Οι Δύο Φίλοι (1987 ΕΡΤ)

Τη θυμάμαι τη σειρά. Πιο πολύ μου έχει "μείνει" το επεισόδιο της εγχείρησης

Υγ. Έγινε μεταφορά των ποστ :)
 
ψαχνοντας στο τηλεοπτικο προγραμμα βρηκα τα παρακατω στοιχεια

2f.JPG

η σειρα αυτη περιλαμβανει μονο 4 επεισοδια (ποιος ξερει τι να απεγιναν..)

καναλι προβολης:ΕΡΤ1

σκηνοθετης: Γιωργος Αγαθονικιαδης

σεναριογραφος: Ελευθεριος Μπουμπαρης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν εχουμε περισσοτερα στοιχεια γι αυτη τη σειρα;εστω τα ονοματα των αλλων ηθοποιων;ποιος επαιζε το ρολο του 10χρονου Γιωργου;
 
tzias57 είπε:
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τον πατέρα του παιδιού οικοδόμο στο επάγγελμα υποδυόταν αυτός ο ηθοποιός
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%94%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CF%8D%CF%83%CE%B7%CF%82_%CE%A3%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B6%CE%AE%CF%82

το όνομα του είναι Διονύσης Σαμαρτζής

εγω νομιζα οτι ηταν ορφανος απο πατερα..

ευχαριστω tzias57
 
όχι δεν ήταν. Και μάλιστα από όσο θυμάμαι ο πατέρας δεν ήθελε το παιδί του να μιλάει με τον καθηγητή. Αλλά μια μέρα έπεσε από την οικοδομή και ο καθηγητής τον χειρούργησε και τον έσωσε και έτσι άλλαξε γνώμη.
 
tzias57 είπε:
όχι δεν ήταν. Και μάλιστα από όσο θυμάμαι ο πατέρας δεν ήθελε το παιδί του να μιλάει με τον καθηγητή. Αλλά μια μέρα έπεσε από την οικοδομή και ο καθηγητής τον χειρούργησε και τον έσωσε και έτσι άλλαξε γνώμη.
δηλαδη ο Σταυρος Ξενιδης "χειρουργησε" και πατερα και γιο,η εγχειρηση που εγινε στον πατερα πρεπει να προηγηθηκε της επεμβασης που εγινε στο γιο,η 2η αν δεν κανω λαθος πρεπει να εγινε στο 4ο και τελευταιο επεισοδιο της σειρας

ευχαριστω και παλι
 
Ναι το θυμάμαι. Ήταν του 1988 και έπαιζε ο Ξενίδης. Έκανε ένα γιατρό χειρούργο που αναλαμβάνει για μαθητή ένα χωριατόπουλο. Ο πατέρας του παιδιού οικοδόμος δεν θέλει, αλλά όταν πέφτει από την οικοδομή που εργάζεται και χειρουργείται από τον καλό Ξενίδη, όλα στρώνουν. Μίνι σειρά παίζει να ήταν κάποια παραγωγή του Ν. Πιλάβιου, αν και δεν είμαι βέβαιος.
 
Dominion είπε:
Ναι το θυμάμαι. Ήταν του 1988 και έπαιζε ο Ξενίδης. Έκανε ένα γιατρό χειρούργο που αναλαμβάνει για μαθητή ένα χωριατόπουλο. Ο πατέρας του παιδιού οικοδόμος δεν θέλει, αλλά όταν πέφτει από την οικοδομή που εργάζεται και χειρουργείται από τον καλό Ξενίδη, όλα στρώνουν. Μίνι σειρά παίζει να ήταν κάποια παραγωγή του Ν. Πιλάβιου, αν και δεν είμαι βέβαιος.
Dominion δυστυχως δεν ηταν παραγωγη του Νικου Πιλαβιου,αν ηταν θα το εγραφε εδω ,ποιος ξερει ομως μπορει να εχει κρατησει υλικο και να δουμε καποια στιγμη αποσπασμα της

Για τη χρονολογια προβολης της σειρας εισαι σιγουρος;μηπως το 1988 προβληθηκε σε επαναληψη;Η 1η αναφορα που εχουμε γι αυτη τη σειρα ειναι στο τηλεοπτικο προγραμμα (24-31/10/1986),το εγραψα στο ποστ , που μας λεει οτι "θα σκηνοθετησει τη σειρα ο Γιωργος Αγαθονικιαδης και θα γραψει το σεναριο ο Ελευθεριος Μπουμπαρης",υπολογιζα οτι η τηλεοραση θα εδειχνε τη σειρα μεσα στο 1987 (το αργοτερο).Γιατι να περιμεναν για ενα τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα (αν πρωτοπροβληθηκε το 1988) ; :eek:

Παντως κι εγω πρεπει να την παρακολουθησα ή το 1988 ή το 1989(αλλιως δε θα τη θυμομουν) γι αυτο και σκεφτηκα την περιπτωση της επαναληψης
 
Γιατί και με τα Βεγγαλικά του Βέγγου την περιμένανε από το 1985 και έφτασε το 1988. Γενικά ότι λέγανε ΘΑ δεν γινόταν πάντα πολύ άμεσα
 
Dominion είπε:
Γιατί και με τα Βεγγαλικά του Βέγγου την περιμένανε από το 1985 και έφτασε το 1988. Γενικά ότι λέγανε ΘΑ δεν γινόταν πάντα πολύ άμεσα
δηλαδη παρατηρηθηκε κι αλλες φορες το "φαινομενο" του να ανακοινωνουν μια εκπομπη και η προβολη της να ξεκιναει μερα απο 2-3χρονια..

στο ρετρομανιαξ εχουμε μονο ενα τηλεοπτικο προγραμμα του 1988 και δε βρηκα τιποτα σχετικο με τη σειρα :(
 
Dominion επειδη αναφερθηκες στη σειρα "Βεγγαλικα" βρηκα σε μια σελιδα του περιοδικου "σουπερ Κατερινα" του 1985 (συμφωνα με τον πωλητη) το παρακατω:

superkat85.JPG

δεν ξερω αν ειναι μεμονωμενη περιπτωση το "σιριαλ φαντασμα"

Μπορει η σειρα "οι δυο φιλοι" να προβληθηκε κανονικα το 1986 ή 1987 ενω το 1988 ή 1989 που τη θυμομαστε εμεις να ηταν σε επαναληψη.Ειναι παιδικη σειρα και φανταζομαι δε θα χρειαζονταν υπερογκα ποσα για 4 επεισοδια
 
Δυστυχώς δεν θυμάμα άλλους συντελεστές. Όμως είμαι σίγουρος ότι η σειρά είχε αυτόν τον τίτλο. Ο Ξενίδης ήταν γιατρός σε μια επαρχιακή κωμώπολη και γίνοταν φίλος με ένα παδί ενώ προσπαθούσε να τον βοηθήσει στα μαθήματα του. Ο πατέρας του παιδιού αντιπαθούσε τον Ξενίδη αλλά αυτός τον χειρούργησε όταν έπεσε από την οικοδομή και του έσωσε την ζωή. Έτσι συμφιλιώθηκαν και με τον πατέρα του παιδίού. Η σειρά πρέπει να ήταν παραγωγή του Νίκου Πιλάβιου.

Δυστυχώς δεν θυμάμα άλλους συντελεστές. Όμως είμαι σίγουρος ότι η σειρά είχε αυτόν τον τίτλο. Ο Ξενίδης ήταν γιατρός σε μια επαρχιακή κωμώπολη και γίνοταν φίλος με ένα παδί ενώ προσπαθούσε να τον βοηθήσει στα μαθήματα του. Ο πατέρας του παιδιού αντιπαθούσε τον Ξενίδη αλλά αυτός τον χειρούργησε όταν έπεσε από την οικοδομή και του έσωσε την ζωή. Έτσι συμφιλιώθηκαν και με τον πατέρα του παιδίού. Η σειρά πρέπει να ήταν παραγωγή του Νίκου Πιλάβιου.
να σου θυμίσω εγώ κάποιους ..η επαρχιακή κωμώπολη ήταν η στενή ευβοίας..η παραγωγή δεν ήταν του νίκου πιλάβιου..ήταν του δημήτρη λέων.,παραγωγός της ΕΡΤ του οποίου η γενέτειρα του ήταν η στενή..εκεί δηλαδή που γυρίστηκε η σειρά....βοηθός παραγωγής ήταν ο κώστας κωστόπουλος..ο οποίος πέρισυ τον είχαν κατηγορήσει για {@#@#@@] να μη το γράψω τέλος πάντων...τότε μόλις είχε βγει από την σχολή. ο οποίος κωστόπουλος μετά το τέλος της σειράς είχε ανέβει πάλι στην στενή για να πάρει τότε τον ταλαντούχο πρωταγωνιστή μικρό γιώργο να παίξει σε μια διαφήμιση για να πάρει το σκηνοθετικό του πτυχίο κτλ...μετά έπαιζε η νέα όμορφη ηθοποιός άντζελα μέρμυγκα ,.μητέρα του μικρόυ γιώργου στο έργο.,κάποιες άλλες πληρόφορίες τις έχουν γράψει..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα