Οικογενειακός θησαυρός

Ίσως το πιο τολμηρό εξώφυλλο στο εν λόγω περιοδικό. Προσπάθησα να καλύψω το επίμαχο σημείο με ένα...αστεράκι για να μην λογοκριθεί... :cool:

 


[edit] Tonytony sorry αλλά η Google adds μας πρόλαβε! :( [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
322.jpg
322.jpg
 
Μένω έκπληκτος από το θέμα που διαφημίζεται στο εξώφυλλο του παραπάνω τεύχους: "Οι νέοι πεθαίνουν δυο φορές. Ο Νίκος Φώσκολος σας παρουσιάζει τα άδυτα της σημερινής νεολαίας". Οποιαδήποτε ομοιότης με τον τίτλο της ταινίας "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές", που γυρίστηκε λίγα χρόνια αργότερα, σε σενάριο του Φώσκολου, είναι εντελώς συμπτωματική!
 
tonytony συγχαρητήρια για τη συλλογή σου! Μια μικρή συνεισφορά στο θέμα και από εμένα:

rm-ΘΗΣΑΥΡΟΣ-ΑΛΙΚΗ.jpg
 
Χμμ....Αποκριατικο το εξωφυλλο, βλεπω, για να ειμαστε και στο πνευμα των ημερων.
 
D@redevil είπε:
Ερώτησις: Εδώ σε ποιο περιοδικό αναφέρεται με την απόπειρα εξαπάτησης??? :)
Στον Θησαυρό εξώφυλλο του οποίου βλέπεις στο ποστ 103 του παρόντως θέματος
 
A, στο καλό! :) Αν δε μου το ΄λεγες, ούτε που θα το πρόσεχα! :)
 
Ας μην ξεχνάμε ότι το "Οικογενειακός" ήταν προσθήκη. Το περιοδικό ξεκίνησε ως απλά "Θησαυρός". Θυμάμαι που άλλαξε τον τίτλο του, όχι όμως και πότε. Έτσι κι αλλιώς όλοι οι παλιοί αναγνώστες σκέτα "Θησαυρό" συνέχισαν να τον λένε. Αν και ήμουνα παιδάκι τότε και ελάχιστα θυμάμαι, έχω έντονη την εντύπωση ότι ο ανταγωνιστικός "Θησαυρός" δεν ήταν τελείως άσχετο περιοδικό που χρησιμοποίησε τον τίτλο αλλά είχε μια κάποια σχέση με τον παλιό Θησαυρό. Μπορεί και να σχετίζεται αυτό με την αλλαγή του ονόματος σε "Οικογενειακό Θησαυρό"

Ας πούμε ένα σενάριο που έβγαλα από το μυαλό μου τώρα: Θα μπορούσε να ήταν καυγάς συνεταίρων και ο τίτλος "Θησαυρός" να ήταν κατοχυρωμένος σ' αυτόν που έχασε στο καυγά, οπότε ο κερδισμένος κράτησε μεν το περιοδικό αλλά δεν μπορούσε να συνεχίσει να χρησιμοποιεί τον τίτλο και του κοτσάρισε ένα "Οικογενειακός" μπροστά. Κι ο χαμένος μπορεί κάμποσο καιρό μετά να έβγαλε άλλο περιοδικό ή να πούλησε τον τίτλο σε άλλον εκδότη. Δεν είχε γίνει κάτι παρόμοιο με τον Αδέσμευτο Τύπο, με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν δύο εφημερίδες με τον ίδιο τίτλο για αρκετό χρονικό διάστημα?
 
Στις 27/4/1967 κυκλοφόρησε το τελευταίο υπ' αριθ. 1482 τεύχος του Θησαυρού, ένεκα η Δικτατορία (το περιοδικό βγήκε τη δεκαετία του 1930 ως Β΄ περίοδος, μιας και ο τίτλος υπήρχε από τη δεκαετία του 1920). Στις 10/8/1967 κυκλοφόρησε το 1ο τεύχος του Νέου Οικογενειακού Θησαυρού που μετονομάστηκε σε Οικογενειακό από το 46 και εξής. Αταύτιστα τεύχη κυκλοφόρησαν ως Θησαυρός (περίπου 125) περίπου την ίδια περίοδο (δεκαετίες 1960-1970) αλλά και το 1968 υπήρξε Θησαυρός ο καινούργιος (18 συνολικά τεύχη, προς το παρόν). Δε γνωρίζω το παρασκήνιο των τίτλων.
 
Μάλιστα! :) Ευχαριστώ πολύ αμφότερους για τις πληροφορίες!@Elephadas: Αυτό για τον αδέσμευτο τύπο κάτι μου θυμίζει, αλλά πολύ αμυδρά... Ποια χρονιά / δεκαετία είχε γίνει?
 
Πίσω
Μπλουζα