Νύφες και Γαμπροί Κουίζ

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.575
Αντιδράσεις
28.379
1. Στην ταινια Η νυφη το'σκασε, ποια ειναι η νυφη και γιατι το σκαει;

2. Στην ταινια Κοροιδο γαμπρε, βλεπουμε γαμο η οχι;

3. Ποια ειναι τα μικρα ονοματα των δυο παντρεμενων ζευγαριων στη Νυχτα γαμου;

4. Στην ταινια Ξυπνα Βασιλη, ποια ηθοποιος ειναι η αδελφη του Γιωργου Κωνσταντινου και ποιον παντρευεται;

5. Σε ποια ταινια η νυφη φοραει ματωμενο νυφικο;

6. Ποσες αδελφες του παντρευει ο Θανασης Βεγγος στον Παπατρεχα;

7. Σε ποια εκκλησια γινεται ο γαμος Παπαμιχαηλ - Μηνιατη, στην ταινια Αν εχεις τυχη;

8. Στις Γαμηλιες περιπετειες, ποσες φορες αναβαλλεται ο γαμος του πρωταγωνιστικου ζευγους;

9. Η Μπετυ Λιβανου φορα η οχι νυφικο στην Αμαρτια της ομορφιας;

10. Αναφερετε ταινιες οπου βλεπουμε νυφες, γαμπρους, η γαμο.
 
1.η τζενη καρεζη..το σκαει γιατι δεν θελει να παντρευτει αυτον που της προξενευουν

3.ιακωβος-πεπη και θανος-τζενη

4.η ελενα ναθαναηλ τον αλεκο αλεξανδρακη

5.υπολοχαγος νατασα

6.εξι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2. Όχι. Την Καλαντζοπούλου τη διεκδικούν και ο Αυλωνίτης και ο Σταυρίδης, όμως εκείνη προτιμά τον μικρό αδελφό του Σταυρίδη Ζορμπά. Γάμο πάντως δεν βλέπουμε :)

6. Ο Βέγγος έχει 6 αδελφές και τις παντρεύει όλες (τη γλωσσού Αλεξάνδρα, την γιεγιεδού Νάνσυ, την μορφωμένη Κατίνα, την θεούσα Μαρία, την ωραία Ελένη και την νοικοκυρά Τερψιθέα). Επτά γίνονται με τη θεία Καλλιόπη.

8. Ανάλογα ποιο εννοείς ως πρωταγωνιστικό ζεύγος. Ο γάμος Καλογεροπούλου - Ηλιόπουλου προγραμματίζεται δύο φορές και ακυρώνεται και τις δύο. Ο γάμος Καλογεροπούλου - Κακκαβά προγραμματίζεται μία φορά, ακυρώνεται λόγω γέννας :p και γίνεται τελικά με αλλαγή γαμπρών και τον Ηλιόπουλο να υποχωρεί στον ρόλο του κουμπάρου.

9. Όχι. Τον γάμο δεν τον βλέπουμε.

10. Πάμπολλες :) . Πολύ πρόχειρα:

α) Τις τρεις κόρες του Μακρή στη θεία από το Σικάγο (Μαυροπούλου, Καρέζη, Παπαγεωργίου). Και τη θεία Βασιλειάδου.

β) Τις έξι αδελφές του Βέγγου στον Παπατρέχα, συν τη θεία, συν τη δική του αρραβωνιαστικιά.

γ) Τα δύο ζευγάρια στο "Νύχτα γάμου"

δ) Την Καρέζη και τον Αλεξανδράκη (χωρίς νυφικό όμως) να παντρεύονται στο "Λατέρνα φτώχια και φιλότιμο"

ε) Την Καλαντζοπούλου και τον Πάντζα στο "ο γαμπρός μου ο δικηγόρος" (θυμάμαι το νυφικό - τούρτα).

στ) Τη Βαλσάμη και την Προκοπίου στις κυρίες της αυλής με τους Αλεξανδράκη και Πρέκα αντίστοιχα.

I'll be back:)
 
Georgeikos, Imperium, σωστοι και οι δυο!

Retrofan, λεπτομερεστατη και πληρεστατη, οπως παντα, και πολυ σωστη επισης με μονη εξαιρεση την 9. Βλεπουμε γαμο στην Αμαρτια της ομορφιας. Το θεμα ειναι αν η Λιβανου φοραει νυφικο η οχι κατα τη διαρκεια του.

Οσον αφορα την 8, πρωταγωνιστικο ζευγος εννοω την Καλογεροπουλου με τον Ηλιοπουλο, αλλα ουτως η αλλως εισαι σωστη.

Παμε στην ερωτηση 10. Το νυφικο της Μιρκας Καλατζοπουλου το θυμαμαι κι εγω, παρ' ολο που εχω καμποσο καιρο να δω την ταινια, γιατι μου θυμιζει τρομερα αυτο που φοραγα εγω στο γαμο μου. :)
 
10. Αλικη στο ναυτικό

Υπολοχαγος Νατασσα
 
10.

Με νυφικό

Τζένη Τζένη -> Καρέζη - Μπάρκουλης

Μια κυρία στα μπουζούκια -> Λάσκαρη - Γεωργίτσης, Βουτσάς - Καραγιάννη

Μερικοί το προτιμούν κρύο -> Λάσκαρη - Βουλγαρίδης, Καραγιάννη - Ηλιόπουλος, Λιάσκου - Βουτσάς, Βλαχοπούλου - Βογιατζής

Μια τρελή τρελή οικογένεια -> Καρέζη - Αλεξανδράκης

Η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά -> Βουγιουκλάκη - Παπαμιχαήλ

Αστερισμός της παρθένου -> Λάσκαρη - Πολίτης

Το ανθρωπάκι -> Βουτσάς - Καραγιάννη

Η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα -> Κωνσταντίνου - Κοντού

Ένας τρελός γλεντζές -> Κωνσταντάρας - Ρουσσέα, Μπάρκουλης - Βανίτα

Δάκρυα για την Ηλέκτρα -> Χρονοπούλου - Αλεξανδράκης

Χωρίς νυφικό

Ο στρίγκλος που έγινε αρνάκι -> Κοντού - Κωνσταντάρας

Μανταλένα -> Βουγιουκλάκη - Καλογήρου

Η αρχόντισσα κι ο αλήτης -> Βουγιουκλάκη - Παπαμιχαήλ

Στεφανία -> Λάσκαρη - Φωκάς

Η νεράιδα και το παλικάρι -> Βουγιουκλάκη - Παπαμιχαήλ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rapide είπε:
Χωρίς νυφικόΜανταλένα -> Βουγιουκλάκη - Καλογήρου
Γάμος ήταν στη Μανταλένα ή αρραβώνας; :xm:

Χωρίς νυφικό και η Μίτση Κωνσταντάρα στο "Ο Ρωμιός έχει φιλότιμο" (στην ευτυχή τελική εκδοχή της δεσποινίδος ετών 39)
 
7)Στην Ελευθερώτρια στον Κοκιναρά
 
retrofan είπε:
Γάμος ήταν στη Μανταλένα ή αρραβώνας; :xm:
Γάμος ήταν, στην εκκλησία που λέει ο Ζερβός το όνομα του Παπαμιχαήλ αντί του Καλογήρου.

Επίσης κάπως έτσι ήταν και ο γάμος που πήγε να γίνει στο τέλος στο "Η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά" με Βουγιουκλάκη - Αντωνόπουλο.

Χωρίς νυφικό, και εμφανίστηκε ξαφνικά ο Παπαμιχαήλ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άμα είναι ψείρας - κολλημένος ο άνθρωπος :p Και δεν έχει όρεξη να δουλέψει πρωί - πρωί :p :p

@rapide μου δες εδώ στο 11.40

http://www.youtube.com/watch?v=1DUUXw7-7qY&feature=related

Ο Λάμπης λέει "κι εσύ αύριο βλογάς τους αρραβώνες της". Και συνεχίζουμε στην επίμαχη σκηνή που νομίζω ότι είναι σε σπίτι, με την Μανταλένα όντως χωρίς νυφικό και τον παπά μπροστά σ' ένα τραπέζι. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει και τίποτα γιατί:

α) Τα παλιά χρόνια σχεδόν όλοι οι γάμοι σε σπίτια γίνονταν

β) Το νυφικό είναι σχετικά πρόσφατη προσθήκη (και με παραδοσιακές στολές παντρεύονταν και με απλά φορέματα)

γ) Το πρώτο μέρος της γαμήλιας τελετής ούτως ή άλλως είναι ο αρραβώνας

Πάντοτε ωστόσο πίστευα ότι ο Γιακουμής και η Μανταλένα μέχρι τα πρόθυρα του αρραβώνα φτάσανε και μετά χάλασε η δουλειά :)

Την καλημέρα μου και πάω να βγάλω το ψωμάκι μου :cool:
 
Αρραβωνες εκανε ο Γιακουμης και η Μανταλενα, το θυμαμαι καλα.

Η παρουσια παπα, ηταν γιατι και εκεινα τα χρονια και στον αρραβωνα φωναζαν παπα και εδινε ευχη.

(θυμαμαι κατι αναλογο στην Αλτανα της Παργας, οπου αρραβωνιασε την μικρη κορη (οταν ηταν παιδακι) με ενα αλλο παιδακι και στον αρραβωνα φωναξαν παπα).
 
Ναι μάλλον έχετε δίκιο. Τώρα που το ξαναείδα, αρραβώνας είναι.
 
Και αφου λυσαμε το θεμα "γαμος η αρραβωνας στη Μανταλενα", σου λεω tzias, οτι οντως αυτη ειναι η εκκλησια που ψαχναμε στην 7 και Rapide, οτι οι απαντησεις σου ειναι σωστες και μπραβο που βρηκες τοσες ταινιες!

Ωστοσο, αυτο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι και στην ταινια Η αρχοντισσα και ο αλητης, η Αλικη φοραει νυφικο (ο Θεος να το κανει!). Μολονοτι μοιαζει πολυ περισσοτερο με ενα απλο λευκο φορεματακι με χρωματιστη μπορντουρα στον ποδογυρο, ειναι νυφικο.

Τελη δεκαετιας του '60. Εποχη του Baby Boom, ητοι η μοδα ηθελε τις γυναικες να ντυνονται οπως τα κοριτσακια νηπιακης ηλικιας: Koρδελες και φιογκοι στα μακρια μαλλια τους και φυσικα μινι φορεματα και φουστες. Η μοδα αυτη, οπως ηταν επομενο, περασε και στα νυφικα κι ετσι βλεπουμε νυφες της εποχης με γαμηλια περιβολη που ουδεμια σχεση εχει με αυτο που παντοτε θεωρουσαμε νυφικο. Τετοια παραδειγματα εχουμε στις ταινιες Ενας ιπποτης για τη Βασουλα, με το νυφικο της Καρεζη, Ο τρελος τα' χει 400, με το νυφικο της Γωγου, και Η ωραια του κουρεα, με τα νυφικα των τεσσαρων αδελφων του Γκιωνακη και της Μαρθας Καραγιαννη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και αφου πιασαμε και τα μινι νυφικα, να παρουν σειρα και τα.. μαγιο νυφικα?

Πχ στην "νυχτα γαμου" η Μαρθα Καραγιαννη, στο ονειρο του Βουτσα, εμφανιζεται με μαγιο νυφικο.

Αλλα τετοια "περιεργα νυφικα" για τις αναγκες μια ταινιας, που εχουμε ξαναδει?

Επισης γαμπρους με παρομοιο ιδιορυθμο κουστουμι, εχουμε δει πολλες φορες. Μπορουμε να θυμηθουμε?

(αναρωτιεμαι και εγω.. δεν ξερω την απαντηση :p )
 
Ναι, Λορενα! Θυμαμαι απο την ταινια Μια Ελληνιδα στο χαρεμι, το μαγιο - νυφικο της Μαριας Ιωαννιδου και το ανυπαρκτο γαμπριατικο κοστουμι (αφου ηταν ημιγυμνος) του Βαγγελη Σειλινου. Κι αυτη η σκηνη παρμενη απο ονειρο ειναι, γιατι θα ηταν μαλλον αδυνατον να ντυθουν ετσι νυφες και γαμπροι στην πραγματικοτητα, εστω κι αν μιλαμε για την "πραγματικοτητα" μιας ταινιας!
 
Νικητρια του Κουιζ η retrofan και σε αποσταση αναπνοης ακολουθει η Rapide. Συγχαρητηρια και στα δυο κοριτσια!
 
και στις φουσκοθαλασσιές ο ''αταιριαστος γάμος'' του ναυτικού Αυγουστη και της κόρης του Παπαγιαννόπουλου, με την ψηλομύτα μητέρα! το τελος τελειώνει με τις 2 νύφες και τους δυο γαμπρούς στην εκκλησσία.. από τους αγαπημένους μου γάμους!!

και φυσικά στο η νυφη το σκασε η Τζενη κάνει την διαφορά εκεί, πανέμορφη νυφούλα!

γιατι στο κλωσκουφι δεν ειδαμε γάμο; και κατευθειαν πήγαμε στο ταξιδι του μελιτος, ε, όχι , το πέρασα στεναχωρια!
 
Νύφες και Γαμπροί Κουίζ Νο 2

1. Σε ποια ταινια βλεπουμε τη Γεωργια Βασιλειαδου με νυφικο;


2. Ποιος ειναι ο λογος που ματαιωνεται ο γαμος του Βουτσα με την ανηψια της Νανας Σκιαδα στο Ενα εξυπνο - εξυπνο μουτρο;



3. Βλεπουμε γαμο στην παραπανω ταινια;



4. Ποιος ηθοποιος και σε ποια ταινια δεν παντρευεται με γαμπριατικο κοστουμι, αλλα με λευκη στολη;



5. Αναφερετε ταινιες οπου βλεπουμε τη Τζενη Καρεζη ντυμενη νυφη.



6. Σε ποια ταινια γινεται αρραβωνας με νυφικο;



7. Στην ταινια Η δε γυνη να φοβηται τον ανδρα, η Μαρω Κοντου παταει το ποδι του Γιωργου Κωνσταντινου κατα την ωρα του Μυστηριου. Σε ποια ταινια βλεπουμε ακριβως το ιδιο αλλα με αλλη νυφη και γαμπρο τον Δημητρη Χορν;



8. Αναφερετε ταινιες οπου βλεπουμε το ζευγος Καραγιαννη - Βουτσας, νυφη και γαμπρο.



9. Σε ποιες ταινιες γινεται λευκος γαμος;



10. Αναφερετε ταινιες που να εχουν στον τιτλο του τη λεξη Γαμπρος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2. Την ημέρα του γάμου η νύφη φεύγει με κάποιον άλλο

4. Δημήτρης Παπαμιχαήλ - Η Αλίκη στο ναυτικό

5. Η νύφη το 'σκασε, Τζένη Τζένη, Ένας ιππότης για τη Βασούλα, Μια τρελή τρελή οικογένεια, Η θεία από το Σικάγο

8. Το ανθρωπάκι, Νύχτα γάμου, Μια κυρία στα μπουζούκια

9. Τζένη Τζένη, Ένας ιππότης για τη Βασούλα

10. Γαμπρός απ' το Λονδίνο, 4 νύφες κι ένας γαμπρός, Ο γαμπρός μου ο δικηγόρος, Ο γαμπρός μου ο προικοθήρας, Ζητείται επειγόντως γαμπρός, Γαμπρός με φούντες, Ένας γαμπρός πολλά ελαφρύς
 
Πίσω
Μπλουζα