Ντόλτσε Βίτα (1995)

Eγω διαφωνω καθετα με ολα τα παραπανω ως προς την εμφανιση της παναγιωτοπουλου.Στης γυναικες,στο φαγητο και στην μουσικη δεν μπορεις να κρινεις το γουστο του αλλου απλα ειναι τα πραγματα.Δεν μπορω να επεκταθω παραπανω γιατι ημαστε σε forum.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χαχα ενδιαφερων ο ρολος της Ασπασιας. Οντως ειναι ενας τυπος γυναικας που δεν θα ηθελα να συναναστρεφομαι, αλλα σαν ρολος ειναι πολυ καλοφτιαγμενος και πολυπλευρος. Αγαθη, αμορφωτη, θεουσα, γεροντοκορη, ακολουθει μια πορεια ζωης που δεν πολυγουσταρει, αμφιταλαντευεται μεταξυ συντηρητισμου και ποθου οταν βλεπει ενα τεκνό. Φυσιολογικο να της βγαινει μια υστερια.
 
Πείτε με τρελό, πείτε με παρανοϊκό, όπως θέλετε πείτε με αλλά, προσπαθώ εις μάτην να καταλάβω προς τι όλος αυτός ο ντόρος με αυτό το σίριαλ. Ναι, καταλαβαίνω ότι για την τότε εποχή το περιεχόμενο ήταν πολύ μπροστά, το γεγονός δηλαδή ότι υπάρχει ερωτικό ειδύλλιο μεταξύ μιας ώριμης γυναίκας και ενός νεαρού άντρα, σίγουρα ήταν κάτι groundbreaking για τότε, τώρα το λες και κάτι φυσιολογικό.

Αλλά εκτός από το περιεχόμενο, βλέποντας το ως δημιούργημα αποκομμένο από αυτού του είδους τη σύνδεση και βλέποντας το με το πρίσμα του τώρα, ως τηλεθεατής, δεν μπορώ να αντιληφθώ το τι ακριβώς κάνει αυτό το σίριαλ κλασικό και για πολλούς συγκαταλέγεται στα καλύτερα σίριαλ όλων των εποχών.

Παρόλα αυτά, από μικρό παιδί, με έχουν στιγματίσει οι τίτλοι αρχής, είναι από τις μνήμες που έχουν χαραχτεί βαθιά στη μνήμη μου, αυτά τα γραφικά, αυτή η μουσική, με έχει σημαδέψει, το σίριαλ όμως, όχι και τόσο, οι μνήμες μου είναι καθαρά οπτικές, σε ότι έχει να κάνει με τα πρόσωπα και τα σκηνικά.
 
Πείτε με τρελό, πείτε με παρανοϊκό, όπως θέλετε πείτε με αλλά, προσπαθώ εις μάτην να καταλάβω προς τι όλος αυτός ο ντόρος με αυτό το σίριαλ. Ναι, καταλαβαίνω ότι για την τότε εποχή το περιεχόμενο ήταν πολύ μπροστά, το γεγονός δηλαδή ότι υπάρχει ερωτικό ειδύλλιο μεταξύ μιας ώριμης γυναίκας και ενός νεαρού άντρα, σίγουρα ήταν κάτι groundbreaking για τότε, τώρα το λες και κάτι φυσιολογικό.

Αλλά εκτός από το περιεχόμενο, βλέποντας το ως δημιούργημα αποκομμένο από αυτού του είδους τη σύνδεση και βλέποντας το με το πρίσμα του τώρα, ως τηλεθεατής, δεν μπορώ να αντιληφθώ το τι ακριβώς κάνει αυτό το σίριαλ κλασικό και για πολλούς συγκαταλέγεται στα καλύτερα σίριαλ όλων των εποχών.

Παρόλα αυτά, από μικρό παιδί, με έχουν στιγματίσει οι τίτλοι αρχής, είναι από τις μνήμες που έχουν χαραχτεί βαθιά στη μνήμη μου, αυτά τα γραφικά, αυτή η μουσική, με έχει σημαδέψει, το σίριαλ όμως, όχι και τόσο, οι μνήμες μου είναι καθαρά οπτικές, σε ότι έχει να κάνει με τα πρόσωπα και τα σκηνικά.

Δεν νομιζω να ειχε γινει "ντορος" λογω του περιεχομενου, αλλα θεωρω οτι οι καταστασεις, οι ατακες, οι ερμηνειες κλπ ηταν αρκετα για να καταστησουν το σιριαλ κλασικό

Οντως το θεμα ωριμη γυναικα-νεαρος αντρας ειναι καπως πρωτοτυπο, αλλα η Παναγιωτοπουλου δεν εβγαζε αυτο που σημερα λεμε "κουγκαρ", η κατασταση ηταν εντελως διαφορετικη. Επισης παιζει ρολο και το οτι δεν ηταν οποιοσδηποτε νεαρος αλλα ο αραβνιαστικος της κορης της. Βαλε σε αυτο το οτι ηταν πιεσμενη απο τις καταστασεις (χηρα, μητερα, που ζει με την υπερσυντηρητικη πεθερα της).
 
Ειμαι ο μονος που πιστευει οτι η μυστηριωδης Καρανάσιου με την οποια εχει εμμονή η Σάσα είναι το ίδιο πρόσωπο με την εξίσου μυστηριώδη Νινέτα της Ντένης Μαρκορα;;;

Νινέτα Καρανάσιου, για ενα crossover Ντολτσε Βιτα/Δύο Ξένοι!!!
 
Ειμαι ο μονος που πιστευει οτι η μυστηριωδης Καρανάσιου με την οποια εχει εμμονή η Σάσα είναι το ίδιο πρόσωπο με την εξίσου μυστηριώδη Νινέτα της Ντένης Μαρκορα;;;

Νινέτα Καρανάσιου, για ενα crossover Ντολτσε Βιτα/Δύο Ξένοι!!!
Εκπληκτική σκέψη! Θα μπορούσε άνετα! Δεν θυμάμαι όμως αν η Νινέτα ήταν παντρεμένη ή όχι. Η Καρανάσιου πάντως είχε σύζυγο, παιδιά κι φυσικά πολλούς εραστές. Είχε γραφτεί ότι στον 3ο κύκλο των Δύο Ξένων (ο οποίος τελικά δεν έγινε) θα εμφανιζόταν η περιβόητη Νινέτα κι θα ήταν μια τρανσέξουαλ.
 
Πίσω
Μπλουζα