Νίκος Καζαντζάκης

Eagle υπεροχα ρετρο εξωφυλλα μιας αλλης εποχης! Μεσα στο 2017 ερχεται ταινια του καζαντζακη με πρωταγωνιστη στον ομωνυμο ρολο τον στεφανο λυναιο ! Τον μεγαλο ηθοποιο που δεκτηκε τον ρολο με μεγαλη χαρα θα κανει τον καζαντζακη σε μεγαλη ηλικια φυσικα, ηδη γινονται γυρισματα
 
αριαδνη είπε:
Μεσα στο 2017 ερχεται ταινια του καζαντζακη με πρωταγωνιστη στον ομωνυμο ρολο τον στεφανο λυναιο ! Τον μεγαλο ηθοποιο που δεκτηκε τον ρολο με μεγαλη χαρα θα κανει τον καζαντζακη σε μεγαλη ηλικια φυσικα, ηδη γινονται γυρισματα
Πολύ ευχάριστη είδηση αυτή αριαδνη, δεν το γνώριζα, ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση! Θα το έχω υπόψιν μου για να τη δω, να προσθέσω δε ότι ο Στέφανος Ληναίος είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς!
 
Ναι θα γραψω λεπτομερειες στο θρεντ τι απεγιναν οι ελληνες ποιητες για τον ρολο και πως τον διαλεξε ο σκηνοθετης
 
Της ίδιας εποχής και εμφάνισης είναι και τα δικά μου Καζαντζακικά βιβλία, και ο Καπετάν Μιχάλης είχε συμβατικό δέσιμο. Οπότε το "ανάποδο" δέσιμο του αντιγράφου σου, Eagle 1 πρέπει να οφείλεται σε κάποιο σφάλμα, πράγμα βέβαια που κάνει το αντίγραφό σου πολύ πιο ενδιαφέρον και μπορεί και συλλεκτικό :) (δεν φανταζόμουνα ότι θα χρησιμοποιούσα ποτέ αυτόν τον όρο τον οποίο σιχαίνομαι έτσι όπως γίνεται κατάχρησή του σήμερα)
 
elephadas είπε:
Της ίδιας εποχής και εμφάνισης είναι και τα δικά μου Καζαντζακικά βιβλία, και ο Καπετάν Μιχάλης είχε συμβατικό δέσιμο. Οπότε το "ανάποδο" δέσιμο του αντιγράφου σου, Eagle 1 πρέπει να οφείλεται σε κάποιο σφάλμα, πράγμα βέβαια που κάνει το αντίγραφό σου πολύ πιο ενδιαφέρον και μπορεί και συλλεκτικό (δεν φανταζόμουνα ότι θα χρησιμοποιούσα ποτέ αυτόν τον όρο τον οποίο σιχαίνομαι έτσι όπως γίνεται κατάχρησή του σήμερα)
Θυμάμαι όταν τα αγόρασα όλα μαζί, είδα το ανάποδο δέσιμο του Καπετάν Μιχάλη και το ανέφερα στον βιβλιοπώλη, αλλά δεν είχε άλλο αντίτυπο, οπότε μου τον έδωσε σε μισή τιμή.... Τότε βέβαια δεν ήταν γνωστή ούτε σε εμένα η ιδιαιτερότητα των λαθών σέ εκτύπωση ή δέσιμο... Θα συμφωνήσω επίσης μαζί σου για τη συχνή κατάχρηση του όρου "συλλεκτικό", ιδίως στο Μοναστηράκι.....
 
Πίσω
Μπλουζα