Οδός Ανθέων

Ο Θεοχάρης πολύ καλός ρόλος για το Χαϊκάλη. Τη σειρά τη θυμάμαι να τη βλέπω ευχάριστα. Ήταν ο πρόδρομος του Ρετιρέ! Και η Ράντου μπουμπούκι!
μόλις 25 χρονών!
 
αρχικά παιζονταν Κυριακή αλλά μετά λόγω τηλεθέασης για 1-2 επεισόδια (ίσως και για ένα μόνο επεισόδιο το τελευταίο) το πήγαν Σάββατο βράδυ στην λεγόμενη prime time ζώνη.Αν θυμάμαι ήταν να πάρει και παράταση για μερικά ακόμη επεισόδια αλλά σταμάτησε στα μέσα Οκτωβρίου και στα 13 επεισόδια.
 
Πολύ συμπαθητική σειρά με πολύ καλούς και εκλεκτούς ηθοποιούς που θυμίζει έντονα την εποχή των ΄80, στο στύλ, στις εφράσεις στην αύρα, η όλη ατμόσφαιρα του σήριαλ διαπνέεται από τα χαρακτηριστικά αυτής της δεκαετίας. Το πρώτο επεισόδιο προβλήθηκε στην καρδιά του καλοκαιριού του 1988, ένα καλοκαίρι που για μένα προσωπικά συνδέεται με πολύ όμορφες αναμνήσεις, για αυτό το συγκεκριμένο σήριαλ συγκαταλέγεται στα αγαπημένα μου.
Θα σταθώ σε δυο ηθοποιούς του σήριαλ που έπαιζαν δεύτερους ρόλους γενικά και πιστεύω πως λόγω του ταλέντου τους άξιζαν πολύ περισσότερα. Ο πρώτος είναι ο Τώνης Ιακωβάκης ηθοποιός με αυθεντικό πηγαίο χιούμορ και παρουσία που έγραφε στο γυαλί σαν κωμικός και πιστεύω του άξιζε μεγαλύτερη καριέρα και σαν πρώτο όνομα. Αξέχαστη η προσφώνηση 'λατρεία' του Λάμπρου Κωνσταντάρα στον Ιακωβάκη στο σήριαλ Έκείνες και εγώ΄.
Η άλλη είναι η Στέλλα Κωνσταντινίδου και αυτή κατά την γνώμη μου αδικημένη ηθοποιός, με πολύ καλό ταλέντο, αλλά και πολύ γοητευτική παρουσία με έντονο το στοιχείο του ερωτισμού, που όταν χρειάστηκε το εξωτερίκευε στις ταινίες που έπαιζε χωρίς να ξεφεύγει σε πέραν του τολμηρού όρια.
Πιστεύω πως η Όδός Ανθέων΄ είναι ένα πολύ όμορφο και ανάλαφρο σήριαλ που βλέπεται ευχάριστα και δίνει τίς απαραίτητες δόσεις νοσταλγίας σε όλους εμάς τους ρετρομανιακούς.
 
Πίσω
Μπλουζα