Οι πιο παραμυθένιες ταινίες

Thanks, πάντως γιατί τα άλλα δυο που είπες δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν
 
Κάτι άκουσα για Ηρακλή;

Αυτό μας λέει κάτι;


Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως είχα πάθει πλάκα με αυτό το πράγμα..;:precry2:
 
Rakeesh είπε:
Ουμ.... ναι ρε παιδια, τις ιταλικες sword and sandal δεν θα τις θεωρουσα και τοσο "παραμυθενιες" :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" /> τουλαχιστον οχι στην ιδια κατηγορια αυτων που αναφερω στν αρχη. Αν δεν κανω λαθος υπαρχει αλλο thread για αυτο το genre
Από ότι κατάλαβα ο Rakeesh αναφέρεται σε ταινίες με ξωτικά, μονόκερους, νεράιδες, πήγασους, λυχνάρια, μαγικά βιβλία και λοιπά. Οπότε έχουμε ξεφύγει πολύ από το αρχικό μας θέμα :)
 
πιστευω πρεπει να αναφερθουν το Dragonheart το Hook και το The Pagemaster!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο θεματάκι...¨Εχω δεί τις περισσότερες απο τις ταινιες που αναφέρονται και μου αρέσουν όλες αλλά δεν θα μπορουσα να τις χαρακτηρίσω όλες παραμυθένιες..ακόμα και τα excalibur, conan, beastmaster δεν είναι παραμυθένιο όπως το willow, dark crystal από την στιγμή που έχουν γυμνο και απευθύνονται σε +17 ηλικίες. Ταινίες που είναι σε αυτη την κατηγορία και δεν έχουν αναφερθεί είναι οι:

Arabian adventure (πραγματικά δεν θυμάμαι αλλή ταινία να μου έχει κάνει τόσο πολλή εντύπωση σαν παιδί-μια μαγική ταινία την έιχα νοικιάσει άπειρες φορές απο το video club...την έχω σε DVD αλλα δεν έχω τολμήσει ακόμα να την δω)

Clash of the Titans (το original του 81)

Dragonheart (ειναι ταινια 15ετίας-θεωρείται ρετρο? ;)

Star Wars η πρωτη τριλογία (καθε ενσταση δεκτή αλλά είναι παραμυθένιες ταινίες)
 
Εγώ πιτσιρικάς, είχα φάει τρελό κόλλημα με το neverending story, και ειδικά με το Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο τραγούδι του!!!

Ακόμα και τώρα μπορώ να το ακούσω μέσα στο μυαλό μου, φέρνοντας στο μυαλό μου την σκήνή με το δράκο που πετά, και τα υπέροχα χρώματα του ουρανού!!!
 
μα δεν ειναι αναγκη να ειναι κατω των 17 για να ειναι παραμυθενιες κ οπως ειπαν κ πιο πανω αναφερομαστε σε ταινιες με μαγεια σπαθια ξωτικα κ αλλα τετοια!!!
 
Σε αρκετά πιο κωμικό στυλ είναι και το Jabberwocky του Gilliam. To Τime Bandits του ίδιου και το Company of Wolves του Jordan μετράνε;

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σιγουρα ο καθενας εχει τα δικα του μετρα για το ποια ταινια ειναι παραμυθενια, και εχει ενδιαφερον να βλεπει κανεις τις διαφορες. Πχ εγω προσπαθω να θυμηθω ταινιες ατμοσφαιρικές ή γενικώς αγαπημένες. Μια φτηνοπαραγωγη που δεν πείθει δεν εχει για μενα το ιδιο σεβας και δεν θα την εβαζα σε καποια ανθολογία.

Σκεφτηκα πολυ για το αν ταιριαζει στη λιστα το Red Sonya και το Beastmaster. Τελικα το πρωτο το απερριψα και το δευτερο το εβαλα. Δεν ξερω γιατι. Αν το ξανασκεφτομουν σημερα μπορει να εκανα το αντιθετο ή να μην έβαζα καμία :Ρ

Οσο για το Time Bandits ειχε ωραια στοιχεια αλλα μου φανηκε πολυ 'μαυρο' (οπως και ολες του Γκιλιαμ). Το τελος το βρηκα πολυ μακαβριο

Ερωτηση: καπου στην αρχη του 90 ειχα δει μια βιντεοταινια με πρωταγωνιστη ενα παιδακι. Το ελληνικο ονομα ηταν "Χαμένο Βασίλειο". Δε θυμαμαι σχεδον τιποτα, περα απο το οτι σε καποια φαση εμφανιζεται "ο γνωστός πολεμιστής" Έλρικ (νομίζω) και μπαινει στην παρεα να βοηθησει τους πρωταγωνιστες. Αυτος ειχε παντα ενα μεγαλο σπαθι στην πλατη, και οταν γινοταν μαχη, μπορει να το εβγαζε για να αποκρουσει πχ τα χτυπηματα αλλα δεν πολεμησε με αυτο ουτε μια φορα. Οσους νικουσε τους κλωτσαγε η τους εριχνε κατω κλπ :D Το θυμαται κανενας να μου πει αγγλικο τιτλο;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα