Ξαναβλέποντας μια παλιά ταινία (ως μεγάλος αυτή τη φορά)

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Ενα πραγμα το αντιλαμβανεται διαφορετικα ενα παιδι και ενας μεγαλος. Οσον αφορα τις ταινιες, ηταν πολλα πραγματα που δεν καταλαβαιναμε, ή καταλαβαιναμε λαθος, και καμια φορα ρωτουσαμε καποιο μεγαλο για να μας εξηγησει τι συμβαινει. :)

Παλι οσον αφορα τις ταινιες, καποια πραγματα καμουφλαρονται, ωστε να τα καταλαβει μονο ενας μεγαλος, ενω ενα παιδι που βλεπει την ιδια ταινια, να παρατηρησει μονο τα πραγματα που θα το ενδιεφερε. Την εποχη οπου πολλοι απο μας ηταν μικροι, ηταν δημοφιλεις αμερικανικες (σεξο)κωμωδιες αλλα παροτι δεν ακταλαβαιναμε τις σεναριακες λεπτομερειες ή τις σεξοκαταστασεις, συγκρατουσαμε τις γκριματσες και αστειες φασεις οπου κατεληγαν :D

Προσωπικα ειχα απορια τι παθαινει ο γερος στην περιφημη σκηνη οπου δινει ομιλια στη Μεγαλη των Μπατσων Σχολη. Το μονο που αταλαβαινα ηταν οτι η τυπισσα τον γαργαλουσε και δεν μπορουσε να συγκεντρωθει. Μεγαλωνοντας καταλαβα καλυτερα τη θεση του :D

Σας εχει τυχει να παθαινετε μια τετοια εκλαμψη βλεποντας μια ταινια που ειχατε να δειτε απο μικροι; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει μία σκηνή στο "Αγάπη μου συρρίκνωσα τα παιδιά" όπου οι έφηβοι (αγόρι, κορίτσι) λένε ότι έμαθαν το "γαλλικό φιλί" στην κατασκήνωση νομίζω. Ο μικρός της οικογένειας στο τέλος της ταινίας κατάλαβε τι εννοούσαν οι έφηβοι. Εγώ όταν την πρωτοείδα, είχα την ίδια απορία...
 
Χμμμ, οταν το ειχα δει εγω, η μεταφραση ελεγε οτι ο τυπος εμαθε τεχνητη αναπνοη στα μαθηματα γαλλικων. Ενοειται ουτε εγω καταλαβα που ειναι το αστειο :p
 
Και εγώ δεν είχα καταλάβει την σκηνή με την ομιλία, στην Μεγάλη των μπάτσων σχολή. Επίσης με τον Μπένυ χιλ γελούσα με τις τρεχάλες και τα κυνηγητά, αλλά φυσικά δεν καταλάβαινα τα σεξουαλικά υπονοούμενα...
 
Μικρή όταν έβλεπα την Γαλάζια Λίμνη δεν καταλάβαινα πολλά πράγματα. Για 'μένα ήταν δύο αδέρφια που ζούσαν σ' ένα όμορφο εξωτικό νησί γεμάτο περιπέτειες. Ήθελα κι εγώ να γίνω ναυγαυός σε τόσο όμορφο μέρος! Όταν ξαναείδα την ταινία έπειτα από χρόνια κατάλαβα πολλά μαζεμένα, και μου φαινόταν αστείο που δεν τα έβλεπα μόλις λίγα χρόνια νωρίτερα.


Το
Αmerican Beauty το είδα πρώτη φορά στα 9 και είχα καταλάβει άλλα αντ' άλλων! Το πέρασα για μια οικογενειακή κομωδία. Ξαναβλέποντάς το στα 17 συνειδητοποίησα πραγματικά πόσο εξαιρετική ταινία είναι και με πόσο βαθύ νόημα...κι επίσης είδα όσα παιδί δεν μπορεί να κατανοήσει!


Έβλεπα την
Παναγία των Παρισίων της Disney έχοντας στο μυαλό μου μόνο το νόημα ότι δεν μετράει η ομορφιά και η καταγωγή σ' έναν άνθρωπο. Πρίν δύο χρόνια είπα να την ξαναδώ και είδα τόσα πολλά πράγματα που δεν ταιριάζουν σε παιδική ταινία. Τον φόβο της Θεϊκής τιμωρίας, την βλασφημία, την πάλλη για την καταπολέμιση των σεξουαλικών ορμών που τη βλέπουμε σε όλους τους χαρακτήρες, τον σαδισμό, την βία...σ' ένα υποτιθέμενο παιδικό. Δεν τα φανταζόμουν κάν ώς παιδί και ήταν μπροστά στα μάτια μου. Δεν με είχε συγκινήσει τότε, αλλά καθώς πια την παρατηρώ από άλλη σκοπιά την θεωρώ μια από τις καλύτερες ταινίες που έχω δεί.

 


Αλλά υπάρχουν κι άλλες ταινίες που ενώ τις απολάμβανα ώς παιδί δεν μπορώ να τις ξαναδώ γιατί τις βρίσκω πολύ ρηχές πια. Κι απορρώ πώς μου άρεσαν τότε.
 
Rakeesh είπε:
Ενα πραγμα το αντιλαμβανεται διαφορετικα ενα παιδι και ενας μεγαλος. Οσον αφορα τις ταινιες, ηταν πολλα πραγματα που δεν καταλαβαιναμε, ή καταλαβαιναμε λαθος, και καμια φορα ρωτουσαμε καποιο μεγαλο για να μας εξηγησει τι συμβαινει. :)
Παλι οσον αφορα τις ταινιες, καποια πραγματα καμουφλαρονται, ωστε να τα καταλαβει μονο ενας μεγαλος, ενω ενα παιδι που βλεπει την ιδια ταινια, να παρατηρησει μονο τα πραγματα που θα το ενδιεφερε. Την εποχη οπου πολλοι απο μας ηταν μικροι, ηταν δημοφιλεις αμερικανικες (σεξο)κωμωδιες αλλα παροτι δεν ακταλαβαιναμε τις σεναριακες λεπτομερειες ή τις σεξοκαταστασεις, συγκρατουσαμε τις γκριματσες και αστειες φασεις οπου κατεληγαν :D

Προσωπικα ειχα απορια τι παθαινει ο γερος στην περιφημη σκηνη οπου δινει ομιλια στη Μεγαλη των Μπατσων Σχολη. Το μονο που αταλαβαινα ηταν οτι η τυπισσα τον γαργαλουσε και δεν μπορουσε να συγκεντρωθει. Μεγαλωνοντας καταλαβα καλυτερα τη θεση του :D

Σας εχει τυχει να παθαινετε μια τετοια εκλαμψη βλεποντας μια ταινια που ειχατε να δειτε απο μικροι; :)

RIO είπε:
Και εγώ δεν είχα καταλάβει την σκηνή με την ομιλία, στην Μεγάλη των μπάτσων σχολή. Επίσης με τον Μπένυ χιλ γελούσα με τις τρεχάλες και τα κυνηγητά, αλλά φυσικά δεν καταλάβαινα τα σεξουαλικά υπονοούμενα...
δεν έχω δει την ταινία ''Η Μεγάλη των Μπάτσων Σχολή'', συμπεραίνω από την περιγραφή ότι η σκηνή με την ομιλία του γέρου....είναι σεξουαλικού περιεχομένου...

Crimson Moonlight είπε:
Μικρή όταν έβλεπα την Γαλάζια Λίμνη δεν καταλάβαινα πολλά πράγματα. Για 'μένα ήταν δύο αδέρφια που ζούσαν σ' ένα όμορφο εξωτικό νησί γεμάτο περιπέτειες. Ήθελα κι εγώ να γίνω ναυγαυός σε τόσο όμορφο μέρος! Όταν ξαναείδα την ταινία έπειτα από χρόνια κατάλαβα πολλά μαζεμένα, και μου φαινόταν αστείο που δεν τα έβλεπα μόλις λίγα χρόνια νωρίτερα.
Το
Αmerican Beauty το είδα πρώτη φορά στα 9 και είχα καταλάβει άλλα αντ' άλλων! Το πέρασα για μια οικογενειακή κομωδία. Ξαναβλέποντάς το στα 17 συνειδητοποίησα πραγματικά πόσο εξαιρετική ταινία είναι και με πόσο βαθύ νόημα...κι επίσης είδα όσα παιδί δεν μπορεί να κατανοήσει!


Έβλεπα την
Παναγία των Παρισίων της Disney έχοντας στο μυαλό μου μόνο το νόημα ότι δεν μετράει η ομορφιά και η καταγωγή σ' έναν άνθρωπο. Πρίν δύο χρόνια είπα να την ξαναδώ και είδα τόσα πολλά πράγματα που δεν ταιριάζουν σε παιδική ταινία. Τον φόβο της Θεϊκής τιμωρίας, την βλασφημία, την πάλλη για την καταπολέμιση των σεξουαλικών ορμών που τη βλέπουμε σε όλους τους χαρακτήρες, τον σαδισμό, την βία...σ' ένα υποτιθέμενο παιδικό. Δεν τα φανταζόμουν κάν ώς παιδί και ήταν μπροστά στα μάτια μου. Δεν με είχε συγκινήσει τότε, αλλά καθώς πια την παρατηρώ από άλλη σκοπιά την θεωρώ μια από τις καλύτερες ταινίες που έχω δεί.

 


Αλλά υπάρχουν κι άλλες ταινίες που ενώ τις απολάμβανα ώς παιδί δεν μπορώ να τις ξαναδώ γιατί τις βρίσκω πολύ ρηχές πια. Κι απορρώ πώς μου άρεσαν τότε.
...και για μένα οι ταινίες ''Η γαλάζια λίμνη'' και ''Επιστροφή στη γαλάζια λίμνη'' ήταν...απλά εξωτικές όταν τις είχα δει πρώτη φορά...αργότερα τις ξαναείδα και αναθεώρησα κάποια πράγματα...

(πάντα είχα απορία τι είχε ο νεαρός όταν είχε ξυπνήσει ένα πρωί...και εμφανίστηκε καμπουριαστός στην κοπέλα...τυλιγμένος με ένα πάπλωμα...νομίζω θυμάστε τη σκηνή αυτή)
 
Εγώ την γαλάζια λίμνη τα είχα καταλάβει όλα παρόλο που ήμουν μικρός.. Και την θεωρούσα τσόντα!! Χαχα!!

Όπως επίσης και την μεγάλη των μπάτσων σχολή είχα καταλάβει..

Από μικρό πονηρό παιδάκι!!!
 
Θυμαμαι το σοκ που ειχα παθει οταν ξαναειδα το Top Gun πριν απο καποια χρονια. Αναφερομαι στο τεχνοκρατικο κομματι, οπου το συνολο σχεδον της ταινιας ειναι... αδυνατον να εχει υπαρξει. Οταν το ειδα πρωτη φορα ομως, ηταν σχεδον σαν να εβλεπα καρτουν για ενηλικες. Τοση αληθοφανεια εξεπεμπε. Τοτε δεν υπηρχε και το ιντερνετ βεβαια, ουτε το imdb και λοιπα εξειδικευμενα site/fora κτλ να βγαζουν τα goofs φορα παρτιδα. Μερικες φορες ευχομαι να μην το ειχα ξαναδει, για να κρατουσα εκεινη την ευχαριστη αναμνηση :D
 
Eγω έτσι την πάτησα με τα παλιά anime Locke the superman και το Nayuta.

Καλύτερα να μην τα ξαναεβλεπα μεγάλος, ειδικά το Nayuta μεγάλη φιλοσοφική μπούρδα, από αγαπημένο πρώην,εγινε μέχρι και μισητό.. Και δε το ήθελα αυτό... Κλάψ!
 
Περα απο τις σεξουαλικες αναφορες που δεν μπορουσαμε να καταλαβουμε, εγω προσωπικα δεν μπορουσα να παρακολουθησω όπου χωνεται αστυνομία, πολιτική, ιντριγκες, συνωμοσιες και μυστήρια. Πχ. εβλεπα τον πρωταγωνιστη ξαφνικα να βρισκει τον κακο και να παλευουν, γουσταρα με τη μαχη αλλα δεν μπορουσα να καταλαβω πώς στο καλο κατεληξε οτι ειναι εκει για να συναντηθουν :D

Στο Ροτζερ Ραμπιτ κρατουσα παντα τα φοβερα εφε και τις κωμικες καταστασεις, και προσπερνουσα εντελως το ντετεκτιβιστικο στοιχειο. Στα Ρόμποκοπ παλι προσπερνουσα ολη αυτη την ιντριγκα με την OCP και τον ανταγωνισμο που ειχαν οι δυο τυποι. Στον πρωτο Μπάτμαν ποτε δεν ειχα καταλαβει τι παιζει με την εκλογη δημαρχου της Γκοθαμ και με τους διεφθαρμενους αστυνομικους.

Θα πειτε οκ, πολλα ζητας, κανενα παιδι της ηλικιας μας δε δινει σημασια σε τετοιες λεπτομερειες. Το λεω ομως γιατι συμμαθητες μου συγκρατουσαν ονοματα και διαλογους (εγω μονο τη δραση) και δεν ηξερα τι στο καλο λενε :D

Αυτο σε αντιθεση με αλλες ευπεπτες ταινιες οπως Ιντιανα Τζοουνς ή Επιστροφη στο Μελλον, οπου συγκρατεις τα παντα, απο την αρχη μεχρι το τελος, χωρις αχρηστες παραπλευρες πληροφοριες. :)
 
Θυμάμαι σε αρκετά καρτούν/anime που είχαν λίγο πιο στενάχωρες καταστάσεις, εγώ να μην μπορώ να καταλάβω γιατί είναι λυπημένοι.

Μετά απο χρόνια κατάλαβα τι συνέβαινε σε εκείνες τις σκηνές.
 
theoritikos είπε:
Θυμάμαι σε αρκετά καρτούν/anime που είχαν λίγο πιο στενάχωρες καταστάσεις, εγώ να μην μπορώ να καταλάβω γιατί είναι λυπημένοι.Μετά απο χρόνια κατάλαβα τι συνέβαινε σε εκείνες τις σκηνές.
theoritikos στα λογια μου ερχεσαι , το ανεφερα κι εγω πριν αυτο με 2 μονο παραδειγματα...

Και μεγαλος καταλαβα οτι ηταν σαχλαμαρες τελικα κι οτι τα ειχα για πολυ παραπανω εγω μικρος...
 
τι συνεβαινε ρε παιδια σε εκεινες τις σκηνες; Δε βλεπαμε ολοι anime :p
 
Άστα να πάνε Rakeesh, πολύ μπέρδεμα.. Ούτε τώρα δε μπορώ να εξηγήσω, φαντάσου πόσο μεγάλες φιλοσοφικές υπαρξιακές κοτσάνες είχαν μέσα, χαχα!!
 
ο γερος στην περιφημη σκηνη οπου δινει ομιλια στη Μεγαλη των Μπατσων Σχολη

υπάρχει απόσπασμα;
 
RIO είπε:
Και εγώ δεν είχα καταλάβει την σκηνή με την ομιλία, στην Μεγάλη των μπάτσων σχολή. Επίσης με τον Μπένυ χιλ γελούσα με τις τρεχάλες και τα κυνηγητά, αλλά φυσικά δεν καταλάβαινα τα σεξουαλικά υπονοούμενα...
Κι εγώ το ίδιο γι'αυτά τα δύο. Ειδικά τον Μπένυ Χιλ δεν τον καταλάβαινα καθόλου, και μου φαινόταν ένας εντελώς ατάλαντος ζυμαράνθρωπος που χασκογελούσε χωρίς λόγο, ποτέ δεν κατάλαβα τίποτα και μου την έδινε στα νεύρα. Δεν θυμάμαι άλλα παραδείγματα, αλλά γενικά πολλές ερωτικές σκηνές ταινιών δεν τις καταλάβαινα, όπως φυσικά και πολύπλοκα σενάρια με πολιτική και συνωμοσίες, που αναφέρθηκαν προηγουμένως. Το ότι ξαναείδα όλες αυτές τις ταινίες ως ενήλικας και πλέον τις καταλάλαβα, ήταν για μένα μία πολύ ωραία εμπειρία, κάτι σαν να συμπλήρωσα τα κενά ενός παζλ.
 
Επισης κατι ακομα που ηταν αδυνατο να το καταλαβεις σε μικροτερη ηλικια, ηταν τα ομοφυλοφυλικα υποννοουμενα. Για το Top Gun που ανεφερα παραπανω υπαρχει και σατιρικο αφιερωμα στο youtube με πρωταγωνιστη τον... Κουεντιν Ταραντινο

Tarantino talks about 'Top Gun'. - A clip from the movie "Sleep with Me".

(actually αποσπασμα απο αλλη ταινια).
H αληθεια ειναι οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις τα υποννοουμενα αυτα ειναι εντεχνως κρυμμενα προκειμενου η εκαστοτε ταινια να μπορει να απευθυνθει σε μεγαλυτερο κοινο. Δηλαδη και σε μεγαλη ηλικια να δεις καποια ταινια ειναι πιθανο να μην τα πιασεις.

Μια αλλη ταινια οπου επισης βριθει τετοιων themes ειναι και το Predator (1987). Και παλι αν δεις την ταινια χαλαρα ως μια ακομα ταινια δρασης, ειναι πιθανο να μην αντιληφθεις σχεδον τιποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gademosauros είπε:
Μια αλλη ταινια οπου επισης βριθει τετοιων themes ειναι και το Predator (1987). Και παλι αν δεις την ταινια χαλαρα ως μια ακομα ταινια δρασης, ειναι πιθανο να μην αντιληφθεις σχεδον τιποτα.
Δηλαδή; Ποια υπονοούμενα; :)
 
Ολη η σκηνη μεσα στο ελικοπτερο με red lowlight στην αρχη ειναι μια ολοκληρη λιστα με gay σεξουαλικες ατακες.

Οι περισσοτερες σκηνες μεταξυ Blain και Mac με αποκορυφωμα μετα τον θανατο του πρωτου, οταν ο Mac λεει στον Dutch «He was ... [pause] ... my "friend"».

Και βεβαια η σκηνη μεταξυ Dillon και Dutch στην αρχη.

Και πιθανον και αλλα που μου διαφευγουν τωρα.

Ολα τα παραπανω ειναι ειτε εντεχνως κρυμμενα ειτε εντεχνως διφορουμενα, δηλαδη παντα υπαρχει deniability εκ μερους του σκηνοθετη. Οι σκηνες αυτες κι οι διαλογοι ομως κανουν μπαμ οτι εχουν γινει insert σκοπιμα και ασφαλως θα μπορουσαν να ειχαν διατυπωθει/γυριστει και διαφορετικα, ομως επιλεχθηκαν οπως επιλεχθηκαν.
 
Πίσω
Μπλουζα