Οι σειρές που χάθηκαν...

Έβλεπα χαλαρά την Απερίγραπτη. Με είχε κάπως απογοητεύσει σε σχέση με τις προηγούμενες ξενοπουλικές σειρές (Αφροδίτη, Αναδυομένη, Τυχεροί και άτυχοι, Μυστικοί αρραβώνες).
 
Έβλεπα χαλαρά την Απερίγραπτη. Με είχε κάπως απογοητεύσει σε σχέση με τις προηγούμενες ξενοπουλικές σειρές (Αφροδίτη, Αναδυομένη, Τυχεροί και άτυχοι, Μυστικοί αρραβώνες).
Καλησπέρα atanasio! Ελπίζω να είσαι πολύ καλά :)

Είδα πρόσφατα (στο ΣΔΑΤΥ) το πρώτο επεισόδιο της "Απερίγραπτης" και μου άρεσε πολύ.
Έχω επίσης δει τα τελευταία χρόνια μεγάλα απόσπασματα από την "Αφροδίτη", την "Αναδυομένη" και τον "Κόσμο και Κοσμά" (τα οποία επίσης μου άρεσαν πάρα πολύ!)
Όπως καταλαβαίνεις δηλαδή, δεν έχω την πλήρη εικόνα των σειρών αυτών, έχοντας παρακολουθήσει αυτές μόνο αποσπασματικά.
Δυστυχώς επίσης δεν θυμάμαι καμία από αυτές τις εξαιρετικές σειρές από την πρώτη τους προβολή :(

Από ποια άποψη είχες βρει τότε καλύτερες τις άλλες σειρές του Ξενόπουλου;
Από άποψη στόρυ/σεναρίου, ή από άποψη καστ, ή παραγωγής, ή γενικού αποτελέσματος;

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις, προσπαθώ να αποκτήσω μια εικόνα της αίσθησης που είχαν προκαλέσει στον κόσμο τότε οι σειρές αυτές - τόσο η κάθε μία ξεχωριστά, όσο και στη μεταξύ τους σύγκριση :)
 
Καλησπέρα atanasio! Ελπίζω να είσαι πολύ καλά :)

Είδα πρόσφατα (στο ΣΔΑΤΥ) το πρώτο επεισόδιο της "Απερίγραπτης" και μου άρεσε πολύ.
Έχω επίσης δει τα τελευταία χρόνια μεγάλα απόσπασματα από την "Αφροδίτη", την "Αναδυομένη" και τον "Κόσμο και Κοσμά" (τα οποία επίσης μου άρεσαν πάρα πολύ!)
Όπως καταλαβαίνεις δηλαδή, δεν έχω την πλήρη εικόνα των σειρών αυτών, έχοντας παρακολουθήσει αυτές μόνο αποσπασματικά.
Δυστυχώς επίσης δεν θυμάμαι καμία από αυτές τις εξαιρετικές σειρές από την πρώτη τους προβολή :(

Από ποια άποψη είχες βρει τότε καλύτερες τις άλλες σειρές του Ξενόπουλου;
Από άποψη στόρυ/σεναρίου, ή από άποψη καστ, ή παραγωγής, ή γενικού αποτελέσματος;

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις, προσπαθώ να αποκτήσω μια εικόνα της αίσθησης που είχαν προκαλέσει στον κόσμο τότε οι σειρές αυτές - τόσο η κάθε μία ξεχωριστά, όσο και στη μεταξύ τους σύγκριση :)
Βερνάρδε, καλησπέρα και καλή χρονιά, με υγεία!
Αυτό που εννοώ είναι ότι η πλοκή της Απερίγραπτης μου είχε φανεί πιο αδύναμη, λιγότερο ενδιαφέρουσα σε σχέση με την πλοκή των προηγούμενων σειρών. Αργότερα διάβασα και το βιβλίο (όπως και τα άλλα βιβλία στα οποία βασίστηκαν οι σειρές που αναφέρω στο ποστ) και δεν άλλαξε η εντύπωσή μου: νομίζω ότι δεν είναι από τα καλύτερα του Ξενόπουλου. Η τηλεοπτική σειρά ήταν φροντισμένη, άλλωστε ήταν από την ίδια εταιρεία παραγωγής και είχε τον ίδιο σκηνοθέτη, τον πολύ καλό Ερρίκο Ανδρέου, που είχε ειδικευτεί στον Ξενόπουλο. Οι ερμηνείες ήταν προσεγμένες και η Πένυ Παπουτσή ήταν ιδεώδης στον κεντρικό ρόλο. Αυτό που με είχε λοιπόν απογοητεύσει ήταν η πλοκή.
 
Βερνάρδε, καλησπέρα και καλή χρονιά, με υγεία!
Αυτό που εννοώ είναι ότι η πλοκή της Απερίγραπτης μου είχε φανεί πιο αδύναμη, λιγότερο ενδιαφέρουσα σε σχέση με την πλοκή των προηγούμενων σειρών. Αργότερα διάβασα και το βιβλίο (όπως και τα άλλα βιβλία στα οποία βασίστηκαν οι σειρές που αναφέρω στο ποστ) και δεν άλλαξε η εντύπωσή μου: νομίζω ότι δεν είναι από τα καλύτερα του Ξενόπουλου. Η τηλεοπτική σειρά ήταν φροντισμένη, άλλωστε ήταν από την ίδια εταιρεία παραγωγής και είχε τον ίδιο σκηνοθέτη, τον πολύ καλό Ερρίκο Ανδρέου, που είχε ειδικευτεί στον Ξενόπουλο. Οι ερμηνείες ήταν προσεγμένες και η Πένυ Παπουτσή ήταν ιδεώδης στον κεντρικό ρόλο. Αυτό που με είχε λοιπόν απογοητεύσει ήταν η πλοκή.
Καλησπέρα και από μένα!
Σε ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες. Και χαίρομαι που αναφέρεσαι στην πλοκή του μυθιστορήματος - θα συμφωνήσω.
Έχοντας παρακολουθήσει το πρώτο επεισόδιο πρόσφατα, η παραγωγή και οι συντελεστές ήταν όντως άψογη και άψογοι.
Συμφωνώ επίσης ότι και η Πένυ Παπουτσή ήταν ιδανική "Απερίγραπτη" - της το μετέφερα κιόλας :)
Μακάρι να σωζόταν ολόκληρη η σειρά από την ΕΡΤ και να μπορούσαμε να την ξαναδούμε... :(
 
Αντώνη, σε ευχαριστούμε πολύ!
Κρίμα που το κανάλι (Υ.ΕΝ.Ε.Δ.) τότε δεν έδωσε στον τύπο τις περιλήψεις των ενδιάμεσων επεισοδίων της σειράς και έτσι πάμε από το 14ο στο 21ο επεισόδιο.
(Και ευτυχώς που είναι μυθιστόρημα του Ξενόπουλου και έτσι μπορούμε να διαβάσουμε την ενδιάμεση εξέλιξη της πλοκής!)
 
Αντώνη, σε ευχαριστούμε πολύ!
Κρίμα που το κανάλι (Υ.ΕΝ.Ε.Δ.) τότε δεν έδωσε στον τύπο τις περιλήψεις των ενδιάμεσων επεισοδίων της σειράς και έτσι πάμε από το 14ο στο 21ο επεισόδιο.
(Και ευτυχώς που είναι μυθιστόρημα του Ξενόπουλου και έτσι μπορούμε να διαβάσουμε την ενδιάμεση εξέλιξη της πλοκής!)
Μάλλον κάποιος στην ΥΕΝΕΔ η στη Ραδιοτηλεοραση έκανε δίμηνο παραθερισμο το καλοκαίρι του 81 ;) . Είδα και εγώ ένα κομμάτι της Απερίγραπτης. Πραγματικά προσεγμένη και με πολύ καλό casting σειρά. Πάντως η Πενυ Παπουτσή μου έδωσε λίγο την αίσθηση ότι ψιλοαντεγραφε τη μανιερα της Νορας Βαλσαμη. :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μάλλον κάποιος στην ΥΕΝΕΔ η στη Ραδιοτηλεοραση έκανε δίμηνο παραθερισμο το καλοκαίρι του 81 ;) . Είδα και εγώ ένα κομμάτι της Απερίγραπτης. Πραγματικά προσεγμένη και με πολύ καλό casting σειρά. Πάντως η Πενυ Παπουτσή μου έδωσε λίγο την αίσθηση ότι ψιλοαντεγραφε τη μανιερα της Νορας Βαλσαμη. :p
Σίγουρα τα κανάλι φταίει για την έλλειψη των περιλήψεων (ή η εταιρία παραγωγής αν δεν τους τα είχε στείλει), διότι ψάξαμε με τον Αντώνη και σε Ραδιοτηλεόραση και σε Τηλέραμα της εποχής και αυτά που λείπουν είναι επειδή δεν υπήρχαν σε κανένα από τα δύο περιοδικά.. :(
 
2 Οκτωβρίου 1981 - τελευταίο επεισόδιο

1981 10-02.jpg

η επόμενη σειρά που θα ασχοληθούμε είναι η "Εγνατία οδός" , μια σειρά που ξεκίνησε στις 3 Ιανουαρίου 1978 , αλλά δυστυχώς έπεσε πάνω στην απεργία των ηθοποιών , διακόπηκε και δε συνεχίστηκε ποτέ...
 
Αντώνη - το ξέρω ότι επαναλαμβάνομαι και ότι το έχουν γράψει πολλοί πριν από μένα εδώ - σε ευχαριστούμε όλοι για τη συνολική συνεισφορά σου στο Retromaniax, όχι μονο (φυσικά) στο παρόν thread, αλλά για τα χιλιάδες εξώφυλλα περιοδικών που έχεις μοιραστεί μαζί μας, άρθρα, φωτογραφίες, πληροφορίες, αποκόμματα περιοδικών, περιλήψεις σειρών, κτλ.

Πραγματικά κρατάς το ενδιαφέρον μας με τις παρουσιάσεις σου, μας κάνεις να νοσταλγήσουμε, μας παρέχεις πληροφορίες (αυτό βοηθάει πολύ να ξέρεις!) και μας ψυχαγωγείς!

Να είσαι καλά και σε ευχαριστούμε για τον κόπο σου καλέ μου φίλε!
 
Ο Γιώργος Κιμουλης στην πρώτη τη του ίσως ever εμφάνιση!!!! Τελείως baby εμφάνιση :p
 
Πίσω
Μπλουζα