[Οδύσσεια - Πέταλο] Τα Ελληνικά Επιτραπέζια

Πέρα απ την μαγνητική καταδίωξη, το δεύτερο παιχνίδι που αποκτώ για τη συλλογή μου είναι το μαγνητικό ποδόσφαιρο!! Πολύ σωστά επισήμανες φίλε pardalotzatziki σχετικά με την ποιότητα της καταδίωξης, γιατί η ποιότητα κατασκευής του ποδοσφαίρου καθώς και κάποιων του πετάλου άλλων φαίνεται σαφώς ανώτερη!!

96950.jpg96951.jpg96952.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
boomer είπε:
Πέρα απ την μαγνητική καταδίωξη, το δεύτερο παιχνίδι που αποκτώ για τη συλλογή μου είναι το μαγνητικό ποδόσφαιρο!!
Αυτο ειναι μεγαλο μεγεθος, ετσι;

Οι μεντεσεδες ειναι το βασικο προβλημα. Κατα τα αλλα δεν βλεπω μεγαλες διαφορες.
 
Ναι είναι το μεγάλο μέγεθος, οι μεντεσέδες είναι σαφώς καλύτερης ποιότητας και αν προσέχεις στο πλάι υπάρχουν μικρές χειρολαβές για να ανοίγει πιο εύκολα. Επίσης τα μεταλλικά ελάσματα του ταμπλό είναι πολύ καλά κολλημένα σε σχέση με άλλες κυκλοφορίες που ξεκολλούσαν συνέχεια!!
 
boomer σε ευχαριστω παρα πολυ για την φωτογραφια που ανεβασες απο το ποδοσφαιρο, μου το χαρισε προσφατα ενας κυριος σε ενα παλαιοπωλειο αλλα δεν ειχε οδηγιες και εφαγα τον τοπο να βρω πως παιζεται!
 
καλησπέρα,μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ επιτραπέζια απο τις εταιρείες πέταλο και δούρειος;στο μοναστηράκι για παράδειγμα;
 
ωραία τα ευρήματα!

Είχα το Γκρινιάρη και θυμάμαι αμυδρά ότι μου είχαν χαρίσει και ένα μαγνητικό παιχνίδι, ήταν τέτοιου τύπου, το Φιδάκι...
 
Έχω τη ΜΟΝΟΠΟΛΗ από το ΠΕΤΑΛΟ. Μου είχαν πει όταν την αγόρασα, ότι την έδινε η Ολυμπιακή σε υπερατλαντικές πτήσεις.... Δεν ξέρω αν αληθεύει. Επισυνάπτω φωτογραφίες.
 
Eagle 1 είπε:
Έχω τη ΜΟΝΟΠΟΛΗ από το ΠΕΤΑΛΟ. Μου είχαν πει όταν την αγόρασα, ότι την έδινε η Ολυμπιακή σε υπερατλαντικές πτήσεις.... Δεν ξέρω αν αληθεύει. Επισυνάπτω φωτογραφίες.
Δεν θα μου προκαλουσε εκπληξη το γεγονος οτι μπορει να την εδινε η Ολυμπιακη,

αλλωστε το εχει ξανακανει στο παρελθον ..... ;)

Ομορφη παντως η Monopoly!!! :thumbup:
 
Πάντα μου προξενούσε την περιέργεια αυτή η κυκλοφορία από το πέταλο, για το αν αλλοίωνε τους βασικούς κανόνες και τους προσάρμοζε σε μια πιο light εκδοχή ή αν ήταν πλήρες!! Βλέποντας τα περιεχόμενα παρατηρώ ο,τι δεν υπάρχουν μόνο τα σπίτια-ξενοδοχεία, εκτός φυσικά αν χρησιμοποιούνται με άλλο τρόπο!!

Οπως και να χει σίγουρα είναι η πιο αξιόλογη έκδοση αυτής της σειράς μαζί με το στρατέγκο φυσικά!
 
boomer είπε:
Πάντα μου προξενούσε την περιέργεια αυτή η κυκλοφορία από το πέταλο, για το αν αλλοίωνε τους βασικούς κανόνες και τους προσάρμοζε σε μια πιο light εκδοχή ή αν ήταν πλήρες!! Βλέποντας τα περιεχόμενα παρατηρώ ο,τι δεν υπάρχουν μόνο τα σπίτια-ξενοδοχεία, εκτός φυσικά αν χρησιμοποιούνται με άλλο τρόπο!!Οπως και να χει σίγουρα είναι η πιο αξιόλογη έκδοση αυτής της σειράς μαζί με το στρατέγκο φυσικά!
Υπάρχουν σπίτια και ξενοδοχεία, όμως όχι τρισδιάστατα, αλλά επίπεδα, από χαρτόνι. Αν δεις την πρώτη μου φωτογραφία με το παιχνίδι ανοιχτό, αριστερά είναι δύο μακρόστενα χαρτόνια, κρεμ και ροζ. Αυτά είναι διάτρητα (περφορέ) και κάνουν τετραγωνάκια όταν τα κόψει κανείς και αναπαριστούν τα σπίτια (κρεμ) και ξενοδοχεία (ροζ).
 
Κοίτα να δεις που έπεσε στα χέρια μου την περασμένη εβδομάδα η Μονόπολη αυτή και την απαξίωσα! Ελπίζω σήμερα που θα πάω στο μαγαζάκι να υπάρχει ακομα...
 
Kambia είπε:
Κοίτα να δεις που έπεσε στα χέρια μου την περασμένη εβδομάδα η Μονόπολη αυτή και την απαξίωσα! Ελπίζω σήμερα που θα πάω στο μαγαζάκι να υπάρχει ακομα...
Ε τωρα τι να σου πω και σενα.... :takethat:

Και μετα ελεγες για μενα.... :tease:
 
Οκ σε ευχαριστώ πολύ φίλε Engle 1.Οπότε λογικά τα σπίτια τοποθετούνται πάνω στις κάρτες ιδιοκτησίας και όχι στο ταμπλό, αν και θα μπορούσαν να τα κάνουν μαγνητικά κι αυτά!!

Ναταλί κανονικά..........θα πρέπει να μη το βρεις σήμερα έτσι για τιμωρία!!! :points: Αλλά άντε επειδή είσαι εσύ, σου εύχομαι να υπάρχει και να το πάρεις για τι συλλογή σου!!! :thumbup: :thumbup:
 
Μια συντομη φωτογραφικη παρουσιαση απο το παιχνιδι "Μαγνητικό Κυνήγι Θησαυρού" της εταιριας Πέταλο. Η ποιοτητα κατασκευης δεν συγκινεί.

2017-12-03-21h43m35.JPG2017-12-03-21h43m48.JPG2017-12-03-21h44m38.JPG2017-12-03-21h45m27.JPG

Διαφημιστικο φυλλάδιο που συνοδευει το παιχνιδι

/monthly_2018_02/large.image_156699.jpg.197de2bf516f0e7b99eb8ebd726c9c91.jpg

/monthly_2018_02/large.image_156698.jpg.c609c27df4362e401bc03e6a9deae247.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα! Να συμπληρώσω στο προηγούμενο σχόλιο με τον κατάλογο της εταιρείας, έναν ακόμη κατάλογο με τίτλους που βγήκαν λίγο αργότερα από αυτούς του παραπάνω καταλόγου. 

36974111_10215949381705189_8350855310482604032_n.jpg

37013333_10215949382865218_9166377292555878400_n.jpg
 
Εχω στην κατοχη μου ενα μαγνητικό μπασκετ τσέπης αλλα του λείπουν οι οδηγίες και δεν εχω ιδεα πως παιζεται. Μηπως το εχει κανεις να ανεβασει οδηγιες; Ευχαριστω!
 
Στην παραπανω φωτογραφια αναγνωρισα το παιχνιδι ΚΙΝΓΚ ΚΟΝΓΚ...μου θυμιζε το ΓΚΡΙΝΙΑΡΗ...
 
Υπάρχουν πουθενά οι κανόνες για αυτά τα παιχνίδια? Προσπάθησα να ψάξω στο internet αλλά δεν βρήκα κάτι.
 
Πίσω
Μπλουζα