Οι αγαπημένες σας progressive rock bands...

Ανατριχιασα. Το εξωφυλλο ειναι συγκλονιστικο! Επιστροφη των Eloy με αλμπουμ τον Αυγουστο!!!

71Q1QjedFPL.jpg
 
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι "Με το ένα πόδι στον τάφο (από το '69 συγκρότημα) τί ακριβώς θα παρουσιάσουν;"
 
μου άρεσαν πολύ και κάτι γερμανοί οι Triumvirat ...γενικά οι γερμανοί το είχαν πολύ με αυτό το είδος
 
Ξεκινάω αυτό το thread για να δώ πόσοι υπάρχουν ακόμα που τους αρέσει αυτό το ιδιαίτερο είδος της rock μουσικής. (με την ευρεία έννοια του όρου)
Δεν λέω, έχουν αναφερθεί πολλά σπουδαία συγκροτήματα, αλλά για μένα οι Alan Parsons Project είναι το συγκρότημα που προτιμάω, έχουν τα περισσότερα κομμάτια που μου αρέσουν. Είναι και άλλα συγκροτήματα που αναφέρθηκαν και δεν τα έχω ακούσει καν, και το θέμα μου κίνησε την περιέργεια να ακούσω περισσότερη progressive rock.
 
Υπαρχουν αρκετα καλες προτασεις στα ροηγουμε ποστς.

Μιας και επεσα πανω στο thread τις προαλες...αν σου αρεσουν οι Ελληνικες μπαντες και επαιζες και Amiga...ιδου χαχαχα
 
Τσεκάρετε Spock's Beard και βέβαια Neal Morse...μεγάλη μουσικάρα, με εξαιρετικούς μουσικούς δίπλα του!
Neal Morse Band. Ακούστε τους τελευταίους 2 δισκους τους και γενικά την δουλειά του την προσωπική αλλά και μπάντες που συμμετέχει όπως Flying colors, Transatlantic.
Βέβαια έχουμε και πολύ καλή ελληνική σκηνή στον progressive/prsychedelic ήχο. Mother of Millions, Playgrounded στο rock/ hard rock και Need, Poem, Universe 217 στο metal...
Και βέβαια όλα τα άλλα μεγαθήρια που είπατε!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα