Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Ας παίξουμε λοιπόν. Γράφω παρακάτω τις προσωπικές μου πεντάδες (εντελώς υποκειμενικές, αυτές που εγώ θεωρώ ωραιότερες) από τις "βασικές" χώρες. Όλες οι σταρ που έχω συμπεριλάβει μεσουράνησαν τις δεκαετίες του '40, του '50 και του '60 (για να είμαι εντός θέματος), εκτός από την πολύ νεότερη Monica Bellucci, στην οποία έχω ιδιαίτερη αδυναμία.

Ιταλία: Alida Valli, Claudia Cardinale, Monica Bellucci, Virna Lisi, Monica Vitti.
Γαλλία: Jeanne Moreau, Brigitte Bardot, Anouk Aimee, Dominique Sanda, Catherine Deneuve.
Αγγλία: Jean Simmons, Vivien Leigh, Julie Christie, Deborrah Kerr, Audrey Hepburn.
ΗΠΑ: Elizabeth Taylor, Jane Fonda, Ava Gardner, Anne Bancroft, Eva-Marie Saint.
 
Μπάμπι η κατάλληλη φωτό για σένα " κάποιες φορές έχω την ανάγκη να είμαι μόνη και να ακούω την Μπαρντό"
IMG_20220408_122719.jpg
 
Ξερατε οτι η Βερα Μαϊλς ειναι εστεμμενη Μις Κανσας 1948;

Εδω η Βερα στα 19 της χρονια, τριτη απο αριστερα, με την κορδελα της νικης:
1651226256238.jpeg
 
Πιο πολύ έτοιμες για τη ζούγκλα μοιάζουν.
 
Ποια θεωρείτε ποιο καλλιτεχνική; Εγώ της Μπαρντό.
 
Πόσο μοιάζει η Λάνα Τάρνερ με την Ντέμπορα Κερ , στο πρόσωπο , στις διαστάσεις. Δεν τις ξεχωρίζω.
Δεν το περιμενα αυτο. Μιλαμε για πολυ διαφορετικο τυπο απο τη μια γυναικα στην αλλη. Η Λανα ηταν σεξοβομβα, η Ντεμπορα γλυκια και συντηρητικη. Τι να πω......Καθε ανθρωπος τα βλεπει πολυ διαφορετικα, καθως φαινεται.
 
Δεν το περιμενα αυτο. Μιλαμε για πολυ διαφορετικο τυπο απο τη μια γυναικα στην αλλη. Η Λανα ηταν σεξοβομβα, η Ντεμπορα γλυκια και συντηρητικη. Τι να πω......Καθε ανθρωπος τα βλεπει πολυ διαφορετικα, καθως φαινεται.
Αυτήν την ταινία είδα και έλεγα πως είναι η Ντέμπορα ήμουν σίγουρη , βαμμενη ξανθιά.
 
Πίσω
Μπλουζα