Νέο Amiga Joystick!

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
202
attachment.php


Το AmigaKit.com θα λανσάρει σύντομα το joystick της φωτογραφίας (πλάγια όψη, η πάνω πλευρά είναι αυτή από την οποία βγαίνει το καλώδιο). Θα υπάρχουν εκδόσεις με το μοχλό τόσο αριστερά όσο και δεξιά. Πώς σας φαίνεται; Δείχνει καλοφτιαγμένο, από καλά υλικά και αρκετά "Ελληνικό" στο σχεδιασμό του! Αν και δύσκολα θα εγκαταλείψω το Tomahawk μου, λέω να το πάρω.
 
Αν το παρω θα μπορω να παιξω mame πχ η ειναι αποκλειστικα για amiga;
 
Κλανκ κλανκ θα κανει? :D Αν ναι τοτε θα αξιζει.
 
metalcandyman είπε:
Αν το παρω θα μπορω να παιξω mame πχ η ειναι αποκλειστικα για amiga;
Αποκλειστικά. Θα χρειαζόσουν αντάπτορα για να παίξεις σε PC.
 
Tοτε θα μεινω στα δυο joystics by iordanis που εχω και ειναι εξονυχιστικα και εξαντλητικα δοκιμασμενα.Απλα μαρεσε το σχεδιο του οποτε αν δεν ειναι ακριβο οπως και ο ανταπτορας βεβαια αλλα και εχει και ποιοτικο μοχλο και κουμπια οπως sanwa πχ θα τσιμπησω ενα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ελπίζω μόνο φίλε Άλκη να μην το κοστολογήσουν υπερβολικά. Μέχρι 50?-60? το θεωρώ καλή αγορά όπως το βλέπω...φοβάμαι όμως ότι θα φτάσει τριψήφιο
 
Αμα κανει κανενα 50αρικο το πολυ 60 και οι μοχλοι και τα κουμπια ειναι sanwa,seimitsu κλπ τοτε για μενα αξιζει η αγορα του.Αν δεν υπαρχουν ποιοτικα εξαρτηματα δεν αξιζει φραγκο.
 
Παιδια μιλαμε για τους μεγαλυτερους [edit] της Amiga σκηνης....το amigakit!Περιμενατε να ειναι φθηνο;

Παρτε λοιπον 40 λιριτσες χωρις ΦΠΑ μαλιστα και φυσικα αμα βαλετε και τα μεταφορικα τοτε αντε γεια!Χιλιες φορες καλυτερα το ταπεινο και αξιοπιστο Tomahawk μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά, Tomahawk FTW δεν το συζητάμε τώρα, αλλά δείχνει σεξουαλικό το άτιμο...Παίζει και να το τιμήσω !!!
 
Τελική τιμή: ?59.98 + ?9.58 ταχυδρομικά = ?69,56. Θα το βρείτε εδώ

Για όσους προτιμούν το μοχλό στα αριστερά, η έκδοση αυτή αναμένεται στα τέλη του μήνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομορφο αλλα και κομματακι ακριβο.

Χασαμε και τον Ιορδανη... :)
 
Δεν αξιζει σε καμια περιπτωση τα λεφτα αυτα.Κουμπια σε εντελως αβολη διαταξη,μολις δυο κουμπια,δεν λενε πουθενα τι μαρκα ειναι ο μοχλος και τα κουμπια ωστε να δουμε αν τουλαχιστων αυτα ειναι ποιοτικα.Μια αρπαχτη και τιποτα παραπανω θα το χαρακτηριζα.
 
metalcandyman είπε:
Δεν αξιζει σε καμια περιπτωση τα λεφτα αυτα.Κουμπια σε εντελως αβολη διαταξη,μολις δυο κουμπια,δεν λενε πουθενα τι μαρκα ειναι ο μοχλος και τα κουμπια ωστε να δουμε αν τουλαχιστων αυτα ειναι ποιοτικα.Μια αρπαχτη και τιποτα παραπανω θα το χαρακτηριζα.
To 90% των παιχνιδιών για Amiga χρησιμοποιούν 1 κουμπί, τα υπόλοιπα εκμεταλλεύονται και τα 2. Οπότε, για Amiga joystick αυτό δεν αποτελεί έλλειψη. Για την διάταξη, επίσης διαφωνώ, όσοι μεγαλώσαμε με tomahawk στο χέρι, χρησιμοποιούσαμε το δεξί χέρι για το μοχλό και τον αριστερό δείκτη/αντίχειρα για fire, συνεπώς δείχνει μελετημένο σωστά, με χαμηλότερη θέση του πλήκτρου αφού το χέρι έχει επιφάνεια για να "ξαπλώσει" άνετα. Για την μάρκα των μοχλών/πλήκτρων συμφωνώ, αλλά δεν είναι εντελώς απαραίτητο να είναι Seimitsu ή Sanwa για να είναι ΟΚ. Και το Tomahawk ελληνικότατα πλήκτρα και microswitches είχε και είναι αθάνατα εδώ και 25 χρόνια, οπότε ας περιμένουμε κάποιον να κάνει hands-on για να δούμε με βεβαιότητα για το άν "κλικάρουν" όπως πρέπει.

Το μόνο αρνητικό που βλέπω με γυμνό μάτι, είναι -εκτός απο το κόστος- το ότι δεν έχει βεντούζες. Απο την άλλη, μπορεί να είναι τόσο βαρύ ώστε να μην χρειάζονται, και πάλι ενα hands-on θα μας διαφωτίσει. Αν δεν είχα έξοδα σε πλήκτρα κ μοχλούς για την καμπίνα μου θα σκεφτόμουν σοβαρά να το πάρω άμεσα, αλλα θα κάνω υπομονή, δεν νομίζω να εξαντληθεί και σύντομα.
 
Aν το 90% των παιχνιδων που εχει η amiga ειναι τοσο απλοικα που παιζονται μονο με ενα κουμπι τοτε ετυχως που δεν ασχοληθηκα ποτε σοβαρα μαζι της.Οσο για την διαταξη μιλησα για τα κουμπια και δεν ανεφερα πουθενα μοχλο γιατι μια ζωη που ασχολουμαι με τα arcades δεν με παραξενευει η θεση του μοχλου ομως επειδη υπαρχουν και παιχνιδια στην amiga Που παιζονται με δυο κουμπια οπως ειναι το Ghost's n Goblins πx απο 8 χρονων που παιζω το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν εχω δει ανθρωπο να μπορει να παιζει με αυτη την διαταξη κουμπιων και να τον βολευει να παιζει δηλαδη με τον αντιχειρα οπως εχει το χερι του ο τυπος στην φωτογραφια απο το site του joystic αυτου.Οσο για τον μοχλο sanwa και seimitsu ειναι απλα εγγυηση και η φημη τους ειναι παγκοσμια οποτε για μενα αν δεν φοραει ενα απο αυτα τοτε δεν αξιζει τα λεφτα που κανει.Το ποσο θα κρατησει ενα joystic τον μεγαλητερο ρολο παιζει η χρησιμοποιηση του οποτε αν εσενα σε κρατησε 25 χρονια το tomahawk εχω γνωστους και φιλους που το εφαγαν μεσα σε δυο χρονια.Τελως παντων δεν θα κατσω να ασχοληθω παραπανω γιαυτο το joystic απλα για μενα δεν αξιζει με τιποτα τα λεφτα που το πουλανε και δεν χρειαζεται να περιμενω hands on για να βγαλω αποψη.
 
Πολλα τα λεφτα παιδες..70 ευρω για ενα joystick?με αυτα τα λεφτα παιρνεις ενα αλλο gadget για την αμιγκα σου....
 
Κι εγώ έχω το γνωστό tomahawk οπότε δεν θα πάρω, αν δεν είχα θα το σκεφτόμουν αλλά πολλά τα 70 όντως.
 
AmigaLover είπε:
Κάποια άλλη πρόταση από Ελλάδα... υπάρχει;
Στην έκθεση retrocomputers, υπήρχε ένα stand από ανθρώπους που κατασκευάζουν joysticks. Δυστυχώς δεν συγκράτησα τις πληροφορίες, αλλά σίγουρα αν ρωτήσεις τον Fotis_KFOR θα μπορέσει να σε βοηθήσει.

Other_Reality είπε:
Το μόνο αρνητικό που βλέπω με γυμνό μάτι, είναι -εκτός απο το κόστος- το ότι δεν έχει βεντούζες. Απο την άλλη, μπορεί να είναι τόσο βαρύ ώστε να μην χρειάζονται, και πάλι ενα hands-on θα μας διαφωτίσει.
Τείνω να συμφωνήσω, και αυτό ακριβώς τους είπα κι εγώ. Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους, δεν χρειάζεται βεντούζες γιατί είναι αρκετά στιβαρό κι έχει "rubber feet".

metalcandyman είπε:
ομως επειδη υπαρχουν και παιχνιδια στην amiga Που παιζονται με δυο κουμπια οπως ειναι το Ghost's n Goblins πx απο 8 χρονων που παιζω το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν εχω δει ανθρωπο να μπορει να παιζει με αυτη την διαταξη κουμπιων και να τον βολευει
Βασίλη, το Ghost's n Goblins στην Amiga παίζεται με ένα κουμπί, γιατί όπως σχεδόν όλα τα platform games που έχουν κυκλοφορήσει στο αγαπημένο μας μηχάνημα, το άλμα γίνεται κάνοντας το μοχλό πάνω. Είναι και ο λόγος που σπάνια παίζω arcade platform μεταγενέστερα από τη δεκαετία του 80, γιατί δεν μπορώ να συνηθίσω να πηδάω με κουμπί. Ο καθένας μας όπως μεγάλωσε, δεν νομίζεις; :)

Εγώ πάντως αν το αγοράσω, θα είναι για να παίζω με το ένα κουμπί, επομένως δεν με απασχολεί η διάταξη των fire buttons. Το μόνο που με εμποδίζει είναι το μέγεθος.. δυστυχώς δεν μου περισσεύει τόσος χώρος στο γραφείο μπροστά στην Amiga.
 
Πίσω
Μπλουζα