Νέο Amiga Joystick!

Σε ένα τουρνουά που είχα συνδιοργανώσει κατάλαβα ότι η γενιά των κονσολών δεν ξέρει να χρησιμοποιεί joystick, δεν ήξεραν ούτε καν πως το πιάνεις.. Πολλά τα λεφτά για μια τόσο απλή συσκευή όντως.
 
παίδες...εμείς μάθαμε με τα joysticks του Ανερούση...ακόμα και τώρα αυτά δουλεύουν άψογα και τα βρίσκεις σε τιμή 15-20?!

Αγοράστε λοιπόν 3 από δαύτα για να έχετε και απόθεμα και αφήστε τους κυρίους του amigakit να πωλούν υπερτιμημένα το δημιούργημα τους!

---------------------------

@metalcandyman: η γενιά που μεγάλωσε με home υπολογιστές έτσι έμαθε να είναι η διάταξη των πλήκτρων και του χειριστηρίου! Με ένα μόνο κουμπί και...autofire!

Αν αυτό για σένα είναι αιτία να υποτιμάς ισοπεδωτικά την ναυαρχίδα των home computers τι να γράψω. Προφανώς ξέχασες πότε βγήκε στην αγορά και το τι ήταν οι σύγχρονες κονσόλες που υπεραγαπάς δίπλα της! (παράδειγμα Amiga 500 το 1987 και ...nes. Μάλιστα και το megadrive έφαγε φάπες σε μη sega παραγωγές όταν εκμεταλλεύτηκαν σωστά την αμίγκα οι προγραμματιστές αλλά τέλος πάντων...)! Σέβομαι λοιπόν τις γνώσεις σου και τις αδιαμφισβήτητες ικανότητες σου στο gaming αλλά νομίζω ότι μένεις μεταξεταστέος στην ιστορία του υποτιμώντας την ιστορία και παρουσία των αγαπημένων στους πολλούς home computers!

Φιλικά πάντα! ;)
 
Φυσικα και φιλικα παντα εννοοιται αυτο αλλα αυτη την θεοποιηση της amiga που μονο εδω μεσα εχω παρατηρησει σε τοσο μεγαλο βαθμο εγω προσωπικα δεν μπορω να την καταλαβω αλλα απο την αλλη εννοοιται οτι δεν την υποτιμω μην τρελαθουμε κιολας.Οσο για μενα καμια κονσολα δεν υπεραγαπαω απλα της προτιμω γιατι συγκεκριμενα παιχνιδια που γουσταρω και ειναι παρα πολλα αυτα ουτε κατα διανοια δεν υπηρχαν σε home computers εκεινα τα χρονια οπως JRPG'S για παραδειγμα αλλα και γιατι ηθελα την ευκολοια μου να βαλω δηλαδη το παιχνιδι και να παιξω απλα πραγματα δηλαδη.Αυτο που υπεραγαπαω ειναι τα arcades ειναι η μεγαλη μου καψουρα και τα παντα να διαλυθουν στον κοσμο των videogames δεν με νοιαζη ουτε στο ελαχιστο αρκει να εχω mame να παιζω.Αν αυτοι που μεγαλωσαν με τoυς Home υπολογιστες συνηθισαν να παιζουν με ενα κουμπι γιατι τα παιχνιδια ενα μονο χρειαζοταν το καταλαβαινω αλλα με φαινεται πολυ παραξενη η διαταξη των δυο κουμπιων που εχει αυτο το joystic γιατι με φαινεται αδυνατο να παιξει σοβαρα καποιος ενα παιχνδι πατωντας το ενα απο τα δυο κουμπια με τον αντιχειρα.

Arcades και τα μυαλα στο μπλεντερ ειμαι και οχι κονσολας.Οι κονσολες ηταν και ειναι αναγκαιο κακο για μενα για τους λογους που εγραψα παραπανω.
 
Βασικά η amiga ήταν arcade machine που έγινε υπολογιστής γιατί κατάλαβαν ότι θα πούλαγε περισσότερο έτσι. Άλλωστε η ειδικότητα ενός από τους δημιουργούς του rj mical ήταν να φτιάχνει coin op. Ήταν ένα μηχάνημα το 1985 με τεχνολογία του 1993. Ο ηχος της amiga ειδικά ξεπεραστηκε από τη soundblaster awe 64. Ακόμα και το snes υστερεί δίπλα στην amiga 500 όταν μιλάμε για γρήγορα παιχνίδια arcade η shoot em up όπου ο blitter αρχίζει να κάνει παπάδες και τα 32 χρώματα γίνονται 128-160. Απλά οι developers δεν έβγαζαν φράγκο με τη πειρατεία γιαυτό τελικά επικράτησαν οι φτηνιάρικες κονσόλες της εποχής (με τα διάφορα τρικ, φτηνές cpu, υποδεέστερα τσιπ γραφικών με αναλύσεις zx spectrum η βασίζονται στο dithering και το κακό σήμα στη τιβι για να φαίνεται ότι βγάζουν πιο πολλά χρώματα κ.α).

Να προσθέσω ότι αν αυτός ο υπολογιστής ήταν στα χέρια του tramiel όταν πήρε την Atari, πιθανόν να υπήρχε ακόμη στην αγορά. Οι αστείοι τύποι στη Commodore έφτασαν σε σημείο ακόμη και να χάσουν τα σχέδια του chipset (!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξέρεις τι γίνεται ρε Βασίλη; Το κόλλημα με την αμίγκα δεν έχει να κάνει με οπαδισμό και fanboy-ισμο ποδοσφαιρικού επιπέδου

Αυτός ο υπολογιστής ήταν συνώνυμο του wow factor και ο μύθος που αυτό δημιούργησε ήταν μεγαλύτερος από το μηχάνημα καθεαυτό! Καταλαβαίνω ότι δεν το βίωσες διότι συνέκρινες πάντα με τα arcades που προφανώς υπερτερούσαν ως εξειδικευμένο στο εκάστοτε game μηχάνημα! Για εμάς όμως ήταν η επιτομή της τεχνολογίας, το μηχάνημα των ονείρων μας! Πόσο μάλλον όταν το συγκρίναμε με τους 8μπιτους προγόνους και ανταγωνιστές της! Ήταν ξεχωριστό συναίσθημα τόσο η κατοχή όσο και η χρήση της εκείνο τον καιρό που αδυνατώ να σου περιγράψω και κατά συνέπεια να σε κάνω να το αντιληφθείς!

-----

(συγνώμη για το off topic!)
 
alkis21 είπε:
Στην έκθεση retrocomputers, υπήρχε ένα stand από ανθρώπους που κατασκευάζουν joysticks. Δυστυχώς δεν συγκράτησα τις πληροφορίες, αλλά σίγουρα αν ρωτήσεις τον Fotis_KFOR θα μπορέσει να σε βοηθήσει..
Τα παιδιά (Bill&Jim) φτιάχνουν arcade λύσεςι κυρίως, όμως δουλεουν με ξύλο , είναι δύο (ένας για τα μερεμέτια και ό άλλος για τα καλωδιακά), συνεπώς δεν το κόβω να βγαίνει φθηνότερα σαν λύση. Με λίγα λόγια, οτιδήποτε σε custom πλέον φτανει στα 80-100 ευρώ, ειδικά μετά την αποχώρηση του Ιορδάνη απο την "αγορα".

@metalcandyman, πίστεψέ με, τα tomahawk που έχω 25 χρόνια τα έχω σπάσει στο ξύλο. Πού και που τα επισκευάζω (κανα διακοπτάκι συνήθως). Για να το σπάσεις σε δυο μήνες, πρέπει είτε να το έχεις πάρει χαλασμένο, ή να κοπανάς το τσιμεντένιο ντουβάρι με δαυτο απο τα νεύρα σου. Αυτό δεν είναι τεστ αντοχής για τον μοχλό, κάπως αλλιώς λέγεται. Σε ότι αφορά τα Amiga games, πραγματικά σε καταλαβαίνω που δεν καταλαβαίνεις τι είναι αυτό που εμείς καταλαβαίνουμε απο δαυτα ! Αλλα οι αμιγκάδες γινόμαστε ψυχωτικά άτομα όταν μιλάμε γι'αυτά, αφού πολύ απλά για εμάς είναι η απολύτως κορυφαία πλατφόρμα παιχνιδιών που υπήρξε και θα υπάρξει γενικώς :cool:
 
Βασικά η amiga ήταν arcade machine που έγινε υπολογιστής γιατί κατάλαβαν ότι θα πούλαγε περισσότερο έτσι.
Και όχι μόνο. Ήθελαν ένα μηχάνημα (το 1982) για να κατασκευάζουν εξομοιωτές πτήσης. Και γι' αυτό χρησιμοποίησαν Motorolla 68000.

αυτη την θεοποιηση της amiga που μονο εδω μεσα εχω παρατηρησει σε τοσο μεγαλο βαθμο εγω προσωπικα δεν μπορω να την καταλαβω αλλα απο την αλλη εννοοιται οτι δεν την υποτιμω μην τρελαθουμε κιολας.
1. Ήταν ο πρώτος μου υπολογιστής. ;)

2. Η διαφορά σε σχέση με ότι κυκλοφορούσε, την περίοδο 1989 που την αγόρασα, ήταν χαώδης!!! (Και να φανταστείς ότι ξεκίνησα να αγοράσω ST #) #) #) ).

Aν το 90% των παιχνιδων που εχει η amiga ειναι τοσο απλοικα που παιζονται μονο με ενα κουμπι τοτε ετυχως που δεν ασχοληθηκα ποτε σοβαρα μαζι της.
Βασικά για τα arcade conversions, χρησιμοποιούσαν το Joystick, όπως έγραψε ο Άλκης, με την κατεύθυνση "πάνω" για jumb, και για τρίτο κουμπί το space. Πάντως μπορούσες να παίξεις μέχρι και flight/space sims με αυτά τα joysticks.
 
spyros_s είπε:
Αυτός ο υπολογιστής ήταν συνώνυμο του wow factor και ο μύθος που αυτό δημιούργησε ήταν μεγαλύτερος από το μηχάνημα καθεαυτό! Καταλαβαίνω ότι δεν το βίωσες διότι συνέκρινες πάντα με τα arcades που προφανώς υπερτερούσαν ως εξειδικευμένο στο εκάστοτε game μηχάνημα! Για εμάς όμως ήταν η επιτομή της τεχνολογίας, το μηχάνημα των ονείρων μας! Πόσο μάλλον όταν το συγκρίναμε με τους 8μπιτους προγόνους και ανταγωνιστές της! Ήταν ξεχωριστό συναίσθημα τόσο η κατοχή όσο και η χρήση της εκείνο τον καιρό που αδυνατώ να σου περιγράψω και κατά συνέπεια να σε κάνω να το αντιληφθείς!
Aν και εχουμε βγει off topic,και εαν και δεν ειχα ποτε amiga (θα παρω ομως καποια στιγμη) ο Σπυρος τα ειπε ολα!!
 
Αν και λατρευω τα χρωματα που εχει, το μεγεθος του προσωπικα για εμενα ειναι τεραστιο. Το δευτερο κουμπι θα μπορουσε και να λειπει μιας και δεν θυμαμαι ποτε να χρειαστηκα δευτερο κουμπι σε ST/Amiga. Κατι ελαχιστα πιο μινιμαλιστικο απο τα tomahawk θα ηταν το τελειο. Εχω στα σκαρια ενα σχεδιο για μικρου μεγεθους joystick σε σκαφτο ξυλο στις γραμμες των παλιων Elite (με επικλινη επιφανεια που να δινει μια κομψη νοτα στο ολο σχεδιο ξεφευγοντας απο το κλασικο κουτι των tomahawk) με μεγεθος που να μπορει να φιλοξενησει fire κουμπι αυτου του μεγεθους, αν και πιθανοτατα θα κοιταξω για ενα μεγεθος πιο μικρο καθως το κλασικο των arcades ειναι μεγαλο και αβολο για τον αντιχειρα σε τετοιο setup. Μολις βρεθει χρονος θα πεσει υλοποιηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το είχα δει και εγώ και ψηνόμουν μέχρι που είδα την τιμή. Για κάνα Turiccan είναι καλό μιάς και διαθέτει δύο κουμπιά fire. Είναι και απο πλαστικό απο ότι βλέπω, θα το προτιμούσε να ήταν απο αλουμίνιο ή κάτι πιο στιβαρό.
 
phil_vr είπε:
Εχω στα σκαρια ενα σχεδιο για μικρου μεγεθους joystick σε σκαφτο ξυλο στις γραμμες των παλιων Elite (με επικλινη επιφανεια που να δινει μια κομψη νοτα στο ολο σχεδιο ξεφευγοντας απο το κλασικο κουτι των tomahawk) με μεγεθος που να μπορει να φιλοξενησει fire κουμπι αυτου του μεγεθους, αν και πιθανοτατα θα κοιταξω για ενα μεγεθος πιο μικρο καθως το κλασικο των arcades ειναι μεγαλο και αβολο για τον αντιχειρα σε τετοιο setup. Μολις βρεθει χρονος θα πεσει υλοποιηση.
Αναμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον!
 
Πολλα μα παααααααρα πολλα χρηματα για Joystick. Κατανοω οτι μπορει τα εξοδα κατασκευης να ειναι υψηλα και η ποιοτητα καλη, ωστοσο αντικειμενικα η τελικη τιμη πωλησης ειναι απλα ανουσια υψηλη για καποιον που απλα θελει να ξεχαρμανιασει λιγακι απο τις εννοιες της ημερας με ενα Kick Off, ενα SWOS, ενα Chaos Engine κλπ. Στον πλανητη Amiga βεβαια, οι τιμες φαρμακειο ειδικα τα τελευταια χρονια, τεινουν να γινουν θεσμός.
 
Πίσω
Μπλουζα