Να το τολμήσω;(αγορα Μac)

Shock είπε:
Αν και ΟΤ διαφωνώ κάθετα.Μπορεί να έχουν ΠΟΛΥ μεγαλύτερη userbase τα Windows αλλά είναι απλοί χρήστες και όχι virus programmers. Είναι σαν να λέμε ότι στο MacOSX, στο freeBSD, netBSD, openBSD, Linux δεν υπάρχουν virus programmers γιατί είναι μικρή η Userbase.

Μα σχεδόν οι πλοιοψηφία των "χρηστών" του openBSD πχ είναι γνώστες.
Δεν με κατάλαβες. Εννοούσα ότι είναι τόσο μικρή η userbase που οι "hackers" δεν έχουν λόγο να ασχοληθούν. Έχουν να πιάσουν πολύ περισσότερα θύματα στα Windows αφού τα χρησιμοποιούν γύρω στο 95% των χρηστών.

Όσο τα Windows είναι μέσα στην τρύπα για να συνητρείται μια ολόκληρη αγορά από antivirus, firewalls, antispyware και δε ξέρω τι, δεν αλλάξει τίποτα.
Αυτό σενάριο συνομοσίας μου κάνει. Πολύ απλά τα Windows έχουν προβλήματα αλλά σίγουρα όχι επίτηδες.
Στο MacOSΧ και στο Unixοειδή είναι εντελώς διαφορετική η φολοσοφία σχεδίασης. Δε λέω ότι είναι καλύτερη ή χειρότερη, είμαι σίγουρος ότι έχουν βγει "κακόβουλα" προγράμματα, αλλά είναι τόσα λίγα και κλείνουν τόσο γρήγορα οι τρύπες γιατί κάποιοι ενδιαφέρονται για την ασφάλεια και όχι για να βγάλουν φράγκα από απατεωνιές.
Καλά μην παίρνεις και όρκο για την ασφάλεια (βέβαια τα Unixοειδή είναι φύσει ασφαλέστερα). Αν όμως γίνονταν το κύριο Λ/Σ σίγουρα θα γινόταν χαμός όπως και στα Windows. Εδώ πρόσφατα στο Linux πρόσφατα βρέθηκε μια τρύπα Να (με το συμπάθειο) που ήταν ανοιχτή εδώ και δύο χρόνια.
 
Λοιπόν,φυσικά είναι Νοέμβρης 2008,ΟΚ ;

Να δούμε πόσο καιρό θα το κρατήσεις αν το πάρεις τελικά pooky....
 
Rygar είπε:
Ξέρετε, το mac mini δουλεύει και ως μπιμπελό. Δεν αστειεύομαι. Εμένα δε με πειράζει που δεν παίζει το ΧΨ πρόγραμμα ή παιχνίδι. Εάν είχα τα επιπλέον φράγκα, θα το είχα στο γραφείο μου.
Μόνο ως μπιμπελό δουλεύει. :diablotin:


Pooky
, hardcore gamer (όπως αποκαλείς συχνά-πυκνά τον εαυτό σου) και Mac απλώς δεν πάει. Forget it.
 
Λοιπόν γύρισα και έχω να πω τα κάτωθι:

Πήγα σήμερα πριν από λίγο να δω κι εγώ τα "Μήλα".

Οι εντυπώσεις μου είναι άκρως αντιφατικές και εξηγούμαι:


ΠΡΩΤΟΝ:


Μπήκα στην εταιρεία και με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι είχα απέναντί μου άτομα που ξέρουν το αντικείμενο που πουλάνε. Σε αντίθεση με τα κακοπληρωμένα "παιδάκια" του κάθε πολυμάγαζου - σούπερ μάρκετ - ταεχουμεολακαισυμφερουμεκαιπατατεςτηγανητεςδινουμε, που άλλα τους ρωτάς και άλλα σου λένε και άλλα γράφουν στο site τους (για παράδειγμα το Πλ@ίσιο στο site του για το 360 με GOW2 γράφει από κάτω "κατασκευαστής SONY.... ) οι εργαζόμενοι εκεί πέταγαν το αντικείμενο στα δάκτυλα.

Κανένα ίχνος υπεροψίας, κανένα αρνητικό σχόλιο για τα "Παράθυρα", κανένας ξερολισμός, κανένα ύφος καρδηναλίου, απλοί άνθρωποι με τζην και t-shirts που είχαν όλο το χαρακτήρα του χομπίστα και μάλιστα του ένθερμου.

Μου έλυσαν όλες μου τις απορίες πάνω στο αντικείμενο.

Πραγματικά δεν περίμενα με τίποτε τέτοιο επίπεδο επαγγελματισμού, τι να πω.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ:

 


Τα μηχανήματα ήταν σε display και λειτουγούσαν. Αραιά το ένα από το άλλο, είχες χώρο να το δεις να το χαζέψεις και να το καταλάβεις. Κανένας θόρυβος και καμία σαχλομουσική ασανσέρ μέσα στο κατάστημα.

Τα μηχανάκια με άφησαν μαμάκα. Από design πάνε πολύ καλά, αλλά αυτό που με έστειλε είναι η ποιότητα των led οθονών των φορητών. Πραγματικά απίστευτα.

ΤΡΙΤΟΝ:

 


Η ποιότητα κατασκευής των μηχανημάτων πολύ καλύτερη από το μέσο όρο, η τιμή τους, δε, τσιμπημένη και μάλιστα κατά πολύ. Αν δεν το χρειάζεσαι ή δεν είσαι καρφωμένος απλά δεν το θέτεις ούτε καν σαν υποψήφια επιλογή. Εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ πάντως.

Με όλα αυτά και με όλα εκείνα δυστυχώς ή ευτυχώς κατέλληξα ότι θέλω με τα 1000 το νέο Macbook Pro. To 17άρι. Είχαν σε display το 15άρι το νέο και έπαθα πλάκα, το 17άρι ήταν το παλαιότερο μοντέλο. Τα νέα 17άρια "αναμένονται" και αν είναι ακριβώς όπως τα 15άρια θα σπάνε κόκκαλα. Στην κυριολεξία.

Τα μηχανάκια μπορούν να δοθούν και με 7200 rpm δίσκο. Για SDD δεν ρώτησα. Είχα ξεχαστεί βλέπετε.

Η τιμή του φορητού είναι πάνω από 2700 ευρώ. Είχα πάει μαζί με τη γυναίκα μου η οποία έπαθε πλάκα με το Air. (Αναμενόμενο..... )

ΤΕΤΑΡΤΟΝ:

 


Είδα τις Cinema Display........

Πανάκριβες; Σαφώς.

Υπερτιμημένες; Κλασσικά.

ΠΑΝΕΜΟΡΦΕΣ;;;;;;;; ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ.

Από ποιότητα απεικόνισης τι να πω, που να αρχίσω και που να τελειώσω;;;; Όποιος δεν έχει περιορισμό χρημάτων, δεν έχει άλλο δρόμο επιλογής......... 24'' με led backlit, τύφλα να έχουν οι Oled και οι καλύτερες επεγγελματικές CRT.......

 


ΠΕΜΠΤΟΝ:


Κεφάλαιο εγγύηση: Απαράδεκτο. Εκτός από τις καθυστερήσεις που θα τις φας στο κεφάλι αν σου κάτσει κάτι, οι όροι εγγύησης και τα πακέτα extended warranty που προσφέρουν είναι μακράν κατώτερα του pcοειδούς ανταγωνισμού.

Αν είσαι ο τυχερός και σου κάτσει πρόβλημα, την έκατσες και μάλιστα άσχημα. Τα πακέτα της εκτενούς κάλυψης δεν μου άρεσαν και είναι πανάκριβα.

Εν κατακλείδι:

Άλλος κόσμος. Ξεχνάς ότι ήξερες στο pc κεφάλαιο. Από το κατάστημα, το προϊόν και την υποστήριξη, βρίσκεσαι σε άλλους πλανήτες, άλλοτε πολύ καλύτερα και άλλοτε χειρότερα.

Θα σταθμίσω τα πάντα μια και 3000 ευρώ δεν τα δίνεις "για πλάκα" και με ελαφριά τη καρδία.

Πάντως για μέχρι ένα ποσό (και αρκετά μεγάλο μάλιστα) μπορεί να με καλύψει η γυναίκα μου αφού δικαιούται νέο φορητό υπολογιστή τον επόμενο χρόνο. Τώρα μένει εκτενές ψάξιμο στα εγχώρια και διεθνή fora και η παρακολούθηση πολλών flame wars για να καταλλήξω σε αγορά.

@Manos: Αδερφέ δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω κάτι και να το παρατήσω. Αλλά επειδή το συνολικό κόστος είναι αρκετά μεγάλο (ναι η 24άρα μου κόλλησε.... ) δεν θα προβώ σε τίποτε βιαστικό.

Η αγορά πάει αναγκαστικά πίσω μια και δεν τίθεται θέμα macmini ή επιτραπέζιου μηχανήματος. Γύρω στο Πάσχα με αρχές καλοκαιριού. Μπορεί πιό γρήγορα, θα δείξει ανάλογα με το τι θα βρω.

Ξεκινάει μεγάλη μελέτη. :cool: :cool:

Maddog είπε:

Pooky
, hardcore gamer (όπως αποκαλείς συχνά-πυκνά τον εαυτό σου) και Mac απλώς δεν πάει. Forget it.
Όπως και MSI Wind και hardcore gaming δεν έχουν καμία σχέση (αν και στους εμουλάτορες το μικρούλι σκίζει!!!!!!! )

Doc δεν θα είναι μηχάνημα για παιχνίδια αναγκαστικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητέ pooky επειδή τώρα είδα το thread και επειδή ασχολούμαι με mac από το 2001 σου προτείνω να μην πάρεις κάτι πολύ ακριβό. Ένα mac mini ή ένα mac book θα ήταν ok για να κάνεις το switch. Μην πάρεις απ' ευθείας το Mac Pro εκτός αν κάνεις 3D ή γράφεις μουσική.

Αυτό στο λέω γιατί είσαι συνηθισμένος στα Winblows όπως ανέφερε και ο Rygar αν κατι σου τη σπάσει ή δεν μπορεις να κάνεις (δεν νομίζω τη σήμερον ημέρα βέβαια) λες δεν πειραζει χάλασα λίγα. Θυμάμαι τον ευατό μου είχα εκνευριστεί αρκετά. Αλλά τότε ήταν δύσκολες εποχες. Δεν έβρισκες software δεν υπήρχει καλή υποστήριξει ελληνικών κλπ κλπ. Τώρα υπάρχουν τα πάντα και δουλεύουν τα πάντα.

Το χειρότερο από όλα όμως είναι αυτό... Αν μπεις στον κόσμο της Apple δεν γυρίζεις πίσω.... Θα βλέπεις τα υπόλοιπα και θα γελάς.

Ότι χρειαστείς μην διστάσεις να στείλεις pm

Για αρχή μπες στο macephemera και άρχισε να διαβάζεις τα καλά και τα κακά. Μπορεί να πέσεις και πάνω στον Xalia :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ φίλε stee για τη συμβουλή σου.

Ομολογώ ότι μπλέχτηκα πολύ άσχημα. Οι γνώμες που διαβάζω και παίρνω είναι κάργα αντιφατικές.

Τη δική σου γραμμή τη δίνουν οι περισσότεροι σε όλα τα n00bs του χώρου. Εδώ είναι το δίκοπο μαχαίρι.

Βέβαια μου αρέσει πιά να κοιτάζω τα πράγματα από πρώτο χέρι. Όπως και έγινε με τα Vista τα οποία όταν στήθηκαν όπως έπρεπε και την εποχή που έπρεπε με κέρδισαν 1000%.

Από τη μία είναι: Πάρε κάτι φτηνό και προχωράς.

Από την άλλη: Μην πάρεις φτηνό γιατί ΘΑ σου αρέσει και θα το πετάξεις αμέσως για κάτι μεγαλύτερο.

Κρίμα το Macmini να είναι στα τελευταία του.......
 
Leon είπε:
Δεν με κατάλαβες. Εννοούσα ότι είναι τόσο μικρή η userbase που οι "hackers" δεν έχουν λόγο να ασχοληθούν. Έχουν να πιάσουν πολύ περισσότερα θύματα στα Windows αφού τα χρησιμοποιούν γύρω στο 95% των χρηστών.Αυτό σενάριο συνομοσίας μου κάνει. Πολύ απλά τα Windows έχουν προβλήματα αλλά σίγουρα όχι επίτηδες.

Καλά μην παίρνεις και όρκο για την ασφάλεια (βέβαια τα Unixοειδή είναι φύσει ασφαλέστερα). Αν όμως γίνονταν το κύριο Λ/Σ σίγουρα θα γινόταν χαμός όπως και στα Windows. Εδώ πρόσφατα στο Linux πρόσφατα βρέθηκε μια τρύπα Να (με το συμπάθειο) που ήταν ανοιχτή εδώ και δύο χρόνια.
Είναι μεγάλη κουβέντα αλλά δεν υπάρχει καμία συνωμοσία εδώ πέρα. Εκτός και αν πιστεύεις ότι το spam το φτιάχνει κάνα παιδάκι γιατί μπορεί. Το ίδιο και το worm ή ότι το 95% των viruses δεν βγαίνουν από τις γνωστές-άγνωστες εταιρίες.

Είναι αφέλεια να πιστεύουμε ότι σήμερα εν έτη 2008 δεν μπορούν να φτιάξουν ένα ασφαλές λειτουργικό σύστημα όταν διαθέτουν τα resources 5-6 πλούσιων χωρών!

Όσο αφορά το Linux εγώ δεν είπα ότι δεν έχει τρύπες. Οι άνθρωποι όμως τις κλείνουν. Δεν σου δεινουν την κλειδαριά (uac) και το αντικλειδι μαζί !

Pooky είπε:
Από την άλλη: Μην πάρεις φτηνό γιατί ΘΑ σου αρέσει και θα το πετάξεις αμέσως για κάτι μεγαλύτερο.
Θα μας το πουλήσεις και θα πας σε κάτι μεγαλύτερο :)
 
LOL Shock!!!!!!!!!! :D :D:D:D
 
Pooky είπε:
ΤΕΤΑΡΤΟΝ: 


Είδα τις Cinema Display........

Πανάκριβες; Σαφώς.

Υπερτιμημένες; Κλασσικά.

ΠΑΝΕΜΟΡΦΕΣ;;;;;;;; ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ.

Από ποιότητα απεικόνισης τι να πω, που να αρχίσω και που να τελειώσω;;;; Όποιος δεν έχει περιορισμό χρημάτων, δεν έχει άλλο δρόμο επιλογής......... 24'' με led backlit, τύφλα να έχουν οι Oled και οι καλύτερες επεγγελματικές CRT.......
ΟΥΤΕ να το σκέφτεσαι! Υπάρχουν πολύ καλύτερες και φθηνότερες λύσεις.

Πάρε για παράδειγμα τα Dell. 30" μόνιτορ με καλύτερη ποιότητα από το ανάλογο Cinema Display της Apple και φθηνότερο. Αλλά υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις όπως της HP που έχουν πάλι καλύτερα χαρακτηριστικά. (Φυσικά δεν κάνω διαφήμηση)
 
Pooky είπε:
Θα σταθμίσω τα πάντα μια και 3000 ευρώ δεν τα δίνεις "για πλάκα" και με ελαφριά τη καρδία.
E ;!;;!;

Για μόνο 3.000 ευρώ μιλάμε ;Εντάξει τότε ρε συ,άκυρο,πάρτο με κλειστά μάτια !!!

Φυσικά κι αστειεύομαι !!!!

Έλα ρε Γιώργο,ήμαρτον που θα δώσεις 3.000 ευρώ για να πάρεις ένα Mac,μη τρελαίνεσαι ρε !!!

Αλλά,για να μην θεωρηθώ προβοκάτορας,θα ήθελα να μου πεις τι ακριβώς θες να κάνεις με το Mac...
 
Εγώ πάντως που έχω αυτό το 24άρι, πολύ θα ήθελα να είχα αυτό το 24άρι.
 
Εγω παντως εδω και 2 χρονια χρησιμοποιω mac ανελλιπως. Tην αρχη την εκανα με ενα ibook g3 ωστε να δω αν οντως μου ταιριαζε το λειτουργικο ως προς τη φιλοσοφια και μετα να διαπιστωσω αν εστω και στο ελαχιστο ισχυει κατι απ'ολα για τα οποια μ ειχαν πρηξει σχετικα με τα mac / macOS. Λοιπον, παρα το γεγονος οτι το ibook (μοντελλο του 2003) αποδειχθηκε σχετικα λιγο για καποια πραγματα που ηθελα να κανω, με επεισε οτι με κατι ποιο καινουριο θα εκανα το switch, οπερ και εγενετο. Απο το περασμενο Πασχα κυκλοφορω μονο με το MacBook (Ιντελ 2,1) μου και γουσταρω αυτονομια, ανετο λειτοργικο χωρις προβληματα και φυσικα design. Φυσικα παντα υπαρχει η δυνατοτητα για xp partition που θα τρεχει οποτε χρειαζεται αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει το λογο. Φυσικα το συγκεκριμενο μοντελλο μου κοστισε πριν 6 μηνες 1090 ευρω απο emarket και ισως ηταν κατα 300-400 ευρω πιο ακριβο απο ενα αντιστοιχο laptop pc, ωστοσο και μονο οτι δουλευω απροβληματιστα χωρις κρεμασματα του λειτουργικου + μια μπαταρια που με "βγαζει" 4-5 ωρες (χωρις wifi ή 3,5 με wifi) μου αρκει για να μην κλαιω τα λεφτα μου. Η γνωμη μου ειναι να πας για καποιο "φθηνοτερο" Macbook ή Macmini και βλεπεις στη πορεια. Ακομη και μ'αυτο να μεινεις σουπερ θα ειναι.
 
Leon για την κατηγορία των 30'' (που είναι υπερβολικά μεγάλη για το χώρο μου) ίσως η λύση της Dell να είναι καλύτερη.

Θα συμφωνήσω με το Shock. Πρόκειται για 24άρι μοντέλο με led backlit. Η ποιότητα της απεικόνησης, σε χώρο με πολύ φως, ήταν ΑΠΑΙΧΤΗ. Δεν μιλάω για τιμή. Το panel της νέας αυτής οθόνης γράφει και μάλιστα γράφει άγρια. Άλλωστε την πλασσάρουν σαν οθόνη ειδικά σχεδιασμένη για το Macbook. Άσχετα με αυτό το γεγονός, η οθόνη σε κερδίζει ακόμα και σβηστή να τη δεις.

Μάνο, δεν τίθεται θέμα τι θα κάνω με ένα Mac. Παιχνίδια δεν πρόκειται να παίξω, άλλωστε ήδη έχω δύο πολύ δυνατά συστήματα για αυτό το λόγο. Δεν το βλέπω έτσι, άλλωστε και με 6 pcs μέσα στο σπίτι τι παραπάνω κάνω με κάποιον που έχει απλά ένα για όλες τις χρήσεις; Τίποτε απολύτως και μάλιστα ο καθένας μπορεί να μου πει ότι είναι πεταμμένα λεφτά.

Αυτό που κάνω είναι το χόμπυ μου, είναι καιρός να δούμε και την dark side of the force. Σε συζήτηση με linuxά φίλο τώρα το απόγευμα, μου έδωσε συμβουλή να ξεκινήσω με ένα "εισαγωγικό" μοντέλο, είτε Macbook είτε MacMini. Αν δεν στραβώσει κάτι πάμε σε μεγαλύτερο και ακριβότερο, γνώμη που ήδη εδώ μέσα εξέφρασαν πάρα πολλοί φίλοι.

Σε fora που ψάχνω πάντως, οι οπαδοί των Mac είναι τόσο φανατισμένοι όσο δεν λέγεται. Έχει το όλο κλίμα την παλιά καλή φανατίλα που κάποτε "στιγμάτιζε" και εμάς, όντως οπαδοί κάποιου 8μπιτου ή 16άμπιτου μηχανήματος.

Δεν είναι κακό να σκέφτεσαι διαφορετικά. Δεν είναι απίθανο να ασχοληθώ κάποτε και με το Linux, όχι αυτή τη στιγμή πάντως, είναι όμως κακό να εκφέρεις γνώμη για κάτι αν δεν το έχεις δει και δουλέψει εσύ ο ίδιος.

Θυμάμαι τον εαυτό μου μερικά χρόνια πριν να κοροϊδεύει και να αναφέρεται χλευαστικά και απαξιωτικά για όσους αγόραζαν φορητό μηχάνημα. Δεν μπορούσα καν να κατανοήσω το λόγο για τον οποίο κάποιος πρέπει να σκάσει ένα σκασμό λεφτά για να πάρει κάτι το οποίο θα είναι υποδεέστερο σε σχέση με ένα καλό desktop. Πήρα το πρώτο φορητό από περιέργεια και τώρα ξέρω ότι το επόμενο gaming μηχάνημά μου θα είναι και πάλι φορητό. Ήδη έχω εγκαταλείψει τα απρόσωπα desktops κατά 90%, ακόμα και τα παιχνίδια μου τρέχουν σχεδόν αποκλειστικά σε φορητό που είναι σαφώς υποδεέστερο σε χαρακτηριστικά και δύναμη από το κτήνος desktop μου.

Η αναζήτηση συνεχίζεται. Έχουμε καιρό και αν κάτι αρχίσει να με τσιγκλάει, είναι μονόδρομος το αποτέλεσμα.
 
Εγω παντως αν παρω PC τα Χριστουγεννα θα του κανω τριπλο boot με Vista64(για να "κινουμαστε"),Hackintosh(για να δουμε τι λεει) και Kubuntu(γουσταρω πολυ το KDE 4.1.3).

Και επιτελους ενα VmWare να χωσω οτι παλαβο λειτουργικο μπορω
 
Ψήνομαι απο καιρό να βάλω την λεοπάρδαλη στο λαπτόπι. Έχω ένα HP dv9542ev 17άρι, και με τα λίγα που είδα στο νέτ, η μαγική λέξη είναι iAtkos. Στο youtube είδα αντίστοιχα μοντέλα να "φυσάνε" με την λεοπάρδαλη.

Το ερώτημά μου είναι πώς πάει στις εφαρμογές. Και ειδικά audio και video. Ας μήν γελιόμαστε, ο mac είναι για δουλειά, είναι για logic audio, για final cut , για τέτοια πράγματα. Σάν υπολογιστή "γραφείου" δέν θα έπαιρνα ποτέ mac, γιατί δέν υπάρχει λόγος. Ούτε φυσικά για gaming.

Eν ολίγοις, ποιός καλός κύριος έχει βάλει λεοπάρδαλη σε αξιοπρεπές PC ή laptop, και δουλέυει εφαρμογές ? Και τί έχει να καταθέσει ?
 
Pooky είπε:
είναι όμως κακό να εκφέρεις γνώμη για κάτι αν δεν το έχεις δει και δουλέψει εσύ ο ίδιος.
ΟΚ,όπως νομίζεις,δε θα επιμείνω,δεν υπάρχει λόγος άλλωστε...
 
Εάν ξεκινήσει κανείς να διαβάζει αυτό το θρεντ ανάποδα και σταματήσει στο προτελευταίο ποστ, πριν δηλαδή το αρχικό του Pooky, αμα βγάλει άκρη για το τί ακριβώς συζητείται, εχει το ελεύθερο να μου σπάσει την καμπίνα και θα του δώσω και το ματρακά.
 
Γιατί βρε; :D :D:D
 
Pooky είπε:
Leon για την κατηγορία των 30'' (που είναι υπερβολικά μεγάλη για το χώρο μου) ίσως η λύση της Dell να είναι καλύτερη.
Θα συμφωνήσω με το Shock. Πρόκειται για 24άρι μοντέλο με led backlit. Η ποιότητα της απεικόνησης, σε χώρο με πολύ φως, ήταν ΑΠΑΙΧΤΗ. Δεν μιλάω για τιμή. Το panel της νέας αυτής οθόνης γράφει και μάλιστα γράφει άγρια. Άλλωστε την πλασσάρουν σαν οθόνη ειδικά σχεδιασμένη για το Macbook. Άσχετα με αυτό το γεγονός, η οθόνη σε κερδίζει ακόμα και σβηστή να τη δεις.
Α έχω μείνει πίσω, είδα "Cinema Display" και σκέφτηκα τη φοβερή κάποτε αλλά ακριβή και κατά τι ξεπερασμένη τώρα τριαντάρα. Αυτή τη καινούργια LED δεν την ήξερα. Θα πάω να την τσεκάρω.

@Pooky: Για κοίτα αυτό. Hackintosh με 800$ που δουλεύει άψογα.

@Other_Reality: To πως πάει με προγράμματα είναι πολύ σχετικό. Οι απόψεις διίστανται και δεν έχω βρει πολύ αξιόπιστα benchmarks. Θέλω διεξοδικά benchmarks στο IΔΙΟ hardware (mac με bootcamp ή Hackintosh) με τα ΙΔΙΑ προγράμματα και όχι κάτι "μαΐμουδιές" που έχω βρει. Πάντως σε κάποια πράγματα φαίνεται ότι το OS X είναι πράγματι γρηγορότερο.

Προσωπικά δεν έχω κάνει ακόμα τη μετάβαση γιατί πολλές εφαρμογές που χρησιμοποιώ δεν υπάρχουν για Mac. Βέβαια κάποια καλά benchmarks είναι πολύ πιο αξιόπιστα από μια προσωπική άποψη του στυλ "το έβαλα και πάει σφαίρα".
 
stee είπε:
Μην πάρεις απ' ευθείας το Mac Pro εκτός αν κάνεις 3D ή γράφεις μουσική.και δουλεύουν τα πάντα.
3d?νομιζω τα pc ειναι καλυτερα σε αυτο,το σκεφτομουν και εγω να αγορασω,αλλα εχουν ακριβη υποστηριξη.......παντως ανοιξε και αλλη αντιπροσωπια,ισως να πεσουν οι τιμες......
 
Πίσω
Μπλουζα