Οικογένεια

vagkir

RetroN00b
Joined
27 Σεπ 2009
Μηνύματα
19
Αντιδράσεις
2
Οικογένεια (1990)


RetroDB :
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Οικογένεια

ΘΥΜΑΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ "ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ";Έπαιζε Ο Φίλιππος Σοφιανός, ο Πέτρος Φυσσούν κ.α.Διάβασα στο ερευνητή της Βέροιας για την εν λόγω σειρα και θυμάμαι πως είχε πρωτοπαοχτεί απο την κρατική τηλεόραση 1988 ή 1989 (δεν θυμάμαι ακριβώς).Μετά η σειρά συνεχίστηκε στον ΑΝΤ1 και ονομάστηκε ΟΙΚΟΓΈΝΕΙΑ ΚΑΖΙΝΟ.Στον ερευνητη όμως διάβασα πως όλη η σειρά πρωτοπαίχτηκε στον ΑΝΤ1.Θυμάται κάποιος;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω την εντύπωση ότι έχει ανοιχτεί και ανάλογο θέμα ξανά. Νομίζω ο Bernard θα είναι πιο κατατοπιστικός επί του ζητήματος! :p

Ναι ήταν δύο κύκλοι ο πρώτος "Οικογένεια" και ο δεύτερος "Οικογένεια Καζίνο", όπως αναφέρει κι ο Wally. ;)
 
vagkir είπε:
ΘΥΜΑΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ "ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ";Έπαιζε Ο Φίλιππος Σοφιανός, ο Πέτρος Φυσσούν κ.α.Διάβασα στο ερευνητή της Βέροιας για την εν λόγω σειρα και θυμάμαι πως είχε πρωτοπαοχτεί απο την κρατική τηλεόραση 1988 ή 1989 (δεν θυμάμαι ακριβώς).Μετά η σειρά συνεχίστηκε στον ΑΝΤ1 και ονομάστηκε ΟΙΚΟΓΈΝΕΙΑ ΚΑΖΙΝΟ.
vagkir, η μνήμη σου σε απατά. Η σειρά ξεκίνησε στον ΑΝΤ1 και ολοκληρώθηκε στον ΑΝΤ1. Υπήρξαν άλλες σειρές του Δημήτρη Ποντίκα με την Κατερίνα Αποστόλου οι οποίες γυρίστηκαν και προβλήθηκαν από την κρατική τηλεόραση, αλλά όχι η συγκεκριμένη. Η Οικογένεια ήταν μάλιστα η πρώτη Ελληνική σαπουνόπερα που προβλήθηκε στην ιδιωτική τηλεόραση, λίγες μέρες πριν από την Δίψα του MEGA.

vagkir είπε:
Στον ερευνητη όμως διάβασα πως όλη η σειρά πρωτοπαίχτηκε στον ΑΝΤ1.Θυμάται κάποιος;
Συμβουλέψου τα links της RetroDB που παραθέτει παραπάνω ο Wally. Και γενικότερα, συμβουλέψου το "αδερφό" site RetroDB - θα βρεις πολλές πληροφορίες για όλων των ειδών τα τηλεοπτικά προγράμματα εκεί...

sunset89 είπε:
Νομίζω ο Bernard θα είναι πιο κατατοπιστικός επί του ζητήματος! :p
Μα ήταν τόσο cult σειρά (όπως και η Δίψα) που δεν γινόταν να με αφήσει αδιάφορο! :)

Ειδικά τα πρώτα επεισόδια της Οικογένειας με την οικογένεια Στράτου στο επίκεντρο ήταν το κάτι άλλο! Η συνέχεια - Οικογένεια Καζίνο - δεν ήταν τόσο καλή κατά τη γνώμη μου. Αποχώρισαν πολλοί από το αρχικό καστ και το focus της σειράς μετατοπίστηκε από την Οικογένεια στο Καζίνο.

Τέλος, θέλω να κάνω ειδική μνεία στη μουσική των τίτλων της σειράς. Καταπληκτική! Και οι ίδιοι οι τίτλοι πολύ 80s!

Κρίμα που έχει τόσα χρόνια να προβληθεί σε επανάληψη...! Τουλάχιστον το MEGA την Δίψα την "τιμάει" κάθε τόσο και την απολαύσαμε (έστω και για λίγο) στον εορτασμό των 20 του χρόνων!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρέιλερ από την κοινωνική σειρά του ΑΝΤ1 ((Οικογένεια)


μεταδόθηκε το 1990


Δεν υπάρχει ο youtube λογαριασμός, και το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο πλέον
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε πολύ μεγάλο καστ η συγκεκριμένη σαπουνόπερα...ευχαριστούμε πολύ Βασίλη για το τρέιλερ!
 
bernard.c είπε:
Πολύ ωραίο το τρέιλερ της σειράς! Μακάρι να βρεθούν κι άλλα! :)
Και το σενάριο πρέπει να ήταν εξαίρετο δεδομένο οτι η μία απο τις σεναριογράφους ήταν η Χριστίνα Κουτσουδάκη. Τέτοιες σειρές πάντως θα έπρεπε να μπαίνουν σε επανάληψη!
 
nick είπε:
Και το σενάριο πρέπει να ήταν εξαίρετο δεδομένο οτι η μία απο τις σεναριογράφους ήταν η Χριστίνα Κουτσουδάκη.
Ήταν καλό, ιδιαίτερα όμως στα πρώτα επεισόδια της σειράς. Αργότερα, η ποιότητα έπεσε...

nick είπε:
Τέτοιες σειρές πάντως θα έπρεπε να μπαίνουν σε επανάληψη!
Συμφωνώ απόλυτα! Και ο ΑΝΤ1, την έχει δυστυχώς τελείως ξεχάσει...

(σε αντίθεση, το MEGA την "τιμάει" αραιά και πού την "ανταγωνίστρια" σειρά "Δίψα")
 
Τρέιλερ από την κοινωνική σειρά του ΑΝΤ1 ((Οικογένεια)


μεταδόθηκε το 1991


To βίντεο δεν υπάρχει πλέον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
FORD231 είπε:
Τρέιλερ από την κοινωνική σειρά του ΑΝΤ1 ((Οικογένεια)
μεταδόθηκε το 1991
Πωπω, παιδιά, πολύ "καλτίλα"!! Δεν μπορώ, ψοφάω για αυτή την σειρά!! :)

Ειδικά η μουσική των τίτλων με τρελλαίνει!

Πότε θα την ξαναδείξει επιτέλους ο ΑΝΤ1; :(
 
Mιας και δεν υπάρχουν πλέον τα βίντεο του ford, σας παραθέτω 2 φωτογραφίες από την σειρά

attachment.php


Ο Πρωταγωνιστής της σειράς Άγγελος Αντωνόπουλος

attachment.php


Πέτρος Φυσσούν και Κατερίνα Αποστόλου
 
Η μουσική ήταν φανταστική και την υπέγραφε η Ηδύλη Τσαλίκη . Η νικήτρια στους πρώτους αγώνες της Κέρκυρας (1981) που είχε διοργανώσει ο Μάνος Χατζιδάκις
 
spyrosd είπε:
Η μουσική ήταν φανταστική και την υπέγραφε η Ηδύλη Τσαλίκη . Η νικήτρια στους πρώτους αγώνες της Κέρκυρας (1981) που είχε διοργανώσει ο Μάνος Χατζιδάκις
Πράγματι - εξαιρετική η μουσική της σειράς, κι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ!! :)
 
Α, νόμιζα ότι λέγατε την ξενόγλωσση σειρά "Οικογένεια", με την Κρίστι Μακ Νίκολς ! Δεκαετία 80 ! Υπάρχει σχετικό θέμα;
 
Ένα έχω να πω για την Οικογένεια : αυτές ήταν σειρές, αυτές ήταν σαπουνόπερες! Καλοπαιγμένη και καλογραμμένη σειρά. Το σενάριο βέβαια έφερε την υπογραφή των Μακράκη, Σιμοπούλου, Κουτσουδάκη (που υπήρξαν/είναι και εξαιρετικές ηθοποιοί) και αυτό κατά τη γνώμη μου ήταν που έκανε και τη διαφορά (και στην υπόθεση της σειράς και στους διαλόγους) σε σχέση με τις σημερινές αντίστοιχες του είδους. Επιχείρησα πρόσφατα να δω έστω και ένα από τα 50λεπτης πλέον διάρκειας επεισόδια των καινούργιων καθημερινών ελληνικών και ελληνοκυπριακών σειρών (που δεν είναι και λίγες φέτος) και ειλικρινά δεν άντεξα πάνω από είκοσι λεπτά. Απαράδεκτοι διάλογοι, εξωφρενικά σενάρια, όσο για τις... ερμηνείες, ας μην αρχίσω καλύτερα γιατί θα πάρει η μπάλα και πολλούς από τους ηθοποιούς της παλιάς φρουράς που είναι βέβαια σαν να το φωνάζουν πια, σαν να το 'χουν γραμμένο στο κούτελο ότι παίζουν (και) στο τάδε νέο καθημερινό ΜΟΝΟ για τα λεφτά. Όλα αυτά για τα νέα σήριαλ είναι βέβαια γνώμη μου πάντα και για να είμαι και δίκαιος δεν τα παρακολούθησα και όλα για να έχω και συνολική άποψη.

Όπως και να΄χει πάντως, μου λείπουν σειρές όπως η Οικογένεια και ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή ο Ant1 θα μας δώσει τη δυνατότητα να την ξαναδούμε ολόκληρη έστω και μέσω του Web tv - αρχείου του στην ιστοσελίδα του. Μου λείπουν ηθοποιοί όπως η Μαρία Σκούντζου (εξαιρετική και πρωταγωνίστρια στο Εθνικό για πολλά χρόνια) και η Κατερίνα Αποστόλου που είχε τελειώσει το Θέατρο Τέχνης. Είχαν μια γοητεία, μια φινέτσα, μια αρχοντιά που πλέον δεν τη συναντάς τηλεοπτικά εύκολα και που ταίριαζε γάντι στους ρόλους τους. Το ίδιο ισχύει και για τον απολαυστικότατο στο ρόλο του ζηλόφθονου αδελφού του Κώστα Στράτου ( Άγγελου Αντωνόπουλου) Πέτρο Φυσσούν που τον μισεί και τον υπονομεύει συνέχεια.

Τέλος, να παραθέσω και μερικές πληροφορίες για το καστ της σειράς μιας και δε βλέπω τα ονόματά τους στο λήμμα της Οικογένειας στη retro db. Στο δεύτερο λοιπόν κύκλο της σειράς πρωταγωνίστησαν και η Ελένη Χατζηαργύρη και η Κατερίνα Βασιλάκου, αλλά και η Ναταλία Τσαλίκη (χωρίς να είμαι και απόλυτα βέβαιος για την τελευταία). Δεν έχω βέβαια κάποια έστω χειρόγραφη πηγή να επικαλεστώ π.χ. κάποιο απόκομμα από τηλεπεριοδικό της εποχής, για αυτό και επιστρατεύω μόνο τη μνήμη μου μιας και παρακολουθούσα φανατικά τη σειρά. Επίσης έγινε και recast (ίσως και το πρώτο σε σήριαλ της ιδιωτικής tv) με τη Λυδία Ηλιοπούλου (κόρη του Αντωνόπουλου στη σειρά) και το Φίλιππο Σοφιανό (σύζυγό της και γαμπρό του) να αποχωρούν με το τέλος του 1ου κύκλου και να παραδίδουν τη σκυτάλη στη Βάνα Πεφάνη και το Στάθη Κακαβά αντίστοιχα για τον επόμενο κύκλο. Θυμάμαι μάλιστα ότι προτού πέσουν οι τίτλοι αρχής του 53ου επεισοδίου (πρώτου του νέου τότε κύκλου), όλοι οι ηθοποιοί - και όσοι συνέχιζαν από τον προηγούμενο κύκλο και όσοι προστέθηκαν στον επόμενο - εμφανίζονται άλλος έξω από τα κτίριο της μετέπειτα Giant της Λάμψης, άλλος βγαίνοντας από κάποια πολυτελέστατη Mercedes Benz της εποχής και παρουσιάζονται στους τηλεθεατές μιλώντας για το ρόλο τους και αναφέροντας τους λόγους για τους οποίους οι τηλεθεατές δεν πρέπει να χάσουν ούτε ένα από τα νέα επεισόδια της σειράς (πάντα κοιτώντας προς την κάμερα εννοείται). Μου΄χε κάνει εντύπωση αυτή η εισαγωγή γιατί δεν είχα ξαναδεί κάτι παρόμοιο μέχρι τότε σε άλλο ελληνικό σήριαλ της εποχής και γι'αυτό άλλωστε το θυμάμαι μετά από τόσα χρόνια.
 
george778 , πολύ ενδιαφέρον το post σου!! :)

Ήσουν κι εσύ φανατικός της σειράς, βλέπω!! (Κι εγώ το ίδιο!!)

Σε ευχαριστούμε για τις πολύ σημαντικές πληροφορίες - ενημερώθηκε και το σχετικό λήμμα στη RetroDB :)

Αναμένουμε από τον ΑΝΤ1, κάποια στιγμή, να ξαναπαίξει τη σειρά αυτή που έχει τόσα χρόνια να προβληθεί..... :(
 
Τρειλερ για την σειρα του ΑΝΤ-1 ((Οικογενεια)).


Μεταδοθηκε 10 Φεβρουαριου 1991
 
Τρειλερ για την 1η σαπουνόπερα που προβλήθηκε στην ιδιωτική τηλεόραση με τιτλο ((Οικογενεια))


Μεταδοθηκε το 1990 στον ΑΝΤ-1
 
Πίσω
Μπλουζα