[Οδύσσεια - Πέταλο] Τα Ελληνικά Επιτραπέζια

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Κανοντας μια βολτα χθες το πρωι στην αγορα του Πειραια,βρηκα αυτα εδω τα υπεροχα επιτραπεζια,

τα οποια τα βρηκα σε μια αποθηκη ψιλικων.

Μπηκα με την προοπτικη μηπως βρω τιποτα εναπομειναντα παιχνιδια απο δεκαετια 80 αλλα ειχαν μεινει μονο κατι φτηνιαρικα κινεζικης προελευσεως. Ψαξε ψαξε ομως, βρηκα ομως λαυρακι!!!!! :D

Ειναι Ελληνικης κατασκευης απο τις εταιριες Οδυσσεια και Πεταλο.

41700.jpg

41699.jpg

41698.jpg

41697.jpg41695.jpg41696.jpg41694.jpg41693.jpg41692.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραια ανακαλυψη!!συγχαρητηρια :)

τι δεκαετια του '80 κυκλοφορησαν;
 
Κατερινακι μου θα σε γελασω αν σου πω οτι ξερω.Αλλα απο την οψη :wait2: μαλλον για 80s μου κανουν.
 
Πανέμορφα! :)

Να ρωτήσω: Η εταιρία αυτή άραγε υπάρχει ακόμα? Δοκίμασε κανείς να τους πάρει ένα τηλέφωνο? (Αναφέρομαι στην Οδύσσεια!)
 
D@redevil είπε:
Πανέμορφα! :)
Να ρωτήσω: Η εταιρία αυτή άραγε υπάρχει ακόμα? Δοκίμασε κανείς να τους πάρει ένα τηλέφωνο? (Αναφέρομαι στην Οδύσσεια!)
Τα τηλ. που φαινονται ειναι προ εποχης 210... Η λογικη λεει οτι μαλλον θα εχει κλεισει αλλα ποτε δεν ξερεις!
 
stayros είπε:
Τα τηλ. που φαινονται ειναι προ εποχης 210... Η λογικη λεει οτι μαλλον θα εχει κλεισει αλλα ποτε δεν ξερεις!
Ναι, γι' αυτό ρώτησα! :)

Η λογική υποβάλλει σαφώς αυτό που λες, αλλά για φαντάσου να κάνεις π.χ. ένα τηλέφωνο και να δεις ότι υπάρχει ακόμα η εταιρία! ;)

Μια ιδέα ήταν!
 
Πολύ ωραία παιχνίδια!

Το Σολιτερ ή αλλιώς Σολο οπως το ήξερα ήταν απο τα αγαπημένα μου.

Καλά για το κλασσικό φιδάκι τι να πούμε....
 
Εγω απο το ΠΕΤΑΛΟ βρηκα ενα μαγνητικο σκακι. Εγω χασει την βασιλισσα απο τα λευκα και ειχα βαλει ενα μαγνητη στη θεση της :cry:

71037.jpg71038.jpg71039.jpg71032.jpg71033.jpg

Μακαρι να ειχα ολα αυτα τα pocket μαγνητικα που εχει το φυλλαδιο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κόλλησα βλέποντας το Stratego. Φωτιές μου άναψες....

Είχα το σκάκι της φωτογραφίας, το ταβλι και έχω ακόμα την Ναυμαχία.
 
Εγώ είχα σίγουρα το σκάκι -ήταν το πρώτο σκάκι που αγόρασα!- και τη ναυμαχία. Πρέπει σε κάτι ξαδέλφια μου να είχα παίξει την πολιορκία και το ποδόσφαιρο!
 
Να συμπληρωσω και γω λιγα...

Στρατεγκο απο Πεταλο και Γκρινιαρης απο Οδυσσεια..

Οδηγιες Στρατεγκο και φυλλαδια

Γκρινιαρης - Οδυσσεια

img480.jpg

P1100944.jpg

P1100945.jpg

P1100950.jpg

P1100955.jpg

img481.jpg

img482.jpg

P1100957.jpg

P1100959.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
songless_bird είπε:
Εγω απο το ΠΕΤΑΛΟ βρηκα ενα μαγνητικο σκακι. Εγω χασει την βασιλισσα απο τα λευκα και ειχα βαλει ενα μαγνητη στη θεση της :cry:
attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Μακαρι να ειχα ολα αυτα τα pocket μαγνητικα που εχει το φυλλαδιο...
Τι μου θυμισες φιλε μου... ειχα αρκετά απο αυτά... το στρατέγκο, την ναυμαχια, τον γκρινιάρη, το ταβλι, το φιδάκι, το κυνηγι του θησαυρου και φυσικα την μονόπολη που παίζαμε σχεδόν καθημερινα με τα αδέρφια μου... πρέπει να ψαξω να δω αν έχει απομείνει έστω και ένα απο αυτα...
 
Να ψαξεις...και τωρα που μου το θυμησες πρεπει να τα βγαλω και γω....
 
Ρετρο-ανακαλυψη! Δυο Καταδιωξη τσεπης.

Χαμηλοτερης ποιοτητας σε σχεση με αυτα που εχω απο αρχες '80.

Ισως απο τις τελευταιες αποπειρες της εταιριας;

P1120208.jpg

P1120209.jpg
 
Πολύ ωραία, τα θυμάμαι κι εγώ αυτά :)
 
Έκανα λάθοςλάθος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο γκρινιαρης μου γκρινιαζε πολυ γιατι του λειπανε πούλια, οποτε του εφτιαξα καινουρια απο ξυλο.

Απο καβιλιες για επιπλα, με λιγο τριψιμο γινανε ιδιες. Βαψιματακι, βερνικι και ετοιμα για αγριες μαχες!

P1130215.jpg

P1130217.jpg
 
pardalotzatziki είπε:
Ο γκρινιαρης μου γκρινιαζε πολυ γιατι του λειπανε πούλια, οποτε του εφτιαξα καινουρια απο ξυλο.Απο καβιλιες για επιπλα, με λιγο τριψιμο γινανε ιδιες. Βαψιματακι, βερνικι και ετοιμα για αγριες μαχες!
Μια χαρα σου βγηκαν τα πιονακια!!!! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα