Οι γηραιότεροι ηθοποιοί!!

Αρκετά χρόνια πριν είχα δει στα Εξάρχεια τον (εν ζωή, σύμφωνα με όλα τα δεδομένα) ηθποποιό Ορφέα Ζάχο ("Oι ηλίθιοι...Οι απαίδευτοι...." στο "Καλώς ήλθε το δολλάριο"). Με το καπελάκι και τη θαλασσινή του τσάντα πήγαινε στην αφετηρία του λεωφορείου της Βούλας, στη Μάρνης, προφανώς για μπάνιο. Απαράλλαχτος όπως στις ταινίες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sagma666 είπε:
Ο Σπύρος Ολύμπιος δε γεννήθηκε το 1913, αλλά το 1914!!! Και αυτό το λέω, γιατί έχω Θεατρικό Λεξικό του 1958 όπου αναφέρει τις ηλικίες των ηθοποιών της χρονιάς και λέει ότι γεννήθηκε το 1914 (εκτός αν έκρυβε την ηλικία του). Το διασταύρωσα και με το διαδίκτυο, όπου αναφέρεται επίσης ότι γεννήθηκε το 1914 και όχι το 1913. Επομένως, έκλεισε τα 99 έτη!
Απο το ημερολόγιο της Ένωσης Συνταξιούχων Ηθοποιών:

img769.jpg
 
Είναι 2 μέρες τώρα που κατά το γυρισμό μου στο σπίτι στις 17:00 μπαίνει στο λεωφορείο Νο 8 ο Γιώργος Κωνσταντίνου. Για τα 80 που πλησιάζει είναι πολύ καλοστεκούμενος. Σταράκι παπουτσάκι, τζην παντελονάκι και φούτερ. Ύψος γύρω στο 1,82. Μαλλιά βαμμένα. Μιλούσε συνεχώς στο κινητό και κατέβηκε στην ίδια στάση.
 
johnny19818 είπε:
Είναι 2 μέρες τώρα που κατά το γυρισμό μου στο σπίτι στις 17:00 μπαίνει στο λεωφορείο Νο 8 ο Γιώργος Κωνσταντίνου. Για τα 80 που πλησιάζει είναι πολύ καλοστεκούμενος. Σταράκι παπουτσάκι, τζην παντελονάκι και φούτερ. Ύψος γύρω στο 1,82. Μαλλιά βαμμένα. Μιλούσε συνεχώς στο κινητό και κατέβηκε στην ίδια στάση.
Eξαιρετικος ηθοποιος. Ισως ο καλυτερος της γενιας του.

Το βαμμενο μαλλι ομως κανει μπαμ, οχι μονο πανω του αλλα σε οσους αντρες το εχουν. Ενω στις γυναικες δεν ξεχωριζει σχεδον ποτε, στους αντρες φωναζει απο χιλιομετρα. Ας το εχουν υποψιν τους αυτο.
 
johnny19818 είπε:
Είναι 2 μέρες τώρα που κατά το γυρισμό μου στο σπίτι στις 17:00 μπαίνει στο λεωφορείο Νο 8 ο Γιώργος Κωνσταντίνου. Για τα 80 που πλησιάζει είναι πολύ καλοστεκούμενος. Σταράκι παπουτσάκι, τζην παντελονάκι και φούτερ. Ύψος γύρω στο 1,82. Μαλλιά βαμμένα. Μιλούσε συνεχώς στο κινητό και κατέβηκε στην ίδια στάση.
Πριν καμιά 15αριά χρόνια τον είχα δει, μπορεί να ήταν και ψηλότερος από μένα και είμαι 1.86. Οδηγούσε και ένα σπορ αμάξι τότε.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Ίσως και η Έρση Μαλικένζου
Αυτή είναι γεννημένη το 1940 και τη βάφτησαν Περσεφόνη

elephadas είπε:
Κι ο Στέφανος Ληναίος είναι 85 κι ο Γιώργος Βελέντζας 86.
80ρηδες πρέπει να υπάρχουν αρκετοί, αλλά θα είναι ενδιαφέρον να θυμηθούμε ακόμη μεγαλύτερους που ζουν ακόμη. Κάτι αντίστοιχο με τη Νίτσα Τσαγανέα (1898-2002) βέβαια λίγο δύσκολο να υπάρξει ξανά!
Όπως μου έχει πει η αγαπημένη εγγονή της Νίτσας Τσαγανέα, Μαριαλένα Οικονομίδου, η συμπαθής ηθοποιός πέθανε το 2001 και όχι το 2002 όπως έχει διαδωθεί στο ίντενετ μέσα από διάφορα σάιτ ή/και μπλογκ. Στέφανος Ληναίος (Διονύσιος Μυτιληναίος) 6/8/1928. Γιώργος Βελέντζας 4/12/1927.

lass είπε:
Κι ο Ανδρέας Μπάρκουλης πρέπει να είναι.
Ανδρέας Μπάρκουλης 77 ετών (4/8/1936)

BETTY BOOP είπε:
Λουίζα ΜπατίσταΏρα Βάζα

Νίκος Τσαχιρίδης

Θεόδωρος Δημήτριεφ και Δήμητρα Σερεμέτη έπαιξαν στην κωμική σειρά ''Το ρετιρέ'' τον γιατρό και τη θεία Χριστίνα (θεία της Ελένης-Κλαίρη Κατσαντώνη) αντίστοιχα.
H Λουίζα Μπατίστα (κατά κόσμον Ελεούσα Λάππα) γεννήθηκε το 1932 και είναι Ελληνίδα ηθοποιός. Η Ώρα-Άρτεμις Βάζα γεννήθηκε το 1925 και είναι κόρη του ηθοποιού Άγγελου Βάζα.

atanasio είπε:
Για να επανέλθουμε κάπως στους Έλληνες και τις Ελληνίδες ηθοποιούς, αναφέρω ότι μια από τις γηραιότερες πρέπει να είναι η Τιτίκα Νικηφοράκη, σημαντική ηθοποιός του θεάτρου και για πολλά χρόνια συνθιασάρχης, μαζί με τον σύζυγό της Νίκο Χατζίσκο. Δεν γνωρίζω το ακριβές έτος γεννήσεώς της, αλλά πρέπει να έχει περάσει τα 95, αφού πρωτοεμφανίστηκε το 1935 στο Εθνικό Θέατρο στο έργο του Ίψεν ''Πέερ Γκυντ''.
Είναι γεννημένη το 1915 στο Ηράκλειο και επομένως είναι 98 ετών

tonytony είπε:
Τον είδα σήμερα το πρωί! Είναι γνωστό πως είναι Λαρισαίος. Ήρθε εκεί που δουλεύω και με ρώτησε ποιό λεωφορείο (αστικό) θα πάρει για τη ΔΕΗ! :p Είχα πολύ δουλειά αλλιώς θα του μιλούσα. Είναι πάντως πολύ καλοστεκούμενος! Έκανε καλή ζωή φαίνεται... ;) Επίσης βλέπω πολύ συχνά και τον Γιάννη Τότσικα (πατέρα του Αποστόλη) ο οποίος (δε ξέρω πόσο είναι) αλλά αντίθετα με τον Γκουζγκούνη ο χρόνος μάλλον δεν ήταν και τόσο φιλικός μαζί του... :(
Ο Γιάννης Τότσικας είναι 77 ετών (1936 γεννηθείς)

Wardum είπε:
Πρέπει να έπαιξε στο έργο "Η θεία από το Σικάγο". Ήταν αυτός που έφαγε το πρώτο κανάτι από την Γεωργία Βασιλειάδου.


Έχω μια ερώτηση: Ο Σπύρος Ολύμπιος και η Σοφία Ολυμπίου έχουν κάποια σχέση;
Ο Θόδωρος Δημητρίεφ γεννήθηκε το 1929 και ναι, έπαιξε στη "θεία από το Σικάγο" και έκανε τον κο Ζέρινγκα. Όσον αφορά το Σπύρο Ολύμπιο και τη Σοφία Ολυμπίου, δεν έχουν καμιά σχέση. Η Σοφία Ολυμπίου (23/3/1935) κατά κόσμον Σοφία-Γλυκερία Χαλκιοπούλου ήταν κόρη των παλιών ηθοποιών Γιάννη Χαλκιόπουλου και Έλλης Λαλαούνη και εγγονή των παλαιότερων ηθοποιών Νίκου και Σοφίας Χαλκιοπούλου (από τον πατέρα της) και της Ολυμπίας Δαμάσκου-Λαλαούνη. Παντρεύτηκε σε πρώτο γάμο τον θιασάρχη Γιώργο Ολύμπιο (1910-1970) και σε δεύτερο γάμο τον ηθοποιό Χριστόφορο Καζαντζίδη (7/6/1936).

sagma666 είπε:
Ο Σπύρος Ολύμπιος δε γεννήθηκε το 1913, αλλά το 1914!!! Και αυτό το λέω, γιατί έχω Θεατρικό Λεξικό του 1958 όπου αναφέρει τις ηλικίες των ηθοποιών της χρονιάς και λέει ότι γεννήθηκε το 1914 (εκτός αν έκρυβε την ηλικία του). Το διασταύρωσα και με το διαδίκτυο, όπου αναφέρεται επίσης ότι γεννήθηκε το 1914 και όχι το 1913. Επομένως, έκλεισε τα 99 έτη!
Ο Σπύρος Ολύμπιος έχει γεννηθεί το 1913. Αυτό αποδεικνύεται από το δημοτολόγιο, που έκανε την εμφάνισή του στο σάιτ του Υπουργείου Εσωτερικών και ισχύει ότι είναι γεννημένος στις 3 Απριλίου. Σας δίνω και το αντίγραφο από το δημοτολόγιο, για του λόγου το αληθές. Ο Σπύρος Ολύμπιος είναι 100 χρονών πια. Spyros Olympios.jpg

Ας πω κι εγώ έναν γηραιό εν ζωή ηθοποιό, μάλλον δύο. Γιώργος Μοσχίδης (7/7/1931) και Νίκος Βανδώρος (12/12/1924). Μάλιστα ο Νίκος Βανδώρος παίζει τώρα σε μια παράσταση μαζί με το Γιώργο Μιχαλακόπουλο (1938), την Τιτίκα Σαριγκούλη (1934), την Καίτη Φίνου κ.ά. Να αναφέρω και την ηθοποιό Κυβέλη Θεοχάρη-Ζωγραφίδη, εγγονή της μεγάλης Κυβέλης, που γεννήθηκε στις 13/9/1924. Επίσης και τον Κόνη (Κώστα) Πυρπασόπουλο (πατέρα του Γιώργου) που γεννήθηκε στις 30/9/1930.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας πω κι εγώ έναν γηραιό εν ζωή ηθοποιό, μάλλον δύο. Γιώργος Μοσχίδης (7/7/1931) και Νίκος Βανδώρος (12/12/1924). Μάλιστα ο Νίκος Βανδώρος παίζει τώρα σε μια παράσταση μαζί με το Γιώργο Μιχαλακόπουλο (1938), την Τιτίκα Σαριγκούλη (1934), την Καίτη Φίνου κ.ά. Να αναφέρω και την ηθοποιό Κυβέλη Θεοχάρη-Ζωγραφίδη, εγγονή της μεγάλης Κυβέλης, που γεννήθηκε στις 13/9/1924. Επίσης και τον Κόνη (Κώστα) Πυρπασόπουλο (πατέρα του Γιώργου) που γεννήθηκε στις 30/9/1930.
 
Tassoulis είπε:
Όπως μου έχει πει η αγαπημένη εγγονή της Νίτσας Τσαγανέα, Μαριαλένα Οικονομίδου, η συμπαθής ηθοποιός πέθανε το 2001 και όχι το 2002 όπως έχει διαδωθεί στο ίντενετ μέσα από διάφορα σάιτ ή/και μπλογκ. Στέφανος Ληναίος (Διονύσιος Μυτιληναίος) 6/8/1928. Γιώργος Βελέντζας 4/12/1927.
Αυτό δεν ευσταθεί σαφέστατα. Δείτε ένα δημοσίευμα του Τύπου του 2002 για το θάνατο της ηθοποιού. Η κηδεία της Νίτσας Τσαγανέα θα γίνει το Μ. Σάββατο στις 11πμ, από το Α` Νεκροταφείο Αθηνών. Είναι Πέμπτη, 2 Μαΐου 2002.

 
Η Νίτσα Τσαγανέα σε ηλικία 96 ετών στην εκπομπή "Εν θερμώ" που προβλήθηκε από τον Σκαι το 1995:

[video=youtube_share;HSGqrEqPvQY]http://youtu.be/HSGqrEqPvQY
 
Παιδιά θα αναφερθώ σε έναν ηθοποιό που δεν είναι πλέον στη ζωή. Αυτό που θυμάμαι να αναρωτιέμαι πάντα είναι το πόσο χρονών μπορεί να είναι αυτός ο άνθρωπος, που τον είδα γέρο σε παλιές ελληνικές ταινίες και τον είδα σε σήριαλ του Χ. Ρώμα...........

Γιάννης_Φύριος.jpg Γιάννης Φύριος, 1914-2007 (93 ετών).
 
galatsiwtis είπε:
Παιδιά θα αναφερθώ σε έναν ηθοποιό που δεν είναι πλέον στη ζωή. Αυτό που θυμάμαι να αναρωτιέμαι πάντα είναι το πόσο χρονών μπορεί να είναι αυτός ο άνθρωπος, που τον είδα γέρο σε παλιές ελληνικές ταινίες και τον είδα σε σήριαλ του Χ. Ρώμα...........Προβολή συνημμένου 109380 Γιάννης Φύριος, 1914-2007 (93 ετών).
την ιδια απορια ειχα φιλε μου δεν ηξερα οτι πεθανε. Ο Γιαννης Βογιατζης τι συμπαθης που ειναι
 
Η υπέροχη Σμάρω Στεφανίδου Σμάρω_Στεφανίδου.jpg γεννήθηκε 9 Απριλίου 1913 και απεβίωσε 7 Νοεμβρίου 2010, 97 ετών.

Αξιοσημείωτο το πόσο καλά κρατιόταν και η διαύγεια πνεύματος που είχε. Της έχω ιδιαίτερη αδυναμία γιατί έπαιζε μαζί με τον λατρεμένο μου Βασίλη Λογοθετίδη. :bow: :bow: :bow:
 
Εψαξα πληροφοριες για τον ηθοποιο Πανο Καραβουσάνο. Γεννηθηκε το 1908  και ειναι 110 ετων..... 110 ετων???
Εχουμε καποια πληροφορια για την ηλικια του ηθοποιου???
Στη RetroDB γραφει μονο την ημερομηνία γέννησης 1908

Pankaravousanos3.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η γηραιοτερη ηθοποιος(επαιξε σε 3 ταινιες) αλλα κυριως τραγουδιστρια ειναι η στελλα γκρεκα ειναι 100 ετων.απο ηθοποιους ειναι ο νικος βανδωρος(1924) 98 ετων και δευτερος γηραιοτερος ειναι ο γιαννης βογιατζης(1926) ειναι 96 ετων
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εψαξα πληροφοριες για τον ηθοποιο Πανο Καραβουσάνο. Γεννηθηκε το 1908 και ειναι 110 ετων..... 110 ετων???
Εχουμε καποια πληροφορια για την ηλικια του ηθοποιου???
Στη RetroDB γραφει μονο την ημερομηνία γέννησης 1908

Pankaravousanos3.JPG


εχει φυγει απο το 1973
 
Πίσω
Μπλουζα