Οι γηραιότεροι ηθοποιοί!!

atanasio είπε:
Η τραγωδός Ασπασία Παπαθανασίου είναι 95 ετών -γεννημένη το 1918.Η λατρεμένη Βούλα Ζουμπουλάκη είναι 89 ετών -έτος γέννησης 1924.

[Και μια και μιλάμε και για διεθνή ονόματα, αναφέρω τις υπέροχες Γαλλίδες ηθοποιούς Danielle Darrieux, 96 ετών, Michele Morgan, 93 ετών, και Micheline Presle, 91 ετών. H Darrieux πρωταγωνιστεί σε σινεμά και θέατρο από το 1931 ως σήμερα -82 χρόνια καριέρας, απόλυτο παγκόσμιο ρεκόρ στους ηθοποιούς, νομίζω- και η Presle παίζει από το 1938 ως σήμερα.]

Το απόλυτο ρεκόρ δεν το έχει η Darrieux, αλλά ο Mickey Rooney που παίζει από το 1926 μέχρι σήμερα (87 χρόνια καριέρας!), αν και νεότερος. Τα ίδια χρόνια καριέρας έχουν και οι ηθοποιοί Carla Laemmle (1925-2012 και συνεχίζει ακόμη να παίζει) και Johannes Heesters (1924-2011). Επίσης, ο ηθοποιός Jack Totheroh έχει 92 χρόνια καριέρας (1915-2007), με 4 μόλις ταινίες, όμως, και οι 2 πρώτες μικρού μήκους.

kompostas είπε:
Στο imdb εχουν και τον μεγαλυτερο ηθοποιο-ανθρωπο που φερεται οτι εζησε ποτε(122 ετη).

Η Λουιζ Ραινερ ειναι σχετικα αγνωστη, ο μεγαλυτερος διασημος ηταν οπως ειπα ο Μπομπ Χοουπ στα 100, και πανε να τον ξεπερασουν ο Ελαι Γουαλας(98), ο Κερκ Νταγκλας(97), η Ολιβια ΝτεΧαβιλαντ(97), η Ζα Ζα Γκαμπορ(96) ο Μικυ Ρουνεϊ(93), o Kριστοφερ Λη(91).
H Λουίζ Ράινερ καθόλου άγνωστη δεν είναι. Έχει κερδίσει 2 Όσκαρ Α΄Γυναικείου Ρόλου και μάλιστα συνεχόμενα και στην εποχή της ήταν πολύ πιο διάσημη από τον Χόουπ. Ανέφερες την Ολίβια ντε Χάβιλαντ, αλλά ξέχασες την αδερφή της, Τζόαν Φοντέιν (βραβευμένη και αυτή με Όσκαρ).

Να πούμε πως ο γηραιότερος ηθοποιός του σινεμά ήταν ο Johannes Heesters που έφτασε τα 108 έτη. Άλλοι διάσημοι αιωνόβιοι ήταν η Barbara Kent (103), ο Charles Lane (102), η Gloria Stuart (υποψήφια για Όσκαρ για τον "Τιτανικό", 100), ο George Burns (Όσκαρ Β' Ρόλου για την ταινία "The Sunshine Boys" το 1976, 100) και φυσικά η Carla Laemmle (103) που ζει ακόμη.

H Jeanne Louise Calment είναι ο γηραιότερος άνθρωπος που εμφανίστηκε σε ταινία (το 1995 σε ηλικία 120 ετών στην ταινία που αφορούσε τη ζωή της, "Au-delΰ de 120 ans avec Jeanne Calment"), χωρίς, όμως, να είναι ηθοποιός. Επομένως, το ρεκόρ στους ηθοποιούς κατέχει ο Johannes Heesters που εμφανίστηκε το 2008 στα 105 στην ταινία "1½ Knights - In Search of the Ravishing Princess Herzelinde" και 3 χρόνια αργότερα στα 108 στη μικρού μήκους ταινία "Ten" σε ηλικία 108 ετών!

Τέλος, μιας και αναφέρεσαι συνέχεια στον Μπομπ Χόουπ, να πω πως η σύζυγός του, Ντολόρες Χόουπ, τον ξεπέρασε, αφού απεβίωσε στα 102!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sagma666 είπε:
H Λουίζ Ράινερ καθόλου άγνωστη δεν είναι. Έχει κερδίσει 2 Όσκαρ Α΄Γυναικείου Ρόλου και μάλιστα συνεχόμενα και στην εποχή της ήταν πολύ πιο διάσημη από τον Χόουπ. Ανέφερες την Ολίβια ντε Χάβιλαντ, αλλά ξέχασες την αδερφή της, Τζόαν Φοντέιν (βραβευμένη και αυτή με Όσκαρ).
Πλακα κανεις φιλε μου, αν ρωτησεις 100 αμερικανους οι 90 γνωριζουν τον Χοουπ ενω ζητημα ειναι αν 9 γνωριζουν τη Ραινερ(ασχετως αν εχει παρει οσκαρ)

Ναι, υπαρχει και η Τζοαν Φοντειν (96), ανεφερα μονο τους πασιγνωστους σταρς. Btw, προσφατα ειδα τη 'Ρεβεκκα' και δεν ξετρελλαθηκα. Η ντε Χαβιλαντ ουσιαστικα περασε στο πανθεον των διασημοτητων απο το Οσα Παιρνει ο Ανεμος(1939).

sagma666 είπε:
Τέλος, μιας και αναφέρεσαι συνέχεια στον Μπομπ Χόουπ, να πω πως η σύζυγός του, Ντολόρες Χόουπ, τον ξεπέρασε, αφού απεβίωσε στα 102!!
Τι να κανουμε βρε φιλε αφου... υπηρξε. Προφανως τον αγνοουσες αλλα δε καταλαβαινω γιατι ενοχλησε. Μηπως δεν εχεις σε υποληψη ουτε τον Κερκ Νταγκλας? (το μεγαλυτερο εν ζωη ονομα)

Η Ντολορες τι σχεση εχει? Και ο παππους του Χοουπ ειχε παει 100, αλλα ειναι επισης ασχετο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kompostas είπε:
Πλακα κανεις φιλε μου, αν ρωτησεις 100 αμερικανους οι 90 γνωριζουν τον Χοουπ ενω ζητημα ειναι αν 9 γνωριζουν τη Ραινερ(ασχετως αν εχει παρει οσκαρ)Ναι, υπαρχει και η Τζοαν Φοντειν (96), ανεφερα μονο τους πασιγνωστους σταρς. Btw, προσφατα ειδα τη 'Ρεβεκκα' και δεν ξετρελλαθηκα. Η ντε Χαβιλαντ ουσιαστικα περασε στο πανθεον των διασημοτητων απο το Οσα Παιρνει ο Ανεμος(1939).

Τι να κανουμε βρε φιλε αφου... υπηρξε. Προφανως τον αγνοουσες αλλα δε καταλαβαινω γιατι ενοχλησε. Μηπως δεν εχεις σε υποληψη ουτε τον Κερκ Νταγκλας? (το μεγαλυτερο εν ζωη ονομα)

Η Ντολορες τι σχεση εχει? Και ο παππους του Χοουπ ειχε παει 100, αλλα ειναι επισης ασχετο.
Εσύ θα με τρελάνεις. Φυσικά τον γνώριζα τον Χόουπ, αλλα μη μου πεις ότι ήταν μεγαλύτερος σταρ από την Τζόαν Φοντέιν γιατί θα πηδηχτώ από το παράθυρο, που έλεγε και μια ψυχή!! Επειδή εσύ αγνοείς την Λουίζ Ράινερ, μη νομίζεις πως την αγνοούν και οι Αμερικανοί!! Είναι πασίγνωστη, πίστεψέ με. Τη γυναίκα του Χόουπ την ανέφερα, γιατί εσύ παρολίγο να τον βγάλεις το μεγαλύτερο σταρ του αιώνα, ενώ ήταν ένας απλός κωμικός και παρουσιαστής των Όσκαρ, τίποτα παραπάνω.
 
Οκ. Πάμε πάλι στο θέμα μας που είναι για Έλληνες και Ελληνίδες ηθοποιούς και όχι για ξένους.

Όσα off topic προηγήθηκαν και όσα ακολουθήσουν θα διαγραφούν.
 
Η Ζωή Φυτούση είναι 80 ετών.Γενήθηκε στις 04/09/1933. Την είχα δει το Σάββατο στην εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου που τραγούδησε. Μια χαρά στέκεται
 
sagma666 είπε:
Εσύ θα με τρελάνεις. Φυσικά τον γνώριζα τον Χόουπ, αλλα μη μου πεις ότι ήταν μεγαλύτερος σταρ από την Τζόαν Φοντέιν γιατί θα πηδηχτώ από το παράθυρο, που έλεγε και μια ψυχή!! Επειδή εσύ αγνοείς την Λουίζ Ράινερ, μη νομίζεις πως την αγνοούν και οι Αμερικανοί!! Είναι πασίγνωστη, πίστεψέ με. Τη γυναίκα του Χόουπ την ανέφερα, γιατί εσύ παρολίγο να τον βγάλεις το μεγαλύτερο σταρ του αιώνα, ενώ ήταν ένας απλός κωμικός και παρουσιαστής των Όσκαρ, τίποτα παραπάνω.
Toν γνωριζες μεν, αλλα δεν γνωριζες οτι ηταν διασημος. Αφου ουτε λιγο ουτε πολυ τον συγκρινες με την Λουιζ Ραινερ. Για ρωτα 1000 ατομα απο δω μεσα, θα βρεθουν 2 που γνωριζαν την Ραινερ?

Η Τζοαν Φοντειν ουτως ή αλλως δε πηγε ακομα 100. Την Ολιβια ντε Χαβιλαντ τη γνωριζουν ολοι λογω του Οσα Παιρνει ο Ανεμος.

Δεν αγνοουσα τη Ραινερ, απο αμερικανικο κινηματογραφο ειμαι γνωστης και οσα εχω γραψει ως τωρα τα εγραψα απο τις γνωσεις μου και οχι ανατρεχοντας στο imdb. Tελος, δεν ειπα οτι ο Χοουπ ηταν ο... μεγαλυτερος σταρ του αιωνα. Αυτο που ειπα ειναι οτι οτι εφτασε στη μεγαλυτερη μεχρι στιγμης ηλικια(100) μεταξυ των διασημων. Ελπιζω τωρα να εγινα αντιληπτος.

Kambia είπε:
Οκ. Πάμε πάλι στο θέμα μας που είναι για Έλληνες και Ελληνίδες ηθοποιούς και όχι για ξένους.
Όσο off topic ακολουθήσουν θα διαγραφούν.
Μα ο τιτλος του topic ειναι "Οι γηραιοτεροι ηθοποιοι", οχι οι ελληνες αποκλειστικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα ο τιτλος του topic ειναι "Οι γηραιοτεροι ηθοποιοι", οχι οι ελληνες αποκλειστικα.
Ναι αλλά το θέμα βρίσκεται στην κατηγορία Ελληνικές ταινίες. :)
 
kompostas είπε:
Σωστα. Γιατι ομως μονο ο Πατακος σβηστηκε?
Το παιχνίδι των δέκα ερωτήσεων θα παίξουμε; Ρώτησε έναν υπεύθυνο της ιστοσελίδος.
 
Για να επανέλθουμε κάπως στους Έλληνες και τις Ελληνίδες ηθοποιούς, αναφέρω ότι μια από τις γηραιότερες πρέπει να είναι η Τιτίκα Νικηφοράκη, σημαντική ηθοποιός του θεάτρου και για πολλά χρόνια συνθιασάρχης, μαζί με τον σύζυγό της Νίκο Χατζίσκο. Δεν γνωρίζω το ακριβές έτος γεννήσεώς της, αλλά πρέπει να έχει περάσει τα 95, αφού πρωτοεμφανίστηκε το 1935 στο Εθνικό Θέατρο στο έργο του Ίψεν ''Πέερ Γκυντ''.
 
Κώστας Γκουζγκούνης 82 ετών
Τον είδα σήμερα το πρωί! Είναι γνωστό πως είναι Λαρισαίος. Ήρθε εκεί που δουλεύω και με ρώτησε ποιό λεωφορείο (αστικό) θα πάρει για τη ΔΕΗ! :p Είχα πολύ δουλειά αλλιώς θα του μιλούσα. Είναι πάντως πολύ καλοστεκούμενος! Έκανε καλή ζωή φαίνεται... ;)

Επίσης βλέπω πολύ συχνά και τον Γιάννη Τότσικα (πατέρα του Αποστόλη) ο οποίος (δε ξέρω πόσο είναι) αλλά αντίθετα με τον Γκουζγκούνη ο χρόνος μάλλον δεν ήταν και τόσο φιλικός μαζί του... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Κώστας Γκουζγκούνης 82 ετών

Τον είδα σήμερα το πρωί! Είναι γνωστό πως είναι Λαρισαίος. Ήρθε εκεί που δουλεύω και με ρώτησε ποιό λεωφορείο (αστικό) θα πάρει για τη ΔΕΗ! :p
Εγώ θα φοβόμουν, άμα δεν ήξερα να του απαντήσω.... :D :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έγινε ένας καθαρισμός των ποστ που είναι εκτός θεματολογίας.

Υπενθυμίζω και πάλι ότι το θέμα μας είναι οι Έλληνες και Ελληνίδες ηθοποιοί
 
Μην ξεχνάμε τον γηραιότερο εν ζωή Έλληνα ηθοποιό, που είναι βέβαια ο Σπύρος Ολύμπιος. Το ΣΕΗ πρόσφατα τον τίμησε με ειδικό ημερολόγιο, όπου αναφέρεται η ημερομηνία γέννησης. Ο Ολύμπιος είναι γεννημένος στις 3 Απριλίου 1913. Έχει κλείσει δηλαδή τα 100! Δεύτερη είναι η συμπαθέστατη κυρία Ζωή Βουδούρη. Εκείνη γεννήθηκε στις 25 Νοεμβρίου, λίγα χρόνια αργότερα,

Εύχομαι από καρδιάς να φτάσουν αμφότεροι και στα 110!

Δεν θα το αναφέρω τώρα το έτος, μιας και είναι κυρία.
 
Πάντως βλέπω κάποιους γηραιούς ηθοποιούς και πραγματικά τους χαίρομαι,έχουν ζωντάνια μέσα τους κι αυτό φαίνεται,αμφιβάλω αν θα είμαι έτσι στα 70 συν έτη μου.

Στάλθηκε από το HTC One S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 
stakovios είπε:
Μην ξεχνάμε τον γηραιότερο εν ζωή Έλληνα ηθοποιό, που είναι βέβαια ο Σπύρος Ολύμπιος. Το ΣΕΗ πρόσφατα τον τίμησε με ειδικό ημερολόγιο, όπου αναφέρεται η ημερομηνία γέννησης. Ο Ολύμπιος είναι γεννημένος στις 3 Απριλίου 1913. Έχει κλείσει δηλαδή τα 100!
Ο Σπύρος Ολύμπιος δε γεννήθηκε το 1913, αλλά το 1914!!! Και αυτό το λέω, γιατί έχω Θεατρικό Λεξικό του 1958 όπου αναφέρει τις ηλικίες των ηθοποιών της χρονιάς και λέει ότι γεννήθηκε το 1914 (εκτός αν έκρυβε την ηλικία του). Το διασταύρωσα και με το διαδίκτυο, όπου αναφέρεται επίσης ότι γεννήθηκε το 1914 και όχι το 1913. Επομένως, έκλεισε τα 99 έτη!
 
elephadas είπε:
Ειδικά για τον Δημήτριεφ νομίζω το σημαντικότερο είναι η συμμετοχή του στην πρώτη ηχογράφηση του "Άξιον Εστί" του Θεοδωράκη, μαζί με τον Γρηγόρη Μπιθικώτση, έστω κι αν κεί ήταν τραγουδιστής και όχι ηθοποιός.
Πρέπει να έπαιξε στο έργο "Η θεία από το Σικάγο". Ήταν αυτός που έφαγε το πρώτο κανάτι από την Γεωργία Βασιλειάδου.

sagma666 είπε:
Ο Σπύρος Ολύμπιος δε γεννήθηκε το 1913, αλλά το 1914!!! Και αυτό το λέω, γιατί έχω Θεατρικό Λεξικό του 1958 όπου αναφέρει τις ηλικίες των ηθοποιών της χρονιάς και λέει ότι γεννήθηκε το 1914 (εκτός αν έκρυβε την ηλικία του). Το διασταύρωσα και με το διαδίκτυο, όπου αναφέρεται επίσης ότι γεννήθηκε το 1914 και όχι το 1913. Επομένως, έκλεισε τα 99 έτη!
Έχω μια ερώτηση: Ο Σπύρος Ολύμπιος και η Σοφία Ολυμπίου έχουν κάποια σχέση;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα