Οι ένοχοι και....οι ταινίες τους

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.550
Αντιδράσεις
28.252
Σε αυτο το κουιζ δινονται καποια προσωπα που διεπραξαν φονο η που επιχειρησαν κατι τετοιο. Η αναφορα τους γινεται σε σχεση με το θυμα η σε σχεση με την ιδιοτητα του δολοφονου. Εσεις καλειστε να βρειτε ποιες ελληνικες ταινιες ανταποκρινονται στις ακολουθες περιγραφες.

Ειναι πιθανον να μην εχουμε μονο μια ταινια για καθε περιπτωση.

1. Ο συζυγος


2. Η πλουσια νεαρη κληρονομος



3. Ο εραστης



4. Η θεια



5. Η συζυγος



6. Ο διασημος ζωγραφος



7. Ο απελπισμενα ερωτευμενος
 
1. Κραυγή

5. Ο θάνατος θα ξανάρθει

6. Έγκλημα στο Κολωνάκι
 
1. κραυγή

5. Με φόβο και πάθος, Μια γυναίκα κατηγορείται

6. ¨Εγκλημα στο κολωνάκι
 
2.Εφιαλτης;

4.Χωρις ταυτοτητα

6.Κατηγορω τους ανθρωπους

7.Ο δολοφονος αγαπουσε πολυ
 
Οσες ταινιες γραψατε ανταποκρινονται πληρως στην περιγραφη του δολοφονου, εκτος απο την 6 της katerinak που μαλλον εγινε εκ παραδρομης μια που ο διασημος ζωγραφος εν προκειμενω ειναι το θυμα.

Και συνεχιζουμε....
 
bambinella 100 είπε:
Οσες ταινιες γραψατε ανταποκρινονται πληρως στην περιγραφη του δολοφονου, εκτος απο την 6 της katerinak που μαλλον εγινε εκ παραδρομης μια που ο διασημος ζωγραφος εν προκειμενω ειναι το θυμα. Και συνεχιζουμε....
BB ναι,μπερδεψα το θυτη με το θυμα #)
 
1. Θα μπορούσε να είναι και οι Αμφιβολίες.

3. Έγκλημα στα παρασκήνια

5. Θα μπορύσε να είναι το Ραντεβού με μια άγνωστη και το Κατηγορώ τους ανθρώπους (σε σχέση με την ιδιότητα του δολοφόνου)

7. Ενώ σφύριζε το τρένο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kleida, δεχομαι ολες τις απαντησεις σου εκτος απο την 5 οπου η συζυγος αναφερεται σε σχεση με το θυμα. Θα ηταν σιγουρα σωστη η απαντηση σου εαν εδινα αντι για τη συζυγο, την ερωμενη.

Συγχαρητηρια παντως γιατι ανεφερες σχεδον ολες τις ταινιες που ειχα στο μυαλο μου! Εχω μια ταινια ακομα για την 7 και μακαρι να βρεθει. Διολου απιθανο βεβαια, να βρεθουν ταινιες και για τις υπολοιπες ερωτησεις.

Οποτε το κουιζ συνεχιζεται....
 
7. Απελπισμένα ερωτευμένος είναι και ο Κομνηνός στο Αγάπη και Αίμα...
 
Πολυ ωραια, kleida. Δεν ηταν αυτη η ταινια που σκεφτομουν για την 7, αλλα εισαι απολυτα σωστη.

Θα περιμενω μια - δυο μερες και υστερα θα τη δωσω ετσι ωστε να συνεχιστει το κουιζ με καινουργιες ερωτησεις.

Προκειται για ασπρομαυρο δραμα της Φινος Φιλμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο 7 είναι ο Σπύρος Καλογήρου , απελπισμένα ερωτευμένος με τη Ζωή Λάσκαρη στη "Στεφανία" που στο τέλος την πνίγει...


Στο 3 ίσως θα μπορούσαμε να αναφέρουμε και το "Ταξίδι" , όπου ο Νίκος Κούρκουλος , εραστής της Αλίκης τη σκοτώνει στο τέλος , έστω και άθελά του...



 
Tonytony, αυτη την ταινια σκεφτομουν κι εγω στην 7! Τη Στεφανια.

Την απαντηση σου στην 3 τη θεωρω σωστη απο τη στιγμη που δεν εχω διευκρινισει αν οι κινηματογραφικοι φονοι εχουν γινει εκ προμελετης, εν βρασμω ψυχης η εξ αμελειας.

Συνεχιζουμε με τρεις ακομα περιγραφες δολοφονων.

8. Ο βιαστης


9. Η βιασθεισα



10. Η κορη της ερωμενης



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
8 και 9 "Η Μαρία της σιωπής" , στο 9 και ο "Ίλιγγος" για απόπειρα...
 
Στην 9 ειναι Η Μαρια της Σιωπης.

Μας μενουν ακομα η 8 και η 10.
 
8. Ναι, μεν αλλά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
8. Ο φόβος;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aretara, ουτε κι εγω ειμαι απολυτα σιγουρη, αλλα μαλλον εγινε ο βιασμος οποτε λεω να δεχθω την απαντηση που εδωσες.

Kleida, επεσες διανα. Ο φοβος ειναι η ταινια που σκεφτομουν κι εγω.

Μας απομενει μονο η 10 λοιπον....
 
10. Δάκρυα για την Ηλέκτρα (απόπειρα δολοφονίας και αυτοκτονίας στην πρώτη κιόλας σκηνή)
 
Σωστη και παλι, kleida.

Yπαρχει κι αλλη ταινια ομως με την κορη της ερωμενης αυτη τη φορα να μη μενει στην αποπειρα φονου, αλλα να τον διαπραττει.
 
Στον Ίλιγγο η Λάσκαρη σκοτώνει τον Αλεξανδράκη, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι ο εραστής ή πατριός της.
 
Πίσω
Μπλουζα