Οι σειρές που χάθηκαν...

Πολύ όμορφη κοπέλα η Έμυ Σαράβα (εάν είναι όντως αυτή στη φωτογραφία)! Το δε σενάριο του επεισοδίου μου θυμίζει λίγο δαλιανίδειο "Ρετιρέ" ή "Καθημερινά"
Δεν ειναι η Εμυ Σαραβα. Ειναι η Εφη Κοσμα και ειναι οντως υπεροχη.
Αν εχεις την ευκαιρια, μπορεις να απολαυσεις την ηθοποιο στο διασωθεν επεισοδιο "Σταχτη και μπουρμπερη" της σειρας "Τα παλιοπαιδα τα ατιθασα".
 
Περνάμε τώρα στη μεγάλη τηλεοπτική επιτυχία του Θάνου Λειβαδίτη "Ιερόσυλοι". Σε ιδιωτικά αρχεία η σειρά υπάρχει στην ΕΡΤ δυστυχώς όχι. Η σειρά ξεκίνησε στις 14 Δεκεμβρίου 1983 και ολοκληρώθηκε σε 19 επεισόδια

1983 12-14 (2).jpg
 
Α, αυτό το έργο το θυμάμαι. Εντάξει, όχι πολλά πράγματα αλλά πάντως θυμάμαι το τέλος με την αποκάλυψη του ενόχου. Και μου άρεσε πολύ σαν άντρας ο Σπύρος Μαβίδης, ο οποίος έχει εξαφανιστεί. Μου άρεσε ο τύπος του.
 
Και γιατί δεν αγοράζεις το μυθιστόρημα του Ξενόπουλου και να το διαβάσεις πλήρες.............

Ειναι πολλα χρονια που εχω αγορασει και διαβασει το βιβλιο. Αλλο πραγμα ομως αυτο και αλλο η σειρα που ειναι πολυ πιο περιεκτικη και ουσιαστικη. Το βιβλιο ετσι κι αλλιως το θεωρω κουραστικο με τις ατερμονες λεπτομερειες και περιγραφες του.
Σεναριογραφος και σκηνοθετης εκαναν πολυ καλη δουλεια αφου κρατησαν την ουσια και μονο.
 
Πίσω
Μπλουζα