Οι Αποτυχίες της Google

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.878
Αντιδράσεις
3.847
Τελικα μονον το search engine εκανε σωστο και αυτη.

Να'χα εγω τα λεφτα της ,θα αραδιαζα προϊοντα ολο και καποιο θα μου καθοταν.
icon10.gif


The-history-of-Internet-search-engines-ok.jpg


Προβολή συνημμένου 82631
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμηθηκα το Google knoll, μια ονλαιν εγκυκλοπαιδεια στυλ wiki με τη διαφορα οτι καθε αρθρο ειναι "ιδιοκτησια" καποιου συγκεκριμενου χρηστη που δηλωνει ειδικος πανω σε ενα θεμα.

Ειχε ξεκινησει πριν απο καποια χρονια. Για να ειμαι ειλικρινης μπορει να μη ειναι και αποτυχια αλλα απο τοτε δεν εχω ξανακουσει γιαυτο ουτε εχω δει λινκς προς αυτο (αντιθετα με τη wikipedia). Ειλικρινα δεν ξερω πως παει μεχρι τωρα
 
Τα έσοδα της google βασίζονται σχεδόν εξολοκλήρου στη διαφήμιση.

Ότι άλλο δοκιμάζει κατά βάση αποτελεί πειραματισμό, δεν περιμένει να βγάλει σοβαρά χρήματα από εκεί, ούτε δαπανά τα τεράστια κεφάλαια για να τα κρατήσει πάση θυσία. Ότι δεν "τσουλά", απλά το τελειώνει και πάει για άλλα.

Κατά καιρούς βγάζει και "παπάδες" βέβαια.

Μια ματιά στο τι ασχολείται η google αυτόν τον καιρό στο googlelabs.

Μέχρι και τον Aardvark επιστράτευσε! :D
 
Από το 2004 υπάρχει -ακόμα σαν beta μάλιστα- το Google Scholar, το οποίο ως ιδέα μου είχε φανεί εξαιρετική αφού εργάζομαι στον ακαδημαϊκό χώρο και φανταζόμουν πως θα μου έλυνε τα χέρια. Δεν εμπλουτίστηκε ποτέ όσο υποσχόταν και δεν το βλέπω να υπάρχει για πολύ ακόμα...
 
Μαζί με το DINO και εγώ.

Ότι δεν τσουλάει καλό είναι να τελειώνει από νωρίς. Το να ρίχνεις ένα σωρό χρήματα σε καμένα projects με την ελπίδα ότι ίσως κάποτε θα αλλάξουν τα πράγματα δεν έχει κανένα νόημα.

Το ότι πειραματίζεται και συνεχώς επινοεί, ασχέτως τη κατάληξη, θεωρώ ότι είναι στα υπέρ της Google αλλά και της κάθε εταιρείας που σέβεται τον εαυτό της. Φυσικά κάτι τέτοιο θέλει χρήμα και δεν νομίζω ότι η Google πάσχει στο τομέα αυτό.
 
Το Scholar δουλεύει πάρα πολύ καλά. Το προτιμώ από το Scopus ή το WOS. Άλλωστε έχει πρόσβαση και σε νοτιοανατολικοασιάτικα περιοδικά.
 
Σε δυο ημερες κατεβαζει ρολλα η υπηρεσια Google Video. Πολυ κριμα διοτι λογω του γεγονοτος οτι δεν ειχε χρονικους περιορισμους, φιλοξενει πραγματικα διαμαντια...
 
Απορώ γιατί υπήρχε η υπηρεσία αυτή, μιας και είχε αγοράσει το Youtube.... δεν υπήρχε λόγος.

Τώρα για τις αποτυχίες του είναι αστείο να το συζητάμε καν. Εκεί ο κάθε υπάλληλος έχει 20% του χρόνου του ελεύθερο να ασχοληθεί με ότι project εκείνος θέλει οπότε να υλοποιήσει και όποια ιδέα του γουστάρει. Πολλές από αυτές καταλήγουν να γίνονται Google Projects να δουλεύουν πάνω τους περισσότερα άτομα και κάποιες απλά σταματάνε.

Με αυτό τον τρόπο εργασίες το google έχει ΠΟΛΛΑ side projects, αν μερικά από αυτά δεν περπατήσουν.... η φοράδα στο αλώνι που λένε και στο χωριό μου :)
 
Digging up: Ενημέρωση της Google για το τελικό κλείσιμο του Google Wave:

Dear Wavers,
More than a year ago, we announced that Google Wave would no longer be developed as a separate product. At the time, we committed to maintaining the site at least through to the end of 2010. Today, we are sharing the specific dates for ending this maintenance period and shutting down Wave. As of January 31, 2012, all waves will be read-only, and the Wave service will be turned off on April 30, 2012. You will be able to continue exporting individual waves using the existing PDF export feature until the Google Wave service is turned off. We encourage you to export any important data before April 30, 2012.

If you would like to continue using Wave, there are a number of open source projects, including Apache Wave. There is also an open source project called Walkaround that includes an experimental feature that lets you import all your Waves from Google. This feature will also work until the Wave service is turned off on April 30, 2012.

For more details, please see our help center.

Yours sincerely,

The Wave Team

© 2011 Google Inc. 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043

You have received this mandatory email service announcement to update you about important changes to your Google Wave account.

Προσωπικά, δε μπορώ να πω ότι στεναχωρήθηκα.... Το χρησιμοποίησα ελάχιστα και δυστυχώς, δε μπόρεσα να το αξιοποιήσω όπως μπορούσε ή όπως θα ήθελα...
 
Digging up: Για να μην ανοίγω καινούριο thread, για ρίξτε μια ματιά:

 




5d553717a3db49b5cb313ec6d7522449.jpg



I just switched the default search engine in my browser from Google to Bing. And if you care about working efficiently, or getting the right results when you search, then maybe you should too. Don't laugh!
Google changed the way search works this week. It deeply integrated Google+ into search results. It's ostensibly meant to deliver more personalized results. But it pulls those personalized results largely from Google services—Google+, Picasa, YouTube. Search for a restaurant, and instead of its Yelp page, the top result might be someone you know discussing it on Google Plus. Over at SearchEngineland, Danny Sullivan has compiled a series of damning examples of the ways Google's new interface promotes Plus over relevancy. Long story short: It's a huge step backwards.

Πηγή & συνέχεια άρθρου:
Gizmodo
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπο οτι λεγεται συντομα η google θα εχει και hardware κομματι με τιτλο προς το παρον personal communications device.


Θα γινει apple στην θεση της apple!


 




 


Google is testing its own "next generation personal communication device," according to a document submitted to the FCC. Google is seeking the FCC's permission to test the device outside its labs on Bluetooth and WiFi networks in and around the homes of 102 Google employees.

 


 


Ars Technica

 


Google personal communications device για περισσοτερα
 
Aardvark είπε:
Aπο οτι λεγεται συντομα η google θα εχει και hardware κομματι με τιτλο προς το παρον personal communications device.
Θα γινει apple στην θεση της apple!
Lol! Γιατί βρε Aardy στις αποτυχίες?! :)

Ακόμα δε βγήκε καλά-καλά!...
 
Εδω για να κανει παρεα με τα υπολοιπα προιοντα της google σε ενα θρεντακι ολα μαζεμενα,αν γινει επιτυχια θα το μεταφερουμε.
 
Aardvark είπε:
Εδω για να κανει παρεα με τα υπολοιπα προιοντα της google σε ενα θρεντακι ολα μαζεμενα,αν γινει επιτυχια θα το μεταφερουμε.
( Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι! ;) )
 
Ήδη έχει... έχει αγοράσει την motorola (τα κινητά).
 
Το να έχει υπό την ιδιοκτησία της η Google μια κατασκευάστρια κινητών τηλεφώνων, της ανοίγει τον δρόμο για νʼ ακολουθήσει τον κερδοφόρο δρόμο της Apple· στον έλεγχο του λογισμικού, του hardware και του περιεχομένου στις συσκευές.
http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathworld_1_16/08/2011_402388
 
Πίσω
Μπλουζα