Ξεκόλλημα - κόλλημα αυτοκόλλητων

Μακρυα απο τη βενζινη!!!!! Τι το περασαμε το υλικο? Χαρτακι του θεουλη ειναι.... Θες ουδετερο στοιχειο, οπως νερο...

Απο κολλες φυσικα και οχι του μοντελισμου που ειναι για pvc κτλ ... Η blue stick που εχουν βγαλει καποιες εταιρειες γινεται διαφανη μολις στεγνωσει, τα επιπλεον σκουπιζονται πανευκολα και κυριως δεν υγραινει/λεκιαζει το χαρτι :)

Την εχω δοκιμασει προσφατως σε λευκωμα σε πολλους τυπους χαρτιων χωρις προβλημα :) Καλη επιτυχια!
 
Πάντως και με το νερό που δοκίμασα, βγαίνει μόνο η εξωτερική γυαλιστερή φλούδα του αυτοκόλλητου με απότελεσμα να καταστρέφεται. Έχει δέσει για τα καλά η κόλλα και δεν χωρίζεται το αυτοκόλλητο με τίποτα. 30 χρόνια είναι αυτά...

Οπότε βλέπω να παίρνω ψαλίδι :)
 
Lord_Makro είπε:
Πάντως και με το νερό που δοκίμασα, βγαίνει μόνο η εξωτερική γυαλιστερή φλούδα του αυτοκόλλητου
Μπορεις να τη χρησιμοποιησεις; Αν αντεχει και δεν σκιζεται παρε μια λεπτη ταινια διπλης οψεως και κολλα τα προσεκτικα.

Μια κατι σκληρο (π.χ. πιστωτικη, πλαστικο) για να μην κανει ζαρες.

Ειχα παρει απο το praktiker

http://www.praktiker.gr/p/tainia-tesa-fix-diplis-opsis-isxyris-sygkollisis-17249
 
Μπα δεν έχει νόημα... όταν λέω φλούδα, εννοώ εντελώς φλούδα (σχεδόν διάφανη), μόνο το σχέδιο αχνοφαίνεται, το υπόλοιπο αυτοκόλλητο μένει κάτω.
 
Δες αυτα..δεν ξερω αν γινεται λογω παλαιοτητας...ψαξτο...

 
Επειδη εχω ασχοληθει το καλυτερο απο ολα για ξεκολλημα ειναι το ζιπελαιο.

Και δεν χαλαει το χαρτακι και ξεκολλαει ευκολα κρατωντας την κολλα απο την πανινι.

Ποτιζεις το χαρτακι με αυτο και σιγα σιγα το ξεκολλας.

Συνηθως πιανει στα παλια αλμπουμ.Π.χ στο euro 2008 της πανινι δεν μπορουσα να τα ξεκολλησω.

Υπαρχουν και βιντεακια στο διαδικτυο που το δειχνουν.
 
Ζιπέλαιο; Και δε μυρίζουν τα χαρτάκια μετά; Τουλάχιστον η καθαρή βενζίνη που έχω ακούσει κάνει δουλειά με μια μπατονέτα για τα αφτιά και εξατμίζεται εύκολα έτσι ώστε το χαρτί να μην μυρίζει.
 
Εχω πολλα αλμπουμ που θελουν ξεκολλημα τα χαρτακια για να κολληθουν σε αλλο, πιο καλο η με λιγοτερες ελλειψεις αλμπουμ, αλλα δε το τολμαω με τιποτα!!
 
kingtiger077 είπε:
Ζιπέλαιο; Και δε μυρίζουν τα χαρτάκια μετά; Τουλάχιστον η καθαρή βενζίνη που έχω ακούσει κάνει δουλειά με μια μπατονέτα για τα αφτιά και εξατμίζεται εύκολα έτσι ώστε το χαρτί να μην μυρίζει.
δεν μυριζουν καθολου!!
 
Δεν έχω δοκιμάσει βενζίνη, να ενημερώσω όμως για την πρόοδο των εργασιών :) ότι αφού είχα αφήσει το θέμα για λίγο, προχώρησα στην κατακρεούργηση του ξένου άλμπουμ και το αποτέλεσμα είναι μέχρι στιγμής πολύ καλό. Είμαι κάπου στα 2/3 συμπληρωμένου άλμπουμ αυτή τη στιγμή, υπάρχουν όμως και σημεία που έχουν αυτοκόλλητα μπρος - πίσω στην ίδια σελίδα και δεν θα μπορώ απλά να τα κόψω, θα δω τι θα κάνω...
 
Lord_Makro είπε:
υπάρχουν όμως και σημεία που έχουν αυτοκόλλητα μπρος - πίσω στην ίδια σελίδα και δεν θα μπορώ απλά να τα κόψω, θα δω τι θα κάνω...
Εκτος βενζινης, αλλη μεθοδο δοκιμασες?
 
Εγω εχω πολλα διπλοτριπλα αλμπουμ αλλα δε τολμαω να κανω καμια προσπαθεια. εκτος του οτι βαριεμαι, μεχρι να κανεις ενα αλμπουμ θα περασει καμια βδομαδα..και θα σου βγει η πιστη..

Οποτε τ αφηνω ως εχει και που ξες, μεσα απο φορουμ ανταλλαγων μπορει καποτε να συμπληρωθουν ολα τα αλμπουμ..

λεμε τωραα..
 
Είχα δοκιμάσει τόσους τρόπους χωρίς επιτυχία... με τη βενζίνη όμως σώθηκα!

Βγαίνουν αμέσως με απίστευτη ευκολία!!!
 
Τι βενζινη βαζεις...

Να το γεμισω?? :p
 
Πολλά οκτάνια λέμε... :)

Καθαρή βενζίνη (διάφανη) χρησιμοποίησα. Πάντως τη λύση αυτή την προτείνω περισσότερο για δύσκολες περιπτώσεις, όπως όταν υπάρχει αυτοκόλλητο και στις δύο όψεις και δεν γίνεται αλλιώς, κάποιες φορές αλλοιώνεται το αυτοκόλλητο, μπορεί να αγριέψει η υψή του και να κάνει ζαρώματα στο σχέδιο.
 
Ενας τροπος για παλια αυτοκολλητα ειναι και το παρακατω....

Goo Gone


Πηγη: action figure archive
 
pardalotzatziki είπε:
Εκτος βενζινης, αλλη μεθοδο δοκιμασες?
Επιβεβαιωμενες φημες (απο masters of the universe του "αθληματος") λενε οτι υπαρχει μια αποτελεσματικοτερη μεθοδος αντι βενζινης:

ΖΙΠΕΛΑΙΟ + ΞΥΡΑΦΑΚΙ ΑΣΤΟΡ

Δεν λεκιαζει, δεν αφηνει ιχνος κηλιδων, δε χαρακωνεται ουτε το χαρτακι ουτε η σελιδα και μαλιστα... η κολλα πισω απο το χαρτακι μολις στεγνωσει απευθειας δηλαδη, παραμενει!!

Τι αλλο θελετε? :) ;)
 
Λοιπόν το δοκίμασα (με βενζίνη) και... ΞΥΡΙΖΕΙ!
 
Πίσω
Μπλουζα