Οι πρώτες μας μπυροεμπειρίες

Σε μια παιδική εγκυκλοπαίδεια που είχαμε, είχε μια ιστορία όπου ένα μικρό παιδάκι όταν έλειπαν οι γονείς του από το σπίτι "έπεσε" πάνω σε ένα ανοικτό μπουκάλι μπύρας και το ήπιε. Για κακή του τύχη όμως το μπουκάλι είχε μέσα χλωρίνη και όπως καταλαβαίνετε πήγε στο νοσοκομείο. Έτσι το ηθικό δίδαγμα ήταν να μην είμαστε πολύ περίεργοι και να κάνουμε ότι θέλουμε όταν είμαστε μόνοι μας. Δε σας κρύβω ότι μετά που διάβασα την ιστορία αυτή για λίγο καιρό ήμουν λίγο επιφυλακτικός όσον αφορά τις μπύρες.
 
Ναι, εκείνη την εποχή, τα "λευκά" (όμοια με νερό) υγρά, δεν είχαν στο μπουκάλι βαλβίδα ασφαλείας...Είδες πώς προχωράει η τεχνολογία, αν μερικά παιδάκια πιούνε χλωρίνη, βενζίνη καθαρισμού ή white spirit? Δυστυχώς...
 
Σε μια παιδική εγκυκλοπαίδεια που είχαμε, είχε μια ιστορία όπου ένα μικρό παιδάκι όταν έλειπαν οι γονείς του από το σπίτι "έπεσε" πάνω σε ένα ανοικτό μπουκάλι μπύρας και το ήπιε. Για κακή του τύχη όμως το μπουκάλι είχε μέσα χλωρίνη και όπως καταλαβαίνετε πήγε στο νοσοκομείο. Έτσι το ηθικό δίδαγμα ήταν να μην είμαστε πολύ περίεργοι και να κάνουμε ότι θέλουμε όταν είμαστε μόνοι μας. Δε σας κρύβω ότι μετά που διάβασα την ιστορία αυτή για λίγο καιρό ήμουν λίγο επιφυλακτικός όσον αφορά τις μπύρες.
Μήπως εννοείς αυτό;

IMG_20230614_151025~2.jpg
 
τελειωσε,δεν γινεται αλλιως,παω να δω αν εχω αλχαιμερ,ουτε εδω θυμαμαι ποτε πρωτοηπια μπυρα η την πρωτη μπυροκατασταση
 
Ναι την βρήκα σε ένα μπαούλο πριν 3-4 χρόνια. Μέχρι τότε την θεωρούσα χαμένη,ότι είχε πεταχτεί κτλ. Και τους δύο τόμους. Ευτυχώς είναι σε σχετικά καλή κατάσταση, μετά από 47 χρόνια ζωής και αποθηκευμένη σε άθλια σημεία.
 
Πίσω
Μπλουζα