Νεοι accelerators για Α600/1200!

Παρακολουθω τα ποσταρισματα εδω και λιγα λεπτα αφου δεν διαβασα το thread στην εξελιξη του και απορω! Μαγκες, δεν υπαρχει ακριβης εξηγηση για τις τιμες των νεων accelerators. Οποιος πραγματικα ειναι ΜΕΣΑ στη φαση της amiga ακομη και σημερα (προφανως για τη πλακα και το χομπυ του) θα θελει να εχει λιγη ισχυ παραπανω απο τη στοκ Amiga για να παιζει μπαλλα αξιοπρεπως σε Workbench (γιατι να μην εχει κανει ενα ωραιοτατο 3.9 αν μπορει ;) , να κατεβαζει μερικα αρχειακια/παιχνιδακια κλπ απο ιντερνετ και να μη μπλεκει με κομπογιαννιτικα τρυκ και Subway USB που κοστιζει (αν και τα αξιζει απολυτα τα λεφτα του), να παιζει whdload απροβληματιστα και ανετα και πολλα αλλα......

Εγω προσωπικα θα παρω μια 030 για Α600 αν βγει σε λογικη τιμη. Οποιος δε θελει μπορει απλα να προσπερασει. Εννοειται οτι η αξια θα φανει υπερβολικη σε οποιον δεν ειναι του σπορ αλλα με την ιδια λογικη και σε μενα φαινονται υπερβολικα τα χρηματα που σπαταλα κανεις για καρτες γραφικων κλπ πολλων εκατονταδων ευρω για συστηματα PC που θα αντικατασταθουν μετα απο λιγους μηνες. Απλα ειναι θεμα οπτικης και γουστου. Αρα, οσοι πιστοι.......

Επισης κατι τελευταιο: για λογους συμβατοτητας με ολους τους τιτλους του Whdload η ενδεδειγμενη περιπτωση ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ενας 030. Οι 040/060/PPC απλα δε κανουν 100% τη δουλεια οποτε και απ'αυτη την αποψη τα νεα boards θα ειναι value
 
Πλιζ ας μείνουμε στο θέμα μας, στους συγκεκριμένους accelerators (και γενικά σε ό,τι αφορά την Αμιγκα), και ας αφήσουμε τις συγκρίσεις για αλλο θρεντ (ή για κανένα θρεντ, γιατί κσέρουμε όλοι τι συμβαίνει... ;) ). Ναι;
 
πωπωπω γουσταρω τρελα, αφου εψαχνα μνημη και accelerator για την 1200αρα μου (για WHDLoad).

Ομως, τι γινεται με το μεγεθος της μνημης (στα 64MB), θα υπάρξει πρόβλημα με την PCMCIA? απο ότι θυμαμαι μνημη πάνω απο 4MB (με τους κλασσικους accelerators με τ 8MB RAM), υπάρχει κάποιο προβλημα και δεν βλέπει η Amiga το PCMCIA. Ισχυει ή γράφω μακακιες?
 
αυτά τα προβλήματα τα έχουν οι φτηνοί επιταγχυτές και οι κάρτες μνήμης... αυτός ο νέος δεν έχει τέτοια θέματα και η pcmcia δουλεύει κανονικότατα (όπως και με τους παλιότερουσ καλούς επιταγχυτές)
 
keropi είπε:
αυτά τα προβλήματα τα έχουν οι φτηνοί επιταγχυτές και οι κάρτες μνήμης... αυτός ο νέος δεν έχει τέτοια θέματα και η pcmcia δουλεύει κανονικότατα (όπως και με τους παλιότερουσ καλούς επιταγχυτές)
συμφωνω, και για να βρεις καλο επιταχυντη απο τους παλιους και σε λογικη τιμή..... αστα βραστα

αναμενουμε λοιπον για το ποτε θα βγουν αυτα τα καινουργια.

(αλήθεια, το humster ποιος θα το κάνει? ποιος θα ειναι ο πρωτος? :D )
 
Το μόνο θέμα που βλέπω με αυτές τις κάρτες είναι ότι δεν έχουν fpu οπότε θα υπάρχει πρόβλημα με πολλά demos. Αλλιώς θα ψηνόμουν να πάρω μια με μια 1200..
 
Χμ με ιντριγκάρι η ιδέα για τον 630. :D
 
Πραγματι! Ο Α630 ειναι μαλλον ενα απο τα καλυτερα hardware που θα εχουν βγει το τελευταιο διαστημα για την Α600 και οχι μονο. Ελειπε κι εδω που τα λεμεη 600αρα εχει χαρακτηρα απο μονη της, γιατι να μη μπορεις να της βαλεις αξιοπρεπως ενα 3.9 με whdload χωρις συμβιβασμους. Ωραιο, κομπακτ μηχανακι με σκληρο/cf ανετα, usb αν θελει κανεις να τα σκασει και φυσικα ασυρματο δικτυο μεσω pcmcia wi fi. Παντα στην ακρη του μυαλου μου ηθελα να δημιουργησω ενα τετοιο setup.
 
ChrisTOS είπε:
Το μόνο θέμα που βλέπω με αυτές τις κάρτες είναι ότι δεν έχουν fpu οπότε θα υπάρχει πρόβλημα με πολλά demos. Αλλιώς θα ψηνόμουν να πάρω μια με μια 1200..
όχι ότι είμαι του demo, αλλά πιστεύω θα αναφέρεσαι στα πιο "πρόσφατα/σύγχρονα/κτλ" demos... πιστεύω ότι πιο πολύ θα ενοχλήσει η έλειψη 060 παρά αυτή της fpu ΛΟΛ
 
Η FPU δε χρειάζεται καθόλου εάν θες να παίξεις whdload ή οποιοδήποτε αλλο παιχνίδι. Ε, κι αν δεν μπορεις να παίξεις και κανένα demo, σιγά το πραμα! :D

Η τιμούλα είναι σουπερ και θα χτυπήσω κι εγω εναν αρχές Δεκεμβρη.
 
keropi είπε:
όχι ότι είμαι του demo, αλλά πιστεύω θα αναφέρεσαι στα πιο "πρόσφατα/σύγχρονα/κτλ" demos... πιστεύω ότι πιο πολύ θα ενοχλήσει η έλειψη 060 παρά αυτή της fpu ΛΟΛ
Δεν έχεις άδικο, αλλά ένας 030+FPU είναι αρκετά συμβατός με 060 οπότε καινούρια demo θα μπορούν να γίνονται έχοντας και τους 2 υπόψιν.
 
Προσωπική μου άποψη, ειναι ότι εαν παει καλα αυτός ο νεος 030, ίσως να βγει και αντίστοιχος του 060, αν και μαλλον μεχρι τοτε θα εχει βγει και το ΝΑΤΑΜΙ (..ΑΝ.. λεμε :D )
 
Τελικά μαθαμε πόσο θα κάνει για την Α600?
 
Τοσα τους λείπουν?

Καλα, οταν πιάσω το jocker τα ξαναλέμε.
 
Αν και έχω τον Blizzard Mk IV 64MB + fpu, με ψήνει η ιδέα για ένα τέτοιο.

Προσωπική μου άποψη, ειναι ότι εαν παει καλα αυτός ο νεος 030, ίσως να βγει και αντίστοιχος του 060, αν και μαλλον μεχρι τοτε θα εχει βγει και το ΝΑΤΑΜΙ (..ΑΝ.. λεμε :D )
Καλά, αυτό θα ήταν το ιδανικό, αλλά δύσκολα το βλέπω να βγαίνει!!
 
Το amigakit ενημερώθηκε με τα νέα μοντέλα επιταχυντών για την Α1200.
 
οχι μην πεσετε στην παγιδα να αγορασετε ακομα πχ. αυτον της Α600 (τον ACA 620EC Accelerator).

εχει θέματα μαγκες!

πολλοι ειπαν οτι χρειάζεται αφαίρεση του 68000 (δεν ειναι οτι πιο ευκολο, αφου ειναι στο mobo απευθειας), καθαρισμός των pins και μετά πάλι μέσα.... δεν ειναι σγιουρο.

διαβάστε εδώ (amibay)

μάλιστα το AMIGAKIT δήλωσε (στο ιδιο αυτο θρεντ του amibay) οτι δεχεται να παραλαβει τις Α600 μας να κανει το "trick" με το CPU (με το αναλογο κοστος φυσικα...) ΕΛΕΟΣ!

it's your call....
 
Οσοι ασχολουμαστε εστω και ερασιτεχνικα*, ξερουμε τους νεους επιταχυντες Vampire που με ελαχιστα χρηματα θα τουμπανιαζουν τα μηχανηματα μας

Κλεβω απο τον Dony ενα εξαιρετικο video οπου o Majstorovic (ενας εκ των δημιουργων του project) αναλυει πως σχεδιαστηκε η Vampire αλλα κανει αναφορα για τα κατεστημενα στην Amiga που με αρχαιες παλιατζουρες ζητανε νεφρα απο τους επιδοξους αγοραστες. Ανθρωποι εχουν πλουτισει και η Vampire τους χαλαει την πιατσα. Μαλιστα αναφερει οτι δεχθηκε και εκβιασμους για να μην προχωρησει το project. Αααα επισηε αναφερει οτι ειναι κοντα σε κυκλοφορια DDR3 μνημες για Α1200 (δεν θα χρειαζεσαι σπληνα για να αγορασεις μερικα mbytes)

Δειτε τη παρουσιαση. Αξιζει.


Μηπως τελικα τα διαχρονικα λαμογια υπερισχυσαν παλι?
 
Το πήγε πολύ ιδεαλιστικά ο τύπος απο την αρχή. Δεν λειτουργεί έτσι όμως η πραγματική οικονομία. Αναγκάστηκε σε ανώμαλη προσγείωση στην πραγματικότητα. Παραμένει όμως αξεπέραστο το hardware της Vampire ακόμα και για αυτή την τιμή. Μακάρι να προχωρήσει και το project για A1200.
 
Πίσω
Μπλουζα