου 40 ευρώ για το Α1200 και καμιά 15αριά για τη μνήμη, εκτός και βρεις Α1200 που ο πωλητής να τη δίνει με αυτή τη μνήμη. Γνώμη μου είναι να ψάξεις για Α1200 με ενσωματωμένο accelerator αλλά εκεί θα σου κοστίσει καμιά 200 ευρώ + 70 τα μεταφορικά....Σε τρέλανα ε;

Για να είμαι ειλικρινής, δεν περίμενα ότι θα κατέληγα με τέτοιο διαμάντι, τόσο εύκολα. Εψαχνα καιρό και θα έψαχνα για άλλο τόσο για να πετύχω μια Blizzard σε καλή τιμή όχι πάνω από 100€ και έναν SCSI με καμιά 80αριά ευρώ. Σίγουρα όμως ακόμα και αν τα αγόραζα μεμονωμένα αυτά τα 2, δεν περίμενα ποτέ ότι θα έχω Α1200 με συνολικά 96ΜΒ μνήμης:animeek:

keeper7k είπε:
Μεγειές κι απο μένα (έστω και καθυστερημένες :p ) ...
Τι καθυστερημένες βρε!!! Α, Keeperάκο χαμένο στο διάστημα σε κόβω :D

Εάν διαβάσεις το θρεντάκι από την αρχή, θα δεις ότι περιλαμβάνει 2 αγορές Α1200 :D :D:D
 
Η δικη μου θα είναι ολοκαίνουρια ,αλλα "ανακατεσκευασμενη" νομίζω με ενσωματωμένο accelerator.

δεν το έχω ψάξει ακόμα καλά αλλα εντός 1 μηνός θα την έχω και γω όπως είπα με 4gb ultra speed κάρτα και πολύ καλή fastram 8mb.

Θα με βοηθήσει ένας φίλος μου από Αγγλία θα μονταριστεί εκεί και θα την στηλει έτοιμη με 3.1 kick και 3.9 ως + πολλά extra καλώδια για Monitor ,TV κτλ ...

Αν εχετε κατι να του πω, η τι να προσέχω εγώ, πείτε..
 
ego exo kati... an mporeis apefyge thn CF gia disko... den einai toso aksiopistes, to grapse-svise tis xalaei... tora tha mou peis poso tha grapseis sthn amiga, pou den exei kai swap... isos to gegonos oti ta whdload pros to paron einai parapano apo 4GB?

mia kalyterh idea tha htan na baleis enan pragmatiko 2,5" disko, gyro sta 20GB... perissotero aksiopistos kai sthn idia timh pano-kato pleon...

episis san symboulh gia ta matia sou, prospathise na doseis kati parapano kai na sou balei o filos sou kai ena scandoubler...
 
ναι.. θα μπει στο πακετο και το scandoubler.

Αλλα γιατί όχι η CF? από τι μου λέει είναι μια χαρά..

πάντως να αλλάξω σε HD είναι δύσκολο μιας και έχει παραγγελθεί ο "ανταπτορας" CF και η CF ultra III νομίζω εινε..
 
Τι accelerator θα έχει επάνω; Επίσης γιατί τόση λίγη μνήμη; Νομίζω δεν είναι αρκετή για OS3.9. Εϊναι σαν να τρέχεις Windows 2000 με 128ΜΒ μνήμη. Εισαι στο όριο δηλαδή. Δίσκο να βάλεις οπωσδήποτε!!! Ασε τη CF κατά μέρος. Και αφου θα βάλεις 3.9, βάλτης με καμιά 30€ μια PCMCIA κάρτα δικτύου για να μπαίνεις και στο ιντερνέτι. Αυτό θα προσπαθήσω να κάνω αυτό το Σ/Κ.

EDIT. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, πολλοί στο ΕΒΑΥ γράφουν στον τίτλο της δημοπρασίας A1200 Accelerator 8MB/Copro 68882 και εάν μπεις μέσα, βλέπεις π.χ. ένα ΜΒΖ1200 που δεν είναι τίποτε άλλο από 8ΜΒ fastram και ενα FPU 68882. Για ξανά δέστο. Μήπως αυτό εννοεί ότι θα σου εγκαταστήσει ο φίλος σου; Είναι φίλος, ή φίΔος; Πάντως όσες accelerator έχω δει έχουν τουλάχιστον 16ΜΒ μνήμης επάνω. Μιλάμε πάντοτε για ΕΒΑΥ, αλλά το ΕΒΑΥ αποτελεί μέτρο (συγ)κρίσεως τουλάχιστον για τα ρετρό συστήματα. Ευχομαι να είναι accelerator και όχι 8 απλά ΜΒ fast μνήμης, για την οποία επαναλαμβάνω, έχω ήδη μια τέτοια καρτα και ξέρω πώς είναι.
 
Όταν θα επικοινωνήσω μαζί του θα του πω να μου δώσει όλα τα στοιχεια hardaware που έχει η σύνθεση, και θα σας πω.

η CF δεν αλλάζει είπαμε..την έχει αγοράσει ηδη για μένα.

Υπόψιν ότι δε θα ασχοληθώ πολύ με αυτήν, θέλω 10-20 games να παίξω μονο, αλλα θα δούμε κιόλας, σίγουρα μπαίνει στο net?,μπορείς να παίξεις online games?

Είχα την A1200 πριν πολλά πολλά χρονια και δε θυμάμαι τίποτα ρε παιδιά..
 
ama thes na paiksei 10-20 games kai den to exeis skopo na asxoleisai poly, tha eisai OK... akoma kai aplh 8MB ramcard na exeis , tha deis diafora... alla kata 95% logo aplothtas ton ramcards, tha xaseis thn pcmcia thyra, mias kai ta upper-4MB exoun tis addresses tous ekei pou einai kai h pcmcia...

online gaming sthn amiga ksexna to... ena bomberman online exei kai auto den eima sigouros oti exei kosmo... lol
 
Πίσω
Μπλουζα