Νονοί και νονές

Να ένα όμορφο θέμα! Δηλαδή, όμορφο για μένα παιδιά, γιατί διαβάζω εδώ ιστορίες για νονούς φαντάσματα, που δεν ενδιαφέρθηκαν ποτέ για τα βαφτιστήρια τους, που τα βάφτισαν και τα ξέχασαν.... Απαράδεκτο! Η δική μου εμπειρία είναι τελείως διαφορετική...
Πρώτα απ' όλα, ο άνθρωπος που ήταν να με βαφτίσει δε με βάφτισε τελικά... Ήταν ο αδελφός της γιαγιάς μου (θείος της μαμάς μου δηλαδή) ο οποίος ήταν παντρεμένος αλλά δεν είχε παιδιά... και η μαμά μου που τον λάτρευε, του είπε να με βαφτίσει.... Ήταν ηθοποιός του θεάτρου (έπαιξε μόνο σε τρία έργα στον κινηματογράφο) και με μεγάλη μου έκπληξη, είδα ότι υπάρχει εδώ στο retromaniax το όνομά του... Ρένος Βρεττάκος... Αρρώστησε λίγο μετά που γεννήθηκα και πέθανε... Δεν τον θυμάμαι βέβαια... Αλλά άκουγα ένα σωρό ιστορίες από τη μαμά μου και τη θεία μου γι' αυτόν.... Το μόνο ενθύμιο που έχω από εκείνον είναι ένα χρυσό μενταγιόν που μου έκανε δώρο με το ονοματεπώνυμό μου και την ημερομηνία γέννησής μου πάνω...

Εν πάση περιπτώσει, τελικά με βάφτισε η γυναίκα του... Η νονά η Αλεξάνδρα... Εκείνη, δεν είχε καμμία σχέση με το θέατρο, ήταν δασκάλα.... Η νονά μου έζησε μέχρι που πήγα 20 χρονών... Όταν ήμουν πολύ μικρή, μου έφτιαχνε φορεματάκια πλεκτά γιατί ήταν καταπληκτική στο πλέξιμο! Παιδιά, τα Χριστούγεννα είχα πάντα το δώρο μου... Δεν υπήρχε Πάσχα που να μην έχω την λαμπάδα μου! Μέχρι τα 20 μου χρόνια! Έβρισκε ωραίες λαμπάδες, όχι παιδικές, αλλά για κοπέλα και ερχόταν πάντα... μαζί με χαρτζιλίκι πολύ γερό! Τα τελευταία χρόνια ήταν πεντοχίλιαρο! Έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από εκείνη! Και το κλού είναι ότι είχε πάρει ένα οικόπεδο στον Άγιο Νικόλαο, στην Ανάβυσσο και είχε χτίσει εκεί δωμάτια τα οποία τα νοίκιαζε και είχε ένα πολύ καλό εισόδημα... Σε ένα από αυτά έμενε εκεί για αρκετό καιρό πριν αρρωστήσει.... Θυμάμαι πηγαίναμε συχνά όταν ήμουν μικρή με τον θείο και την θεία μου (την αδελφή της μαμάς μου δηλαδή) εκεί, μέναμε τα σαββατοκύριακα, κάναμε μπάνιο γιατί η θάλασσα ήταν πολύ κοντά, παίζαμε με τα δικά της ανίψια (γιατί εγώ ήμουν εξ αγχιστείας)... Όταν αρρώστησε, έκανε την διαθήκη της και μοίρασε τα σπιτάκια στα ανίψια της... Μαντεύετε? Ένα από αυτά το άφησε σε μένα!!!!! Η μαμά μου δεν το πίστευε!!!

Έχω βαφτίσει δύο κοριτσάκια... Δηλαδή κοριτσάκια και στα μούτρα μου, γιατί τώρα είναι κοπελάρες 20 χρονών... Εντάξει, σπίτι δεν μπορώ να τους αφήσω, αλλά έχω προσπαθήσει να έχω πάντα επαφή μαζί τους, να τα συμβουλεύω και να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου γιατί έχω καταλάβει ότι τα παιδιά το θέλουν το ενδιαφέρον του νονού. Μόνο που δεν ήξερα ότι δεν είναι δεδομένο... Εγώ νόμιζα ότι όλες οι νονές είναι σαν τη δική μου... Μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι η δική μου ήταν μάλλον η εξαίρεση....
 
Εδώ βαπτίστηκα , Παναγια ή Φανερωμενη στο Λεσινι, όχι ή Παναγια ή Λεσινιωτισσα , ή Παναγια ή Φανερωμενη είναι ένα μικρό ξωκλήσι.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201111_123045.png
    IMG_20201111_123045.png
    825,9 KB · Προβολές: 9
Όμορφο εκκλησάκι. Απο ότι βλέπω είναι χτισμένο και πάνω στον βράχο.
Ναι πολύ σωστά σε βράχο είναι χτισμένο και δίπλα έχει έλος, είναι μέρος τελείως παρθενο, ιδού άλλη μία φώτο που είναι χτισμένο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201111_160208.png
    IMG_20201111_160208.png
    883,6 KB · Προβολές: 7
Διαβάζω ιστορίες για παιδιά που στερηθήκανε το νονό τους και σκέφτομαι τα δικά μου. Εμένα με βάφτισε ένας συνάδελφος του μπαμπά μου μεγάλος σε ηλικία. Δεν εχω καμμιά αίσθηση ότι είναι νονός μου αφού από δυο ετών εξαφανιστηκε από τις ζωές μας. Δεν είχα νονό οκ, δε με είχε απασχολήσει πολύ μεχρι τα εξι εφτά χρόνια μου. Τότε βλεπετε είχα το συγκριτικό μέτρο μέσα στο σπίτι μου. Και τα δυο αδέλφια μου είχαν καταπληκτικούς νονούς. Δεν ήταν μονο τα δώρα. Αστα τα δώρα. Ήταν ότι πήγαν πρώτη μέρα στο νηπιαγωγείο και παίρνανε τηλέφωνο να μάθουνε πως πήγανε τα παιδιά. Μιλάμε για δυο διαφορετικούς ανθρώπους, από διαφορετικά περιβάλλοντα, γυναίκα φίλη της μαμάς μου η μια νονά, άντρας φίλος του μπαμπά μου ο νονός του αδελφού μου. Παρόλα ταύτα συμπεριφερόντουσαν όπως πρέπει να συμπεριφέρεται ένας νονός. Όταν ερχόντουσαν ήταν γιορτή. Η μαμά μαγείρευε, οι νονοί φέρνανε δώρα όλα καλά. Εκτός από μένα. Διότι η "ευγένεια" της εποχής έφτανε μέχρι εκεί. Δεν μου είχαν φέρει ποτέ κάτι, μια σοκολάτα κάτι τέλος πάντων. Ξέρανε ότι εγώ δεν είχα νονό και κουνάγανε το κεφάλι με κατανόηση,σαν να ήμουν ορφανό, ενα πράγμα που με έκανε να νιώθω χειρότερα.
Από τότε υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι αν ποτέ γίνω νονά θα γίνω η καλύτερη νονά του κόσμου. Θυμούμενη επίσης πόσο πληγωτικό είναι να παίρνει το ένα παιδάκι δώρο και το άλλο να νιώθει ορφανό ποτέ μα ποτέ δε πάω μόνο στο ένα αδελφάκι δώρο και στο άλλο τίποτα. Και δεν εννοώ σαν νονά αλλά όπου πάω επίσκεψη. Μπορεί να "περικόψω" από το δώρο του εορτάζοντα για να πάρω κάτι και στο άλλο. Αλλά κάτι θα πάρει. Ας πούμε ότι επουλώνω ένα παιδικό τραύμα.
Σαν νονά έχω φοβερή σχεση με την βαφτιστήρα μου. Είναι 16 με εμπιστεύεται αλλά την εμπιστευομαι και γω. Είμαι δίπλα της και είμαι τόσο μακρυά της. Είναι η κόρη του καλύτερου και παιδικου φίλου του άντρα μου. Με την κουμπάρα μου είμαστε δεμένες γιατί ταιριάζουμε. Τους βλέπουμε δύο με τρεις φορές το χρόνο καθότι μένουν σε επαρχιακή πόλη ολίγον μακρυά. Αλλά εδώ έρχεται ο μοντέρνος παράγοντας της τεχνολογίας. Υπάρχει το e banking για το χαρτζηλικάκι της βόλτας. Δουλεύει και το ΚΤΕΛ για αποστολή δεμάτων, παλιότερα πιο συχνά βέβαια. Μιλάμε στο τηλέφωνο συχνά, ενώ στο messenger έχουμε επαφή κάθε δεύτερη τρϊτη μέρα. Με παίρνει τηλέφωνο να με ρωτήσει για εργασίες του σχολείου, ενώ όσα μπορεί να μου πει για τη προσωπική της ζωή μου τα λέει για να εκτονωθεί. Πιστεύω ότι έχω μια καλή σχέση μαζί της γιατί... απλά την αγαπάω και το ξέρει.
 
Θυμούμενη επίσης πόσο πληγωτικό είναι να παίρνει το ένα παιδάκι δώρο και το άλλο να νιώθει ορφανό ποτέ μα ποτέ δε πάω μόνο στο ένα αδελφάκι δώρο και στο άλλο τίποτα. Και δεν εννοώ σαν νονά αλλά όπου πάω επίσκεψη. Μπορεί να "περικόψω" από το δώρο του εορτάζοντα για να πάρω κάτι και στο άλλο. Αλλά κάτι θα πάρει. Ας πούμε ότι επουλώνω ένα παιδικό τραύμα.
Τι να πω; Συγχαρητηρια για το σκεπτικο σου! Μακαρι να σκεφτονταν ολοι ετσι και να μην εμενε παραπονεμενο κανενα παιδακι.
Με κατι τετοια απερισκεπτα φερσιματα δημιουργουνται τα παιδικα τραυματα και οι πικρες αναμνησεις που μας πληγωνουν εφ' ορου ζωης. Θελουν πολλη προσοχη τα θεματα που σχετιζονται με παιδια.
 
Laura ακόμα χειρότερα αυτά που περιγράφεις εσύ απο μας τους αλλους διότι είχες όλη αυτήν την κατάσταση να αντιμετωπίσεις που ήταν τραυματικό να βλέπεις τα αδέρφια σου να παίρνουν δώρα και αγάπη. Και γω έβλεπα τα άλλα παιδάκια στην γειτονιά να λαμβάνουν δωρα από τις νονες και να μου τα δείχνουν με καμάρι και ήταν όντως τραυματικό. Σκεψου να το χεις και μεσα στο σπίτι.
 
Πράγματι bambinella θέλει πολύ προσοχή με τα παιδιά οκ, αλλά ακόμα και αν γίνουν λάθη, εδώ αισθάνθηκα άσχημα από δύο ανθρώπους που ηταν πολύ καλοί όπως περιέγραψα αλλά μεχρι εκεί έφτανε το μυαλό τους, οφείλουμε στον εαυτό μας αλλά και στην κοινωνία να τα διορθώνουμε ως ώριμοι ενήλικες. Το εχω ακολουθήσει όσο μπορώ αυτό, έχω και δυνατή μνήμη, και πιστεύω ότι έχω διορθώσει αρκετά πράγματα γι αυτό και εχω πολύ καλή σχέση με τον εφηβο γιο μου αλλά και με τους φίλους του, ιδίως τα κορίτσια που νιώθω πιο άνετα να κάνω χιούμορ μαζί τους. Αφού με την αναστάτωση με τον κορωνοϊό μου λείπουν, πέρισυ τετοια εποχή γινόταν χαμός τα Σάββατα με τα σκουπιδοθρίλερ που βλέπανε.
Αλλά η πλάκα είναι ότι επειδή ακριβώς όταν ήταν πιο πιτσιρίκια ακολουθούσα το παραπάνω σύστημα με τα δώρα (π.χ. σε πάρτυ γενεθλίων) έχωνα μεσα στη σακούλα ένα αυτοκινητάκι ή μια στεκα με στρας με το ανάλογο σημείωμα, μου στέλνουν χαιρετίσματα και τα αδελφάκια τους! Και σιγά πια τι ποσό παραπάνω ξόδευα; πέντε έξι ευρώ; Βλέπω όμως ότι αυτό πρόσφερε ικανοποίηση και χαρά. Και αυτό με κάνει χαρούμενη.
 
Διαβάζω ιστορίες για παιδιά που στερηθήκανε το νονό τους και σκέφτομαι τα δικά μου. Εμένα με βάφτισε ένας συνάδελφος του μπαμπά μου μεγάλος σε ηλικία. Δεν εχω καμμιά αίσθηση ότι είναι νονός μου αφού από δυο ετών εξαφανιστηκε από τις ζωές μας. Δεν είχα νονό οκ, δε με είχε απασχολήσει πολύ μεχρι τα εξι εφτά χρόνια μου. Τότε βλεπετε είχα το συγκριτικό μέτρο μέσα στο σπίτι μου. Και τα δυο αδέλφια μου είχαν καταπληκτικούς νονούς. Δεν ήταν μονο τα δώρα. Αστα τα δώρα. Ήταν ότι πήγαν πρώτη μέρα στο νηπιαγωγείο και παίρνανε τηλέφωνο να μάθουνε πως πήγανε τα παιδιά. Μιλάμε για δυο διαφορετικούς ανθρώπους, από διαφορετικά περιβάλλοντα, γυναίκα φίλη της μαμάς μου η μια νονά, άντρας φίλος του μπαμπά μου ο νονός του αδελφού μου. Παρόλα ταύτα συμπεριφερόντουσαν όπως πρέπει να συμπεριφέρεται ένας νονός. Όταν ερχόντουσαν ήταν γιορτή. Η μαμά μαγείρευε, οι νονοί φέρνανε δώρα όλα καλά. Εκτός από μένα. Διότι η "ευγένεια" της εποχής έφτανε μέχρι εκεί. Δεν μου είχαν φέρει ποτέ κάτι, μια σοκολάτα κάτι τέλος πάντων. Ξέρανε ότι εγώ δεν είχα νονό και κουνάγανε το κεφάλι με κατανόηση,σαν να ήμουν ορφανό, ενα πράγμα που με έκανε να νιώθω χειρότερα.
Laura, τι να σου πω... Έχω θυμώσει τόσο πολύ με αυτό που έχεις γράψει, σαν να το είχα πάθει εγώ. Εντελώς απαράδεκτο! Η μια μου βαφτιστήρα έχει μια αδελφή που είχε το ίδιο πρόβλημα με σένα. Οι νονοί, φέξε μου και γλίστρησα. Όχι τόοοοοσο πια αδιάφοροι, αλλά αδιάφοροι... Όταν το κατάλαβα, κάτι πήγαινα και σε αυτό το κοριτσάκι. Χωρίς να έχω κανένα τραύμα. Μόνο και μόνο για να μην ζηλεύει... Η ανταπόκρισή της ακόμα και τώρα που είναι 22 χρονών κοπέλα είναι συγκινητική... Όταν βλεπόμαστε, δείχνει τόσο πολύ ότι μας αγαπάει, τον άντρα μου κι εμένα... και καταλαβαίνω ότι είναι επειδή θεώρησε ότι την υπολογίσαμε κάποτε... Είναι πραγματικά πολύ γλυκό συναίσθημα... Μπράβο που το έκανες κι εσύ... Είναι πολύ όμορφο και τα παιδιά το εκτιμούν...
 
Ή φετινή λαμπάδα για τον βαφτισιμιό μου , 36, 37 χρόνων άνδρα χα χα. Πως σας φαίνεται είχε και Τζειμς Ντην αλλά ήταν ακριβότερος .Ρετρό λαμπάδα μορρισον.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210420_121514.jpg
    IMG_20210420_121514.jpg
    990,2 KB · Προβολές: 3
Αυτό είναι και το καλύτερο. Αγοράζεις από σένα για σένα. Έτσι, ξέρεις πάντα ότι θα είναι κάτι που θα σου αρέσει.
 
Σ' ευχαριστώ πολύ Αριάδνη μου. Πολύ συγκινητικό.
 

Είναι Υπερπαραγωγή!!! :thanks:

Να και η δικιά σου λαμπάδα με δωράκι το ρετρό συλλεκτικό dream house της Barbie.


mattel_barbie_75th_anniversary_retro_dreamhouse-500x500.jpg
 

Συνημμένα

  • mattel-labada-barbie-75th-anniversary-retro-dreamhouse.jpg
    mattel-labada-barbie-75th-anniversary-retro-dreamhouse.jpg
    24,9 KB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα