Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Ο χαρακτηρισμός "θεία" ήταν από τους υπερβολικούς Έλληνες. Στην Αμερική δεν έχω ακούσει ποτέ να την αποκαλούν έτσι. Υπάρχει ένα τηλεοπτικό ντοκυμανταίρ του 1990 (χρονιά που πέθανε) με τίτλο "The Divine Garbo" αλλά έπαιζαν με τον τίτλο της παλιάς ταινίας της "The Divine Woman". Ήταν πολύ καλή ηθοποιός αλλά ο μεγαλύτερος ρόλος της ήταν της μυστηριώδους και απόμακρης γυναίκας τον οποίο έπαιξε στη ζωή της όταν έπαψε να γυρίζει ταινίες. Αυτό δημιούργησε τον θρύλο, όχι το ταλέντο της.
Εγώ μια ζωή για το ταλέντο της ακούω πως ήταν η μεγαλύτερη ηθοποιός του αιωνα
 
Ναι γιατί την εποχή που ακούγαμε γι' αυτην κι εσύ κι εγώ είχε ήδη αποσυρθεί για 10ετίες και είχε πια δημιουργηθεί ο θρύλος γύρω από αυτήν. Άλλωστε πού ακούς μια ζωή για το ταλέντο της πώς ήταν η μεγαλύτερη ηθοποιός του αιώνα? Στην Ελλάδα. Εκεί δηλαδή όπου ζουν οι υπερβολικοί Έλληνες που την αποκαλούν θεία Γκρέτα όπως λέμε θεία Κατίνα :D

Στη wikipedia διαβάζω "In 1999, the American Film Institute ranked Garbo fifth on its list of the greatest female stars of classic Hollywood cinema. " Πέμπτη ανάμεσα στις κλασσικές Χολλυγουντιανές που είναι υποσύνολο των Χολλυγουντιανών γενικά, και που με τη σειράτους είναι υποσύνολο των γυναικών ηθοποιών, διότι σε αντίθεση με το τι θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε οι Αμερικανοί, υπήρχε και υπάρχει κινηματογράφος με ταλαντούχους ηθοποιούς και εκτός Χόλλυγουντ.
 
Ναι γιατί την εποχή που ακούγαμε γι' αυτην κι εσύ κι εγώ είχε ήδη αποσυρθεί για 10ετίες και είχε πια δημιουργηθεί ο θρύλος γύρω από αυτήν. Άλλωστε πού ακούς μια ζωή για το ταλέντο της πώς ήταν η μεγαλύτερη ηθοποιός του αιώνα? Στην Ελλάδα. Εκεί δηλαδή όπου ζουν οι υπερβολικοί Έλληνες που την αποκαλούν θεία Γκρέτα όπως λέμε θεία Κατίνα :D

Στη wikipedia διαβάζω "In 1999, the American Film Institute ranked Garbo fifth on its list of the greatest female stars of classic Hollywood cinema. " Πέμπτη ανάμεσα στις κλασσικές Χολλυγουντιανές που είναι υποσύνολο των Χολλυγουντιανών γενικά, και που με τη σειράτους είναι υποσύνολο των γυναικών ηθοποιών, διότι σε αντίθεση με το τι θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε οι Αμερικανοί, υπήρχε και υπάρχει κινηματογράφος με ταλαντούχους ηθοποιούς και εκτός Χόλλυγουντ.
Ήρθες στα λόγια μου , πως το αμερικανικό σινεμά έβγαλε ταλαντούχους ηθοποιούς. Καταρχήν ποιος από εμάς είδε ταινία της Γκάρμπο; Εγώ ποτέ, ούτε απόσπασμα. Ότι άκουγα
 
Εγώ όμως έχω δει. Σίγουρα τη Βασίλισσα Χριστίνα και τη Νινότσκα, μπορεί και άλλες που δεν θυμάμαι. Ήταν πολύ καλή, παρόλο που τις ταινίες δεν τις είδα στο σινεμά αλλά στην τηλεόραση οπότε σίγουρα έχανε. Αλλά αν και δεν έχω εντρυφήσει στις ταινίες του Χόλλυγουντ, από όσες έχω δει προτιμώ την Bette Davis.

Είπα όμως ποτέ ότι το αμερικανικό σινεμά δεν έβγαλε ταλαντούχους ηθοποιούς? Αντίθετα είπα ότι υπήρχαν άλλες ακόμη πιο ταλαντούχες από την Γκάρμπο, επομένως το ότι ήταν "η μεγαλύτερη ηθοποιός του αιώνα" δεν ισχύει ούτε καν ανάμεσα στις Χολλυγουντιανές σταρ. Άλλωστε το ίδιο το Χόλλυγουντ δεν της έδωσε Όσκαρ κατά τη διάρκεια της καριέρας της.

Χώρια που την Γκάρμπο όπως και την Μπέργκμαν και την Ντήτριχ δεν τις έβγαλε το αμερικανικό σινεμά αλλά το Ευρωπαϊκό. Άλλο αν μετά πήγαν Αμερική για να προωθήσουν την καριέρα τους.
 
Δεν ήταν σε καμιά περίπτωση η μεγαλύτερη ηθοποιός του εικοστού αιώνα η Γκρέτα Γκάρμπο, αλλά ήταν γοητευτική, μυστηριώδης και απόμακρη και αποσύρθηκε πολύ νέα, δημιουργώντας έναν τεράστιο μύθο. Έχω δει αρκετές ταινίες της, παλιά πολύ, στην "Κινηματογραφική Λέσχη" της ΕΡΤ: "Βασίλισσα Χριστίνα", "Η κυρία με τις καμέλιες", "Νινότσκα", "Μάτα Χάρι". Μπορώ, ωστόσο, να σκεφτώ δεκάδες πρωταγωνίστριες εντός και εκτός Χόλυγουντ που ήταν πολύ καλύτερες ηθοποιοί και με πολύ μεγαλύτερη γκάμα ρόλων: Λίλιαν Γκις, Κάθριν Χέμπορν, Μπέτυ Ντέηβις, Μπάρμπαρα Στάνγουικ, Άννα Μανιάνι, Βίβιαν Λη, Ίνγκριντ Μπέργκμαν, Σιμόν Σινιορέ, Αλίντα Βάλι, Τζην Σίμονς, Ώντρευ Χέμπορν, Ζαν Μορώ, Τζόαν Γούντγουωρντ, Αν Μπάνκροφτ, Τζέην Φόντα, Κλαούντια Καρντινάλε, Λιβ Ούλμαν, Κατρίν Ντενέβ, Μέρυλ Στρηπ, Ιζαμπέλ Υπέρ, Κέητ Μπλάνσετ και άλλες.
 
Δεν ήταν σε καμιά περίπτωση η μεγαλύτερη ηθοποιός του εικοστού αιώνα η Γκρέτα Γκάρμπο, αλλά ήταν γοητευτική, μυστηριώδης και απόμακρη και αποσύρθηκε πολύ νέα, δημιουργώντας έναν τεράστιο μύθο. Έχω δει αρκετές ταινίες της, παλιά πολύ, στην "Κινηματογραφική Λέσχη" της ΕΡΤ: "Βασίλισσα Χριστίνα", "Η κυρία με τις καμέλιες", "Νινότσκα", "Μάτα Χάρι". Μπορώ, ωστόσο, να σκεφτώ δεκάδες πρωταγωνίστριες εντός και εκτός Χόλυγουντ που ήταν πολύ καλύτερες ηθοποιοί και με πολύ μεγαλύτερη γκάμα ρόλων: Λίλιαν Γκις, Κάθριν Χέμπορν, Μπέτυ Ντέηβις, Μπάρμπαρα Στάνγουικ, Άννα Μανιάνι, Βίβιαν Λη, Ίνγκριντ Μπέργκμαν, Σιμόν Σινιορέ, Αλίντα Βάλι, Τζην Σίμονς, Ώντρευ Χέμπορν, Ζαν Μορώ, Τζόαν Γούντγουωρντ, Αν Μπάνκροφτ, Τζέην Φόντα, Κλαούντια Καρντινάλε, Λιβ Ούλμαν, Κατρίν Ντενέβ, Μέρυλ Στρηπ, Ιζαμπέλ Υπέρ, Κέητ Μπλάνσετ και άλλες.
Νομίζω πως συνέβαλε και στον μύθο της το γεγονός πως ήταν και μπαισεξουαλ σε μια εποχή που δεν ήταν εύκολο να ειπωθεί. Υπάρχει και αλληλογραφία της σχετική.
 
Aπλως η Γκαρμπο απεκτησε ονομα. Και το ονομα ετσι και σου βγει, ειτε καλο, ειτε κακο, το σερνεις μαζι σου και μετα θανατον.
 
Aπλως η Γκαρμπο απεκτησε ονομα. Και το ονομα ετσι και σου βγει, ειτε καλο, ειτε κακο, το σερνεις μαζι σου και μετα θανατον.
Έχει ανακηρυχθεί η ομορφότερη γυναίκα όλων των εποχών από το βιβλίο Γκίνες και η καλύτερη ηθοποιός του βωβού κινηματογράφου. Επίσης άφησε γαμπρό στην εκκλησία να περιμένει, δεν εμφανίστηκε ποτέ.
 
Ποια μεγάλη σταρ του Χόλιγουντ είναι αυτό το κοριτσάκι;
FB_IMG_1643724202776.jpg
 
Την ονόμασαν Αμερικανίδα Γκρέτα Γκάρμπο και νομίζω ότι ήταν
πιο όμορφη με πολύ τραγική ζωη δυστυχώς.
 
Την ονόμασαν Αμερικανίδα Γκρέτα Γκάρμπο και νομίζω ότι ήταν
πιο όμορφη με πολύ τραγική ζωη δυστυχώς.
Ήταν η Φράνσις Φάρμερ. Γυρίστηκε το 1982 μια ωραία ταινία για τη ζωή της, με πρωταγωνίστρια την Τζέσικα Λανγκ.
 
Ήταν η Φράνσις Φάρμερ. Γυρίστηκε το 1982 μια ωραία ταινία για τη ζωή της, με πρωταγωνίστρια την Τζέσικα Λανγκ.
Eπρεπε να πάρει Όσκαρ η Λανγκ για την ερμηνεία της ήταν τέλεια, όχι απλά καλη
 
Έχει ανέβει η περιπέτεια με την Μόνικα Βιττι.
 
Πίσω
Μπλουζα