Νext Gen Gaming σε CRT

Aπο τα 90s στα 10s με αγωνεs ραλλυ στιs πιστεs των βουνων στην επιπεδη gaming οθονη μου για τα συγχρονα παιχνιδια.CRT TV 21" με hdmi to composite.

sega rally (arcade 1994)

1.jpg

dirt rallly (2015)

2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Eχω λιωσει στα fps shooters στην crt tv με πιο συγχρονα αλλα και αρκετα πιο παλια απο την εποχη του xbox 360 οπωs το παρακατω.Eννοειται ομωs οτι δεν γινεται χωριs το απιστευτο retro gaming των 80s - 90s οποτε παει εναλλαξ με το συγχρονο :fafoutis::fafoutis::fafoutis:

Homefront του 2011 με γραφικα τηs unreal engine 3.Δειχνουν δυνατα τα γραφικα του στην crt tv και δυστυχωs αυτα τα παιχνιδια δεν
εχουν παυση που να παγωνει την εικονα του παιχνιδιου την ωρα που γινεται χαμοs στην οθονη απο εχθρουs και εκρηξειs
για καλυτερεs φωτο με στιγμεs δρασηs.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
Θα συνδέσω κι εγώ ένα 360 στην CRT TV μου σύντομα και θα πω εντυπωσεις
 
Μπορώ να πω πως κάποια 360 games τα προτιμώ στην CRT TV αλλά όχι όλα.

ΝΒΑ 2Κ:

338298349_169437816003208_4280293719498337337_n.jpg

Αυτό μου αρέσει περισσότερο στην CRT γιατί φαινεται πιο κοντά σε πραγματικό broadcast. Ολες οι ατέλειες κρύβονται κάτω από την χαμηλότερη ανάλυση και η κίνηση είναι πολύ πιο φυσική από την LCD.


Forza 4:

337445448_1388695851944995_2352838074955471105_n.jpg

Το συγκεκριμένο game το προτιμώ στην LCD. Στην CRT έχει πιο φυσική κίνηση αλλά νομίζω ότι οι λεπτομέρειες στην HD LCD το ανεβάζουν αρκετά αφού ήδη έχει αρκετό φωτορεαλισμό, χωρίς πολλές ατέλειες.


RAGE:

340177003_1001489517490177_1427559554230388233_n.jpg

Aυτό φαίνεται πραγματικά πολύ καλό στην CRT. Η φυσική κίνηση και οι λάμψη της CRT το ανεβάζουν πολύ. Το προτιμώ από την απλή HD Tηλεόραση στα 60fps, οχι όμως και από την PC έκδοση που μπορώ να την τρέξω στα 240fps στο 240hz monitor. Στα 240hz η κίνηση είναι σχεδόν το ίδιο φυσική με την CRT ενώ έχεις και πολύ καλύτερη λεπτομέρεια. Χάνεις λίγο τις λάμψεις βέβαια αλλά αυτό δεν είναι πολύ μεγάλο μείον για μένα.


Αυτά είναι τα καλύτερα γραφικά που μπορώ να δω στην CRT TV. Αν βρω τρόπο να στείλω εικόνα από PC, θέλω να δοκιμάσω και RE2 Remake, RE8 Village, Titanic Honor & Glory Demo, Ace Combat 7, Spiderman Remastered, Elden Ring και Visage
 
Αυτά είναι τα καλύτερα γραφικά που μπορώ να δω στην CRT TV. Αν βρω τρόπο να στείλω εικόνα από PC, θέλω να δοκιμάσω και RE2 Remake, RE8 Village, Titanic Honor & Glory Demo, Ace Combat 7, Spiderman Remastered, Elden Ring και Visage
Γενικα παντωs χρειαζεται και στην crt tv το παιχνιδι να εχει καληs ποιοτηταs textures ωστε να δειχνει εντυπωσιακο οπωs επισηs και το επιπλεον anti-aliasing που με την λαμψη του φωσφορου δινει μια ξεχωριστη εντυπωσιακη και πρωτογνωρη gaming εμπειρια ειδικα για εμαs που λιωναμε το gaming σε crt tv απο τα τελη τηs δεκαετιαs του 80.

Το καλο ειναι οτι σε παιχνιδια που εχω δει εγω ναι μεν χανουν την λεπτομερεια αναλογωs και το παιχνιδι απο λιγο εωs περισσοτερο αλλα δινουν ακομη μεγαλυτερη αισθηση του φωτορεαλισμου.Αλλα αυτο δεν ειναι καθολου προβλημα γιατι αν θελω την λεπτομερεια τηs led tv την ανοιγω και παιζω το ιδιο παιχνιδι και εκει.

Σιγουρα ομωs δεν κανουν και ολα τα παιχνιδια για crt tv.Eγω τσεκαρω αρκετα παιχνιδια στην crt tv και αναλογωs την ποσο ωραια αισθηση δινουν με τα ωραια textures και την λαμψη του φωσφορου τα κραταω και τα παιζω συνεχεια στην crt tv μιαs και εχω το ξεχωριστο γραφικο αποτελεσμα που θελω στα γραφικα και φυσικα ο τελικοs στοχοs ειναι η διασκεδαση και εφοσον η crt tv μου δινει την διασκεδαση που θελω ολα κομπλε μετα.

Tελευταιο παιχνιδι που τσεκαρα σε crt tv ηταν το Wolfenstein II: The New Colossus αλλα δεν με εντυπωσιασε οσο θα ηθελα στα γραφικα οποτε δεν θα ξαναπεχτει σε crt tv.Kαλο παιχνιδι παντωs με καποια ωραια εφε γραφικων οπωs και ρεαλιστικο νερο στην crt tv αλλα ωs εκει.Δεν ειχε το κατι παραπανω που θα ηθελα στα γραφικα.
 
Αρχαια 3d παιχνιδια first person shooters αλλα τωρα λογο crt tv τα παιζω ξανα και ξανα.

Χαμοs στην ζουγκλα του crysis (με mod του 2013).Ποιο αληθοφανη γραφικα απο το crysis remastered.

1.jpg

2.jpg

half life 2

3.jpg

7.jpg

Doom 3.Eξαιρετικο παιχνιδι και δεν θα ηθελα και καμια αναβαθμιση στα γραφικα για την crt tv μιαs και δειχνει τελειο με τον φωτισμο του φωσφορου και με αληθοφανεια στιs υφεs των textures.

4.jpg

Aliens colonial marines.Tηs κακομοιραs γινεται εδω με τα 100αδεs aliens.

5.jpg

6.jpg
 
  • Like
Reactions: XLV
Αρχαια 3d παιχνιδια first person shooters αλλα τωρα λογο crt tv τα παιζω ξανα και ξανα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι, γιατί CRT TV και όχι CRT monitor που και μεγαλύτερη ανάλυση έχει και καλύτερη ποιότητα, ειδικά εφόσον μιλάμε για PC games;
Για κάποιο PlayStation 1 ή 2, Nintendo 64 ή Saturn που παίζουν στα 320x240 άντε και στα 640x480, ok να πω ναι, αλλά σε PC games γιατί όχι CRT monitor, όταν ένα καλό EIZO 21" ανεβαίνει ακόμα και στα 2156x1440 (ή κάπου εκεί τέλος πάντων) ώστε να μη σου βγαίνουν τα μάτια, ειδικά σε κείμενο ή σε κανένα χάρτη και είναι και CRT;
 
Να ρωτήσω εγώ κάτι, γιατί CRT TV και όχι CRT monitor που και μεγαλύτερη ανάλυση έχει και καλύτερη ποιότητα, ειδικά εφόσον μιλάμε για PC games;
Για κάποιο PlayStation 1 ή 2, Nintendo 64 ή Saturn που παίζουν στα 320x240 άντε και στα 640x480, ok να πω ναι, αλλά σε PC games γιατί όχι CRT monitor, όταν ένα καλό EIZO 21" ανεβαίνει ακόμα και στα 2156x1440 (ή κάπου εκεί τέλος πάντων) ώστε να μη σου βγαίνουν τα μάτια, ειδικά σε κείμενο ή σε κανένα χάρτη και είναι και CRT;

Υποθέτω ο λόγος είναι ότι τα σύγχρονα παιχνίδια κρύβουν τις ατέλειές τους στην χαμηλή ανάλυση της τηλεόρασης και τα scanlines.

Εχω παρατηρήσει ότι όσο πιο χάλια είναι το output, τόσο πιο αληθοφανή μπορεί να είναι τα γραφικά ενός σύγχρονου παιχνιδιού. Για παράδειγμα, έχω δει διάφορα low res gif που δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αν αυτό που βλέπεις είναι πραγματική σκηνή ή γραφικά.

Επίσης δες μία και και αυτό το horror demo:


Τα γραφικά φαίνονται πολύ ρεαλιστικά εδώ γιατί είναι πίσω από πολλά φίλτρα και χαμηλή ανάλυση που κρύβει ότι ατέλειες και σου δίνει την ψευδαίσθηση ότι βλέπεις πραγματικό footage απο VHS. Αν δεν υπήρχαν όλα αυτά τα φίλτρα και το παιχνίδι το έβλεπες πεντακάθαρο, δεν θα σου έκανε καμία εντύπωση.

Κάτι παρόμοιο γίνεται και με τις CRT τηλεοράσεις θεωρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα γραφικά φαίνονται πολύ ρεαλιστικά εδώ γιατί είναι πίσω από πολλά φίλτρα και χαμηλή ανάλυση που κρύβει ότι ατέλειες και σου δίνει την ψευδαίσθηση ότι βλέπεις πραγματικό footage απο VHS. Αν δεν υπήρχαν όλα αυτά τα φίλτρα και το παιχνίδι το έβλεπες πεντακάθαρο, δεν θα σου έκανε καμία εντύπωση.

Κάτι παρόμοιο γίνεται και με τις CRT τηλεοράσεις θεωρώ.
Aυτο ακριβωs επαθα και εγω σε καποια παιχνιδια που μεχρι και το 2022 τα επαιζα μονο στην led 1080p.Η ψευδαισθηση αληθοφανειαs του υψηλου contrast του φωσφορου και η καλυψη στιs ατελειεs εβγαζαν ενα εξτρα εφε φωτορεαλισμου μεσα απο την οθονη τηs crt.

Ειναι βεβαια και αναλογωs το παιχνιδι.Απο εκει αρχισα να τσεκαρω διαφορα συγχρονα παιχνιδια και σε πολλα σκηνικα μεσα στα παιχνιδια εχω παθει πλακα απο τουs φωτισμουs και την ψευδαισθηση αληθοφανειαs.

Τωρα αρχισα και το Metal Gear Solid V: the Phantom Pain στην crt tv και με εντυπωσιασαν παρα πολυ τα γραφικα του.Βγαζει και αυτο σε διαφορα σημεια των τοπιων εφε φωτορεαλισμου.
 
Aυτό φαίνεται πραγματικά πολύ καλό στην CRT. Η φυσική κίνηση και οι λάμψη της CRT το ανεβάζουν πολύ. Το προτιμώ από την απλή HD Tηλεόραση στα 60fps, οχι όμως και από την PC έκδοση που μπορώ να την τρέξω στα 240fps στο 240hz monitor. Στα 240hz η κίνηση είναι σχεδόν το ίδιο φυσική με την CRT ενώ έχεις και πολύ καλύτερη λεπτομέρεια. Χάνεις λίγο τις λάμψεις βέβαια αλλά αυτό δεν είναι πολύ μεγάλο μείον για μένα.
Eντωμεταξυ το Rage του 2011 και η εκδοαση του xbox 360 να βγει οπωs ακριβωs ηταν και για για τιs καινουργιεs κονσολεs ps5 και xbox series x πολλοι νεοι gamers που δεν το εχουν παιξει θα ενθουσιαστουν με τιs γραφικαρεs που θα βλεπουν στην 65αρα led - oled οθονη τουs και θα ειναι και κατι παραπανω απο ικανοποιημενοι για την κονσολα τουs που εχει αυτα τα γραφικα.Αs ειναι στην ουσια xbox 360 του 2005.

Ενα σωρο παιχνιδια πρωτου προσωπου που εχουν βγει για τιs κονσολεs νεαs γενιαs και για xbox one - ps4 εχουν χειροτερα γραφικα απο το Rage.
 
Crt tv gaming και full γκαζια στο ride 4 :fafoutis::fafoutis::fafoutis:

Πολυ καλη αισθηση του φωτορεαλισμου και τηs ταχυτηταs που ειναι σαν να βλεπειs πραγματικουs αγωνεs με μηχανεs στην τηλεοραση.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Ξεκινησα παλι και το rage του 2011 στο pc

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Tελευταιο παιχνιδι που τσεκαρα σε crt tv ηταν το Wolfenstein II: The New Colossus αλλα δεν με εντυπωσιασε οσο θα ηθελα στα γραφικα οποτε δεν θα ξαναπεχτει σε crt tv.Kαλο παιχνιδι παντωs με καποια ωραια εφε γραφικων οπωs και ρεαλιστικο νερο στην crt tv αλλα ωs εκει.Δεν ειχε το κατι παραπανω που θα ηθελα στα γραφικα.
Στον καδο των σκουπιδιων το παιχνιδι.Η μονιμη θεση που του αξιζει για μενα.Πουθενα δεν μπορω να το παιξω αυτο.Ειδικα σε απλη led tv 60hz δεν βλεπεται καθολου και δεν αντεχειs να παιξειs ουτε 5 λεπτα.

Ειπα και εγω....νεα μηχανη γραφικων που μετα το rage που ειδαμε τρομερα γραφικα λογο id Tech 5 περιμενα τα σαγονια στο πατωμα με id Tech 6 και Wolfenstein II: The New Colossus χαχαχα.Δεν το περιμενα πωs θα εχει τοσο μουφα γραφικα.

Αλλα και το στησιμο του παιχνιδιου με αυτο το καταραμενο υποβρυχιο και τα εκνευριστικα γραφικα του και πρεπει να επιστρεφειs ξανα και ξανα σε αυτη την αηδια σαν τιμωρια.

1000 φορεs ποιο διασκεδαστικο ειναι να βλεπειs το καναλι τηs βουληs παρα να παιζειs τον ορισμο τηs βαρεμαραs Wolfenstein II: The New Colossus
 
Καποιο λαθος θα εχεις κανει η καποια λαθος ρυθμιση. Το New Colossus ειδικά στο υποβρυχιο εχει φοβερα γραφικα, καλυτερα απο οτι βλεπω στο Rage. Mονο καποιοι NPCs φαινονται λιγο χάλια.
 
Καποιο λαθος θα εχεις κανει η καποια λαθος ρυθμιση. Το New Colossus ειδικά στο υποβρυχιο εχει φοβερα γραφικα, καλυτερα απο οτι βλεπω στο Rage. Mονο καποιοι NPCs φαινονται λιγο χάλια.
Οπωs ειναι σχεδιασμενη η πιστα στο υποβρυχιο με κουρασε και τα γραφικα ναι εχουν φουλ λεπτομερεια και καλουs φωτισμουs αλλα δεν ειναι αυτο που περιμενα στην επομενη μηχανη id Tech νεαs γενιαs μετα το rage και επειδη εχω παιξει πριν απο αυτο fps παιχνιδια σε κλειστουs χωρουs με ποιο αληθοφανη γραφικα μου φανηκε καπωs υποδεεστερο το New Colossus.Ισωs επειδη επρεπε να βγει και στο Switch δεν αξιοποιησαν αρκετα την μηχανη γραφικων id Tech 6??πιστευω μπορουσαν να δωσουν ποιο ρεαλιστικα γραφικα στο παιχνιδι.
 
Οπωs ειναι σχεδιασμενη η πιστα στο υποβρυχιο με κουρασε και τα γραφικα ναι εχουν φουλ λεπτομερεια και καλουs φωτισμουs αλλα δεν ειναι αυτο που περιμενα στην επομενη μηχανη id Tech νεαs γενιαs μετα το rage και επειδη εχω παιξει πριν απο αυτο fps παιχνιδια σε κλειστουs χωρουs με ποιο αληθοφανη γραφικα μου φανηκε καπωs υποδεεστερο το New Colossus

Μπορεί απλά να μην σου άρεσε ο σχεδιασμός, δηλαδή το art direction. Οπως κι εμένα, δεν μου πολυ άρεσε το art του Rage γιατί δεν είμαι fan της post-apocalyptic φάσης Mad Max που είναι χιλιοπαιγμένη. Ενώ το New Colossus μου άρεσε πιο πολύ οπτικά και μάλιστα θεωρούσα το υποβρύχιο το πιο εντυπωσιακό μέρος σε γραφικά που είχα δει μέχρι τότε σε game, αλλά γενικά μου αρέσουν αυτά τα κλειστά μέρη που έχουν πολλές μηχανές, σωλήνες, καλώδια, λεπτομέρειες κλπ.

Επίσης το New Colossus είχε φοβερά 3D μοντέλα στους εχθρούς, καλύτερα και από τo DOOM Eternal. Δυστυχώς δεν είχε Model Viewer για να τα δεις καλά από κοντά. Πάντως οι NPCs ήταν λίγο χάλια, ειδικά τα μαλλιά πολύ ψεύτικα.

Στο Switch το Doom βγήκε πολύ αργότερα, δεν ήταν αυτός ο γνώμονας.
 
Ξαναπαιζω και ολα τα παιχνιδια που ειχα τερματισει στην lcd σε crt tv.

Mετα το πρωτο crysis σειρα για τερματισμο στην crt tv εχει το crisis 2 του 2011 σε pc με καλυτερα textures (με mod) απο το xbox 360 και δεν ειναι και καθολου βαρυ.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg
 
H διασκεδαση στα videogames εχει ενα μονο ονομα για μενα.......CRT TV..........

Τετοια πωρωση για τα videogames ουτε στα 90s δεν ειχα

WRC 5 του 2015 (το καλυτερο WRC που εχω δει μεχρι σημερα) τα ποιο καινουργια μου φαινονται ποιο ψευτικα στα γραφικα απο το WRC 5.

Δεν φαινεται στιs φωτο αλλα σε πολλα σημεια εν κινησει τα γραφικα δειχνουν σαν τα πραγματικα στην crt τηλεοραση μου.Χανεται στιs φωτο και το χρωμα του φωσφορου αλλα και το contrast τηs CRT που ανεβαζουν περισσοτερο τον φωτορεαλισμο στα γραφικα.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αρκετα χιλιομετρα στην crt tv με το assetto corsa.Τα γραφικα του σε πολλες πιστες στην crt μου φτανουν σε εξαιρετικα επιπεδα φωτορεαλισμου στην αναλυση 1280 x 800 ειδικα οταν τρεχεις ειναι λες και βλεπεις εναν πραγματικο αγωνα με αυτοκινητα.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg
 
Να ρωτήσω εγώ κάτι, γιατί CRT TV και όχι CRT monitor που και μεγαλύτερη ανάλυση έχει και καλύτερη ποιότητα, ειδικά εφόσον μιλάμε για PC games;
Για κάποιο PlayStation 1 ή 2, Nintendo 64 ή Saturn που παίζουν στα 320x240 άντε και στα 640x480, ok να πω ναι, αλλά σε PC games γιατί όχι CRT monitor, όταν ένα καλό EIZO 21" ανεβαίνει ακόμα και στα 2156x1440 (ή κάπου εκεί τέλος πάντων) ώστε να μη σου βγαίνουν τα μάτια, ειδικά σε κείμενο ή σε κανένα χάρτη και είναι και CRT;

ο κύριος λόγος που με απωθεί να παίζω σύγχρονα παιχνίδια σε crt οθόνη είναι πως τα έχουν σχεδιάσει για widescreen. Αν παίζεις σε ανάλυση αναλογίας 4x3 εισαι σε μειονεκτική θέση ιδίως από πλευράς αντίληψης. Ενώ τα παλιά που είχαν ήδη φτιαχτεί για αναλογία 4x3 δεν είχαν τέτοιο θέμα.
Και όχι μόνο τα fps και ραλια αλλά ακόμα και άλλα ρετρό είδη με pixels. Πχ shmups, platformers, fighters κλπ

Ετσι αναγκάζεσαι να χρησιμοποιεις μαύρα πλαίσια πάνω και κατω που είναι χάλια και πολύ κουραστικό σε οθόνη crt.
Επίσης το άλλο θέμα είναι πως η ευκρίνεια στο κείμενο στα παιχνίδια στρατηγικής αλλά και για να αποφευχθεί το τρεμοπαιγμα για πιο ξεκούραστη ανάγνωση απαιτεί υψηλούς ρυθμούς ανανέωσης, 85 και βάλε. Κάτι που στις crt για ανάλυση 1600x1200 και παραπάνω πολύ λίγα μοντέλα έχουν.

Για νέα παιχνίδια έχω οθόνη gsync που ανεβάζει 100hz σε 3440x1440 κάτι που ειναι υπεραρκετο και καλύτερη εμπειρία από crt. Για νέα παιχνίδια, επαναλαμβάνω
 
Για νέα παιχνίδια έχω οθόνη gsync που ανεβάζει 100hz σε 3440x1440 κάτι που ειναι υπεραρκετο και καλύτερη εμπειρία από crt. Για νέα παιχνίδια, επαναλαμβάνω
Καλα αυτες τις αναλυσεις στα ποιο συγχρονα παιχνιδια ουτε το ps5 μπορει να τις αποδωσει και στα pc παλι δεν ειναι το θεμα αν εχει μεγαλη αναλυση η οθονη μας αλλα μεχρι ποια αναλυση θα μπορουν να τρεχουν οι καρτες τα 60 fps τα νεα παιχνιδια νεας γενιας επιπεδου unreal engine 5.

Στις fb pc gaming ομαδες απ οτι διαβαζω για τα νεα παιχνιδια που ερχονται συστηνουν για μια πραγματικα καλυτερη εμπειρια στα συγχρονα παιχνιδια κατι οθονες με κατι τιμες θυμαμαι 1500 - 2400 € και εννοειται με τα αντιστοιχα pc specs και καρτες επιπεδου rtx 4090 με 24gb vram.Tιποτα λιγοτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα