Οι ένοχοι και....οι ταινίες τους

Ακριβως! Τον Ιλιγγο ειχα κι εγω στο νου μου.

Απο οσο θυμαμαι, ο Αλεξανδρακης ειναι εραστης της μητερας της Λασκαρη. Η μητερα περιμενει απο καιρο να παρει διαζυγιο απο τον αντρα της για να παντρευτει τον Αλεξανδρακη και καποια στιγμη αυτο το διαζυγιο βγαινει. Δε νομιζω ομως οτι τελικα προλαβαινει να τον παντρευτει.
 
Ακριβως! Τον Ιλιγγο ειχα κι εγω στο νου μου.

Απο οσο θυμαμαι, ο Αλεξανδρακης ειναι εραστης της μητερας της Λασκαρη. Η μητερα περιμενει απο καιρο να παρει διαζυγιο απο τον αντρα της για να παντρευτει τον Αλεξανδρακη και καποια στιγμη αυτο το διαζυγιο βγαινει. Δε νομιζω ομως οτι τελικα προλαβαινει να τον παντρευτει, αρα παραμενει εραστης οταν δολοφονειται.
 
Αφηνουμε τους δολοφονους και σημερα θα ασχοληθουμε με αλλου ειδους ενοχους. Κλεφτες και διαρρηκτες.

Σας δινω την περιγραφη του αδικηματος και αυτο που ζηταω ειναι να βρειτε ποια η ποιες ταινιες ανταποκρινονται σ' αυτην.

11. Κλοπη αγαλματιδιου απο βιλλα συλλεκτη.


12. Καταχρηση μεγαλου ποσου απο μια ομαδα ανθρωπων σε Οικοδομικη Εταιρια.



13. Κλοπη δαχτυλιδιου που τελικα ομως επιστρεφεται στην ιδιοκτητρια του απο τον ιδιο τον κλεφτη.



14. Ενοπλη ληστεια σε Τραπεζα.



15. Κλοπη κοσμηματων σε δωματιο ξενοδοχειου.



16. Εισβολη σε παραθαλασσια κατοικια και αφαιρεση μιας μπουκαλας με γαλα που βρισκεται στο ψυγειο.



17. Κλοπη χρηματων με σημαδεμενη τραπουλα.



18. Καταχρηση πλεοναζοντος ποσου σε Τραπεζα.



19. Εισβολη σε κατοικια καθηγητου και αφαιρεση διαγωνισματων απολυτηριων εξετασεων.



20. Επιχειρηση διακινησης πλαστων λιρων με τη βοηθεια ιδιοκτητη χρηματιστηριακου γραφειου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
11. 5000 ψέμματα

17. Το δόλωμα

18. Μια ζωή την έχουμε

20. Η κάλπικη λίρα
 
Ολα σωστα, Rio, εκτος απο την τελευταια. Στην Καλπικη λιρα, ο πρωταγωνιστης ειναι χαρακτης και οχι ιδιοκτητης χρηματιστηριακου γραφειου.
 
12. Πρέπει να είναι ο Βάλτος
 
Βεβαιως, lass, ειναι Ο Βαλτος.
 
Το (20) πρέπει να είναι το "Μην ερωτεύεσαι το Σάββατο" αν και έχω την εντύπωση ότι ο Παπαμιχαήλ δεν ήταν ο ιδιοκτήτης ακριβώς, αν και ο ιδιοκτήτης δεν εμφανίζεται απλώς τον αναφέρει κάπου.

Στο (15) πρέπει να ταιριάζουν πανω από ένα, αν και θυμάμαι το "Χριστίνα" που έχει πολλαπλές κλοπές, αληθινές και στημένες.
 
13.ο δασκαλακος ηταν λεβεντια

14.εξοδος κινδυνου

16.ο μικρος δραπετης

19.νομος 4000
 
Σωστες οι ταινιες που εδωσες, elephadas. Συμφωνα με την Ταινιοθηκη της Ελλαδος, ο Παπαμιχαηλ ειναι ο ιδιοκτητης του γραφειου.

Katerinak, σωστα επισης, αλλα στη 13 ειχα αλλη ταινια στο νου μου. Αν θελεις, θυμισε μου τι γινεται στο Δασκαλακο γιατι δε θυμαμαι την περιπτωση με το δαχτυλιδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 13 δεν είναι "Ο Ηλίας του 16ου" ;
 
Οχι, tonytony. Στον Ηλια του 16ου, η Μαρικα Κρεβατα παραλαμβανει το δαχτυλιδι της το επομενο πρωι των γεγονοτων απο τον Αξιωματικο Υπηρεσιας.
 
bambinella 100 είπε:
Σωστες οι ταινιες που εδωσες, elephadas. Συμφωνα με την Ταινιοθηκη της Ελλαδος, ο Παπαμιχαηλ ειναι ο ιδιοκτητης του γραφειου.Katerinak, σωστα επισης, αλλα στη 13 ειχα αλλη ταινια στο νου μου. Αν θελεις, θυμισε μου τι γινεται στο Δασκαλακο γιατι δε θυμαμαι την περιπτωση με το δαχτυλιδι.
ΒΒ ημουν σιγουρη οτι δεν ηταν αυτη η ταινια που εψαχνες αλλά την εγραψα γιατι αυτη μου ηρθε στο μυαλο.Ο γιος κλεβει το δαχτυλιδι της μητερας του για να το πουλησει ριχνει ομως το φτεξιμο στην υπηρετρια Βασια Τριφυλλη.Ο Βουτσας ομως που ξερει την αληθεια τον ξεσκεπαζει,τωρα που το ξανακοιταξα αυτος ειναι που δινει το δαχτυλιδι κι οχι ο κακομαθημενος γιος,οποτε ειναι λαθος η απαντηση αυτη που εδωσα #)
 
Ενταξει katerinak μου, δεν πειραζει. Σε ευχαριστω για την απαντηση σου στο ερωτημα μου.

Αρα μονο η 13 παραμενει αναπαντητη. Εγχρωμη ταινια της Φινος Φιλμ, για να βοηθησω....
 
θα ελεγα την "εραστες του ονειρου" αλλά δε θυμαμαι αν ο Παπαμιχαηλ εκλεψε το δαχτυλιδι της "μητερας" της Ζωης,σιγουρα κατι πηρε απ το σπιτι με σκοπο να το επιστρεψει αλλά τον πηραν ειδηση..
 
Το μοναδικο πραγμα που παιρνει ο Παπαμιχαηλ στην ταινια, ειναι ενα φιλι απο τη Ζωη. :)

Γι' αυτο οταν ο αδελφος της του λεει να δωσει πισω ολα οσα πηρε, εκεινος του απαντα: "Αυτο που πηρα δε δινεται".

Η ταινια που ψαχνουμε ειναι λιγο προγενεστερη των Εραστων του ονειρου.
 
bambinella 100 είπε:
Το μοναδικο πραγμα που παιρνει ο Παπαμιχαηλ στην ταινια, ειναι ενα φιλι απο τη Ζωη. :) Γι' αυτο οταν ο αδελφος της του λεει να δωσει πισω ολα οσα πηρε, εκεινος του απαντα: "Αυτο που πηρα δε δινεται".

Η ταινια που ψαχνουμε ειναι λιγο προγενεστερη των Εραστων του ονειρου.
ευχαριστω πολυ ΒΒ,δεν το θυμομουν #)

εντελως στην τυχη θα πω "ζητειται επειγοντως γαμπρος"
 
Οχι, αλλα δεν πειραζει. Θα περιμενω τουλαχιστον αλλες 24 ωρες προτου δωσω την απαντηση για τη 13.
 
13. Το κόροϊδάκι της πριγκηπέσσας ( Ο Γιάννης κράτα το δαχτυλίδυ της Μαίρης που αγόρασε ο Σταύρος και αργότερα της το επιστρέφει απκαλύπτοντας την αλήθεια για τον αγοραστή)
 
Τελικα δε θα χρειαστει να περιμενω τοσο.... ;)

Αυτη ειναι η σωστη απαντηση, tzias!
 
Πίσω
Μπλουζα