Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Εξαιτίας μας βρήκε όμως την πολύ καλή ταινία του κοπολα :)

Αυτο ειναι αλλο ζητημα. Εψαχνε το Obsession και κατα την αναζητηση βγηκε μαζι και η ταινια του Κοπολα.
Στο παρον θεμα δεν συζηταμε για ταινιες του '70.
 
Αυτο ειναι αλλο ζητημα. Εψαχνε το Obsession και κατα την αναζητηση βγηκε μαζι και η ταινια του Κοπολα.
Στο παρον θεμα δεν συζηταμε για ταινιες του '70.
Μόλις είδα το αγγελικό πρόσωπο με την τζιν Σίμονς και το έχω ξαναδεί από την ερτ. Βρε τι έπαθε ο άνθρωπος, ο Ρόμπερτ μιτσαμ για να μάθει που βρήκε χρυσή κοπέλα, καλόν άνθρωπο πάνω από όλα και τι έκανε πήγε με την πλούσια και την πληγωσε. Η Σίμονς παίζει εκκπληκτικα, χωρίς να γίνεται μελοδραματικη ενώ έχει τέτοιο μίσος στην ψυχή της και τέτοιο πονηρο νου. Αυτός ρε παιδί μου δεν κατάλαβε άνθρωπος της πιάτσας να την ψυχολογησει γρηγορότερα και να γλυτώσει και την ζωή του και την φήμη του.
 
Μόλις είδα το αγγελικό πρόσωπο με την τζιν Σίμονς και το έχω ξαναδεί από την ερτ. Βρε τι έπαθε ο άνθρωπος, ο Ρόμπερτ μιτσαμ για να μάθει που βρήκε χρυσή κοπέλα, καλόν άνθρωπο πάνω από όλα και τι έκανε πήγε με την πλούσια και την πληγωσε. Η Σίμονς παίζει εκκπληκτικα, χωρίς να γίνεται μελοδραματικη ενώ έχει τέτοιο μίσος στην ψυχή της και τέτοιο πονηρο νου. Αυτός ρε παιδί μου δεν κατάλαβε άνθρωπος της πιάτσας να την ψυχολογησει γρηγορότερα και να γλυτώσει και την ζωή του και την φήμη του.

Ειναι πολυαγαπημενη μου ταινια και ουτε που ξερω ποσες φορες την εχω δει.
Η Τζην Σιμονς ειναι πραγματι θαυμασια στον ρολο της ψυχικως ασταθους γυναικας. Η σκηνη που η Τζην παιζει πιανο εντελως αταραχη την ιδια ωρα που η μητρια της βρισκει φρικτο θανατο εξ αιτιας της, ειναι συγκλονιστικη. Ανηκει στις κινηματογραφικες στιγμες που σου μενουν για παντα.
Εντυπωση μου κανει επισης, ο ευφυεστατος και ταχυτατος τροπος με τον οποιο η Τζην καταφερνει να χωρισει τον Μιτσαμ απο το κοριτσι του. Τραγικες φιγουρες ολοι οι ηρωες της ιστοριας!
 
H μπαρντο γράφει ότι ήταν η κωμικός μετά τον πόλεμο, η πιο ωραία μυστηριώδης και ταλαντούχα ηθοποιός των φωτεινων χρόνων του γαλλικου σινεμά, βοήθησε επίσης το ίδρυμα της και πως ο θανατος της είναι για κείνη ένα χτύπημα στην καρδιά.
GQXBXKUXcAArfFe.jpeg
 
Πίσω
Μπλουζα