Ντάλλας (Dallas)

D@redevil είπε:
Ε, ναι, εντάξει...
Τι στην ευχή - μόνο εγώ νομίζω ότι έχουν καρακαταξεφτυλίσει με τα remakes? Ας αφήσουν επιτέλους κάτι όρθιο, που τα έχουν ισοπεδώσει όλα πια....

ΈΛΕΟΣ! :rant:
Αυτο αγαπητη ειναι γενικος κανονας. Μπορει να μη βλεπω τη συγκεκριμενη σειρα, αλλα κατα γενικη ομολογια τα remakes ειναι παντοτε κατωτερα απο την αρχικη σειρα/ταινια :(
 
Δεν ειναι remake ή reboot. Συνεχιζει την αρχικη σειρα, με πολλες γνωστες φυσιογνωμιες απο τα παλια!
 
freaktmp είπε:
Δεν ειναι remake ή reboot. Συνεχιζει την αρχικη σειρα, με πολλες γνωστες φυσιογνωμιες απο τα παλια!
Ακόμα χειρότερα δηλαδή!... Να το κάνουμε σαν τα ατίθασα νιάτα, που έχω ξεχάσει από πού ξεκινούσαν και πού είναι τώρα?! :(

Γνώμη μου, αλλά κακώς-κάκιστα ξεσηκώνουν μια σειρά, που ήδη "αναστήθηκε" άλλες 2 φορές (με τις ταινίες "Dallas: J.R. Returns [1996]" & "Dallas: War of the Ewings [1998]")...

Δηλαδή, πείτε με: με τι μπορούμε να το συνδέσουμε με το παλιό Dallas? Είναι σα να με λες, να δω το Βόρειοι & Νότιοι με νέους ηθοποιούς (που ντεμέκ είναι η συνέχεια!... :tsktsk: )

sunset89 είπε:
Αυτο αγαπητη ειναι γενικος κανονας. Μπορει να μη βλεπω τη συγκεκριμενη σειρα, αλλα κατα γενικη ομολογια τα remakes ειναι παντοτε κατωτερα απο την αρχικη σειρα/ταινια
Αυτό, με θλίβει ακόμα περισσότερο.... Πολύ περισσότερο από την έλλειψη φαντασίας & δημιουργικότητας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Είναι σα να με λες, να δω το Βόρειοι & Νότιοι με νέους ηθοποιούς (που ντεμέκ είναι η συνέχεια!... :tsktsk: )
Εχεις μπερδεψει τις ορολογιες λιγο.

Βορειοι και νοτιοι με νεους ηθοποιους αλλα το ιδιο σεναρια, ειναι remake.

Βορειοι και νοτιοι με νεους ηθοποιους αλλα σημαντικες διαφοροποιησεις στο σεναριο, ειναι reboot

Βορειο και νοτιοι με τους ιδιους ηθοποιους και να συνεχιζει απο κει που τελειωσε το προηγουμενο, ειναι sequel.

Εμεις βρισκομαστε στην τριτη περιπτωση.
 
To sequel μπορεί να είναι και χειρότερο, γιατί το τραβάνε από τα μαλλιά συνήθως το σενάριο!
 
freaktmp είπε:
Εχεις μπερδεψει τις ορολογιες λιγο.
Βορειοι και νοτιοι με νεους ηθοποιους αλλα το ιδιο σεναρια, ειναι remake.

Βορειοι και νοτιοι με νεους ηθοποιους αλλα σημαντικες διαφοροποιησεις στο σεναριο, ειναι reboot

Βορειο και νοτιοι με τους ιδιους ηθοποιους και να συνεχιζει απο κει που τελειωσε το προηγουμενο, ειναι sequel.

Εμεις βρισκομαστε στην τριτη περιπτωση.
Lol! :D Μπορεί, να έχεις δίκιο! Η αλήθεια είναι ότι το reboot δεν το ήξερα! ;)

Τόσο το remake, όσο και το sequel όμως στη συγκεκριμένη σειρά, προσωπικά με ξενίζουν!

Τουτέστιν, ακόμα και με τη διευκρίνιση στους ορισμούς, δεν αλλάζει η άποψή μου.

ΔΕΝ το θεωρώ Dallas αυτό που πάνε να κάνουν.... Είναι κάτι ξένο για μένα. Εξού και το παράδειγμα με τους Βόρειους και τους Νότιους: Είτε το κάνουν remake, είτε reboot (στην αρχή νόμιζα ότι μ' έκανες πλάκα, αλλά τελικά έτσι λέγεται! lol! :D ), είτε sequel, σε καμία περίπτωση δε μπορώ να το συγκρίνω με το ορίτζιναλ!

Ένα παραπάνω όσον αφορά το sequel για το λόγο που έγραψε ο φίλος prisma!

Ελπίζω να έγινα πιο σαφής τώρα! ;)
 
Απεβιωσε χτες ο πρωταγωνιστης του Dallas Λαρυ Χαγκμαν. Η γενια μου τον γνωρισε στη δημοφιλεστατη σειρα "Το τζινι και η Τζινι" που και σημερα τη βλεπεις με το ιδιο κεφι. Η ζωη του βεβαια γεματη καταχρησεις, οπως και των περισσοτερων σταρ του Χολιγουντ.
 
"Εφυγε" ο Λαρι Χαγκμαν

Πεθανε στα 81 του χρονια ο ηθοποιος Larry Hagman

ο θρυλικος J.R. Erwing του "Dallas" και ο σμηναγος

Anthony Nelson στο "I Dream of Jeannie"... :(

http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231223502

attachment.php


πηγη φωτο

http://www.youtube.com/watch?v=OD6zJjsP6bY


Rest In Peace Lari... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λυπηρο γεγονος,εγω τον γνωρισα σαν τον θρυλικο JR.
 
Το 2005 ο σκηνοθέτης Robert Luketic, δημιουργός της ταινίας ''Η κακιά πεθερά'' / ''Monster-In-Law'' με την Jane Fonda, σχεδίαζε μια κινηματογραφική έκδοση του ''Dallas'', με ένα εκπληκτικό all-star cast. Ο Clint Eastwood θα έπαιζε τον πατριάρχη Τζοκ, η Jeanne Moreau θα έπαιζε τη Μις Έλλι, ο Brad Pitt θα έπαιζε τον Μπόμπυ, η Demi Moore ή η Jessica Lange θα έπαιζε τη Σου Έλλεν, η Catherine Zeta-Jones θα έπαιζε την Πάμελα, ενώ για τον ρόλο του Τζέι Αρ ήταν υποψήφιοι οι Bruce Willis, Johh Travolta και Tommy Lee Jones. Δυστυχώς, η ταινία δεν γυρίστηκε ποτέ. Κάποιες πληροφορίες στον ακόλουθο σύνδεσμο

http://forum.cinefaniac.fr/viewtopic.php?f=7&t=4210
 
Πάρε κόσμε φανατικέ της Victoria...

victoria.jpg

κι αν θέλεις και live δες την

μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Δε θυμάμαι ποιό περιοδικό έκανε διαγωνισμό για το "Ποιός πυροβόλησε τον Τζέυ Αρ" αλλά θυμάμαι που είχαμε γράψει όλους τους πρωταγωνιστές σε μιά κόλλα χαρτί, τους λόγους που είχε ο καθένας για να τον "καθαρίσει" και άκρη δε βγάζαμε... Ήταν τόσο καλός :diablotin: που όλοι τους είχαν 23 τουλάχιστον σοβαρούς λόγους :D για να τον βγάλουν από τη μέση. Ο μόνος που δεν μας πήγαινε η καρδιά να τον θεωρήσουμε ύποπτο ήταν ο αδερφός του Patric Duffy

Άλλαξα γνώμη για τον Larry Hagman (νόμιζα πως ήταν εξίσου κακός και εκτός ΤΒ) μόνο όταν χρόοοοονια αργότερα είδα τη 'Τζίνη και το Τζίνι"
Πράγματι, όχι μόνο περιοδικό, αλλά και η ΕΡΤ είχε κάνει διαγωνισμό με θέμα 'Ποιος πυροβόλησε τον JR". Τη σωστή απάντηση είχαν δώσει τότε (Δεκέμβριος 1980) 1.174 τηλεθεατές. Η κλήρωση έγινε δημόσια τον Ιανουάριο του 1981 και ο πρώτος νικητής κέρδισε ένα ταξίδι στο Λονδίνο, ο δεύτερος στη Ρώμη και ο τρίτος στη Ρόδο! (Πηγή: εφημερίδα Μακεδονία, 4-1-1981).
 
Αγαπημένο σήριαλ που μας συντρόφευε τέλη δεκαετίας '70, και ολόκληρη την δεκαετία του '80, που κινήθηκε στον αντίποδα της μεγαλοπρεπούς και υψηλοτάτου life style Δυναστείας που προβαλλόταν την ίδια χρονική περίοδο, γιατί η αναφερόμενη σειρά καταπιανόταν με τις περιπέτειες μιας εύπορης οικογένειας που δραστηροποιούταν με αγροκτήματα και φάρμες το οποίο εκφραζόταν ανάλογα στο ντύσιμο των ηρώων με καουμπόικο στυλ, μπότες καπέλα και τα συναφή, εκ διαμέτρου αντίθετα με τα μεγαλοπρεπή κοστούμια, σμόκιν, ταγέρ και φανταχτερά φορέματα της Αλέξις και της παρέας της.
Ως προς το γυναικείο καστ πιστεύω πως το Ντάλας κυριαρχεί και επικρατεί κατά κράτος γιατί οι γυναικείες παρουσίες που συμμετείχαν ξεχείλιζαν από αισθησιασμό και σεξαπίλ. Λίντα Γκρέυ, Βικτώρια Πρίνσιπαλ, Πρίσιλα Πρίσλευ. Δείγμα της εκτυφλωτικής εικόνας τους οι φωτό που ανέβηκαν στην στήλη. Η τελειότητα δεν περιγράφεται. Απλά θαυμάζεται απεριόριστα.
 
Πίσω
Μπλουζα