Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Eιναι το έτος της φετος στα σίγουρα μιας και ή βιογραφία της που έγινε μπεστ σέλερ το 81' ξαναεκδιδεται με πολλά επιπλεον κεφάλαια ειδικά με κέντρο τον θάνατο της και με μπολικη έρευνα αυτά τα 40 χρόνια που μεσολαβησαν. Επίσης ο δόκτωρ Φιλ, ο διασημοτερος ψυχιατρος στην αμερικη( τον έχουν ως γκουρού πάνω στα ψυχολογικά θέματα) έκανε εκπομπή με καλεσμένους τον καπετάνιο του γιοτ ο οποίος είπε πως δεν πιστεύει πως ήτανε ένας τυχαίος πνιγμός αλλά άκουγε φοβερό καυγά και φωνές το μοιραίο βράδυ πριν γίνει το κακο, φυσικά καλεσμένη και ή Λιανα Γουντ, που ήταν πολύ δεμένη με την Ναταλι( Νατασσα Νικολαγιεβνα το πραγματικό της όνομα, τα στούντιο της δώσανε το όνομα Ναταλι Γουντ).
 

Συνημμένα

  • IMG_20200520_171354.png
    IMG_20200520_171354.png
    957,4 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Έχει ανέβει με ελληνικούς υπότιτλους και είναι από τις πρώτες ταινίες που ή Μονροε είχε ένα μικρό ρολακι ως γοητευτική γραμματέας μιας εφημερίδας ενός πρώην γερουσιαστή.
Τώρα ο πρώην γερουσιαστης, νυν δημοσιογράφος που πολεμά έναν σεβαστο εργοστασιάρχη της περιοχής, 35 χρόνων άνθρωπος περίπου έχει αδερφακι τρίτης δημοτικού την κειτι χα χα και μία γλυκιά αρραβωνιαστικιά που την έχει στο περίμενε εφτα χρόνια. Και το έχει πάρει πολύ άσχημα που δεν είναι πια στην γερουσία δεν έχει κύρος οπότε κάνει ότι μπορεί μέσω της εφημερίδας να επανεκλεγεί. Τα βάζει με το εργοστάσιο και το ορυχείο ώσπου το αδερφακι του παθαίνει ατύχημα και το σώζει ο εργοστάσιαρχης
 

Συνημμένα

  • IMG_20200524_090919.png
    IMG_20200524_090919.png
    1,7 MB · Προβολές: 0
Το έχετε παίξει ποτέ αυτό το επιτραπέζιο; Ποιος θα απαντήσει σωστά στην κάρτα των ερωτήσεων!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200527_191832.png
    IMG_20200527_191832.png
    572,4 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20200527_191859.jpg
    IMG_20200527_191859.jpg
    1,6 MB · Προβολές: 16
  • IMG_20200527_191016.png
    IMG_20200527_191016.png
    453,2 KB · Προβολές: 17
Μία απάντηση ξέρω μόνο (το 3). Μετεξεταστέος.
 
Μία απάντηση ξέρω μόνο (το 3). Μετεξεταστέος.
Ξανά διάβασε από την αρχή το θέμα ειδάλλως δεν σε βλεπω να περνάς! ( Αστειευομαι )ούτε εγώ τις ξέρω έχω απλά την κάρτα με τις απαντήσεις.
 
Ξανά διάβασε από την αρχή το θέμα ειδάλλως δεν σε βλεπω να περνάς! ( Αστειευομαι )ούτε εγώ τις ξέρω έχω απλά την κάρτα με τις απαντήσεις.

Παλιά είχαμε τις λύσεις στο συρτάρι του γραφείου μας σε ένα βιβλίο που λεγόταν Λυσαρι απο τον Πατάκη (υπάρχει άραγε κάποιος που να μην είχε :rolleyes:)

Τώρα έχουμε την αναζήτηση του Γουγκλη στο ίντερνετ.. :whistle:

Θα ψάξω το απόγευμα..

Το ξέρω είμαι cheater χε χε χε
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια άλλη ταινία-ρομάντζο που θυμάμαι ιδιαίτερα είναι η

"Letter from an unknown woman", 1948 με την Joan Fontain

trailer :

Δεν έχει νόημα να γράψω κάτι - πολλές οι πληροφορίες εδώ :

http://www.answers.com/topic/letter-from-an-unknown-woman-1948-film

http://www.filmsite.org/lettf.html

Στην ταινία αυτή άκουσα μικρός για πρώτη φορά το "Un sospiro" του F. Listz που είναι το βασικό μουσικό θέμα της και

έκτοτε απο τα αγαπημένα μου...

Παρεμπιπτόντως, η Joan Fontain ήταν μια πραγματικά υπέροχη παρουσία στη "Rebecca" του Χίτσκοκ δέκα χρόνια νωρίτερα.

Το κράμα γλυκύτητας και αθωότητας που απέπνεε μαζί με την ομορφιά σε εκείνο το έργο δεν συναντάται εύκολα.
Συμφωνω σε όσα λες για την Φοντειν και την Ρεβεκκα, ή τέλεια Τζευν Ευρ και ή τέλεια πρωταγωνίστρια της Ρεβεκας, αυτό το κράμα γλυκύτητας, αθωότητας, ομορφιας το χε σε μεγάλο βαθμό ως ηθοποιός.
 
Το (3) είναι το "Reds". Δεν την έχω δει, αλλά είχε κάνει μεγάλο ντόρο στον καιρό της, διότι ήταν το 1981, στην αποκορύφωση του ψυχρού πολέμου, με τον Reagan φρέσκο πρόεδρο να κάνει καουμποϋλίκια εναντίον της προΓκορμπατσωφικής Σοβιετικής Ένωσης, και έρχεται ένας διάσημος σταρ σαν τον Μπίτι και φτιάχνει μια ταινία η οποία δεν ήταν ακριβώς υπέρ της Οκτωβριανής Επανάστασης, αλλά δεν παρουσίαζε τους κομμουνιστές σαν φρικαλέα τέρατα. Κι έτσι την θυμάμαι.
 
Το έχετε παίξει ποτέ αυτό το επιτραπέζιο; Ποιος θα απαντήσει σωστά στην κάρτα των ερωτήσεων!
Χωρίς Google
1) Dial M for Murder, δεν ξέρω με ποιο τρόπο το έχουν μεταφράσει στα Ελληνικά.
2) Ισταμπούλ ΟΧΙ Κωνσταντινούπολη (όπως λέει και το τραγούδι)
3) Απαντήθηκε, πολύ καλή ταινία
4) Εδώ έπρεπε να γκουγκλάρω για να σιγουρευτώ σε ποια ταινία αναφέρεται (την έχω δει). Ήμαρτον με τις Ελληνικές μεταφράσεις τίτλων. Μισέλ Φάιφερ. Η ταινία μάπα.
5) H Άλει
6) Δεν θυμάμαι ποια είναι η ταινία, κάτι μου λέει αλλά δεν...
 
Χωρίς Google
1) Dial M for Murder, δεν ξέρω με ποιο τρόπο το έχουν μεταφράσει στα Ελληνικά.
2) Ισταμπούλ ΟΧΙ Κωνσταντινούπολη (όπως λέει και το τραγούδι)
3) Απαντήθηκε, πολύ καλή ταινία
4) Εδώ έπρεπε να γκουγκλάρω για να σιγουρευτώ σε ποια ταινία αναφέρεται (την έχω δει). Ήμαρτον με τις Ελληνικές μεταφράσεις τίτλων. Μισέλ Φάιφερ. Η ταινία μάπα.
5) H Άλει
6) Δεν θυμάμαι ποια είναι η ταινία, κάτι μου λέει αλλά δεν...
Mαπα το ένοχο μυστικό ; Το λατρεψα ειλικρινά( ωραίο σύγχρονο θριλερ) και ήταν η μία από τις τρεις ερωτήσεις που ήξερα. Σε λίγο οι απαντήσεις είσαι εξαιρετικος
 
Το είχα δει στο σινεμά και το είχα βρει άνευρο και προβλέψιμο, παρά το δυνατό καστ. Γούστα είναι αυτά. Το 6 τελικά το γκούγκλαρα και το έχω δει αλλά δεν το θυμάμαι καθόλου. Το γήρας ου γαρ έρχεται μόνον.
 
H έκτη απάντηση είναι γαλλικό σκήπτρο! Το ένοχο μυστικό το είδα στην Αθηνα σε σινεμά στο παγκράτι( είχα φίλη που σπούδαζε τοτε) και το θυμάμαι ίσως γι αυτό πολύ ομορφα
 
Περιέργως έχω δει 2 από τις ταινίες - Καμπαρέ και Κάου μπόυ - , αν και ο Αμερικανικός κινηματογράφος δεν με πολυενδιέφερε ποτέ

1. Βερολίνο. Αν αμφιβάλετε, δείτε την ταμπέλα στο 0:50

2. Ο μόνος γητευτής που ξέρω είναι των αλόγων, αλλά ήταν ο Ρέντφορντ? Ε, τι χάνω, ας το προτείνω

3. Τζούλι Κρίστι

4. Ντάστιν Χόφμαν (Ταινιάρα, αν και πολυ ψυχοπλακωτική)

5. Ο Ρεξ Χάρισσον, διότι αποκλείονται οι άλλοι δύο

6. Tomb raider είναι ο ορισμός των αρχαιολόγων, παρόλο που ή φίλη μου η Λίζα (αρχαιολόγα το επάγγελμα) γίνεται έξαλλη όταν της το λές. Αλλά δος τους τάφο με αρχαία κόκκαλα και κτερίσματα και είναι πανευτυχείς, και θέλουν να τον κάνουν φύλλο και φτερό. Όπερ έδει δείξαι. Τυμβωρύχοι λοιπόν, έστω και για ευγενείς σκοπούς.
 
παμε για άλλο ένα πολύ εύκολο αυτήν την φορά!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200531_085411.jpg
    IMG_20200531_085411.jpg
    1,9 MB · Προβολές: 7
Ωραία ξαναγυρίσαμε στα συνηθισμένα μου, ξέρω μόνο το (1) που δεν είναι Χολλυγουντιανή ταινία.
 
2. Δεν έχω ιδέα
3. G.I. Jane. Απίστευτο πως ο δημιουργός του Alien και του Blade Runner έβγαλε διάφορες τέτοιες πατάτες στην συνέχεια.
4. Mission Impossible
5. I will take a wild guess που λένε και στο χωριό μου και θα πω ότι αναφέρεται στα Death Wish. Charles Bronson. Ελληνικοί τίτλοι...
6. Air America.
 
2. Δεν έχω ιδέα
3. G.I. Jane. Απίστευτο πως ο δημιουργός του Alien και του Blade Runner έβγαλε διάφορες τέτοιες πατάτες στην συνέχεια.
4. Mission Impossible
5. I will take a wild guess που λένε και στο χωριό μου και θα πω ότι αναφέρεται στα Death Wish. Charles Bronson. Ελληνικοί τίτλοι...
6. Air America.
Oλα σωστά
Το νούμερο δύο είναι ή Λιζ τειλορ! Τα άλλα όλα σωστά
 
Όποιος δεν έχει δει την ταινία" σοκ "του 1946 να την δει πάση θυσία. Είμαι ευγνώμων που την πετυχα χθες μου άρεσε πάρα πολύ.
Ο ηθοποιός που έκανε τον ψυχίατρο θα πρεπε να προταθεί για όσκαρ. Τέλειος! Οπως και ή γυναίκα που έκανε την νοσοκόμα την Ιλειν.Δεν αναγνώρισα τους ηθοποιούς που έπαιζαν αλλά την ταινία την κατατασσω στις αγαπημένες μου. Φιλμ νουάρ με ψυχολογικές προεκτάσεις. Ο διάσημος ψυχίατρος χρειαζοτανε ψυχιατρική διερεύνηση οπωσδήποτε. Έκρυβε μέσα του μια διαταραγμένη προσωπικότητα. Είχε και σονατοριο τρομάρα του να γιατρευτεί κόσμος. Έξυπνο σενάριο . Έξυπνη πλοκή
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα