Ντύματα

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Παιδιά, θυμάμαι ότι όταν ήμουν μικρός, ήταν της μόδας στα σχολεία,

τα "ντύματα".

Πλαστικά καλύματα, που "αγκαλιάζαν" το τετράδιο ώστε να μην φθείρεται.

Εγώ τα έβρισκα σπαστικά, αλλά η "κυρία" μας υποχρέωνε

"να αγοράζουμ ντύματα" !

Θυμάμαι ότι και άλλοι φίλοι από άλλα σχολεία,

υφίστονταν παρόμοια "ψυχολογική πίεση" για΄"ντύματα" !

Επίσης τότε ήταν διαδεδομένα τε τετράδια μάρκας SUPER με την μπλε ετικέτα

και λιγότερο τα EUROSUPER με την π΄ρασινη ετικέτα, που ήταν πιο χοντρό χαρτί, και δεν άφηνε τρύπα, αν έσβηνες με την γόμα-για-στυλό (μπλε άκρη).
 
Ναι τα ντύματα ήταν όντως σπαστικά, ιδιαίτερα στα βιβλία. Τα αναγνωστικά που είχαμε στο δημοτικό, έπειτα από μερικούς μήνες άρχιζαν να χάνουν το ντύμα τους, ιδιαίτερα καθώς πλησίαζε το καλοκαίρι, με αποτέλεσμα να κολλάνε σπαστικά! Άσε που η κόλλα που έμενε πάνω στο εξώφυλλο μαύριζε στην κυριολεξία.

Τα τετράδια SUPER κυκλοφορούν ακόμα και σήμερα, είναι ακριβώς τα ίδια με τότε. Θυμάστε τη μυρωδιά που έβγαζαν όταν ήταν καινούργια; Δεν θα πίστευα ποτέ ότι θα αναπολούσα μια τέτοια μυρωδιά ύστερα από πολλά χρόνια. Κάτι σαν τη μυρωδιά που έβγαζαν τα παιχνίδια με μπαταρίες έπειτα από έντονη λειτουργία των μοτέρ τους. Απλά μοναδική!
 
Ντύματα… Τι λες τώρα :D

Στο γυμνάσιο σταματήσαμε να ασχολούμαστε με το άθλημα, αλλά βέβαια υπήρχαν ακόμα κάποιοι (κάτι κορίτσια κυρίως ;) ) που συνέχιζαν…
 
A, ναι όντως. Συνήθως έβαζα κάτι μπλε καθότι μου άρεσε το χρώμα. Έντυνα μόνο τα βιβλία γιατί τα πρόσεχα και τα ήθελα ατσαλάκωτα και αλέκιαστα. χαχα. Συνέχισα και στο γυμνάσιο μέχρι που κάποια στιγμή, δεν θυμάμαι πότε, βαρέθηκα και τα παράτησα έτσι.
 
conspiracy theory ???

Σε χθεσινή τηλεφωνική κουβέντα με φίλο, "αλίευσα" την πληροφορία ότι ΚΑΙ στο δικό του σχολείο υπήρχε "ψυχολογική-πίεση" από τις δασκάλες προς τους μαθητές, να αγοράζουν ντύματα !!!

Λέτε να ξεσκεπάσαμε συνομωσία ;

Μήπως (λέω ΜΗΠΩΣ) οι δασκάλες ήταν μέτοχοι σε βιοτεχνία που κατασκεύαζε ντύματα ;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός από τα "ντύματα", θυμάστε τα κινούμενα σχέδια που κάναμε στα βιβλία;

Ένα σχεδιάκι π.χ.: ανθρωπάκι ή αυτοκίνητο, σε μία σελίδα - στην επόμενη πιο πέρα και πάει λέγοντας... Αρχικά ήταν απλά ενώ με τον καιρό γίνονταν πιο περίπλοκα. Τελικά ξεφυλίζοντας γρήγορα τις σελίδες βλέπαμε το animation.
 
Αγαπημένο μου θέμα το καράτε... είχα γεμίσει αρκετά βιβλία με ανθρωπάκια στυλ bruce lee :D
 
Να και τα δικά μου στην Α' Γυμνασίου και στην Γ' Λυκείου...

(Οι πρώτες μου αγάπες και παντοτινές... :flower: )

picture.php
picture.php
picture.php


picture.php


Στα: "Real" και "Barcelona" μη δίνεται πολλή σημασία... θέμα χώρου γαρ... :p
 
Στο δικό μας σχολείο, ντυσιματα καναν μονο οι αριστοι μαθητες. Δηλ. αυτοι που εδειχναν να νοιαζονται πολυ για τα βιβλια..

Εγω αριστη δεν ημουν (καλη ναι), αλλά απλά βαριόμουν. Που... να τρεχεις τωρα, χωρια η φασαρία :p
 
Εγώ πάντα τα έντυνα όχι τόσο για να διατηρώ σε καλή κατάσταση όσο για να μου φτιάχνουν τη διάθεση μήπως και τα ανοίξω... :burn:
 
ambu_dare είπε:
Εκτός από τα "ντύματα", θυμάστε τα κινούμενα σχέδια που κάναμε στα βιβλία; Ένα σχεδιάκι π.χ.: ανθρωπάκι ή αυτοκίνητο, σε μία σελίδα - στην επόμενη πιο πέρα και πάει λέγοντας... Αρχικά ήταν απλά ενώ με τον καιρό γίνονταν πιο περίπλοκα. Τελικά ξεφυλίζοντας γρήγορα τις σελίδες βλέπαμε το animation.
XAXAXA!!! Τι μου θύμισες τώρααααααα !!!! :D Αν έχω σκοτώσει μπαρμπατζέλια με τον τρόπο αυτό.......... :biglaugh:
 
Ξερω οτι υπηρχαν τουλαχιστον 2 ειδη τετοιων: ενα πλαστικο με τσεπουλες, που το φορουσες στο εξωφυλλο σα jacket βιβλιου. Υπηρχε φυσικα και το αυτοκολλητο το οποιο εμενε μονιμα πανω στο βιβλιο.

Εγω χρησιμοποιουσα μονο το πρωτο. Το δευτερο ηταν εντελως ανουσιο και μου την εσπαγε το επιχειρημα που ελεγαν οτι προστατευουν και κρατανε τα βιβλια 'καθαρα' απο μεσα... αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι σημασια εχει να ειναι ενα βιβλιο 'καθαρο' απο τη στιγμη που το καλυμμα γινοταν ενα με το βιβλιο; Δηλαδη τι να λερωθει το βιβλιο μονο του, τι να λερωθει εχοντας το καλυμμα που ειναι πλεον μερος του βιβλιου!!!!

Αλλωστε εβλεπα και αυτο το ειδος καλυμματος να τσαλακονεται μαζι με το βιβλιο και να γινεται μια αηδια.
 
Rakeesh είπε:
Ξερω οτι υπηρχαν τουλαχιστον 2 ειδη τετοιων: ενα πλαστικο με τσεπουλες, που το φορουσες στο εξωφυλλο σα jacket βιβλιου. Υπηρχε φυσικα και το αυτοκολλητο το οποιο εμενε μονιμα πανω στο βιβλιο.
Εγω χρησιμοποιουσα μονο το πρωτο. Το δευτερο ηταν εντελως ανουσιο και μου την εσπαγε το επιχειρημα που ελεγαν οτι προστατευουν και κρατανε τα βιβλια 'καθαρα' απο μεσα... αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι σημασια εχει να ειναι ενα βιβλιο 'καθαρο' απο τη στιγμη που το καλυμμα γινοταν ενα με το βιβλιο; Δηλαδη τι να λερωθει το βιβλιο μονο του, τι να λερωθει εχοντας το καλυμμα που ειναι πλεον μερος του βιβλιου!!!!

Αλλωστε εβλεπα και αυτο το ειδος καλυμματος να τσαλακονεται μαζι με το βιβλιο και να γινεται μια αηδια.
μέχρι την πέμπτη δημοτικού που τα έντυνε η μανούλα, τα βιβλία είχαν αυτοκόλλητο ντύμα. Μετά που ανέλαβα εγώ το απλό το "τζάκετ" (λόγω βαριεστημάρας φυσικά) Η αλήθεια είναι πως κάποιες φορές πράγματι ανάμεσα σε ντύμα κ βιβλίο εισχωρούσαν τρίματα από γόμα ή από πατατάκια ( :sealed: )
 
Το σπαστικο ηταν οταν το αυτοκολλητο δεν εφαρμοζε καλα και δημιουργουσε φουσκαλες!! Αντε να παρεις την καρφιτσα και σιγα σιγα να βγαζεις τον αερα...
 
και εγω τα εντυνα αναγκαστικα και στο τελος τα συνηθησα.Εβαζα και ενα αλλο πλαστικο ντυμα φορετο οχι αυτοκολλητο στα τετραδια κυριως.
 
α καλά, εγώ έντυνα κάποια βιβλία μου και στο πανεπιστήμιο :p αλλά εκεί ανακάλυψα άλλα κόλπα, κάτι πανέμορφα διαφανή πλαστικά ρολα σε διάφορα χρώματα που δεν κολλάνε ολόκληρα πάνω στα βιβλία αλλά απλά τα τυλίγεις γύρω τους κάνοντάς τα φάκελλο. πολύ καλύτερα από τα αυτοκόλλητα ή τα άλλα τα έτοιμα και μόλις αρχίζει να χαλάει ή το βαρεθείς το πετάς!

το κακό είναι πως στην ελλάδα δεν τα βρήκα πουθενά και στην ιταλία όταν πάω δεν τα πετυχαίνω πάντα εύκολα :(

ααα! στη ρόδο κάποιοι ψυχανώμαλοι μας υποχρέωναν να ντύνουμε βιβλία και τετράδια και με μπλέ κόλα και με ντύμα από πάνω! κόλαση!
 
Στην εποχη μου τα ντυματα ητανε για τα βιβλια πλεον...

Πω... ποτε δεν καταλαβα την ψυχωση δασκαλων και καθηγιτριων να απαιτουν καπια πραγματα... ντυματα, τετραδια συγκεκριμενων φυλων (και συνιθος να μην χρειαζονται ουτε τα μισα), τετραδια με επενδυση, τετραια ταδε θεματων (που στα 3 απο τα 4 θεματα θα χρησιμοποιησουμε μονο την πρωτη σελιδα), ατλαντες για μια-δυο φορες τον χρονο, τετραδια συγκεκριμενου μεγεθους και χιλια δυο αλλα...
 
Εγώ είθχα μάθει να τα κάνω μόνη μου αλλα πάντα δεν βγαίνανε καλα και στο τέλος τα έκανε ο μπαμπάκας!!!!!
 
Rakeesh είπε:
Ξερω οτι υπηρχαν τουλαχιστον 2 ειδη τετοιων: ενα πλαστικο με τσεπουλες, που το φορουσες στο εξωφυλλο σα jacket βιβλιου. Υπηρχε φυσικα και το αυτοκολλητο το οποιο εμενε μονιμα πανω στο βιβλιο.
Εγω χρησιμοποιουσα μονο το πρωτο. Το δευτερο ηταν εντελως ανουσιο και μου την εσπαγε το επιχειρημα που ελεγαν οτι προστατευουν και κρατανε τα βιβλια 'καθαρα' απο μεσα... αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι σημασια εχει να ειναι ενα βιβλιο 'καθαρο' απο τη στιγμη που το καλυμμα γινοταν ενα με το βιβλιο; Δηλαδη τι να λερωθει το βιβλιο μονο του, τι να λερωθει εχοντας το καλυμμα που ειναι πλεον μερος του βιβλιου!!!!

Αλλωστε εβλεπα και αυτο το ειδος καλυμματος να τσαλακονεται μαζι με το βιβλιο και να γινεται μια αηδια.
Χριστέ μου!! Και νόμιζα πως μόνο εγώ έχω ΤΟΣΟ τετράγωνη λογική!!!!!!! :p

Clemence είπε:
α καλά, εγώ έντυνα κάποια βιβλία μου και στο πανεπιστήμιο :p αλλά εκεί ανακάλυψα άλλα κόλπα, κάτι πανέμορφα διαφανή πλαστικά ρολα σε διάφορα χρώματα που δεν κολλάνε ολόκληρα πάνω στα βιβλία αλλά απλά τα τυλίγεις γύρω τους κάνοντάς τα φάκελλο. πολύ καλύτερα από τα αυτοκόλλητα ή τα άλλα τα έτοιμα και μόλις αρχίζει να χαλάει ή το βαρεθείς το πετάς!
το κακό είναι πως στην ελλάδα δεν τα βρήκα πουθενά και στην ιταλία όταν πάω δεν τα πετυχαίνω πάντα εύκολα :(

ααα! στη ρόδο κάποιοι ψυχανώμαλοι μας υποχρέωναν να ντύνουμε βιβλία και τετράδια και με μπλέ κόλα και με ντύμα από πάνω! κόλαση!
ΩΧ!!!! ΝΑΙ!!!!! σε ποιό σχολείο πήγες?? πωωωωωωωωωωωωωωω!!! που το θυμήθηκες αυτό!!! αχαχχα respect...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Snoopitsa είπε:
ΩΧ!!!! ΝΑΙ!!!!! σε ποιό σχολείο πήγες?? πωωωωωωωωωωωωωωω!!! που το θυμήθηκες αυτό!!! αχαχχα respect...
Π.Α.Ρ. πρόσφατα βρήκα και το σηματάκι που ράβαμε πάνω στις ποδιές μας απ΄την εποχή της αδερφής μου κιόλα, τη δεκαετία του '60 ;)
 
Πίσω
Μπλουζα