Ντουμπλαρισμένες ταινίες

Νικόλαος

RetroN00b
Joined
21 Ιαν 2015
Μηνύματα
202
Αντιδράσεις
361
Ή μάλλον ντουμπλάρισμα ηθοποιών. Ας συμμαζέψουμε λοιπόν τις ταινίες. Η συζήτηση εδώ είναι απόρροια δύο ξεχωριστών νημάτων της ρετρομανίας, των


και


Πριν προχωρήσω θα ήθελα να θέσω δύο ερωτήματα.

1. Γιατί ντουμπλάριζαν;
Από κάτι ινδικές ταινίες που είδα πρόσφατα, νομίζω ότι επειδή οι φωνές που ακούγονταν ήταν καλύτερες των ηθοποιών που έπαιζαν ιδίως όταν τραγουδούσαν. Μπορεί να το έκαναν για τεχνικούς λόγους ή μήπως ήταν μόδα της εποχής.

2. Ποιος είναι ο ελληνκός όρος;
Μμμ, δεν γνωρίζω...

Έχουμε λοιπόν και λέμε:

Τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι 1967
Μου πήρε χρόνια για να βρω το σθένος και να κάτσω να δω αυτήν την ταινία. Μου φαινόταν τερατογένεση. Δεν μπορούσα να ακούω τον Αλεξανδράκη και Τζανετάκο και να βλέπω Κομνηνό και Λιαρό.

Ο χρυσός και ο τενεκές 1962
Η φωνή της Τζόλυς Γαρμπή δεν είναι άλλη παρά της Τσαγανέα.

Βασιλιάς της γκάφας 1962
Νομίζω ότι πρόκειται για την πιο ντουμπλαρισμένη ταινία και αυτό γιατί δεν γνωρίζω καλά όλους του ηθοποιούς για να τους καταγράψω με ακρίβεια.
Ο επιχειρηματίας μιλάμε με την φωνή του Βελέντζα.
Η φωνή του Θανάση Μυλωνά μου θυμίζει τον Γιώργο Κωνσταντή.
Και το άκρον άωτον, ο Βογιατζής δίνει και την φωνή του στον Ζαννίνο και επιπλέον παίζει στην ταινία αφού υποδύεται έναν φίλο του Βέγγου!
Γενικά σε αυτήν την ταινία έχω την αίσθηση ότι ακόμα και ο Βέγγος μιλάει με δανεική φωνή.
 
Υπάρχουν ταινίες που ηθοποιοί ντουμπλάρουν άλλους ηθοποιούς. Σε άλλες τραγουδιστές, φυσικά όταν υπάρχει ανάγκη για τραγούδι. Σε ξένες έχω δει κασκαντέρ που παίζουν αντί των ηθοποιών. Έχω παρατηρήσει όμως τον Γεωργίτση, που τον ντουμπλάρουν όταν χορεύει ή είναι ιδέα μου;
 
Πίσω
Μπλουζα